avtomobilska industrija

Plača direktorja Volkswagna in Porscheja presegla 10 milijonov evrov – kljub krizi in odpuščanjem!
18. 03. 2025 03.32Plača direktorja Volkswagna in Porscheja Oliverja Bluma je lani presegla 10 milijonov evrov. Kljub zmanjšanju prihodkov pri Porscheju, je njegova plača narasla.

Nemudoma ukrepali: Nemci z novim motorjem gospodarstva
10. 03. 2025 04.04Celotna evropska industrija se mora nemudoma prilagoditi, še posebej avtomobilska. Ni več sprejemljivo, da evropski denar odteka drugam, če bi lahko ostal doma.

Katera podjetja financirajo inavguracijo Donalda Trumpa?
20. 01. 2025 10.42Med glavnimi korporativnimi donatorji je pet največjih tehnoloških podjetij na svetu.

Kitajci osvajajo svetovni avtomobilski trg. Kaj vse ponujajo kupcem?
17. 01. 2025 04.15Kitajska se je v samo nekaj letih razvila v največjo izvoznico avtomobilov na svetu. Uveljavljeni evropski proizvajalci so obtičali pod kitajskim pritiskom. A Kitajci ne ponujajo le cenovno zelo ugodnih modelov avtomobilov. Kitajska zgodba o uspehu v avtomobilski industriji je veliko več kot to.

Ta nemška podjetja izplačajo 1000 evrov dodatka za redni prihod na delo
15. 01. 2025 04.03Preveliko število dni bolniških odsotnosti ima na gospodarstvo izjemno negativen vpliv.

Bi morali razveljaviti prepoved avtomobilov z notranjim zgorevanjem po 2035?
12. 12. 2024 09.48Največja politična skupina v Evropskem parlamentu, Evropska ljudska stranka (EPP), se je zavzela za razveljavitev prepovedi prodaje novih vozil z motorji z notranjim zgorevanjem v EU od leta 2035. Poudarili so, da je treba zakonodajo spremeniti, da bi zagotovili konkurenčnost evropske avtomobilske industrije.

Razstavili kitajske električne avtomobile in iskali njihove skrivnosti poceni proizvodnje
05. 11. 2024 16.39Evropska avtomobilska industrija se pogreza v krizo, Kitajcem pa uspeva izdelovati električne avtomobile po izredno pristopnih cenah. Kako? Da bi se dokopali do odgovorov, so nekaj kitajskih modelov razstavili. Kaj so ugotovili?

Tako se pripravljajo na (morebitno) novo krizo
08. 10. 2024 04.43Ministrstvo za delo naj bi po večletnih napovedih kmalu predstavilo izhodišča stalne sheme skrajšanega delovnega časa za ohranitev delovnih mest v primeru nepredvidljivih okoliščin, kakršnim smo bili priča med epidemijo in energetsko krizo. Nekateri ocenjujejo, da bi lahko ukrep prav prišel že v primeru zaostritve razmer v avtomobilski industriji.

EU spodbuja k nakupom električnih avtomobilov, beleži pa premalo polnilnih mest
01. 05. 2024 04.06Rast števila prodanih električnih avtomobilov je bila po navedbah ACEA od leta 2017 trikrat hitrejša od rasti števila polnilnih mest.

Bomo spet slovenski kupci plačevali višje cene zaradi konfliktov na drugih koncih sveta?
22. 01. 2024 10.55Napadi jemenskih upornikov hutijev na ladje v Rdečem morju imajo precejšnje vplive na globalno dobavo in trgovinske tokove. Napetosti podaljšujejo dobave in spreminjajo trgovinske tokove; določena gospodarstva in panoge so bolj izpostavljena tveganjem in ponekod že čutijo posledice. Če se bo situacija nadaljevala, niso izključene podražitve in rast inflacije. Tudi v Sloveniji.

Je tudi vaš delodajalec med tistimi, ki bodo v prvi polovici leta zvišali plače?
19. 01. 2024 09.34V prvi polovici leta povišanje plač napoveduje 56 odstotkov slovenskih delodajalcev, je objavila agencija za zaposlovanje Manpower Slovenija. Največji dvig plač napovedujejo delodajalci v panogi znanosti in izobraževanje. Neto napoved zaposlovanja za prvo polovico leta je precej manjša kot lani in znaša +42,41 odstotka (lani +54,49 odstotka).

