študentje

Toliko bosta Kate in William plačala za eno leto šolanja princa Georgea
12. 01. 2025 04.25Čeprav je sprejela številna pravila, ki jih je vsilila kraljeva družina, se je Kate Middleton odločila slediti materinskemu instinktu in zavrniti tista, za katera meni, da niso najboljša izbira za njene otroke. To velja tudi glede šolanja njenih treh otrok.

Novo študijsko leto 2024/2025: kakšne so novosti?
28. 09. 2024 04.09V torek se začenja novo študijsko leto, ko univerzitetna središča ponovno napolnijo študenti. Brucem bodo posebno dobrodošlico v akademski svet izrazila vodstva univerz in študentske organizacije. Letos je bilo v prvem roku sprejetih 12.077 bodočih študentov, vpisi v drugem še potekajo. Vseh vpisnih mest za redni in izredni študij je 18.110.

Študenti intenzivno iščejo nastanitev
26. 09. 2024 04.32Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) poudarja, da je bivanjska problematika ena največjih težav študentov. V Sloveniji od 80.000 študentov le 12 odstotkov oziroma šestina študentov biva v javnih ali zasebnih študentskih domovih. Polovica jih biva doma ali v lastni nepremičnini, tretjina pa jih išče stanovanje na trgu, so pojasnili v ŠOS.

Slovenska direktorica: Vsak zaposleni ceni, če je dodatno nagrajen za trdo delo
19. 09. 2024 08.32Kaj ponuditi zaposlenim – poleg konkurenčnih plač –, da ne uidejo h konkurenci? Delodajalci imajo različne ukrepe, da zmanjšajo ali v največji meri omejijo fluktuacijo zaposlenih.

Zakaj so kampusi pomembni in kako pritegnejo nove zaposlene?
26. 08. 2024 04.42Zakaj tehnološki velikani odpirajo svoje lastne kampuse? Kaj ti sploh so in kaj se tam dogaja? Kako podjetja na tak način privabljajo mlade upe in nove zaposlene? Kateri so najbolj znani kampusi na svetu, pa preverite v nadaljevanju članka.

Neprofitna stanovanja v Zeleni jami: večina je že predanih v uporabo
19. 04. 2024 07.36V Zeleni jami ob Šmartinski cesti je Javni stanovanjski sklad Mestne občine Ljubljana (JSS Mol) uradno prevzel 88 neprofitnih stanovanj. Direktor sklada Sašo Rink je prepričan, da je to zgolj eden izmed korakov, ki bodo Ljubljano naredili prijaznejšo za bodoče generacije. In če ste že polni upanja brskali, kje se lahko potegujete za stanovanje, s katerim bi rešili svojo stanovanjsko stisko, vam žal moramo sporočiti, da je večina že predanih v uporabo. Morda boste imeli več sreče do leta 2045, ko bo prestolnica bogatejša za okoli 6000 stanovanjskih enot. Spremljajte razpise!

Mlade učijo stvari, ki bi lahko kmalu postale zastarele in nepomembne
02. 02. 2024 04.56Spremembe so tako hitre, da tisto, o čemer danes učijo v šolah, čez nekaj let ne bo več pomembno ali uporabno. Kako torej ravnati, da ne spregledate ključnih prelomnic?

Kaj je treba urediti pred študijem v tujini?
10. 11. 2023 04.45Načrtovanje študija v tujini se običajno začne nekaj let prej, ko so načeloma že bolj oblikovane želje in zanimanja, pa tudi zato, ker je potrebnih nekaj več priprav. Preverite, kaj vse je treba urediti, na kaj je dobro biti pozoren ter kako in kje do informacij!

Študentsko delo obdavčeno z dohodnino, a velja posebna olajšava
28. 09. 2023 04.45Študentom in dijakom se lahko prizna tudi splošna olajšava, če jih kot vzdrževane družinske člane ne uveljavljajo starši.

Študij vesoljske medicine: sedaj se bo del programa izvajal tudi pri nas
08. 09. 2023 08.25V Sloveniji se bo izvajal eden izmed štirih semestrov novega mednarodnega podiplomskega študijskega programa, ki proučuje fiziologijo in medicino ljudi v vesolju ter v ekstremnih razmerah. Gre za edini študijski program na področju vesoljske medicine na svetu in predstavlja priložnost tudi za slovenska podjetja.

