Cekin.si

šos

Študenti

Kje iskati nasvete za uspešen študij v tujini?

17. 02. 2025 04.42

Študij v tujini prinaša nove izzive, širi obzorja ter nudi priložnosti za osebni in profesionalni razvoj. Vendar pa je pred dejanskim odhodom treba marsikaj urediti ter pravočasno in premišljeno načrtovati. Preverite, kje iskati nasvete in vire, ki vam lahko pomagajo.

Študenti

Financiranje študija v tujini: kakšne možnosti imajo slovenski študenti?

10. 02. 2025 04.29

Vse več mladih se odloča za študij v tujini, saj odpira obzorja, omogoča spoznavanje novih kultur in nudi več priložnosti za kariero. A preden odidejo v svet, se morajo soočiti s pomembnimi vprašanji, kot je financiranje šolanja. K sreči obstajajo različni programi štipendiranja, ki lahko olajšajo finančno breme in omogočijo bolj brezskrben študij. Preverite, kakšne možnosti imajo slovenski študenti in kje lahko poiščejo podporo!

Študenti

Podražitev cen študentskih obrokov, ŠOS pričakuje dvig subvencije

23. 01. 2025 12.42

Povprečna cena študentskega obroka se je s 1. januarjem zvišala za 38 centov. Po oceni ŠOS so spremembe med drugim posledica rasti cen živil. Višino subvencije bo ministrstvo za delo marca uskladilo z inflacijo, na razpisu pa so dali prednost ponudnikom cenejših obrokov. ŠOS zagovarja dvig subvencije, a je ta odvisen od finančnega ministrstva.

Študenti

Študenti intenzivno iščejo nastanitev

26. 09. 2024 04.32

Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) poudarja, da je bivanjska problematika ena največjih težav študentov. V Sloveniji od 80.000 študentov le 12 odstotkov oziroma šestina študentov biva v javnih ali zasebnih študentskih domovih. Polovica jih biva doma ali v lastni nepremičnini, tretjina pa jih išče stanovanje na trgu, so pojasnili v ŠOS.

Študenti

Študenti brez statusa si morajo čim prej urediti zdravstveno zavarovanje

04. 10. 2023 04.45

Študenti, ki so dopolnili 26 let ali so oktobra ostali brez statusa študenta, si morajo čim prej urediti obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje, četudi gre samo za obdobje treh mesecev, do uvedbe novega zdravstvenega prispevka, poziva ŠOS. Če tega ne bodo storili, bodo morali pri morebitnem zdravljenju storitve in zdravila namreč doplačati.

Študenti

Višje cene obrokov subvencionirane študentske prehrane

04. 01. 2023 11.07

Z novim letom je v sistemu subvencionirane študentske prehrane prišlo do nekaterih sprememb, med drugim se tudi zaradi dviga maksimalne vrednosti obroka in višine subvencije spreminjajo cene obrokov. V sistem je vstopilo nekaj novih ponudnikov, prav tako pa nekateri ponudniki s 1. januarjem ne nudijo več študentske prehrane, so sporočili iz ŠOS.

Nepremičnine

Postelj v študentskih domovih premalo, najemnine pri zasebnikih v večkratnike

02. 09. 2021 05.00

Študentje pred začetkom študijskega leta iščejo primerno nastanitev v kraju študija. V študentskih domovih je že vrsto let premalo mest – najslabše je v Ljubljani in Kopru – upravičenci pa morajo zanje izpolnjevati določene pogoje. Na odločitev, ali študentu sploh pripada bivanje v domu, namreč vplivajo materialni položaj njegove družine, oddaljenost študija in morebiten težak socialni ali zdravstveni položaj. In četudi študent izpolnjuje pogoje, zaradi prostorske stiske ni nujno, da bo dobil posteljo v domu. Preostane najem pri zasebniku, te najemnine pa so lahko štiri-, pet- ali celo šestkrat višje.

Koristno

Epidemija zarezala tudi v študentsko prehrano

30. 07. 2021 05.00

V zadnjih dveh študijskih letih, zaznamovanih z epidemijo covida-19, so študentje porabili občutno manj študentskih bonov. Letos po podatkih do konca junija za kar slaba dva milijona manj kot leto prej, zmanjšalo se je tudi število ponudnikov subvencionirane prehrane. Slednji se sicer še do 24. avgusta lahko prijavijo na razpis.

Premoženje

Ponudba študentskega dela upadla za 90 odstotkov

28. 04. 2021 08.09

Stroški, povezani s študijem, so čedalje višji in študente je hudo prizadela še epidemija covida-19, ko je ponudba študentskega dela upadla za do 90 odstotkov, skoraj celotno študijsko leto je potekalo na daljavo in večina se je morala izseliti iz študentskih domov.

Študenti

"150 evrov smo že davno porabili. Kaj pa hrana? Kopiranje materialov? Življenje?"

11. 01. 2021 05.00

Enkratni solidarnostni dodatek v višini 150 evrov je v prvem valu epidemije prejelo 53.895 študentov in tovrstna denarna pomoč v enaki višini je bila potrjena tudi s PKP 7. V študentskih organizacijah opozarjajo, da pomoč za mlade ni zadostna, in pričakujejo več ukrepov. Najbolj so prizadeti študenti, ki so ostali brez dela, ki se morajo sami preživljati, ki plačujejo najemnino, šolnino, ki finančno pomagajo staršem ...

Prva zaposlitev

Študent, ki je izgubil delo: "Z veliko zaskrbljenostjo gledam v prihodnost"

04. 01. 2021 05.00

"S pojavom novega koronavirusa so delodajalci na področju turizma začeli odpovedovati že za več mesecev vnaprej dogovorjena dela, zaradi česar sem čez noč ostal brez dohodka. Zato se sprašujem, kako bom v naslednjih mesecih lahko preživel in hkrati poravnal svoje obveznosti do fakultete. Prav tako je treba omeniti, da se je število prostih delovnih mest na študentskih servisih zmanjšalo oziroma del na področju turizma sploh ni več, zato z veliko zaskrbljenostjo gledam v prihodnost," piše študent.

Kariera

Kaj bodo študirali?

10. 02. 2012 16.21

"Naj bo vsebina pred privlačno embalažo!" bodoče študente in dijake ob začetku informativnih dnevov opozarja ŠOS. Kot ponavadi je bila tudi tokrat v okolici fakultet in srednjih šol precejšnja gneča.

Koristno

Študent goljuf naj bo!

13. 05. 2010 13.34

Mladi, med katere se uvrščajo tudi nekdanji študenti, veljajo za eno izmed najbolj iznajdljivih generacij. Za prislužen ali prihranjen evro je marsikdo zaradi zakonskih lukenj pripravljen tudi zlorabiti status študenta ...

Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861