žiga

Kako ustvarjamo močne vodje?
19. 03. 2025 07.28Kaj pomeni biti vodja in kdo je lahko vodja? Ali je uspešen operativec, ki niza vrhunske rezultate, nujno tudi dober vodja? Ali je treba dobrega zaposlenega, ki zasluži napredovanje, nagraditi z vodenjem ljudi? Porajala so se številna vprašanja, poglejte, kaj menijo udeleženci dogodka "Kako ustvarjamo močne vodje".

Kako se ob ločitvi deli premoženje?
03. 03. 2025 09.17V Sloveniji se loči vsak tretji par in po razvezi je treba doreči veliko stvari. Med drugim je treba razdeliti premoženje in možnosti sta dve – sporazum ali spor. Kako se deli premoženje, kaj vse se upošteva pri določitvi deležev, kako je z darili in dediščino ter drugo o delitvi premoženja po ločitvi pojasnjuje odvetnik Žiga Marovt.

Ali ste vedeli, da lahko z digitalnim potrdilom storite to?
19. 08. 2024 14.16Kvalificirano digitalno potrdilo je spletna alternativa osebni izkaznici in omogoča enostavno in varno poslovanje prek interneta. Podjetjem prinaša številne prednosti, vključno z visoko stopnjo varnosti, hitrejšimi postopki in večjo učinkovitostjo, hkrati pa krepi zaupanje strank.

Tudi odrasli imajo lahko dodeljenega skrbnika
12. 08. 2024 08.35Namen postavitve odraslega pod skrbništvo je zaščititi osebo, ki sama brez škode zase ni zmožna skrbeti za svoje premoženjske pravice in koristi. Tako imajo lahko skrbnika denimo bolniki z demenco, odvisniki ali osebe z motnjami v razvoju. Vse o skrbništvu nad odraslim je obrazložil odvetnik Žiga Marovt.

Mladi naj uporabljajo umetno inteligenco, a pri tem naj bodo kritični
24. 05. 2024 07.25Umetna inteligenca (UI) ima velik vpliv, zlasti v medicinski diagnostiki in izobraževanju, so na okrogli mizi, ki je potekala v okviru dogodka Simfonija elektrotehnike+ v organizaciji ljubljanske fakultete za elektrotehniko, poudarili govorci. Menijo, da je treba mlade spodbujati k uporabi orodij UI, a jih pri tem naučiti kritične presoje.

Kaj se zgodi z zaposlenimi po smrti podjetnika?
22. 04. 2024 04.07Kakšne pravice in dolžnosti imajo dediči, kako se zagotavlja kontinuiteta oziroma kdo vodi in skrbi za podjetje pred zaključkom zapuščinske razprave, kaj je z zaposlenimi in kdo je odgovoren za morebitne dolgove? Pojasnjuje odvetnik Žiga Marovt.

Prodaja stanovanje, a pod pogojem, da v njem še naprej živi. Kaj o tem pravi odvetnik?
18. 04. 2024 09.03Te dni je po spletu zaokrožil oglas, v katerem lastnik dvosobnega stanovanja v središču Ljubljane prodaja svoj dom za 189.000 evrov. A pod pogojem, da v stanovanju ostane kot doživljenski najemnik. Za bivanje je pripravljen plačevati tekoče stroške. Zanimalo nas je, ali se to splača in kaj o vsem tem pravi odvetnik Žiga Marovt.

Academia obeležila 30. obletnico delovanja s svečano podelitvijo diplom
21. 03. 2024 05.00Poslovni sistem Academia je prejšnji teden slavnostno obeležil 30. obletnico delovanja s svečano podelitvijo diplom novi generaciji 73 višješolskim diplomantkam in diplomantom strokovnih programov Ekonomist, Gradbeništvo, Informatika, Strojništvo, Varovanje in Medijska produkcija. Diplomantka leta 2024 je postala ekonomistka Urša Rakovič.

Zelena luč znanju se prižiga. Vabljeni na 16. Marketinški semafor!
15. 03. 2024 05.00Največja marketinška konferenca na štajerskem - Marketinški semafor bo 19. 3. 2024 ponovno odprla svoja vrata na Ekonomsko-poslovni fakulteti Univerze v Mariboru. Zelena luč znanju pa bo tokrat osvetlila osrednjo temo konference – Umetnost oglaševanja v svetu medijev. Vstop na konferenco je brezplačen za vse udeležence.

Bi kupili stanovanje, v katerem so najemniki? Morate vedeti to
03. 01. 2024 05.00Ali je najemodajalec dolžan obvestiti najemnika o načrtovani prodaji stanovanja in ali ob prodaji potrebuje njegovo soglasje? Kaj se zgodi z najemno pogodbo? Ali jo lahko novi lastnik stanovanja spremeni in poviša najemnino? Odgovarja odvetnik Žiga Marovt.

Na to ne smete pozabiti, ko kupujete nepremičnino
12. 12. 2023 05.00Nakup nepremičnine je ena večjih odločitev, ki jo imamo v svojem življenju, zato je še kako pomembno, da se odločimo pravilno. Pri tem nam lahko pomaga tudi vpogled v zemljiško knjigo, ki lahko marsikaj razkrije. Več o tem si lahko preberete v pogovoru z odvetnikom.

Kako med rabljenimi prepoznati poplavljeno vozilo?
28. 09. 2023 04.45Na trgu rabljenih vozil so tudi poplavljena. Cene so nizke, a so večinoma uporabna zgolj za dele in bi bila vožnja z njimi lahko nevarna. Kako pa jih prepoznati in kaj lahko naredite, če vam je prodajalec zamolčal, da je bilo vozilo poplavljeno?

Obstajajo primeri, ko vas lahko delodajalec snema
22. 09. 2023 04.45Nekateri delodajalci so se v preteklosti pogosto odločali za (sporen) nadzor zaposlenih na delovnih mestih. Videonadzorni sistemi, ki vodilnim omogočajo vpogled v živo dogajanje v delovnih prostorih, so tudi danes zelo priljubljeni, a dejstvo je, da gre pri tovrstnem nadzoru za nesorazmeren poseg v zasebnost.

Pogodbe, ki lahko vplivajo na vašo dediščino
17. 09. 2023 04.45Pogodbe o dosmrtnem preživljanju se v praksi najpogosteje sklepajo s starejšimi, ki si želijo zagotoviti potrebno nego in preživljanje, in njihovimi potomci, partnerji, prijatelji, sosedi in drugimi, ki v zameno za skrb, nego oziroma preživljanje po njihovi smrti prejmejo določeno premoženje. Kaj pa so izročilne in preužitkarske pogodbe, kakšne so pravice in obveznosti sopogodbenikov ter kdaj se v praksi sklepajo? Pojasnjuje odvetnik Žiga Marovt.

Neverjetno, kaj lahko bivši zahteva od vas
07. 07. 2023 05.00Če zakonec ob razvezi nima denarja za preživljanje in brez svoje krivde ni zaposlen, lahko zahteva preživnino od drugega zakonca. Ali se ob presoji o upravičenosti upošteva premoženje in druge prihodke, kako se določa višina in kdaj preneha pravica do prejemanja preživnine, je pojasnil odvetnik Žiga Marovt.

Ko sosed toži soseda - mogoča je tudi izselitev stanovalca iz bloka
26. 06. 2023 08.53Kajlahko storisosed, ki ima zaradi zanemarjenosti sosednje parcele težave, denimo, če razpada hiša in je nevarnost porušenja, če ni pokošena trava, če se razrašča rastlinje ... In kaj, če se iz stanovanja v bloku širi smrad, če se denimo zaredijo ščurki, se nabirajo smeti, je nevarnost za zdravje? Odgovor ni enoznačen in se presoja od primera do primera.

'Kaj bi spremenili v šolskem sistemu, če bi lahko?'
06. 06. 2023 08.34Žiga Bokal je učitelj razrednega pouka na Osnovni šoli Vodmat v Ljubljani. Je mlad, zagnan in ima jasno mnenje, kaj bi bilo treba spremeniti v šolskem sistemu.

Vse o odpovedih delovnega razmerja – tako rednih kot izrednih
09. 02. 2023 05.00Ob enostranski odpovedi pogodbe o zaposlitvi se morata delodajalec in delavec držati določenih pravil ter imata tako pravice kot tudi dolžnosti. Zakon zaradi varstva pravic delavcev denimo med drugim praviloma ne dovoljuje odpovedi med bolniško, nego, nosečnostjo, porodniško ali starševskim dopustom, ob vložitvi tožbe zoper delodajalca ter zaradi udeležbe pri zakoniti stavki, članstva v sindikatu ali osebnih okoliščin. Na vprašanja o odpovedi delovnega razmerja je odgovarjal odvetnik Žiga Marovt.

Kaj, če zaposleni odkloni preizkus alkoholiziranosti?
11. 11. 2022 04.30Zaposlenega, ki je pod vplivom alkohola, drog ali drugih prepovedanih substanc, mora delodajalec odstraniti z dela, sledijo sankcije, lahko tudi globa in odpoved. Kaj pa, če delavec odkloni testiranje?

Investiral je 10 let prej in ima več kot 70.000 evrov, drugi ima skoraj 30.000 evrov manj
26. 04. 2022 05.00Poglejmo si primer: imamo dva vlagatelja, ki sta danes enako stara in enako naklonjena tveganju, zato oba vložita svojih 10.000 evrov privarčevanih sredstev v sklade s pričakovano petodstotno stopnjo donosa. Eden začne varčevati pri 25 letih, drugi 10 let pozneje pri 35 letih; oba pod enakimi pogoji. Zaradi obrestno obrestnega računa ima prvi pri 65 letih 70.400 evrov, drugi, ki je začel varčevati 10 let pozneje, pa ima 43.219 evrov.

