
Kalifornijsko študijo je mogoče uporabiti v svojo korist, saj je njena ugotovitev, da bodo ljudje pomislili, da smo bolj vplivni, če se bomo naučili, da govorimo z glasom, ki je višji in glasnejši, a bolj monoton. Ameriški znanstveniki trdijo, da je to glas ljudi, ki imajo v družbi visok status. Tistim, ki po družbeni lestvici splezajo navzgor, pa naj bi se glas na ta način celo spremenil. Za primer so postavili Hillary Clinton.
Ugotovili so tudi, da naj bi ljudje zelo dobro zaznali, kdo govori s takšnim glasom in naj bi se bili takšnim posameznikom bolj pripravljeni podrediti. "Med raziskovanjem smo spoznali, da to recimo velja celo za starše, ko začnejo ukazovati otrokom," pove Sei Jin Ko, psihologinja, ki je vodila raziskavo. "Na podlagi opazovanja glasu pa smo lahko za povrh zaključili, kdo bo uveljavil svojo voljo, ko smo poslušali pogovore več predsednikov držav."
Da je nekaj na tem, je verjela že legendarna Margaret Thatcher, ki je dolgo zelo intenzivno trenirala, kako čim bolj učinkovito uporabljati svoj glas. Če nimate denarja, da bi se v tem izšolali, pa naj bi delovalo že to, da se prepričujete, da imate več moči, kot jo je dejansko v vaših rokah. Eden izmed poskusov raziskovalcev je namreč pokazal, da se je glas študentom, ki so jim znanstveniki naročili, da si ponavljajo, kako odlično idejo imajo, medtem ko so to predstavljali v predavalnici, dejansko povišal in postal glasnejši in bolj monoton kot takrat, ko tega niso storili.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV