šolanju

200 let stara koča sredi ničesar dobila Michelinovo zvezdico
15. 02. 2025 04.27Časi, kljub Michelinovi zvezdici, niso tako rožnati, saj zvezdica ne plača računov. zato se zakonca borita za vsakega gosta.

Financiranje študija v tujini: kakšne možnosti imajo slovenski študenti?
10. 02. 2025 04.29Vse več mladih se odloča za študij v tujini, saj odpira obzorja, omogoča spoznavanje novih kultur in nudi več priložnosti za kariero. A preden odidejo v svet, se morajo soočiti s pomembnimi vprašanji, kot je financiranje šolanja. K sreči obstajajo različni programi štipendiranja, ki lahko olajšajo finančno breme in omogočijo bolj brezskrben študij. Preverite, kakšne možnosti imajo slovenski študenti in kje lahko poiščejo podporo!

Veliko zanimanja za vpis v mednarodno šolo v Mariboru
23. 08. 2024 04.34Mednarodna šola, ki so jo septembra lani uvedli v Mariboru, je po navedbah mariborske občine upravičila svoj obstoj. Medtem ko so na začetku šolskega leta imeli vpisanih šest učencev, je na koncu v tem programu uspešno zaključilo šolsko leto 11 učencev. V novem šolskem letu pričakujejo še več učencev, kaže pa se tudi želja po vrtcu.

Imela je idejo, prijateljico in 92 evrov. Ustvarila je večmilijonski posel
11. 08. 2024 04.45S poslom je začela iz zavetja lastnega doma in s skromnimi prihranki. Imela je le 92 evrov. Kako ji je uspelo ustvariti večmilijonski posel?

Pixie Curtis se bo upokojila. Stara je 12 let
14. 07. 2023 14.04Če imate doma najstnico, potem vam bo morda znala razložiti, kdo je Pixie Curtis. Starejšim sicer dokaj neznana 12-letnica, ki je pred nekaj leti zaslovela na Instagramu, kjer je objavljala razne posnetke in fotografije igrač, lepotnih dodatkov in podobno.

Ste pravkar zaključili šolanje? Potem storite to!
26. 06. 2023 08.52Kompetence lahko s prakso in prostovoljnim delom pridobite že v času šolanja, pa tudi v prostem času. V življenjepisu ali na razgovoru lahko na primer navedete, da imate veščine za delo z ljudmi, ker ste več let prostovoljno vodili tabornike ali otroke na letovanju ter obenem tudi nenehno komunicirali z njihovimi starši. Preverite še druge nasvete svetovalke za zaposlovanje Barbare Gogale, kako ravnati po končanem šolanju, da bi čim prej našli kar najboljšo službo.

Je delo v Nemčiji še vedno privlačno za tujce?
19. 12. 2022 03.30Nemčija nujno potrebuje delavce iz tujine – okoli 400.000 letno. Toda ali je ta država še vedno privlačna za dobro izobražene tujce?

Študentsko delo bolje plačano in ponudba presega povpraševanje
30. 11. 2022 03.45Povprečna urna postavka za študentsko delo se je v zadnjih dveh letih dvignila približno za evro bruto in trenutno znaša 7,5 evra bruto oziroma 6,34 evra neto. Urne postavke so se dvignile tudi, ker vlada pomanjkanje po študentih za delo.

Delo osebnega asistenta
29. 11. 2022 03.30Med zaposlitvenimi oglasi je veliko tudi takih, kjer iščejo osebne asistente. Če vas to delo morda mika, smo za vas zbrali podatke, kako je videti, kdo je lahko osebni asistent, na kaj morate biti pozorni ter kakšne so vaše dolžnosti in pravice. Za poklic osebnega asistenta velja, da je povpraševanje delodajalcev v zadnjih letih v porastu, so za Cekin.si dejali na zavodu za zaposlovanje.

