ARAG

Vam je delodajalec neutemeljeno znižal plačo? Storite to!
26. 03. 2024 09.35Vsak delavec mora po zakonu za opravljeno delo dobiti ustrezno plačilo, višina katerega je praviloma opredeljena v kolektivni pogodbi. Kaj pa, če ob prejemu plačilne liste ugotovite, da ste nenadoma, brez utemeljenega razloga dobili nižjo plačo?

Kdaj vam lahko delodajalec da odpoved?
19. 03. 2024 08.13Trg dela se v zadnjih letih korenito spreminja. Veliko naših staršev je bilo denimo celotno delovno dobo zaposlenih pri istem delodajalcu, kar je danes prej izjema kot pravilo. Poleg tega razvoj informacijske tehnologije in digitalizacija zahtevata nova znanja in kompetence, ki jih nekateri zaposleni nimajo, zato jih je upravičeno strah pred izgubo delovnega mesta. Nasploh je trg dela vse bolj fleksibilen, zato se splača zavarovati pravno zaščito v službi in tako poskrbeti, da si v primeru odpovedi pogodbe ali težav na delovnem mestu prihranimo vsaj finančne skrbi.

Vam zaradi bolniške delodajalec noče izplačati celotnega regresa?
12. 03. 2024 08.25Javni uslužbenci se bodo že ta mesec razveselili regresa, preostali zaposleni za določen ali nedoločen čas ga lahko pričakujejo v naslednjih mesecih oziroma najpozneje do 1. julija. Kaj pa storiti, če vam delodajalec zaradi vaše dolgotrajne bolniške odsotnosti noče izplačati regresa v celoti?

V službi se je odvil dogodek, ki ima lahko hude posledice
05. 03. 2024 08.01Najbrž ga ni odraslega človeka, ki se ni že kdaj sprl v službi. Običajno gre za izmenjavo ostrih besed, morda nekoliko povzdignjen ton glasu, nadaljuje pa se z nekaj dnevi ali tedni grdih pogledov. A ti grdi pogledi lahko prerastejo v trajno izolacijo iz kolektiva, širjenje laži, trpinčenje, šikaniranje in izživljanje. V tem primeru pa gre že za mobing, ki je v Sloveniji sicer prepovedan, a v delovnem okolju vseeno pogostejši, kot si morda mislite. Prav zato je ključnega pomena, da si pravočasno zagotovite ustrezno zaščito, ne da bi morali za to najeti kredit.

Preverite, kako do preživnine za otroka
08. 06. 2023 08.00V Sloveniji se glede na statistične podatke vsako leto razveže nekaj več kot en par na 1000 prebivalcev. Približno polovica jih ima skupne otroke in se mora v takih situacijah poleg delitve premoženja dogovoriti še o skrbništvu in preživnini. Zlasti slednja je lahko predmet sodnih sporov tudi pozneje, saj je določena glede na premoženjsko stanje v trenutku razhoda in se ob spremembi okoliščin lahko spremeni. Vse to za sabo potegne ogromne odvetniške in sodne stroške, ki pa se jim s premišljenim ravnanjem lahko izognete.

Najmanj toliko boste letos prejeli regresa
09. 05. 2023 04.00Delodajalec je delavcu, ki ima pravico do letnega dopusta, dolžan izplačati regres. Višina regresa je sicer odvisna od vsakega posameznega delodajalca, a zakon določa minimalen znesek. Preverite, koliko znaša minimalna višina regresa 2023, do kdaj vam ga morajo izplačati in še nekaj pomembnih informacij, ki jih je dobro poznati.

Prepir zaradi uničene dovozne poti se je končal ...
07. 04. 2023 08.30Medsosedski spori imajo v Sloveniji neslavno, a žal bogato tradicijo. Zanje je najpogosteje kriv hrup, takoj za petami mu sledijo nesoglasja glede meje in služnosti zemljišča. Večina poskuša težave najprej rešiti na miren način, s pogovorom, preverjanjem dejstev. Nekateri so pri tem uspešni, ostali morajo pravico iskati na sodišču, kar s seboj prinese izdaten stres ter ogromne stroške. A obstaja še tretja možnost, na katero pa večina pomisli šele, ko je že prepozno!

