boštjan udovič

300.000 evrov za dom: od garsonjere v Ljubljani do hiše na podeželju
10. 04. 2025 02.38Kaj lahko kupite za 300.000 evrov na slovenskem nepremičninskem trgu? "Pravi" odgovor na vprašanje, ki si ga ob iskanju doma zastavljajo kupci, je: odvisno od želja. V Ljubljani boste za znesek lahko kupili manjše stanovanje, že nekaj deset kilometrov stran pa spodobno hišo z vrtom. Kaj vse si lahko privoščite s proračunom 300.000 evrov in kje v Sloveniji so nepremičnine najbolj dostopne? Preverite!

Kritike predloga novega davka: vikendi obdavčeni, luksuzne vile izvzete
09. 01. 2025 04.15Vladni predlog odpira razpravo o pravičnosti, učinkovitosti in ustavni vzdržnosti davka na nepremičnine. Medtem ko vlada poudarja cilje, kot sta povečanje dostopnosti stanovanj in razbremenitev obdavčitve dela, številni strokovnjaki opozarjajo na pomanjkljivosti, možne negativne učinke na nepremičninski trg in nepravično porazdelitev davčnega bremena.

Stara hiša je morda res cenejša, a preverite še te stroške
30. 08. 2024 04.12Eno od ključnih vprašanj, ki si ga kupci praviloma zastavijo na samem začetku načrtovanja nakupa nepremičnine, je zagotovo to, ali kupiti staro ali novo. Odgovor je odvisen predvsem od vaših želja in finančnih zmožnosti, pa tudi od ponudbe na želeni lokaciji.

Kaj čaka slovenski nepremičninski trg?
16. 05. 2024 04.30V zadnjem času je zaznati določene spremembe na nepremičninskem trgu v Sloveniji. Čeprav cene v glavnem še vedno rastejo, se stanje stabilizira in je rast bolj umirjena. Trenutna gibanja, trende in napovedi gibanja cen nepremičnin sta osvetlila poznavalca Boštjan Udovič in Alen Komić.

Nenavadno: zakaj je cena kvadrata v razpisu tako nizka?
05. 10. 2023 04.45Ljubljančani imajo možnost kupiti stanovanje, katerega del kupnine pokrije JJS MOL, zatem pa delež postopoma vračajo. A cene za kvadratni meter, predvidene v razpisu, so precej nižje od tržnih in izziv je najti stanovanje, ki ustreza razpisnim pogojem. Zakaj pa so določili take cene?

Se bo ogrevanje še dražilo ali se bodo cene umirile?
24. 01. 2022 04.45Stanovalci blokov v trenutnih razmerah prejemajo višje položnice ogrevanja, saj ob globalnih podražitvah kot poslovni odjemalci plačujejo več kot gospodinjski. Pozivi so za sistemsko ureditev, država pa pravi, da ne more posegati in pomagati, saj gre za poslovni odnos med upravniki in dobavitelji.

Dostop do ugodnih kreditov ima le manjša skupina nadpovprečno premožnih
12. 01. 2022 14.48Štiričlanska družina, kjer imata starša povprečni plači, zaradi strogih makrobonitetnih ukrepov na banki ne more dobiti posojila, čeprav so ta trenutno zelo ugodna. A dogajanje na nepremičninskem trgu je kljub temu živahno, pogosto se stanovanja na najbolj iskanih lokacijah prodajo že v enem dnevu. Kdo jih kupuje? In še: kako dvig minimalne plače vpliva na kreditno sposobnost komitentov! V Združenju Bank Slovenije so za našo spletno stran pripravili izračune.

Višje cene za etažne lastnike s skupno kotlovnico
21. 12. 2021 04.45Čas naraščajočih cen energentov je razkril razlike v cenah za etažne lastnike. Večina tistih, ki živi v blokih in imajo skupne kotlovnice, namreč plačuje 2,5-krat višjo ceno zemeljskega plina za ogrevanje in električno energijo, saj jih dobavitelji uvrščajo med poslovne odjemalce, je povedal Boštjan Udovič z GZS. Rešitve sicer iščejo.

Tudi te položnice bodo višje
22. 11. 2021 05.00Etažni lastniki bodo imeli zaradi uvajanja vodenja sredstev rezervnih skladov na ločenih fiduciarnih računih za vsako stavbo posebej bistveno višje stroške, saj sta odpiranje in vodenje računov povezana z neprimerljivo večjimi stroški, kot je npr. vodenje enega skupnega računa, opozarjajo v Združenju upravnikov nepremičnin. Obenem se nakazujejo višji stroški vodenja računov, kot so denimo prilivne in odlivne provizije, težavo pa predstavljajo tudi ležarine.

Najdražja je Ljubljana in vse dražja je tudi okolica
18. 10. 2021 04.30Cene nepremičnin dosegajo rekordne vrednosti. Najbolj iskane in tudi najdražje so kot običajno v Ljubljani, kjer povpraševanje močno presega ponudbo in kjer si običajen Slovenec s povprečnimi dohodki le stežka privošči lastno stanovanje, kaj šele hišo. Zato se ozirajo po okolici, ki pa prav tako ni poceni.

Slovenci moramo za svoje stanovanje delati med 8 in 10 let
27. 08. 2021 05.00Slovenci moramo delati med 8 in 10 let, da si lahko privoščimo lastno nepremičnino, upoštevajoč povprečno letno plačo in povprečno ceno kvadrature v državi, je pokazala nova analiza Deloitte. "Po omenjeni raziskavi so cene nepremičnin v Sloveniji glede na povprečno plačo res v zgornji polovici med vključenimi državami, a številke ne odstopajo tako zelo od povprečja, kot se pogosto prikazuje v javnosti," je poudaril direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami Boštjan Udovič. Ključni razlog za relativno visoke cene glede na plače medtem ostaja pomanjkanje stanovanj ob precej visokem povpraševanju. Se bo v prihodnje kaj spremenilo?

Medtem ko cene rastejo, plače ne sledijo
02. 04. 2021 05.00Direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami pri Gospodarski zbornici Slovenije, Boštjan Udovič, trenutno stanje na nepremičninskem trgu ocenjuje kot "povsem normalno glede na veliko povpraševanje in majhno ponudbo". Po njegovem mnenju so tudi cene povsem realne, "čeprav so – tako kot vedno – z vidika kupcev verjetno previsoke, z vidika prodajalcev pa prenizke".

Nepremičninski trg: pasti tudi po koncu epidemije
28. 12. 2020 12.07Kaj se bo po koncu epidemije zgodilo na nepremičninskem trgu? Pasti je namreč veliko. Jasno je, da bo trg utrpel velik udarec, če bodo državljani zmanjšali svojo potrošnjo – iz previdnosti ali pa zaradi osebne finančne krize.

'Žrtve bomo šteli, ko bo epidemije konec'
18. 12. 2020 08.32Nepremičninski posredniki so bili brez dela, promet z nepremičninami pa se je nemoteno izvajal naprej. "To pomeni, da država prometa z nepremičninami ni zaustavila, ampak ga je zgolj preusmerila stran od nepremičninskih posrednikov, s čimer jim je bilo onemogočeno ustvarjanje prihodkov, država pa se je s tem odpovedala DDV," so pojasnili v Združenju družb za nepremičninsko posredovanje.

Bi kupili nepremičnino, ne da bi si jo ogledali v živo?
11. 12. 2020 09.25Razmere, v katerih so se znašli nepremičninski posredniki, so hude. Trenutno se soočajo s težavo, da posameznih poslov ne morejo zaključiti. Res je, da lahko večji del svoje storitve opravijo na daljavo oziroma brez neposrednega stika s strankami, a za realizacijo posla je vedno nujen tudi ogled nepremičnine. In prav tu se zalomi.

Kaj se dogaja s sistemom množičnega vrednotenja nepremičnin?
27. 11. 2020 05.45Nepremičninarji nasprotujejo ukinitvi javnega dostopa do posodobljenih evidenc vrednotenja nepremičnin, ki jo prinaša PKP 5. "Gre za zelo resen poseg v izvajanje sistema množičnega vrednotenja nepremičnin," opozarjajo v Slovenskem nepremičninskem združenju - FIABCI Slovenija. Po njihovih navedbah gre za preložitev javne objave in dostopnosti za nekaj let ter hkrati tudi za ustavitev sistema množičnega vrednotenja nepremičnin in posledično priprav za uvedbo davka na nepremičnine.

Spremembe stanovanjskega zakona: kaj bi se podražilo in kaj pocenilo?
13. 11. 2020 05.45Udeleženci posveta o poslovanju z nepremičninami, ki ga organizira Zbornica za poslovanje z nepremičninami pri GZS, so spregovorili o izzivih, ki jih za sektor prinaša pandemija covida-19, pa tudi spremembah stanovanjskega zakona, ki je v pripravi. Mnenja so različna, nekateri pozdravljajo ureditev odnosov, drugi si želijo več sprememb.

Nepremičninski posredniki ogorčeni nad 'ignoranco vlade'
06. 11. 2020 12.11Nepremičninski posredniki pozivajo vlado, naj sprosti njihovo dejavnost. V Združenju družb za nepremičninsko posredovanje, ki deluje v okviru Zbornice za poslovanje z nepremičninami pri GZS, so ogorčeni nad ignoranco vlade, ki je nepremičninske posrednike tudi v tokratnem paketu sproščanj ukrepov povsem spregledala, so sporočili.

Bo kriza povzročila novo pokanje nepremičninskega balona?
16. 06. 2020 08.06Pandemska kriza bi lahko povzročila novo recesijo, opozarjajo ekonomisti. Manjša kupna moč in večja negotovost pa bi lahko vplivala tudi na trende na nepremičninskem trgu. Za zdaj se kriza predvsem zaradi odsotnosti turistov odraža predvsem v večji ponudbi nepremičnin, tako za oddajo kot prodajo. Nekoliko so se posledično znižale tudi najemnine za kratkoročni najem. Pa se bodo tudi cene nepremičnin?

Kako novi koronavirus vpliva na nepremičninski trg?
08. 04. 2020 07.07Zanimivo, da je tudi v tej panogi na pomoč priskočila tehnologija: številni si namreč izbrane nepremičnine ogledajo kar preko virtualnih ogledov prek video klicev in drugih vizualnih platform.