Pomen razvoja vodstvenih veščin pri študentih
28. 08. 2023 04.45Vodstvene veščine so ključne za uspešno karierno pot, ne glede na panogo ali področje dela. Prav tako pa so pomembne že med študijem, saj študentom omogočajo razvoj ključnih kompetenc, ki jim bodo koristile v prihodnosti.

Pomembnost vključevanja študentov v praktično delo med študijem
24. 08. 2023 04.45Vključevanje študentov v praktično delo med študijem ima izjemno pomembno vlogo pri njihovem izobraževanju in pripravi na prihodnost. Praktično delo omogoča študentom, da pridobijo dragocene izkušnje, razvijajo svoje spretnosti in se povežejo z industrijo, kar jim lahko olajša prehod v profesionalno življenje.

Najpogostejše napake, ki jih študenti delajo pred jesenskim izpitnim rokom
17. 08. 2023 04.45Jesenska izpitna obdobja so morda najbolj stresna med vsemi v celotnem študijskem letu. Takrat se namreč odloča, ali bo študent vpisal novi letnik.

Izkoristi priložnost študentskega dela
26. 06. 2023 05.00Študentsko delo je postalo pomemben del obštudijskega življenja, saj študentom omogoča pridobivanje izkušenj, finančno neodvisnost in razvoj veščin, ki jim bodo koristile v prihodnosti. Kot na vseh področjih pa se nenehno tudi pri študentskem delu pojavljajo novosti, ki študente še dodatno spodbudijo k delu.

Pravila glede zdravniškega pregleda na delovnem mestu
28. 03. 2023 09.00Zdravstveni pregled mora delodajalec zagotoviti vsem zaposlenim, ki opravljajo delo na delovnih mestih in v delovnem okolju, v katerem se pojavljajo tveganja za varnost in zdravje. Če ne zagotovi predvidenih pregledov, mu grozi do 40.000 evrov globe in zaposleni lahko tudi odkloni delo. Delavec pa nima le pravic, temveč tudi dolžnosti – zdravniškega pregleda se mora udeležiti, če ga nanj napoti delodajalec.

Zakaj najeti študente za delo? Prednosti in prihranek za vaše podjetje
09. 03. 2023 08.00Študentsko delo je vse bolj priljubljena oblika zaposlovanja v podjetjih, ki se srečujejo z občasnim povečanim obsegom dela in potrebujejo dodaten kader za kratek čas. Ne glede na to, ali potrebujete delovno silo za nižje kvalificirana dela, kot je na primer delo v proizvodnji, ali pa potrebujete visoko usposobljen kader, se lahko po pomoč pri zaposlovanju obrnete na študentski servis. Gre za organizacije, ki podjetjem pomagajo vzpostaviti stik z mladimi, ki iščejo priložnost za zaposlitev. To so lahko dijaki ali študentje, različno kvalificirani, z različnimi izkušnjami, znanji in kompetencami. Večina je pripravljena poprijeti za različna dela, od tistih v proizvodnji do administrativnih ali bolj kvalificiranih del.

Kateri bodo najbolj iskani poklici v naslednjih 10 letih?
03. 02. 2023 04.45Vpis na želeno fakulteto je za tiste, ki imajo jasno vizijo o svoji karierni poti, precej lahek, a takih 'srečnežev' je izjemno malo. Od te odločitve je namreč v veliki meri odvisna prihodnost posameznika, zato zahteva tehten razmislek in preudarno ravnanje. Poleg napovedi o najbolj iskanih poklicih v prihodnjih letih so maturantom pri končni odločitvi v veliko pomoč informativni dnevi posameznih fakultet. Kam se torej trenutno najbolj splača vpisati?

Kaj krije obvezno in kaj dopolnilno zdravstveno zavarovanje?
25. 01. 2023 03.15Ker obvezno zdravstveno zavarovanje ne krije vseh zdravstvenih storitev v celoti, je velika večina še prostovoljno zavarovana. Dopolnilno zavarovanje krije stroške, ki so lahko zelo visoki, predvsem v primeru kroničnih bolezni in dolgotrajnejših zdravljenj.

V podjetju opravljali prakso, sedaj pa zasedajo vodilna delovna mesta
17. 11. 2022 03.15Najboljše napovedi in možnosti za takojšnjo zaposlitev po zaključku študija si lahko ustvarite tudi sami. Zato že med šolanjem pišite podjetjem iz panoge in se jim ponudite za opravljanje prakse.