Vse o dedovanju: postopek, nujni delež, dolgovi staršev, pogodbe o preživljanju ...
10. 02. 2022 14.32Na naši spletni strani Cekin.si smo objavili serijo člankov o dedovanju. Gre za temo, s katero se bomo slej ko prej srečali vsi.

Izvršba: kdaj in koliko vam lahko odtrgajo od plače?
18. 11. 2021 08.55V teh težkih časih je vse več dolžnikov, med katerimi so tudi tisti z minimalno plačo. Zakon jim omogoča, da se lahko še vedno preživljajo, dokler odplačujejo svoje dolgove, saj je izvršba na plačo v teh primerih omejena.

V teh panogah najbolj primanjkuje delovne sile. Zakaj?
21. 10. 2021 09.44Slovenija se sooča z rekordnim pomanjkanjem delovne sile, prihodnje leto pa naj bi bilo deficitarnih kar 108 poklicev. Treba bi bilo zagotoviti ustrezne pogoje dela in ustreznejši plačni sistem, spremembe so potrebne tudi v izobraževanju, je bilo mogoče slišati na spletnem dogodku Pomanjkanje kadrov in deficitarni poklici.

Minimalna plača in izvršba: vas lahko oberejo do golega?
05. 01. 2021 13.39Ljudje so v stiski in se zadolžujejo. Kaj pa, če se nekdo z minimalno plačo sooči z izvršbo? Ali jo je mogoče opraviti? O tem smo se pogovarjali tudi z odvetniki.

Zato se lahko izpodbija pogodba o dosmrtnem preživljanju
21. 12. 2020 05.45Pogodbe, ki jih za časa življenja sklene zapustnik, lahko vplivajo na obseg zapuščine. Kdaj tovrstne pogodbe ne veljajo oziroma se lahko izpodbijajo, denimo v zapuščinski razpravi zaradi nujnih deležev, je pojasnil odvetnik Žiga Marovt.

Krompirjeve počitnice: vam pripada povračilo ob odpovedi rezervacije?
21. 10. 2020 05.45Prihajajo jesenske krompirjeve počitnice, ko so številni Slovenci že tradicionalno vzeli dopust in si privoščili družinski oddih s svojimi otroki. A letos bo drugače. Po vnovični razglasitvi epidemije so bili mnogi primorani odpovedati rezervacije, ki so jih opravili še pred novimi ukrepi za zajezitev širitve novega koronavirusa. Preverite, kako je z vračilom denarja ob odpovedi rezervacij!

Izvršba na plačo: kaj naj stori delodajalec, če izvršitelj pritiska na njihovo računovodstvo?
15. 09. 2020 09.27Pandemija je povzročila negotovo prihodnost številnih Slovenk in Slovencev. Tudi tistih, ki so ostali zaposleni, a so se zadolžili – že pred pandemijo ali med. Kakšna je naloga delodajalca v teh primerih, si lahko preberete v nadaljevanju.

Darilna pogodba: ali jo lahko prekličete?
10. 08. 2020 07.00Darilne pogodbe spadajo med najpogosteje sklenjene pogodbe. Lani smo jih v Sloveniji sklenili več kot 16.000. Pogosto so darilne pogodbe tudi predmet sodnih sporov, darovalci pa se velikokrat ne zavedajo, da darilne pogodbe ni tako enostavno kar preklicati. Tudi obdarjenci so nemalokrat neprijetno presenečeni, ker morajo na prejeto darilo plačati visok davek. Na kaj vse je treba biti pozoren, ko se odločite za darilno pogodbo?

Delodajalci v strahu: ali jih lahko delavci tožijo, če se okužijo na delovnem mestu?
03. 07. 2020 07.26Bi delavci lahko tožili delodajalca, če jih med pandemijo sili delati v neprimernih pogojih? Če delavci zbolijo, ker delodajalec ni poskrbel za potrebno varnost, je odgovornost za to možno pripisati delodajalcu, pravijo pravniki. V ZDA so nekatera podjetja že na sodiščih zaradi tovrstnih primerov. Kaj pa pri nas?

Kako je z vračilom denarja za maturantske plese in valete?
27. 05. 2020 08.15Starši maturantov in devetošolcev se sprašujejo, kako je z vračilom denarja za maturantske plese in valete, ki jih ni bilo po izbruhu novega koronavirusa. "V šoli pravijo, da bo mogoče jeseni dovoljeno in bodo imeli dijaki septembra maturantski ples. Organizatorji pa zadržujejo ogromne količine denarja ... Za eno karto smo plačali 50 evrov," je na Facebooku zapisala ena od mamic.