Cekin.si
Ni pa Fromm prvi, ki se je poigral z idejo fotoaparata na palici. Leta 1980 jo je za podjetje Minolta izumil njihov inženir Hiroshi Ueda. Ker jo je bilo mogoče uporabljati samo z eno vrsto fotoaparata in ni bila dovolj praktična, je podjetju takrat prinesla izgubo, zato so jo hitro nehali proizvajati.

Naslovnica

Lahko bi bil milijonar – a je naredil eno usodno napako

L.E.
11. 08. 2015 14.02
0

Da, res je treba biti ob pravem času na pravem mestu. Wayne Fromm je izumil palico za selfije, a pred desetimi leti, ko ti še niso bili tako priljubljeni. Poleg tega patenta ni zavaroval na Kitajskem.

Ni pa Fromm prvi, ki se je poigral z idejo fotoaparata na palici. Leta 1980 jo je za podjetje Minolta izumil njihov inženir Hiroshi Ueda. Ker jo je bilo mogoče uporabljati samo z eno vrsto fotoaparata in ni bila dovolj praktična, je podjetju takrat prinesla izgubo, zato so jo hitro nehali proizvajati.
Ni pa Fromm prvi, ki se je poigral z idejo fotoaparata na palici. Leta 1980 jo je za podjetje Minolta izumil njihov inženir Hiroshi Ueda. Ker jo je bilo mogoče uporabljati samo z eno vrsto fotoaparata in ni bila dovolj praktična, je podjetju takrat prinesla izgubo, zato so jo hitro nehali proizvajati.FOTO: Twitter
Mnogi, ko jo vidijo, zavijejo z očmi, a dejstvo je, da se vsak dan po celem svetu proda na stotine palic za selfije. Za njenega izumitelja velja Kanadčan Wayne Fromm, ki takoj poudari, da jo je izumil, da bi bil lahko fotograf, če bi tako želel, na fotografiji skupaj s svojo družino in prijatelji. Ko jo je izumil, pravzaprav koncept selfija sploh še ni obstajal. Pisalo se je leto 2005 in nismo vedeli niti, kaj je Instagram, Twitter, YouTube, iPhone. 

Zato Wayne čez noč ni postal milijonar

Fromm je po poklicu izumitelj, dela pa predvsem za tovarne otroških igrač. Ko je začel kot navdušen fotograf razmišljati o tem, da bi fotoaparat postavil na palico, je začel najprej eksperimentirati s tehnologijo, ki se uporablja za zložljive dežnike. Prvi patent je prijavil leta 2005 in ga nato dolgo intenzivno promoviral. A naredil je usodno napako. Prijavil ga je le v ZDA in Kanadi, ni pa plačal, da bi patent veljal mednarodno, saj si takrat ni mogel privoščiti takšne cene. Veliko denarja je zapravil že za sam razvoj ideje, pove za NY Magazine.

"Preveč denarja sem porabil tudi za patente za mnoge prejšnje izume, ki nato niso zaživeli," pojasnjuje. Cena za mednarodni patent naj bi bila namreč tudi 100 tisoč evrov. "Bila je težka odločitev," doda. Žal bržkone napačna. "Tovarne na Kitajskem so nato namreč enostavno prekopirale moj izum." In ga začele prodajati veliko ceneje. Pravzaprav jim je pri tem, da so mu prevzele posel, pomagal celo sam, saj je leta 2008 nekaj svojih selfi palic prodal organizatorjem pekinških olimpijskih iger. "Tudi to je bila napaka," pravi. Da jim je izdelek praktično ponudil na pladnju.

Na koncu se je le znašel

Kot pravi Bart Lazar, ameriški odvetnik, ki se ukvarja z zaščito intelektualne lastnine, morda mnogo drugače ne bi bilo niti, če bi kupil mednarodni patent. "Ta namreč ne more preprečiti, da bi nekdo izdelal podoben izdelek. Ne moreš namreč patentirati ideje, samo način, na katerega nekaj narediš. Če bo ena palica imela vzmet, druga pa bo delovala drsno, se bo slednja brez težav lahko prodajala, četudi bi šlo dejansko za ponaredek."

Izumitelju tega ni lahko sprejeti. "Kot bi ti nekdo vzel otroka," pravi. Sapo mu je vzelo tudi, ko so se ponaredki prodajali celo z njegovimi promocijskimi fotografijami, se pravi s posnetki, na katerih so bili njegovi družinski člani in prijatelji. Ponaredkov ni mogel prepovedati, zato se je moral znajti drugače. Že na začetku je palico izumil tako, da bi jo bilo 1) mogoče uporabljati tudi z zelo težkimi fotoaparati, 2) bi bilo mogoče z njo lepo fotografirati celo, če bi recimo skočili iz letala. Zato je začel svoj izum tržiti bolj izkušenim fotografom in snemalcem, predvsem pa za bolj akcijsko fotografijo. In na tem področju je sedaj dosegel, da je njegova palica najbolje prodajana, medtem ko sam zasluži dovolj, da lahko s prodajo svojega izdelka lepo živi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861