To morate vedeti o študentskih bonih
20. 09. 2022 05.00Z novim letom se bo subvencija študentske prehrane zvišala. Preverite, za koliko.

Digitalni bon: kaj lahko z njim kupite ter ali jih lahko združujete?
14. 06. 2022 08.51Kaj lahko kupite z digitalnimi boni, kje jih lahko unovčite? Preverite v nadaljevanju.

Tako lahko študent pride do posojila
23. 11. 2021 04.45Tudi mladi si želijo posojil, s katerimi bi lahko rešili marsikatero finančno težavo, v kateri so se znašli, ali pa si privoščili nekaj, kar bi jim bilo le z varčevanjem dalj časa nedosegljivo. Zanimalo nas je, kako lahko študent pride do posojila.

Kakšni so pogoji za prejemanje posamezne štipendije?
24. 09. 2021 05.00Poglejmo, kdo je upravičen do državne štipendije in kdo do Zoisove štipendije.

Postelj v študentskih domovih premalo, najemnine pri zasebnikih v večkratnike
02. 09. 2021 05.00Študentje pred začetkom študijskega leta iščejo primerno nastanitev v kraju študija. V študentskih domovih je že vrsto let premalo mest – najslabše je v Ljubljani in Kopru – upravičenci pa morajo zanje izpolnjevati določene pogoje. Na odločitev, ali študentu sploh pripada bivanje v domu, namreč vplivajo materialni položaj njegove družine, oddaljenost študija in morebiten težak socialni ali zdravstveni položaj. In četudi študent izpolnjuje pogoje, zaradi prostorske stiske ni nujno, da bo dobil posteljo v domu. Preostane najem pri zasebniku, te najemnine pa so lahko štiri-, pet- ali celo šestkrat višje.

Epidemija zarezala tudi v študentsko prehrano
30. 07. 2021 05.00V zadnjih dveh študijskih letih, zaznamovanih z epidemijo covida-19, so študentje porabili občutno manj študentskih bonov. Letos po podatkih do konca junija za kar slaba dva milijona manj kot leto prej, zmanjšalo se je tudi število ponudnikov subvencionirane prehrane. Slednji se sicer še do 24. avgusta lahko prijavijo na razpis.

Toliko znaša višina subvencije za bivanje v študentskem domu ali pri zasebniku
13. 07. 2021 05.00Skupaj je razpisanih 12.102 mest za subvencionirano bivanje.

Tako na višino pokojnine vpliva zaslužek, ki ga dobite s sezonskim delom
31. 05. 2021 05.00V zadnjem času je največ povpraševanja po sezonskih delavcih za obiranje jagod in v hmeljarstvu, na Zavodu za zaposlovanje pa opažajo manj ponudbe kot prejšnja leta. Sezonska dela lahko opravlja kdor koli, so pa fizično naporna in slabo plačana. Ali lahko sezonsko delo vpliva na višino nadomestila za brezposelnost, pokojnine in štipendije?

Junija predvidoma začetek sistematičnega cepljenja zaposlenih v gospodarstvu
18. 05. 2021 05.00V skladu z nacionalno strategijo cepljenja proti covidu-19 bodo po državi v naslednjih tednih začeli intenzivneje izvajati sistematično cepljenje zaposlenih v gospodarstvu. Zagon cepljenja je predviden v začetku junija. Nekaj ključnih informacij za podjetja so pripravili na ministrstvu za zdravje.

Ponudba študentskega dela upadla za 90 odstotkov
28. 04. 2021 08.09Stroški, povezani s študijem, so čedalje višji in študente je hudo prizadela še epidemija covida-19, ko je ponudba študentskega dela upadla za do 90 odstotkov, skoraj celotno študijsko leto je potekalo na daljavo in večina se je morala izseliti iz študentskih domov.

Do konca meseca tudi izplačilo solidarnostnega dodatka študentom v tujih visokošolskih zavodih
27. 02. 2021 05.00Ministrstvo za izobraževanje je v skladu z zakonom o dodatnih ukrepih za omilitev posledic covida-19 v predpisanem roku, do 15. februarja, prejelo 1914 vlog za izplačilo solidarnostnega dodatka študentom, ki se izobražujejo v tujini. Za vloge, pregledane v prvem paketu, bodo dodatek nakazali do 28. februarja, in sicer 903 študentom v skupnem znesku 135.450 evrov.