čakalne vrste

Najbolj precenjene znamenitosti v Evropi? Nova študija razkriva razočaranja turistov
23. 03. 2025 03.39Nova študija razkriva, katere znamenitosti v Evropi so najbolj precenjene. Od Rima do Budimpešte – preveč gneče, visoke cene in razočarane stranke.

Hrvaška naj bi nov sistem elektronskega cestninjenja dobila konec leta 2026
24. 09. 2024 14.57Preverite, kakšne novosti nas čakajo leta 2026 na hrvaških avtocestah.

Anketa: Ali podpirate stavko zdravnikov in zobozdravnikov?
22. 01. 2024 10.19Stavka zdravnikov ne samo, da se nadaljuje, ampak se tudi zaostruje, kar bodo občutili predvsem pacienti, ki bodo zdaj lahko imeli težave tudi zaradi bolniške odsotnosti. Namreč po neuspešnih pogajanjih vlade in zdravniškega sindikata Fides nekateri zdravstveni zavodi ne bodo izdajali niti zdravniških potrdil in spričeval, kot so bolniški listi.

Teh stroškov si ob splošnem naraščanju cen številni ne morejo več privoščiti
18. 01. 2023 09.07Zdravje in varnost sta najpomembnejši dobrini našega življenja, ki ju je potrebno skrbno negovati in ščititi na vsakem koraku. A žal smo kot družba prišli do točke, ko ne eno ne drugo ni več absolutna prioriteta dostojnega življenja, to pa vodi h kratenju pravic na vseh koncih in krajih. Teptanju pravic in dostojanstva je seveda treba čim prej narediti konec, vendar pa so za to potrebni ustrezni pravni postopki, čigar stroškov si ob splošnem naraščanju cen številni ne morejo več privoščiti. Kaj torej mali človek sploh še lahko stori?

Koliko stane pomoč na domu?
05. 10. 2022 05.00Povpraševanje po pomoči na domu že vrsto let presega ponudbo. Uporabljajo jo predvsem starejši, ki sami ne zmorejo več skrbeti zase, a lahko z dodatno podporo ostanejo v domačem okolju in jim ni treba oditi v dom za starejše. Povprečna cena storitve znaša med pet in šest evrov na uro, medtem ko se oskrbnine v domovih za starejše gibljejo med 850 in 1500 evrov na mesec.

Finančna nezvestoba: veste, kaj je to?
22. 09. 2022 04.45Lahko ste še tako previdni, pa se nenadoma soočite z dejstvom, da ste v minusu ali celo v resnih dolgovih. Kako še pravočasno zaznati signale, da je nekaj narobe, in na kaj biti pozoren?

Dodatno zdravstveno zavarovanje: resnice in neresnice
16. 09. 2022 05.00Ob besedni zvezi dodatno zdravstveno zavarovanje se nam v glavi porajajo različna vprašanja in dileme, v javnosti pa kroži tudi kar nekaj neresnic v zvezi s tem zavarovanjem. V prispevku zato razbijamo nekatere mite, v katere marsikdo verjame in se ravno zaradi njih za zavarovanje ne odloči. Preverite torej, ali res veste vse, kar morate vedeti o dodatnem zdravstvenem zavarovanju.

Tudi kot posameznik lahko veliko naredite za samooskrbo
15. 04. 2022 05.00Vse glasnejši so pozivi k večji samooskrbi. Veliko vlogo igra država z ukrepi za vzpostavitev optimalnih okoliščin za kmetovanje, sadjarstvo, rejo in pridelavo živil. Veliko lahko seveda stori tudi posameznik, kajti vsak obdelan vrt šteje. Četudi niste ravno kmet in nimate kmetije, lahko na podeželju marsikaj sami pridelate na vrtu, lahko denimo gojite kokoši za meso in jajca ali posadite jablano. Manj je sicer možnosti v mestu, a so.

'V Nemčiji tudi tisti z minimalno plačo lepo živijo'
10. 12. 2021 07.45Ko poslušamo, kako je delati in služiti denar v Nemčiji, se zdi, da se tam cedita le med in mleko. Kako delo in življenje v Nemčiji vidi moški, ki upa, da bo ta država zadnja postaja pred njegovo upokojitvijo?

Boste božična darila kupovali prek spleta? Potem preverite to!
01. 12. 2021 10.05Zakorakali smo v veseli december, ko nakupovalna mrzlica doseže vrhunec. Ta se je zaradi razmer, pa tudi zaradi udobja, v zadnjih dveh letih skorajda v celoti preselila na svetovni splet. A v poplavi prazničnih akcijskih ponudb in množici spletnih trgovin lahko nepreviden potrošnik hitro nasede spletnim goljufom, zato je dobro vedeti, kako se učinkovito zavarovati pred njimi.