V tem primeru dobite denar nazaj
13. 03. 2023 05.00Nakupovanje iz udobja domačega kavča je danes navada večine Slovencev in Slovenk. Zakaj bi se odpravili v fizično trgovino, če se lahko izognete uporabi avta, gnečam na cesti in v trgovini? Spletne strani so tako preproste, da enostavno izberete izdelek in način plačila, potem pa nestrpno čakate, da dostavna služba dostavi paket, če le niste ena od žrtev spletnih prevar in do dostave ne bo nikoli prišlo. Na kaj morate biti pozorni in kako se lahko zaščitite, da boste po spletu nakupovali bolj mirno, si preberite v nadaljevanju.

Ko zavarovalnica noče kriti škode iz kasko zavarovanja
17. 02. 2023 05.00Zelo hitro se zgodi tudi najbolj previdnim voznikom, da pride do nesreče ali pa morda prekoračitve hitrosti. Zato so kazni, izrečene v prometu, pogoste. V nadaljevanju smo za vas zbrali nekaj koristnih informacij, med drugim tudi, kje lahko preverite svoje stanje kazenskih točk, kdaj imate možnost polovičnega plačila globe in kaj lahko storite, če se ne strinjate z izrečeno kaznijo.

Teh stroškov si ob splošnem naraščanju cen številni ne morejo več privoščiti
18. 01. 2023 09.07Zdravje in varnost sta najpomembnejši dobrini našega življenja, ki ju je potrebno skrbno negovati in ščititi na vsakem koraku. A žal smo kot družba prišli do točke, ko ne eno ne drugo ni več absolutna prioriteta dostojnega življenja, to pa vodi h kratenju pravic na vseh koncih in krajih. Teptanju pravic in dostojanstva je seveda treba čim prej narediti konec, vendar pa so za to potrebni ustrezni pravni postopki, čigar stroškov si ob splošnem naraščanju cen številni ne morejo več privoščiti. Kaj torej mali človek sploh še lahko stori?

Tudi tako lahko dobite službo
15. 09. 2022 04.30V današnjem času iskanje službe ni vezano samo na spremljanje zaposlitvenih oglasov, poizvedovanje med prijatelji in obiskovanje kariernih sejmov. Veliko lahko naredite tudi z družbenimi omrežji, ki so v današnjem času postala pomemben del strategije iskanja zaposlitve. Veliko iskalcev kadrov kandidate išče prav prek družbenih omrežij, med katerimi pa ni aktualen samo LinkedIn.

Kako je z mojim potovanjem in odpovedjo zaradi Koronavirusa COVID-19?
31. 03. 2020 08.09V Sloveniji se že nekaj tednov srečujemo s pojavom koronavirusa, zaradi katerega so bili v Sloveniji in tudi v velikem številu drugih držav sprejeti številni ukrepi, zaradi katerih so za obdobja njihovega trajanja odpovedana ali odsvetovana vsa potovanja v tujino.

Kakšna odškodnina vam pripada, če se poškodujete pri delu?
11. 11. 2019 09.24Zadnjih nekaj let se število prijavljenih nezgod na delovnem mestu vztrajno povečuje. Ali veste, kako ukrepati v primeru poškodbe in kakšna odškodnina vam pripada?

Storite to, če ste kupili izdelek z napako
14. 10. 2019 09.09Nakup, ki je obetal veliko zadovoljstva, se lahko spremeni v pravo razočaranje. In lahko se kaj hitro zgodi tudi vam, zato je še toliko bolj pomembno, da poznate svoje pravice, ki jih imate kot potrošnik.

Ali boste dobili izplačan regres in koliko vam pripada?
11. 06. 2019 09.07Večina že nestrpno pričakuje regres, ki bo letos praviloma višji kot prejšnja leta. Prvič boste prejeli neobdavčen regres, torej bo neto znesek enak bruto znesku. Kaj lahko naredite v primeru, če se delodajalec ne drži zakona, pa si preberite v nadaljevanju.

Ponekod so kazni tako visoke, da vam lahko konkretno izpraznijo račun
15. 05. 2019 08.09Bliža se čas dopustov in lepega vremena, ko se z avtomobilom pogosteje odpravimo na izlete ali počitnice v sosednje države in še dlje. Brezskrbni oddih, ki ste si ga privoščili s svojim jeklenim konjičkom, vas lahko na koncu drago stane, če vas preseneti položnica iz tujine. Kako pravilno ukrepati, ko dobimo kazen za prometni prekršek, pa v nadaljevanju.