Delo v domovih za ostarele: plače pogosto pod minimalnimi
06. 06. 2022 05.00Delati v domovih za ostarele je lepo, navdihujoče, izpopolnjujoče. Številni zaposleni pravijo, da gre za poslanstvo, za pomoč sočloveku, za sočutje, skrb. Po drugi strani je delo zelo odgovorno, težko in zahtevno. Je večizmensko, dela se vse dni v tednu, v treh izmenah, ponoči, med prazniki, vikendi. Medtem so osnovne plače nizke in na začetku poklicne poti pri večini pod minimalnimi, soočajo se s kadrovskimi stiskami, preobremenjenostjo. Malo je zanimanja za delo s starejšimi in v domovih se že vrsto let soočajo s kadrovskimi težavami. Boren je odziv na razpise za delovna mesta in nekateri zaposleni odhajajo, ker v drugih dejavnostih dobijo službo z višjo plačo ter z boljšimi delovnimi pogoji in delovnikom.

Najprej poskrbite za finance, šele nato zamenjajte službo
31. 03. 2022 04.45Odločitev, da se posloviš od delodajalca, čeprav novega še nisi našel, je zelo težka in tudi tvegana. Če se za tak korak že odločite, potem ga skrbno načrtujte. Sprejeta odločitev ima lahko namreč dolgoročne finančne posledice tako za vas kot vašo družino.

Nataša Kovačević: Ni pomembno, koliko ovir ti podtakne življenje, ampak kako jih premagaš
24. 03. 2022 04.45Nekdanja štipendistka Inštituta Jožef Stefan, doktorica kemijske znanosti, prejemnica naziva Inženirka leta 2021, vodja projektov na oddelku za raziskave ... Nataša Kovačević je ena najuspešnejših inženirk pri nas in je lahko zgled mnogim, še posebej mlajšim generacijam deklet, ki šele razmišljajo o inženirskem poklicu.

Kaj o učiteljskem poklicu menite po šolanju od doma?
17. 01. 2022 05.00Pravijo, da nikoli ne smeš ocenjevati dela drugih, če ga nisi tudi sam preizkusil, to pa s(m)o se na svoji koži lani naučili številni. Ko je bila Slovenija v drugem valu pandemije koronavirusa ena izmed tistih evropskih držav, kjer so bile šole najdlje zaprte, so morali vsi starši postati učitelji. In kaj o delu učiteljev menite zdaj?

"Kot mamica treh otrok močno, močno stiskam pesti, da bodo šole in vrtci odprti"
20. 08. 2021 05.00Med pripravljanjem vseh številnih šolskih potrebščin za dva šolarja, za katere smo odšteli okoli 250 evrov, me je znova prešinila misel: "Kaj, če nas vnovič čaka večmesečno šolanje na daljavo?" Ker ... kljub cepivu, določenem deležu prebolelih in testiranju ni izključeno, da se bodo vnovič zapirale šole in vrtci. In omenjenega scenarija si verjetno nihče ne želi.

Kot oče štirih otrok razume situacijo ...
25. 03. 2021 16.05Minister za delo Janez Cigler Kralj ob materinskem dnevu pravi, da je kot eno svojih prioritet postavil uvedbo ukrepov, ki bodo olajšali usklajevanje družinskega in poklicnega življenja.

Med sestankom v živo: "Mami, potrebujem zlat flomaster!"
30. 10. 2020 05.30"Ne vem, kako bom. Verjetno bom vstajala ob 4. uri, naredila stvari za službo, nato dopoldne šolala tri otroke, pa še kuhala, pospravljala ..." je potožila mamica treh otrok. "Nimam samodiscipline. Danes sem bila pred računalnikom od 8.00 do 22.30," pa je dejala vodja pisarne. Delo od doma je za nekoga prijetno, za drugega prekletstvo. Kakor koli že, vse kaže, da bo del naše realnosti še kar nekaj časa, zato se je pametno dobro pripraviti in organizirati.

Za nekatere so stroški pogreba hud finančni udarec
26. 10. 2020 07.33Ob dnevu spomina na mrtve se spominjamo naših najbližjih, ki so se poslovili za vedno. Ko nekdo, ki ga imamo radi, umre, je to hud šok. Še dodatno stisko pa doživljajo tisti, ki pogreba ljubljene osebe ne morejo plačati. Koliko sploh stane pogreb in kaj storiti, če ga ne morete plačati?

"Skrbi me, priznam. Upam, da bodo šli otroci lahko v šolo"
17. 08. 2020 06.00"Ojoj, zmešalo se mi bo, če bo novo šolsko leto znova potekalo na daljavo. Težko si predstavljam, kako mi bo uspelo s tremi šolarčki – prvošolcem, tretješolcem in petošolcem, hkrati pa bom morala še delati od doma," mi je zadnjič potožila prijateljica.