Na mestu propadajočega samskega doma rastejo oskrbovana stanovanja
27. 09. 2021 05.00V Kranju se obetajo nova oskrbovana stanovanja za starejše, ki bodo zrasla na mestu, kjer je prej vrsto let propadal star objekt. Obenem načrtujejo tudi gradnjo novega doma upokojencev, saj je obstoječi vedno poln in so zanj dolge čakalne vrste.

Morate podaljšati osebni dokument? Preverite čakalne dobe na UE
23. 03. 2021 16.52Na 58 upravnih enotah po Sloveniji v času epidemije veljajo začasni ukrepi za preprečevanje širjenja nalezljive bolezni covid-19. To pomeni, da se moramo za obisk upravne enote predhodno naročiti po telefonu, elektronski pošti ali klasični pošti. Kako to poteka v praksi in koliko časa je treba čakati na termin?

Digitalne prepustnice za letalska potovanja
21. 03. 2021 05.00Francija poskusno uvaja digitalne prepustnice za letalska potovanja. Kaj so te prepustnice in ali to pomeni, da bi v prihodnje dokazilo o cepljenju proti novemu covidu-19 potrebovali za potovanje ali druge aktivnosti, kot sta obisk restavracije ali kina?

Ceneje kot v domu za ostarele
12. 03. 2021 05.00Poleg najemnine za oskrbovana stanovanja je treba plačati tudi druge stroške, denimo za nujno 24-urno pomoč, morebitno dodatno nego, pomoč pri urejanju, čiščenje, pranje, dostavo kosila, elektriko, vodo, kurjavo, odvoz smeti ... Dodatni stroški lahko znašajo več deset evrov mesečno, a vseeno ne presegajo višine oskrbnine v domu za starejše.

Oskrbovana stanovanja: prosilci lahko na vrsto za vselitev čakajo tudi več let
01. 03. 2021 06.52Oskrbovana stanovanja v Sloveniji so zasedena in čakalne vrste so dolge; prosilci lahko na vrsto za vselitev čakajo tudi več let. V načrtu pa je povečanje njihovega števila – ponekod že gradijo, tako da bodo še letos na voljo nova.

Nasvet, kako poskrbeti za zdravje, še preden zbolite
10. 11. 2020 07.22Trenutno stanje v javnem zdravstvu je daleč od dobrega. Že pred prihodom epidemije novega koronavirusa so se pacienti spopadali s čakalnimi vrstami, ki so bile na nekaterih področjih zelo dolge – na določene obravnave, posege in operacije so ljudje čakali tudi več let. Ves ta čas so se spraševali in jih je skrbelo, ali bolezen napreduje, ali bo prepozna sanacija posledic poškodbe sploh še smiselna ... Vprašanj in skrbi je bilo nešteto.

'Privatizacija zdravstva je politično vprašanje, ki ima lahko velike socialne posledice'
19. 10. 2020 08.17V združenju zdravstvenih zavodov podpirajo ukrepe, da bi čakalne vrste, ki so se še podaljšale zaradi covida-19, začasno reševali tudi zasebniki. "Sprašujemo pa se, ali se bodo tudi zdravstvene storitve na podlagi javnega razpisa izvajale po cenah, ki jih priznava ZZZS. V tem primeru se utegne zgoditi, da tudi zasebniki ne bodo kazali velikega interesa za izvajanje nekaterih storitev, saj so cene ZZZS povečini bistveno nižje od cen, ki jih izvajalci zaračunavajo samoplačnikom," je opozoril direktor Marjan Pintar.

Pri zasebnikih so krajše vrste, a si jih lahko privočijo samo premožnejši
30. 09. 2020 08.20Med epidemijo so morali zobozdravniki zapreti ordinacije in številnim odpovedati vnaprej dogovorjene termine, na katere so že prej čakali dolgo časa. Po vnovičnem odprtju lahko zaradi omejitev dnevno sprejmejo manj bolnikov, a pospešeno si prizadevajo nadoknaditi izgubljeno.

Epidemija je spremenila princip čakalnih vrst, ki pa nikakor ni rešitev
23. 06. 2020 11.14V zadnje pol leta ste zagotovo opazili dolge čakalne vrste. Začelo se je v veselem decembru, januarja so bile na bencinskih servisih vinjete iskano blago, v čakalnici pri zdravniku pa je v februarju in marcu vedno veselo. In to brez zapletov s koronavirusom. Zdaj so namreč pri zdravnikih precej krajše vrste. Piše: Marko Bucić.