Tesla toži Švedsko zaradi posledic stavke delavcev
29. 11. 2023 05.00Ameriški proizvajalec električnih avtomobilov Tesla je vložil tožbo proti švedski državi, ker stavka tamkajšnjih poštnih uslužbencev onemogoča dostavo registrskih oznak za njegove nove avtomobile. Na Švedskem se sicer Tesla sooča tudi s stavko svojih delavcev, ki želijo skleniti kolektivno pogodbo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Delavci stavkajo, podjetja pa jih množično odpuščajo
11. 10. 2023 08.16Stavka avtomobilske industrije v ZDA, ki se je začela sredi septembra, ima za posledico množična odpuščanja, skupaj je brez dela ostalo že več tisoč delavcev. Stellantis, krovno podjetje proizvajalca avtomobilov Chrysler, bo zaradi stavke odpustil dodatnih 570 delavcev, General Motors pa dodatnih 200 delovnih mest, so sporočili iz podjetij.

Stavkovne zahteve: 36-odstotno zvišanje plač, 32 ur dela na teden
04. 10. 2023 04.4515. septembra se je začela stavka delavcev v ameriški avtomobilski industriji, od takrat pa se število stavkajočih povečuje. Sindikat UAW je neomajen in zahteven pogajalec.

Dvig plač: v katerih panogah bodo višali plače in za koliko?
20. 06. 2022 09.10Približno dve tretjini slovenskih delodajalcev napovedujeta zvišanje plač za drugo polovico leta 2022, v najnovejši napovedi gibanja plač in ugodnosti ugotavlja skupina Manpower. Največ delodajalcev, ki napovedujejo dvig, prihaja s področja informacijskih tehnologij in turizma. Med razlogi za dvig sta zadrževanje zaposlenih in privabljanje novih.

Slovenska avtomobilska industrija na prelomnici in pred številnimi izzivi
02. 02. 2022 04.45Avtomobilska industrija se v zadnjih nekaj letih sooča z največjimi izzivi v svoji zgodovini. Potrebne so spremembe, prilagoditve, posodobitve in prehoda na digitalno ter zeleno. Tudi v Sloveniji, kjer v prihodnost vseeno zrejo z optimizmom.

Draži se praktično vse: baker, jeklo, les, olja, nafta, hrana ...
13. 05. 2021 16.43Številna podjetja se že vse od lanskega leta spopadajo s težavami pri nabavi surovin, materialov in polizdelkov. Zamude so ponekod večmesečne, v nebo pa so poskočile tudi cene. Preverili smo, kaj so razlogi za to, kje so največje težave in kako bomo to občutili potrošniki.

To je odlična rešitev za prihodnost
13. 04. 2021 14.33E-mobilnost je postala zanesljiva izbira za prihodnost, sočasno pa je vse bolj dostopna – kot boljša alternativa vsem rešitvam, ki smo jih poznali do sedaj.

Prihodnost je "zelena" in v Sloveniji so prvič spodbude za "zelene" delodajalce
17. 02. 2021 04.45V svetu globalnih sprememb je nujen prehod na okolju prijazno ekonomijo, da preprečimo ali vsaj omilimo nevarne okoljske spremembe. Povsod, kjer je le mogoče, je ključno ustvarjati zelena delovna mesta, poklice, pri katerih podjetja, delodajalci in zaposleni ščitijo okolje in z delom karseda minimalno vplivajo na naš planet in ga maksimalno varujejo. Edini planet, ki ga imamo. Ker ... situacija je resna.

V času epidemije letni razgovori na daljavo tudi v slovenskih podjetjih
16. 12. 2020 05.05Podjetja opravljajo letne razgovore na različne načine, a s podobnim ključnim ciljem – da glede na ugotovitve podajo oceno delovne uspešnosti, znanja, veščin in sposobnosti ter izdelajo načrt za prihodnje leto tako za zaposlenega kot tudi za celoten kolektiv. Pogovor je lahko tudi priložnost za razkritje želje o povišici ali napredovanju, a se je v času koronakrize treba zavedati, da morda vsaj v določenih panogah zdaj res ni čas za pogajanja o dodatnih ugodnostih.

Nasveti, kako pametno poslovati v koronakrizi
09. 10. 2020 06.00Z nasveti, kako poslovati v koronakrizi, se boste lažje obdržali, zadržali obstoječe projekte, delovali tudi ob morebitnem zmanjšanem obsegu in se lažje vrnili na stare tirnice po končani krizi. Za katero - mimogrede - nihče ne zna in si ne upa napovedati, koliko časa bo trajala. Ker v resnici nihče ne ve.

Pred nami je negotova jesen
29. 07. 2020 15.12Epidemija novega koronavirusa je v Sloveniji povzročila veliko škodo, a so se sedaj gospodarske razmere stabilizirale. Kako pa bo jeseni? Strokovnjaki pravijo, da bo jesen negotova, saj bo na preizkušnji več dejavnosti, tudi avtomobilska, število brezposelnih pa bo poraslo. Pomembno bo zagotavljanje likvidnosti podjetij in ustrezno črpanje sredstev EU, opozarjajo delodajalci in sindikati.

'Če želite pomoč, potem ne smete izplačati dividend'
08. 05. 2020 08.08Številna uspešna podjetja so že od začetka pandemije opozarjala, da bodo za preživetje potrebovala pomoč držav. A kaj kmalu, ko so države določile pogoje za izplačilo pomoči, so si vodstva podjetij premislila.

Ko je kriza, naj bo kriza za vse. Ali ko "voditelji jedo zadnji"
28. 04. 2020 08.53Kriza zaradi koronavirusa je prizadela cel svet. Na milijone ljudi je ostalo brez služb. Mnogi zaposleni so doma na čakanju ali delajo od doma, ogromno so jim znižali plačo. Številne panoge so čez noč obstale, nafta je padla pod nič, na svetovnih borzah divja vihar. V modernem svetu ne pomnimo take negotovosti in nihče si ne upa napovedati, koliko časa bo trajala kriza. Poznavalci celo pravijo, da najhuje šele sledi, in nihče v resnici ne ve, kaj prinaša jutri. Veliko podjetij je zaprlo vrata, proizvodnja je močno okrnjena ... In ponekod so se najprej solidarnostno "žrtvovali" na vrhu.

Koronavirus zaprl tudi tovarne, mnogi na čakanju. Prezgodaj ocenjevati negativne posledice
02. 04. 2020 06.51Zaradi koronavirusa je močno okrnjeno gospodarstvo po celem svetu in Slovenija na žalost ni izjema. Ponekod so začasno zaprli proizvodnjo, mnogi delajo v okrnjeni postavi, z manj zaposlenimi ali s skrajšanim delovnikom. Nekateri so nižali plače ali celo odpuščali, drugje delajo od doma tisti, ki lahko. Nekaj jih je na čakanju ali kolektivnem dopustu, drugi koristijo ure. Nekje pa lahko še nemoteno delajo. Za oceno negativnih posledic je še prezgodaj, bodo pa zagotovo občutne in dolgotrajne.

Vpliv koronavirusa: težko leto za turizem
26. 02. 2020 08.39Koronavirus je celotna mesta zaprl v karantene. Številna podjetja na Kitajskem so ustavila proizvodnjo, kar se vse bolj odraža tudi v globalnem gospodarstvu. Zaradi epidemije so ponekod delovne procese organizirali drugače. Verjetno se je prvič v zgodovini zgodilo, da je postalo delo od doma nuja in ne zgolj privilegij.

Zdaj je prava priložnost za menjavo službe!
17. 12. 2018 12.43V agenciji Adecco so pripravili nekaj nasvetov za iskalce kariernih priložnosti v letu 2019.

Ameriške carine bi prizadele tudi Slovenijo
29. 06. 2018 08.51Morebitne ameriške carine na uvoz evropskih avtomobilov bi posredno prizadele tudi Slovenijo, opozarjajo na gospodarskem ministrstvu.

Tu Slovenci zamujamo priložnost
05. 03. 2018 09.05Mnoge evropske države se zavedajo, da je pomembno vlagati v razvoj kreativnih industrij, saj te podpirajo razvoj ostalih gospodarskih panog, poleg tega lahko delujejo globalno, prihodek pa prispevajo v državno blagajno, razlaga Luka Piškorič iz kreativnega centra Poligon. Zaradi kreativnih industrij imamo tudi lepe, funkcionalne in inovativne izdelke ter človeku prijazne storitve. A pri nas nimamo niti strategije razvoja niti za to ne najdemo denarja. Pogovarjala sva se, zakaj je to zamujena priložnost.

Nemški avtomobilski proizvajalci financirali testiranja na ljudeh in živalih
29. 01. 2018 17.18Nova afera.