cena sončne elektrarne

Preverili smo: se z novim obračunavanjem omrežnine res ne splača več investirati v sončno elektrarno?
17. 01. 2025 04.30Nov sistem obračunavanja omrežnin je močno razburil javnost, še posebej presenečeni in razočarani so bili ob prejemu položnice za elektriko lastniki sončnih elektrarn, toplotnih črpalk in električnih avtomobilov. Mnogi, ki so razmišljali o investiciji v sončno elektrarno, so zato sedaj v dvomih, da se samooskrba res splača.

GEN-I znižuje cene električne energije in zemeljskega plina
25. 11. 2024 05.00Spremembe rednih cenikov stopajo v veljavo 1. decembra in prinašajo nižjo ceno zemeljskega plina za gospodinjske in male poslovne odjemalce ter elektrike za male poslovne odjemalce.

Ali sončna elektrarna še znižuje stroške gospodinjstva?
18. 11. 2024 04.34Električna energija je zadnje mesece zelo pogosta tema pogovorov v slovenski javnosti. Razlogov za to je več. V začetku leta je bil ukinjen NET metering, oktobra smo prešli na nov tarifni sistem za obračunavanje omrežnine, z novim letom pa naj bi bilo še konec regulacije cen elektrike. Mnogi so zato prepričani, da je edina smiselna rešitev samooskrba z električno energijo. Pa je temu res tako?

Kako lahko znižate stroške elektrike ob novi omrežnini?
12. 11. 2024 11.44Z novim načinom obračunavanja omrežnine so slovenska gospodinjstva postavljena pred izziv učinkovitejše rabe električne energije in prilagoditev navad, da bi optimizirala stroške. Katere ukrepe lahko sprejmejo odjemalci, pojasnjuje energetski svetovalec mreže ENSVET Matjaž Eržen.

V spomin si vtisnite to razpredelnico!
30. 09. 2024 11.16S 1. oktobrom je začel veljati nov način obračunavanja omrežnine. Kaj morate vedeti?

Neverjetno, koliko denarja vam lahko ostane!
19. 04. 2023 08.10Poraba električne energije po svetu se iz leta v leto veča, sorazmerno pa se višajo tudi cene te nepogrešljive dobrine. Zato je dobro čim prej razmisliti o samooskrbnosti z izkoriščanjem alternativnih virov energije, ki bodo okoljsko sprejemljivi in prijazni do družinske blagajne. Ena izmed najbolj optimalnih rešitev je zagotovo hibridna sončna elektrarna, s katero proizvajate lastno električno energijo, viške pa shranite v hranilniku. Preverili smo, kako tak sistem deluje in zakaj si ga splača omisliti čim prej.

Kateri viri električne energije so zeleni in kako je v Sloveniji?
06. 03. 2023 03.15Dandanes se bolj kot kdaj koli prej spodbuja pridobivanje elektrike iz okolju prijaznih virov, kot sta sončna in vetrna energija. Koliko pa jo izkoriščamo v Sloveniji?

Čas je, da se pripravite
10. 10. 2022 05.00V bližnji prihodnosti bo prišlo do velikih sprememb pri obračunavanju porabe električne energije. Optimalno prilagajanje stalnim cenovnim nihanjem bo brez sistema za upravljanje energije v vašem domu praktično nemogoče. O čem pravzaprav govorimo?

Slovensko gospodarstvo na hudi preizkušnji
27. 07. 2022 11.53Delodajalske organizacije, članice Ekonomsko socialnega sveta, vlado pozivajo, da čimprej pripravi interventno zakonodajo, ki bo zasledovala cilj ohranitve odpornosti in zagona celotnega zdravega jedra slovenskega gospodarstva. Opozorili so, da lahko naraščajoče cene elektrike številna proizvodna in storitvena podjetja potisnejo v močno zaostren položaj, tudi v likvidacije in stečaje, ter ogrozijo veliko število delovnih mest.

Gradnja hiše (cena): Koliko stane nova hiša?
26. 05. 2022 08.13Vsi kdaj razmišljamo o tem, kako lepo bi bilo imeti svojo hišo, ki bi jo lahko opremili popolnoma po svojem okusu. Imeli bi velik vrt, kjer bi preživljali tople dni in ga okrasili z raznoraznim cvetjem in zelenjem. Jutra bi ne glede na vreme lahko začeli na pokriti terasi s skodelico vroče jutranje kave ali čaja. Vendar žal ni vse tako preprosto. Gradnja hiše zahteva velik finančni vložek in prav tako je potrebno tudi kasneje, ko je že vse končano, skrbeti za urejanje in popravila.

Tako lahko štiričlanska družina prihrani več kot 1500 evrov na leto
08. 12. 2021 07.50Na vprašanja o smotrnosti postavitve sončne elektrarne na družinski hiši je odgovarjal energetski svetovalec. Razložil je, da lahko štiričlanska družina prihrani več kot 1500 evrov na leto, kako je s prodajo in odjemanjem iz javnega omrežja ter kakšne spremembe se obetajo po prehodu z letnega na mesečno obračunavanje.

Katero ogrevanje bo najcenejše na dolgi rok?
12. 11. 2021 04.30Kurilna sezona, ki bo trajala med 210 in 240 dni, je v polnem zamahu. Zaradi znatnih podražitev energentov, ki se odražajo na položnicah, marsikdo resno razmišlja in išče cenejše možnosti ogrevanja. Prav ima, saj je skrajni čas za spremembo. Kaj je treba vedeti in pretehtati pred dokončno odločitvijo ob morebitni menjavi ali vzpostavitvi kurilnega sistema v novogradnji, je razložil energetski svetovalec mreže ENSVET Ludvik Hriberšek.

Kako zmanjšati stroške elektrike?
20. 11. 2020 08.04Razlogov, zakaj je dobro imeti svojo sončno elektrarno, je veliko. Eden od teh je zagotovo v znižanju računa za elektriko. Jesenski in zimski meseci so idealni za razmislek in izpeljavo vseh postopkov, da bo hiša imela svojo sončno elektrarno. V nadaljevanju si poglejmo, koliko to stane, kdaj se povrne investicija in kako lahko izračunate električni potencial svoje hiše.

To je največje urbano območje s sončnimi paneli v Nemčiji
02. 10. 2017 09.15Po odločitvi Nemčije o zaprtju jedrskih elektrarn v letu 2011 je prehod na obnovljive vire energije v državi dobil močan zagon.