Kolikokrat se lahko podaljša pogodba za določen čas?
06. 03. 2019 08.15V zadnjem času je na trgu delovne sile vedno več nestandardnih oblik zaposlovanja, med njimi tudi zaposlovanje za določen čas. Nekateri delodajalci se ne držijo zakonov, zato je treba vedeti, kakšne so vaše pravice – te vam razkrivamo v nadaljevanju.

Ste najemnik? To morate vedeti!
04. 02. 2019 08.47Najemniki sanjajo o toplem in prijetnem domu, medtem ko si lastniki stanovanja želijo najemnika, ki mu lahko zaupajo, da bo skrbel za stanovanje, kot bi bilo njegovo. Na žalost se želje in sanje ne uresničijo vedno in lahko pride do konfliktov, zato je izjemno pomembno, da se obe strani zavedata svojih pravic, dolžnosti in odgovornosti.

Šef jo je odpustil, ona pa je takoj storila to!
14. 11. 2018 10.28Leto se počasi izteka, delodajalci pa pripravljajo poročila in razmišljajo o prihodnosti. Tudi o morebitnih odpuščanjih. Zato jih prehitite in se zaščitite.

Nekdanja žena omejila stike z otrokom, oče storil to!
23. 10. 2018 08.20V letu 2017 je bilo na 1000 porok 370 ločitev. Povprečna starost moža ob razvezi je bila 46,6 leta, povprečna starost žene pa 43,7 leta. Velikokrat imajo mladoletne otroke.

To je tabu tema, ki je kaznivo dejanje. Se dogaja tudi pri vas?
20. 09. 2018 09.09Grožnje, širjenje laži, posmehovanje (videz, vedenje, zasebno življenje), žaljenje družinskih članov ... Vse to se vam lahko zgodi. Ukrepajte pravočasno!

Obrtnik se ni držal dogovora, naročnik storil to!
13. 06. 2018 08.18Kako rešiti najhujšo nočno moro, ki vas lahko doleti, če sodelujete z obrtnikom?

Če vas lastnik meče iz stanovanja ...
20. 04. 2018 06.32Najemniki so pod velikim stresom: želijo si toplega in mirnega doma ter najemodajalca, ki bo spoštoval njihovo pravico do zasebnosti. A tudi lastniki si želijo mirnega spanca.

Delavec 'obračunal' z delodajalcem
07. 03. 2018 08.46V Sloveniji je še vedno veliko delodajalcev, ki zaposlenim ne plačujejo prispevkov. Kako se zaščititi pred tovrstnim ravnanjem?

Ker sosed ni želel popraviti cevi pri pralnem stroju in mu je tekla voda v stanovanje, je storil to!
09. 11. 2017 08.33Imeti dobrega soseda je želja mnogih. A le redki imajo srečo, da so obdani z ljudmi, ki vedo, kako sobivati v miru in spoštovanju.

Ženska na mejo med parcelama postavila betonski zid. Njen sosed pa je storil to!
02. 11. 2017 12.46Sosedski spori v Sloveniji so že tradicija. Izognite se najhujšemu scenariju.

S prvo ženo ima enega otroka, z drugo še enega. Tako je skušal znižati znesek preživnine
27. 10. 2017 10.05Kaj storiti, ko bivši partner ne želi plačevati preživnine otroku? Kaj, ko otrok ostane brez preživnine, saj nekdanji zakonec ostane brez zaposlitve in denarja?

Otrok se je poškodoval pri uri športne vzgoje, starši pa so zahtevali toliko odškodnine
19. 10. 2017 08.35Šola je odgovornost za poškodbo zavračala in otroku ni želela izplačati odškodnine.

Tako se je ženska borila s podjetjem, ki ji je 'obnovilo' fasado
12. 10. 2017 06.28Naročnica obnove fasade je ugotovila, da je bilo delo opravljeno nekakovostno. Podjetje se prav tako ni držalo rokov, do katerih bi moralo končati dela. Nato se je zelo zapletlo.

Tako je odpuščeni delavec od delodajalca izterjal 15.000 evrov
05. 10. 2017 08.37Šok, strah, negotovost ... Kako se odzvati, ko vas doleti odpoved delovnega razmerja? Ali veste, katere možnosti imate na voljo?