Cekin.si
Nemčija

Kariera

Preberite, če bi delali v Nemčiji!

M.M.
05. 07. 2018 06.13
1

Marsikdo je šel in se opekel. Kako oditi, ostati ter biti zadovoljen in uspešen?

Hrvaška blogerka Gastarbajterica je objavila zapis, v katerem vsem, ki jo prosijo za nasvet, kako uspeti v Nemčiji, odgovarja na vprašanja. Z "uspeti" misli na dobro zaposlitev v stroki in normalno življenje v tujini. Sama je po poklicu ekonomistka, tako da se je osredotočila na ta profil delavcev. Kljub temu lahko dodamo, da so njeni nasveti dobrodošli vsem, ki si želijo izzivov v Nemčiji. 

1. Ne pristajajte delati za manj

Če nemški računovodja ne dela za minimalno plačilo, potem tega tudi vi ne delajte. Pozanimajte se o povprečnih plačah v vaši stroki, nato sami določite mejo, pod katero ne greste. Lahko začnete z odtenkom manjšim zneskom pod povprečjem, a kakor vi potrebujete njih, oni potrebujejo tudi vas. 

Njena izkušnja: v začetku je v svoje ponudbe pisala, da bi delala za 1000 evrov na mesec. A ni vedela, da je 1000 evrov bruto pod zakonsko določeno mejo dovoljenega zneska v Nemčiji. Pravi, da je trenutna bruto urna postavka, ki je v Nemčiji določena z zakonom in delodajalec pod tem zneskom ne sme plačevati zaposlenega, 8,84 evra. "Seveda sem delovala kot popolnoma obupana oseba in nihče od njih me ni niti poklical na razgovor. Bi vi?" je dodala. 

Pozanimajte se o zakonih.
Pozanimajte se o zakonih.FOTO: iStock

Storila je še eno napako: ko je po večih mesecih končno le dobila resno ponudbo, je pristala na prvo ponujeno vsoto denarja. Iz obupa. In delodajalci imajo nos za take ljudi: ni lepšega, kot pa dobiti zelo dobrega delavca, ki pa je v nezavidljivi situaciji in ga lahko "prisili", da dela za minimalec. 

Prav tako je opozorila, da se lahko vsota spreminja tudi od mesta, kjer živite in delate. Plača se pač prilagaja najemninam v tem mestu in drugim stroškom življenja.

Nauk: cenite se in delodajalcem nikoli ne povejte, da imate doma brezposelnega moža ali ženo, otroka ali otroke ... in da krvavo potrebujete to zaposlitev. V nasprotnem vas bodo izkoristili do konca in sicer za minimalne vsote denarja. Vi pa se boste počutili ujete, saj vas bo delodajalec ob vsaki prošnji za povišico zavrnil z besedami, da za vaše delovno mesto čakajo v vrsti in da lahko kar greste. 

2. Ne delajte česar koli. Držite se svoje stroke

Če želite nekaj drugega v karieri, potem delajte, kar pač želite. A če ste medicinska sestra in imate svoje delo radi, potem ostanite v tej stroki in ne sprejemajte drugih del, kot so na primer čistilka, sobarica in podobno. Gre sicer za težko pravilo, a avtorica Gastarbajterica meni, da ga je dobro upoštevati. 

Zakaj? Zato, ker bo v vašem življenjepisu bolje videti, da ste dve leti porabili za učenje nemškega jezika, kot pa da ste delali v strežbi. Te delavce delodajalci izločijo iz svojega nabora kandidatov, saj v njih ne vidijo resnih kandidatov. 

Težava je tudi v tem, da dlje ko ne delate v svoji stroki, manj možnosti imate, da vas bo delodajalec zaposlil. V vas bo videl nekoga, ki se ne zna znajti in tudi delavca, ki že dolgo ni delal nalog, ki pa so v tem času še napredovale in se razvijale. 

Avtorica pravi, da vas bodo na razgovoru spraševali o vaši karierni in življenjski poti, ne bodo pa vas testirali, ali znate opravljati določene naloge. Težko se boste tako dokazali. 