Podatki o čakalnih dobah: skoraj v polovici primerov niso pravilni
06. 02. 2020 12.38Zdravstveni inšpektorat je lani opravil okoli 1900 pregledov na področju pacientovih pravic. Med drugim so ugotovili, da v skoraj polovici primerov podatki o čakalni dobi za posamezno storitev pri izvajalcu niso resnični in ažurni.

Anketa: za pacienta pet, pediatri pa šest do osem minut
06. 06. 2019 08.46Zdravniki v Sloveniji opozarjajo, da jih je premalo, da se ne morejo posvetiti pacientu, da ne morejo varno delati ... Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje pa pravijo, da ni tako zelo malo časa na bolnika. Kako trditve utemeljujejo na Zdravniški zbornici?

Toliko milijonov letno bi potrebovali za zdravstvo. Zdaj.
24. 05. 2019 08.13V Sloveniji porabimo za zdravstvo na prebivalca 20,1 odstotka manj denarja kot v drugih članicah Evropske unije. Tako so izdatki za zdravstvo na prebivalca Slovenije za 509 evrov nižji od evropskega povprečja.

Taka je plača direktorja UKC Ljubljana. Bodo tujci spraševali, ali je tedenska?
17. 05. 2019 08.11"Nekdo, ki nujno potrebuje diagnostiko, bi šel na magnetno resonanco tudi ob 3. uri zjutraj. Zdaj pa čaka v čakalni vrsti." "Velik problem je, ker morajo zdravniki ponekod delati z opremo, ki sodi samo še v muzej." "Zdravniki delajo tudi v zasebnih ambulantah, saj se to izplača tako njim in zasebnikom, državi pa absolutno ne." Z direktorjem Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije Marjanom Pintarjem nisva rešila krize zdravstvenega sistema, saj je ne moreva. Bo imela politika dovolj volje?

8 oseb z mesečnim bolniškim nadomestilom, ki je presegalo 10.000 evrov bruto
20. 11. 2018 01.32Problematiko izdatkov za bolniška nadomestila bo treba znova odpreti, pravi minister za zdravje.

Za zamujen let zahteva odškodnino. Od policije.
21. 09. 2018 11.13Ženska je zaradi čakalne vrste pred varnostnim pregledom zamudila let na španski otok Majorka. Zdaj od policije, ki je po njenem zakrivila čakalno vrsto, zahteva skoraj 740 evrov odškodnine.

17.000 Slovencev želi v dom, a očitno bodo morali prej oropati banko!
04. 02. 2011 16.33S koncem leta se je zaključilo testno obdobje zavarovanj, katerih osnovna korist je, da ko jo potrebujete, po hitrem postopku dobite posteljo v domu za ostarele. Kar pri zasedenosti domov v nekaterih delih Slovenije pomeni, da vam je sekira padla naravnost v med. Pa je res tako?

Vrtci so polni, zasebno varstvo pa tudi do 900 evrov na mesec!
06. 05. 2011 13.23Ljubljančanka Jana zaključuje svoj porodniški dopust in ima težave z iskanjem mesta v vrtcu za svojega enoletnega Andreja. Kot kaže, v javnem vrtcu varstva za svojega sina zaradi dolgih čakalnih vrst ne bo našla, cene v zasebnih pa so zanjo previsoke. Kaj storiti?

Slovenci na banko najraje takrat, ko je zaprta
03. 12. 2010 16.03Kako znana vam je situacija, ko s kupom položnic odhitite v banko, živčno gledate na uro in potem ugotovite, da je vrsta tako dolga, da boste na svojih 10 minut pri okencu čakali kakšno uro ali dve? Med tem pa vam bo redar napisal dve parkirni kazni ali pa vam bo avtomobil odpeljal pajek ...

Obujte svoj avtomobil na novo - a bodite pri tem skrajno previdni!
09. 11. 2010 14.30Poleti, ob suhem vremenu, še nekako gre, čeprav pnevmatike ne bodo v najboljšem stanju, boste lahko sorazmerno varno prevozili nekaj dodatnih kilometrov. A pozimi, ko vladajo dež, led in sneg, pa je pesem popolnoma drugačna.

Ste prepričani, da ste zdravstveno zavarovani?
09. 11. 2009 15.00Ko zbolimo, bi vsi želeli čim hitreje do kakovostne zdravniške oskrbe, zato je zelo pomembno, da imamo urejeno zdravstveno zavarovanje ter potrjeno zdravstveno izkaznico, ki dokazuje, da smo upravičeni do zdravniških storitev in medicinskih posegov brez doplačila.