Ženske v EU še vedno služijo manj. V povprečju na uro zaslužijo 16 odstotkov bruto manj od moških, kar dejansko pomeni, da vsako leto v primerjavi z moškimi dva meseca delajo zastonj. Za vsak evro, ki ga zaslužijo moški, ženske zaslužijo le 84 centov, kažejo podatki Evropske komisije. Stanje se sicer izboljšuje, a počasi, saj se je plačna vrzel med spoloma v EU v zadnjih sedmih letih skrčila le za odstotek.
Res pa je, da se plačne vrzeli med spoloma po EU močno razlikujejo. Zanimiv je podatek, da imajo ene izmed najvišjih prav članice z najmočnejšimi gospodarstvi. V Nemčiji je na primer plačna vrzel 21-odstotna, le 0,2-odstotne točke je nižja v Veliki Britaniji, v Avstriji znaša skoraj 20 odstotkov, v Franciji pa dobrih 15 odstotkov.
Plačna vrzel je sicer najvišja v Estoniji, kjer znaša 25,6 odstotka, sledi ji Češka, kjer je 21,1-odstotna. Najnižjo plačno vrzel ima Romunija, in sicer 3,5-odstotno, s petodstotno vrzeljo ji sledita Luksemburg in Italija.
Plače v Sloveniji
V Sloveniji znaša plačna vrzel osem odstotkov, s čimer se uvrščamo na šesto mesto med članicami. A hkrati v Sloveniji plačna vrzel narašča najhitreje med članicami, saj je bila še v letu 2010 pri zgolj 0,9 odstotka.

S starostjo se plačna vrzel le še povečuje
Podatki Evropske komisije kažejo, da se plačna vrzel s starostjo le še povečuje. V Španiji na primer tako plačna vrzel med spoloma pri mlajših od 25 let znaša 7,5 odstotka, pri tistih med 55. in 64. letom starosti že 22,5 odstotka, medtem ko je pri starejših od 64 let že skoraj 45-odstotna.
Ženske še vedno pogosteje delajo v slabše plačanih sektorjih, redkeje napredujejo in so premalo zastopane na vodstvenih položajih - predsednic uprav vrhunskih družb je na primer manj kot 6,9 odstotka.
Pri tem pa ženske opravijo več neplačanega dela
Še vedno ženske opravijo tudi več neplačanega dela, kot sta skrb za otroke ali gospodinjstvo, in zaradi skrbi za druge tudi večkrat prekinejo kariero.
Posledice za ženske: manj denarja namenjajo za varčevanje in naložbe, imajo nižje pokojnine
Ženske na koncu zaradi plačne vrzeli med spoloma, manj oddelanih plačanih ur in več prekinitev kariere v povprečju na leto zaslužijo 39,6 odstotka manj od moških. To pomeni tudi, da manj denarja namenjajo za varčevanje in naložbe ter posledično vodi v nižje pokojnine. Vrzel med spoloma pri pokojninah je v uniji v povprečju pri 35,7 odstotka.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV