Tržni inšpektorat

ZPS svetuje: poznajte svoje pravice pri spletnih in prazničnih nakupih
28. 11. 2024 04.48Zveza potrošnikov Slovenije opozarja na ključne pravice pri spletnih nakupih. Spoznajte, kako uveljaviti 14-dnevni odstop od pogodbe, vračilo izdelkov in kaj storiti, če trgovec zavrne zahtevo. Za brezskrbne praznične nakupe!

Neverjetno, kako nas želijo prevarati!
17. 05. 2024 07.32Tržni inšpektorat RS opozarja na porast nenaročenih pošiljk blaga, ki jih slovenski potrošniki v zadnjem času prejemajo brez predhodne privolitve oz. naročila. Izkazalo se je, da pakete največkrat pošiljajo podjetja iz tujine, tudi s Kitajske. Ponudbe, ki pozivajo k takojšnjemu ali odloženemu plačilu, so sicer v nasprotju z zakonom, dodajajo.

Kako učinkovito uveljavljati garancijo?
05. 02. 2024 04.31Garancija predstavlja zavezo prodajalca ali proizvajalca, da bo bodisi popravil ali zamenjal blago bodisi vrnil celotno kupnino, če izdelek ne ustreza obljubljenim specifikacijam oziroma lastnostim, navedenim v garancijskem listu ali oglasu. Preverite, kakšne pravice imajo in s kakšnimi težavami pri uveljavljanju garancije se najpogosteje soočajo slovenski potrošniki!

Kako med rabljenimi prepoznati poplavljeno vozilo?
28. 09. 2023 04.45Na trgu rabljenih vozil so tudi poplavljena. Cene so nizke, a so večinoma uporabna zgolj za dele in bi bila vožnja z njimi lahko nevarna. Kako pa jih prepoznati in kaj lahko naredite, če vam je prodajalec zamolčal, da je bilo vozilo poplavljeno?

V tem primeru turistična agencija prejme kazen
26. 05. 2023 12.58Potrošniki morajo biti ob sklenitvi pogodbe o turističnih aranžmajih in paketih pozorni na to, ali je navedena cena tudi dokončna, pred bližajočo se poletno počitniško sezono opozarjajo v Zvezi potrošnikov Slovenije. Ob tem dodajajo, da ni vsak dvig cene turističnega paketa tudi upravičen.

Kako varno prodajati rabljene stvari po spletu?
25. 11. 2022 05.59Ob vse večji spletni prodaji je čedalje več goljufij in oškodovanci so lahko tako kupci kot tudi prodajalci. Prvi, ko denimo ne prejmejo naročenega in že plačanega ali kupljeno ne ustreza opisu, drugi pa lahko celo ostanejo brez izdelka in tudi brez kupnine.

Potujete s turistično agencijo? Bodite pozorni na to
29. 07. 2022 05.00Zveza potrošnikov Slovenije svetuje, naj potrošniki na vsako neskladnost opozorijo že med samim potovanjem. Če povišanje cene presega osem odstotkov cene turističnega paketa, lahko potrošnik od rezervacije odstopi brez stroškov.

Pogoj PCT: inšpektorji bodo s preverjanji nadaljevali
05. 11. 2021 14.25Cilj nadzorov ni kaznovanje ali celo zapiranje dejavnosti, pač pa ozavestiti trgovce in potrošnike, da brez spoštovanja ukrepov epidemije ni možno zajeziti, pravijo na tržnem inšpektoratu.

To kupujejo Slovenci na črni petek
25. 10. 2021 04.30Kaj se izplača kupiti na črni petek, ne pa čakati na poznejši decembrski čas? Na kaj je treba biti pozoren ob nakupu ter kako je z reklamacijami, garancijami, vrnitvami in zahtevami kupnine? Preverite!

To je dobro vedeti pred vzpostavitvijo spletne trgovine
15. 10. 2021 04.30Prepričanje, da moraš biti na spletu, sicer v poslovnem svetu dandanes ne obstajaš, se je v epidemiji izkazalo še za bolj resnično in pravilno. Številne trgovine so bile kar nekaj časa zaprte in trgovci so se razdelili na spletne in fizične. Prvi so lahko dokaj nemoteno delovali in prodajali, medtem ko so drugi čez noč ostali brez kupcev. Nekaj se jih je prilagodilo in sčasoma začelo poslovati po spletu, določeni pa so morali žal za vedno zapreti svoja vrata.

Toliko nepravilnosti je inšpektorat ugotovil pri prodaji stanovanj
13. 10. 2021 05.00Z namenom zaščititi končne kupce pred tveganjem neizpolnitve obveznosti investitorja oziroma vmesnega kupca kot prodajalca po prodajni pogodbi ob prodaji stanovanj in enostanovanjskih stavb je inšpektorat za okolje in prostor tudi v letošnjem letu izvajal nadzor prodaje 25 naključno izbranih stavb.

Nakup rabljenega vozila: nujno preverite to številko
02. 08. 2021 05.00Nakup rabljenega vozila je zahtevnejši od nakupa novega, saj ima rabljeno vozilo že svojo zgodovino, ki pa je kupci praviloma ne poznajo. Zato je tržni inšpektorat pripravil nekaj nasvetov, kako se lotiti nakupa rabljenega vozila in kako se ogniti pastem, ki prežijo na kupca.

Embalažnina: kaj morate vedeti?
24. 05. 2021 08.41Skrb za ravnanje z odpadno embalažo morajo po novem prevzeti vsa podjetja, ki dajejo embalažo na trg v Sloveniji. V ta namen morajo podjetja najkasneje do 24. maja skleniti pogodbo s shemo za ravnanje z odpadno embalažo.

Prodajate po Facebooku? Ali vas lahko davčni inšpektor oglobi?
13. 11. 2020 05.45Vse več ljudi prodaja oblačila, obutev in drugo po družbenih omrežjih, kot je Facebook, in oglasnih spletnih portalih, denimo Bolha ali eBay. V katerih primerih je treba imeti prijavljeno dejavnost, so pojasnili na Finančni upravi. Preverite še, kakšne so denarne kazni za kršitelje in kaj lahko stori ogoljufani kupec, ki je kupil oblačilo od prodajalca na Facebooku, pa blaga ni prejel ali je denimo raztrgano.

Kraj in zlorab turističnih bonov ni veliko, a vendar so
26. 10. 2020 07.32V zadnjem času se pojavljajo določene zlorabe pri unovčevanju turističnih bonov. Denimo, ko nepridipravi unovčijo turistični bon upravičenca, čeprav sploh ne ve, in ko v zameno za unovčen bon ponujajo določeno vsoto denarja. Največ pa je prijav zaradi zaračunavanja višje cene pri plačilu s turističnimi boni in zaradi unovčitve bona za neopravljeno storitev.

"Tudi mi smo unovčili bone. No, vsaj njihov manjši del"
23. 07. 2020 13.20Tudi mi smo prejšnji vikend prvič unovčili turistične bone. No, vsaj večino mojega bona, medtem ko v celoti ostaja možev bon in boni treh otrok, torej 350 evrov plus še mojih preostalih 30, kar je skupno še 380 evrov za ponudnike nastanitev v Sloveniji. Če mene vprašate, precej davkoplačevalskega denarja za petčlansko družino.

Zaračunavanje 'korona storitve': ali je pri nas takšna praksa sploh dovoljena?
10. 07. 2020 07.04Špance je najprej prizadela stroga karantena, ko se je javno življenje končno vrnilo in so se odprli restavracije in lokali, pa so potrošnike doletele podražitve. Mnogi gostinci so namreč začeli zaračunavati tako imenovano "korona storitev". Pri nas takšne prakse v Zvezi potrošnikov Slovenije še niso zaznali. Tržni inšpektorat pa je jasen: zaračunavanje posebnega dodatka na računu bi pomenilo uporabo nepoštene poslovne prakse. A to še ne pomeni, da dodatnih stroškov, ki jih imajo zaradi epidemije, gostinci niso prevalili na potrošnike.

V teh panogah je največ dela na črno
22. 06. 2020 06.57Furs je na področju dela na črno lani izrekel za 5,8 milijona evrov glob. Kaj ugotavljajo drugi pristojni organi, ki se ukvarjajo s to problematiko?