Bogati otroci instagrama: tudi med karanteno izzivajo
24. 07. 2020 15.40Pandemija novega koronavirusa očitno sploh ne vpliva na njihov stil življenja. Še vedno so provokativni in velikokrat so njihove objave na meji dobrega okusa.

Česa smo se naučili v tej krizi? Kaj je dobro in kaj ne?
03. 06. 2020 16.40Raziskava je pokazala visok pomen internega komuniciranja za ustvarjanje zaupanja. Prav tako je zaposlenim pomembno, da ima vodja oddelka posluh za osebne okoliščine posameznika.

Pet študentov odkrito o študiju v tujini
04. 03. 2020 08.05Združeno kraljestvo je znano po enem najboljših izobraževalnih sistemov na svetu, tam so tudi nekatere najbolj priznane univerze. Študij v tej državi zato ponuja dobra izhodišča za kariero na mednarodni ravni. Med več kot dvema milijonoma študentov na Otoku je tudi več sto slovenskih študentov. Z nekaterimi od njih smo se pogovarjali o njihovih razlogih za študij v tujini in dozdajšnjih izkušnjah. Se bodo po končanem šolanju vrnili domov?

Za katere poklice je ta hip največ povpraševanja?
12. 02. 2020 07.00Na katero šolo se vpisati, da bo moj otrok po končanem šolanju lažje dobil službo? To je vprašanje, ki si ga v teh dneh postavlja marsikateri starš. Trenutno je največ povpraševanja po voznikih tovornjakov, varilcih, prodajalcih, kuharjih, natakarjih … A trg dela je v današnji družbi zelo nepredvidljiv in spremenljiv, zato je zelo težko napovedati, kakšne kadrovske potrebe bodo imela podjetja na dolgi rok.

Eni govorijo: 'Joj, težko je z vajenci, ker slabo sledijo!' - A ni res!
09. 04. 2019 08.46Raper Trkaj poziva k razmisleku: "Ker - če vaja dela mojstra, a vajenca ni, potem se tudi mojstrovina na koncu izgubi." Dejstvo je, da ob vajeništvu ni tveganja: mlade po šolanju čaka služba, podjetja dobijo samostojnega mojstra.

Finsko šolstvo in naše: kako otroku ne uničiti želje po znanju in šolanju?
31. 10. 2018 08.46Zakaj Finci lahko, mi pa ne? Zakaj so finski otroci srečni, pripravljeni na življenje in polni znanja?

Slovenski starši pri šolanju otrok med finančno najbolj obremenjenimi v Evropi
27. 08. 2018 14.39Čeprav se delovni zvezki zadnjih šest let cenijo!

'Med zaposlene so šteli tudi mladega, ki je opravil dve uri študentskega dela'
28. 07. 2015 08.00Številke Eurostata, da je v Sloveniji brezposelnih "samo" 17 odstotkov mladih, so preveč optimistične, opozarjajo v Mladinskem svetu Slovenije.

Ko študent na banko gre!
28. 08. 2009 12.21Ko je denar edina ovira za vpis na želeno smer študija, se marsikateri študent odloči za najem posojila, saj gre za naložbo v znanje. Kako pridobiti študijsko posojilo in kje izbrati najugodnejšo ponudbo?

Študentov se ne bo več izkoriščalo!
09. 03. 2010 11.53S plačevanjem študentskega dela nekatera podjetja vse bolj zamujajo, po neuradnih podatkih naj bi bilo takih več kot polovica vseh podjetij. Zato so se nekateri študentski servisi odločili, da neplačnikom vrnejo udarec.

Študente obirajo do kosti ...
09. 03. 2010 11.39Da je dandanes plačilna disciplina res na psu, čivkajo že vrabci na strehi. V zadnjem času pa na račun študentov, ki so v verigi delovne sile najmanj zaščiteni, živijo podjetja, ki študentskega dela preprosto ne plačajo ...

Je študente najlažje vleči za nos?
02. 06. 2009 11.14Vse več študentov ostaja brez plačila za svoje "poceni" delo, njihova nezaščitenost pa je v teh kriznih časih voda na mlin delodajalca. Kaj študentu sploh preostane na razpolago, potem ko ne dobi prejetega plačila?