3. Agencije

Težko se je prebiti v ospredje, če pa se na razpisano delovno mesto prijavi 300 kandidatov, med njimi tudi nemški državljani. Čeprav večina kaže odpor do zaposlitvenih agencij, pa sama dodaja, da ne gre za tako slabo izbiro. nekaj mesecev se boste morali res potruditi in šarmirati s svojim znanjem, a nato vam bo podjetje le ponudilo pogodbo. Takrat pa boste lahko sami izpogajali večjo plačo. 

4. Uredite življenjepis

Obvezno poskrbite za fotografijo, ki bo na življenjepisu. Pravi tudi, da zapišite osebne statuse, kot so stan, otroci in hobiji. Prav tako zapišite šole, ki jih niste zaključili (toda pripravite dobra pojasnila, zakaj je temu tako). 

Življenjepis naj ne bo daljši od dveh A4 strani (edino, če nimate tako bogatih in vrhunskih delovnih izkušenj). 

Prav tako pozabite na Wordove dokumente! Življenjepis naj bo v PDF formatu. Prav tako naj jim ne bi bil všeč Europass. 

5. Pri svojem delu bodite hitri in natančni. Ne delajte nadur, če jih že ne morate, prav tako ne jemljite dodatnih nalog, če jih niso izrecno dodelili vam

Nihče ne mara ljudi, ki se prilizujejo, pravi Gastarbajterica. Tudi številnim šefom so odbijajoči, dodajamo mi.  

Bodite korektni, delajte hitro in se učite. Če potrebujete pomoč, jo poiščite, a naj se to ne dogaja ves čas, saj boste s tem ustvarili nasprotni učinek od želenega. Čim prej pokažite, da znate opraviti naloge in da ste pri tem samostojni. Delajte hitro, a natančno in brez napak. 

Ko vas bodo uvajali v delovni proces, si vse zapišite! Za pomoč prosite le takrat, ko res ne najdete rešitve. 

6. Učenje jezika

Če ste ekonomist, kot avtorica, potem morate obvladati jezik. Lahko najdete tudi dela, za katera potrebujete le znanje angleškega jezika, a so maloštevilna in večinoma na visokih pozicijah. Če ste na primer strokovnjak na svojem področju, vas bodo seveda vzeli tudi brez znanja Nemščine, a bodimo realni - najverjetneje ste povprečen delavec, ki le išče boljše življenje v tujini. 

Avtorica predlaga, da najprej končate Integrationskurs, nato pa nadaljujete naprej. Znanje jezika v Nemčiji odpira marsikatera vrata, dodaja. 

Učite se jezika.
Učite se jezika.FOTO: iStock

7. Čim več časa bodite v družbi Nemcev in drugih tujcev

Tako boste dobili nov pogled, nove možnosti in ponudbe. V tujini se vklopite v družbo in ne družite se le s svojimi rojaki. 

8. Varčujte

Najemnina za stanovanje je odvisna od mesta, v katerem živite. Avtorica sicer meni, da je Nemčija finančno ugodna za življenje. Dodaja tudi, da so hrana in druge osnovne življenjske potrebščine tam skoraj dvakrat nižje kot pa na Hrvaškem. 

Privoščite si zabavo in potovanja, a z zdravo mero. Obvezno morate imeti nekaj tisoč evrov na varčevalnem računu. Tako da - varčujte. 

9. Spoznavajte nove ljudi

Mreženje je zelo pomembno. Nikoli ne veste, od koga lahko izveste pomembno informacijo, morda pa vas lahko tudi kdo priporoči za kakšno delovno mesto. 

10. Domačine prosite, naj vam pomagajo pri jeziku

Če bodo za, se potrudite in si skušajte zapomniti čim več nasvetov. Avtorica je v Nemčiji manj kot tri leta, pa je skoraj že popolnoma samostojna pri pisanju dopisov. 

11. Pojdite ven in bodite med ljudmi

Gastarbajterica pravi, da je najhuje, kar lahko storite, da se zaprete med štiri stene in hodite le na delovno mesto. Seveda je lahko težko, saj vas muči domotožje, ne najdete pravih prijateljev in podobno. A od stotih, ki jih boste spoznali, bo vsaj deset oseb pravih. Oni bodo vaša nova družina. Tudi, ko se boste morda vrnili v domovino, boste vedno imeli v Nemčiji drugo družino. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856