Takšne globe grozijo ponudnikom namestitev, če bodo kršili zakonodajo na področju bonov
19. 06. 2020 07.48Kateri turistični ponudniki lahko sprejemajo turistične bone? Kdaj lahko od Fursa pričakujejo povračilo sredstev za unovčene bone? Vse to in še več preberite v članku.

Vse, kar morate vedeti o turističnih bonih
18. 06. 2020 09.16Kako je mogoče unovčiti turistični bon za otroka, ki ne letuje z zakonitim zastopnikom? Je mogoče bon unovčiti tudi za najem počitniških kapacitet v lasti sindikata? V članku poiščite odgovore na številna vprašanja, ki se tičejo turističnih bonov.

Hiša z bazenom 48 evrov: cene na Hrvaškem še nikoli niso bile tako nizke
01. 06. 2020 08.44Tisti, ki delajo v turizmu, vedo, da se bo letos treba močno prilagoditi – še posebej s cenami. Na Hrvaškem so zasebni ponudniki nastanitev močno znižali zahtevane zneske.

Kako je z vračilom denarja za maturantske plese in valete?
27. 05. 2020 08.15Starši maturantov in devetošolcev se sprašujejo, kako je z vračilom denarja za maturantske plese in valete, ki jih ni bilo po izbruhu novega koronavirusa. "V šoli pravijo, da bo mogoče jeseni dovoljeno in bodo imeli dijaki septembra maturantski ples. Organizatorji pa zadržujejo ogromne količine denarja ... Za eno karto smo plačali 50 evrov," je na Facebooku zapisala ena od mamic.

"Pozimi smo plačali apartma na Hrvaškem, nato smo želeli denar nazaj"
11. 05. 2020 08.22Ali lahko zaradi razmer po izbruhu novega koronavirusa zahtevamo povračilo denarja za prej vplačane počitnice? Ali lahko dobimo povračilo v denarju ali samo v vrednotnici? Preverite!

Bodo ljudje najemali kredite na nebančnem trgu? Kakšne nevarnosti prežijo tam?
05. 11. 2019 13.27Tržni inšpektorat poziva k previdnosti pri najemu kreditov na nebančnem trgu.

Kako prodajati izdelke? To morate vedeti!
23. 09. 2019 08.27Dejavnost trgovine na drobno lahko opravljate, če ste ustrezno registrirani za dejavnost trgovine na drobno z blagom, ki ga prodajate.

Pozor, prodajajo lažne kupone!
18. 12. 2015 08.00Kupci opozarjajo, da niso mogli koristiti kuponov, ki so jih kupili prek spleta. Iz podjetij po drugi strani prijavljajo, da brez njihovega soglasja objavljajo kupone za njihovo ponudbo.

Ponudnik ameriško podjetje, panamska domena, akcija ... To je znak za alarm
06. 11. 2015 13.30Pri tržnem inšpektoratu opozarjajo na spletne strani, ki ponujajo prehranska dopolnila ali pripomočke za hujšanje in izboljšanje zdravja. Opozorilo prihaja po pojavu spletnega ponudnika ameriškega podjetja z domeno registrirano v Panami.

'Zakaj je darilni bon sploh časovno omejen?!'
02. 10. 2015 08.00Bralka je v dar prejela darilni bon za oblačila. Pospravila ga je v predal in pozabila nanj. Med pospravljanjem ga je našla in ugotovila, da mu je potekel rok veljavnosti. V trgovini ga je vseeno skušala vnovčiti, vendar so jo zavrnili.

Nasveti, ki jih ne smete spregledati!
16. 02. 2012 08.57V času krize in kreditnega krča si najtežje denar izposodijo ravno tisti, ki ga najbolj potrebujejo. Ker ga pri bankah ne dobijo, nekateri posojilo poiščejo pri podjetjih in posameznikih, ki njihovo nesrečo pogosto izkoristijo za svoj dobiček.

Ne plačujte astronomsko dragih opominov!
13. 07. 2010 14.13V času, ko je plačilna disciplina na psu, so lahko poteze služb za izterjavo dolga včasih res absurdne. Kaj storiti, če v poštni nabiralnik dobimo visok, skorajda že astronomski opomin? Ukrepamo lahko na več načinov ...