Loterijske igre nas spremljajo že tisočletja in čeprav jih marsikdaj povezujemo predvsem z zabavo in upanjem na veliki dobitek, je bil njihov izvor precej drugačen. Od svojih začetkov so služile kot pomembno orodje za pomoč skupnosti, zbiranje sredstev in gradnjo boljše prihodnosti.
Kako se je vse skupaj začelo?
Zgodovina loterijskih iger sega vsaj 2.000 let v preteklost. Raziskovalci so mnenja, da so se prvi zametki 'praloterije' začeli že v času kitajske dinastije Han, dokumentirano uporabo loterijskih iger pa lahko najdemo celo v Stari zavezi. Tudi v antičnem Rimu so cesarji prirejali loterije, nekateri zgolj za zabavo, drugi, denimo Avgust in Neron, pa sta jih uporabljala kot sredstvo za financiranje družbeno koristnih projektov, kot na primer za obnovo cest in vodovodov.
Evropska tradicija loterijskih iger izvira iz belgijskega mesta Brugge. Tam so namreč imeli običaj iz vinskih sodov izžrebati imena pobiralcev davkov, leta 1441 pa so v sode skrili še nagrade. Tako se je administrativni dogodek prelevil v javni spektakel, izkupiček pa so porabili za polnjenje izčrpane mestne blagajne. Ta model nabiranja denarja v korist družbe se je hitro razširil tudi v druga evropska mesta. Izkupiček loterije je tako financiral gradnjo mostu Rialto v Benetkah, obnovo in gradnjo cerkva v Parizu, vzpostavitev londonskega vodovoda in celo ustanovitvi prve kolonije v današnjih Združenih državah Amerike.

Slovenska loterijska dediščina
Loterijske igre imajo dolgo zgodovino tudi na naših tleh. Na Slovenskem so se prvič resneje pojavile leta 1701, ko so v Ljubljani podrli staro stolno cerkev sv. Miklavža in pričeli z gradnjo nove, za katero pa so potrebovali dodatna finančna sredstva. Tako je bila organizirana prva večja loterija, s katero je prebivalstvo prispevalo k nastanku enega najlepših baročnih spomenikov pri nas.
Redno prirejanje loterijskih iger se je nato začelo v času vladanja Marije Terezije in nadaljevalo tudi v obdobju Ilirskih provinc, pod vodstvom Napoleona. V 19. stoletju so z njihovo pomočjo financirali pomembne kulturne in družbene projekte, med drugim je za svoje delovanje sredstva prek loterijskih iger zbirala tudi Glasbena matica.
Loterije so pomagale tudi po velikem ljubljanskem potresu leta 1898, z njihovo pomočjo pa so zgradili tudi ljudsko šolo v Vidmu na Štajerskem, dom ubogih v Mariboru, Društveni dom v Trbovljah in ne nazadnje leta 1928 tudi bežigrajski stadion, takrat Orlovski stadion, kjer je bila glavna nagrada vila po načrtih arhitekta Plečnika, ki stoji še danes.
Po drugi svetovni vojni je Jugoslavija s pomočjo loterijskih sredstev pomagala socialno ogroženemu prebivalstvu. Srečke so v mestu pogosto prodajali upokojenci, ki so si s tem prislužili dodaten dohodek.

Loterija kot pomemben del sodobne družbe
Tudi danes ima loterija pomembno vlogo pri podpori družbe. Leta 2024 je kar 1,2 milijona Slovencev s sodelovanjem v loterijskih igrah prispevalo k podpori 81 humanitarnih in 32 invalidskih organizacij ter 553 različnih športnih projektov.
V Sloveniji se številne humanitarne organizacije financirajo tudi iz loterijskih sredstev, kot na primer Rdeči križ in Gorska reševalna služba. Loterija Slovenije predstavlja ključen vir financiranja tudi za številne invalidske organizacije, ki s svojimi programi na različne načine podpirajo več kot 400.000 ljudi po vsej državi ter pomembno prispevajo k večji vključenosti in enakopravnosti v družbi. Poleg tega Loterija Slovenije podpira tudi mnoge športne programe, od vrhunskega in tekmovalnega športa, športa invalidov, športnih prireditev in razvojnih projektov.
Novice o bogatem dobitku pa ni vesel le dobitnik, temveč tudi občina. Vsak večji dobitek namreč prinese tudi dobrobit lokalni skupnosti, saj gre 15 % zneska v občinski proračun kraja, kjer ima dobitnik prijavljeno stalno prebivališče. Tako so v zadnjem desetletju slovenske občine prejele že 113,5 milijona evrov in z njimi zgradile bolnišnice, knjižnice in krožišča.

Razstava: 300 LET IGRAMO ZA DOBER NAMEN
Doslej nihče ni sistematično zbiral dokumentacije in gradiva o zgodovini loterijskih iger v Sloveniji. Ta izjemna zgodovina in dediščina je zdaj prvič predstavljena javnosti na razstavi 300 LET IGRAMO ZA DOBER NAMEN, ki je na ogled do konca aprila 2025 na Krakovskem nasipu v Ljubljani.
Razstava združuje skrbno izbrano in vizualno bogato gradivo, ki ga je v sodelovanju s slovenskimi muzeji in arhivi zbrala Loterija Slovenije. Presenetljiva dejstva in zanimivosti iz zgodovine loterijskih iger na Slovenskem razkrivajo, da loterijske igre niso le zabava, temveč so pomemben del družbene odgovornosti in solidarnosti.
Vabljeni na sprehod ob Ljubljanici, kjer vas bo razstava na prostem popeljala skozi bogato zgodovino loterije na naših tleh.
Sponzorirana vsebina