Najprej odgovor na vprašanje, kaj so zelena delovna mesta? Najpreprostejši odgovor bi bil, da gre za delovna mesta, ki neposredno prispevajo k spopadanju s podnebnimi spremembami. Zelena delovna mesta so pogosta v sektorjih, kot so na primer nizkoogljično kmetijstvo, ogrevanje brez emisij in vzdrževanje vetrnih turbin. Obstajajo tudi delovna mesta, ki posredno podpirajo zeleno gospodarstvo. Na primer: okoljski svetovalci ali strokovnjaki za okoljske ali trajnostne raziskave in izobraževanja.
Več o zelenih delovnih mestih v Sloveniji si lahko preberete v spodnjem članku:
Te dni pa iz Velike Britanije poročajo, da so si zadali nov mejnik, in sicer dva milijona zelenih delovnih mest do leta 2030. Letošnjega julija je bilo med vsemi objavljenimi prostimi delovnimi mesti 1,2 odstotka zelenih. To je okoli 124.600 delovnih mest.
Britanci pravijo, da sledijo viziji zelene revolucije, saj prihodnost to na nek način zahteva od nas. A pri tem je treba paziti na ravnotežje – delovna mesta v industrijah, ki močno bremenijo naše okolje, bodo izginjala, tako da bodo številni delavci ostali brez služb. Njih je torej treba postopno uvajati, usmerjati in prekvalificirati v nove industrije, za katere na Otoku pravijo, da so zelena revolucija.
Akcija mora biti takojšnja, saj je treba zagotoviti pošteno tranzicijo iz ene dejavnosti v drugo. Tako bo trg dela doživljal manjše šoke, kot bi sicer ob nenadnih večjih spremembah.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV