cene elektrike in plina

Hrvaški minister državljanom: Če vam je kruh predrag, ga pecite sami
10. 12. 2024 13.08Hrvaška vlada zaradi rasti cen v predprazničnem času razmišlja o širitvi seznama izdelkov z omejenimi cenami, je povedal gospodarski minister Ante Šušnjar. Državljanom je obenem svetoval, naj sami pečejo pekovske izdelke, namesto da se pritožujejo o visokih cenah.

Petrol znižuje cene električne energije in zemeljskega plina
10. 12. 2024 05.00Petrol je z decembrom znižal cene električne energije za male poslovne odjemalce, januarja 2025 pa bo znižal tudi cene dobave zemeljskega plina za gospodinjske in male poslovne odjemalce. Ta korak, ki vključuje v povprečju 18 odstotkov nižje cene elektrike za male poslovne odjemalce in do 14,6 odstotka nižje cene zemeljskega plina za male poslovne odjemalce in gospodinjstva, je odziv na spremembe v obračunavanju omrežnine ter na potrebe odjemalcev v času višjih zimskih stroškov.

GEN-I znižuje cene električne energije in zemeljskega plina
25. 11. 2024 05.00Spremembe rednih cenikov stopajo v veljavo 1. decembra in prinašajo nižjo ceno zemeljskega plina za gospodinjske in male poslovne odjemalce ter elektrike za male poslovne odjemalce.

'Smo v geopolitično zelo zaostrenem obdobju in pred večjimi regulatornimi spremembami'
21. 11. 2024 04.15Cene energentov, kot so nafta, zemeljski plin in elektrika, so ključen dejavnik, ki vpliva na svetovno gospodarstvo in vsakdanje življenje ljudi. Vendar pa te cene niso zgolj odraz ponudbe in povpraševanja, temveč tudi zapletenega prepleta geopolitičnih dejavnikov. Od vojnih konfliktov in trgovinskih sankcij do političnih odločitev velikih proizvajalk nafte, geopolitični dogodki pogosto povzročijo nenadne skoke ali padce cen energentov.

Ali sončna elektrarna še znižuje stroške gospodinjstva?
18. 11. 2024 04.34Električna energija je zadnje mesece zelo pogosta tema pogovorov v slovenski javnosti. Razlogov za to je več. V začetku leta je bil ukinjen NET metering, oktobra smo prešli na nov tarifni sistem za obračunavanje omrežnine, z novim letom pa naj bi bilo še konec regulacije cen elektrike. Mnogi so zato prepričani, da je edina smiselna rešitev samooskrba z električno energijo. Pa je temu res tako?

Kakšne cene ogrevanja se nam obetajo letos?
02. 10. 2024 04.02Zakaj takšne razlike v ceni ogrevanja med posameznimi mesti v Sloveniji?

Primerjava, s katero lahko privarčujete: je ceneje kuhati na plin ali na elektriko?
11. 03. 2024 04.11Kaj je ceneje – kuhati na plin ali elektriko? Odgovarja neodvisni energetski svetovalec mreže ENSVET, Tomislav Ličen, ki poudarja, da je pri odločitvi med kuhanjem na plin ali elektriko pomembno upoštevati številne dejavnike, ki skupaj vplivajo na skupne stroške kuhanja.

Na položnicah za elektriko vam bodo porabo obračunali tako
19. 10. 2023 15.33Vlada je sprejela dve uredbi glede regulacije cen energije v prihodnjem letu. S prvo je regulacijo cen elektrike za gospodinjstva na trenutni ravni podaljšala za celotno 2024, bodo pa zamejene cene po novem veljale za 90 odstotkov porabe, ne več za celotno. Za gospodinjstva bo za čas kurilne sezone še naprej regulirana tudi cena plina.

Tako do nižjih zneskov na položnicah
13. 09. 2023 08.14V zadnjih mesecih smo priča občutnim podražitvam in pred prihajajočo kurilno sezono je na mestu vprašanje, kakšne zneske lahko pričakujemo na položnicah za ogrevanje.

VIDEO: Starši vrtčevskih otrok v Ljubljani so v šoku! Obetajo se drastične podražitve
06. 09. 2023 09.02Ljubljanski mestni svetniki bodo na septembrski seji med drugim odločali o povišanju cen vrtcev, saj je v zadnjih dveh letih prišlo do izrazitega povečanja stroškov v vrtcih. Občina bi programe v vrtcih podražila za 27 odstotkov, starši pa bi zaradi uvedbe draginjske subvencije v povprečju plačevali 15 odstotkov več, je razvidno iz gradiva. Starši upajo, da se to ne bo zgodilo ...

Neverjetno, koliko denarja vam lahko ostane!
19. 04. 2023 08.10Poraba električne energije po svetu se iz leta v leto veča, sorazmerno pa se višajo tudi cene te nepogrešljive dobrine. Zato je dobro čim prej razmisliti o samooskrbnosti z izkoriščanjem alternativnih virov energije, ki bodo okoljsko sprejemljivi in prijazni do družinske blagajne. Ena izmed najbolj optimalnih rešitev je zagotovo hibridna sončna elektrarna, s katero proizvajate lastno električno energijo, viške pa shranite v hranilniku. Preverili smo, kako tak sistem deluje in zakaj si ga splača omisliti čim prej.

Pregled veljavnih ukrepov za blažitev draginje
23. 12. 2022 09.31Vlada in DZ na predlog vlade sta ob draginji, ko so med drugim močno porasle cene energije in hrane, sprejela več ukrepov za blažitev posledic višjih cen na prebivalstvo in gospodarstvo. Nekateri trenutno veljajo do začetka oz. konca poletja, nekateri do konca leta 2023.

Kaj globalna energetska kriza pomeni za bitcoin in kripto trg?
16. 11. 2022 08.32Svet se sooča z energetsko krizo, kakršne v novejši zgodovini še ni bilo. Zaradi otežene dobave energentov in dogodkov po svetu gredo cene nafte, plina in elektrike vztrajno navzgor. Mnoge države že razmišljajo o določenih restrikcijah električne energije, če bi se kriza še poglabljala. In kaj to pomeni za tisoče računalnikov po svetu, ki so ves čas v pogonu in rešujejo zahtevne matematične izračune za to, da razvijajo in vzdržujejo najbolj priljubljeno kriptovaluto bitcoin?

Koliko stane dobro življenje v Nemčiji?
18. 10. 2022 04.30V Nemčiji, eni najbogatejših držav na svetu, je vsak šesti državljan na robu revščine. Naraščajoče cene plina, elektrike in hrane predstavljajo za to državo povsem nov izziv. Nemčija je namreč vedno veljala kot država blagostanja za vse. A tokrat je drugače.

Toliko energentov potrebujete za ogrevalno sezono
17. 10. 2022 08.34V času, ko se energenti nenehno dražijo, je vsekakor pomembno, da si za ogrevanje na fosilna goriva pripravimo dovolj zaloge. Za to pa je pomembno, da vemo, koliko izbranega energenta v povprečju porabimo na sezono.

Nemčija – od gospodarske lokomotive do najšibkejšega člena
16. 08. 2022 05.00Nemško gospodarstvo je desetletja veljalo za najstabilnejše in najmočnejše v Evropski uniji. A pritisk pandemije in nato še vojne v Ukrajini je premočen - julija je inflacija v nemškem gospodarstvu dosegla 7,5 odstotka. Glavni krivec so predvsem visoke cene energentov.

Preverili smo, kako se trenutno gibajo cene posameznih najpogostejših energentov pri nas
10. 08. 2022 08.23Čeprav se politika v zadnjem času osredotoča predvsem na blažitev cen električne energije, pogonskih goriv in zemeljskega plina, pa se morda še toliko bolj dražijo drugi energenti. In to tisti, s katerimi se ogreva večina slovenskih gospodinjstev – drva, kurilno olje in peleti.

Slovensko gospodarstvo na hudi preizkušnji
27. 07. 2022 11.53Delodajalske organizacije, članice Ekonomsko socialnega sveta, vlado pozivajo, da čimprej pripravi interventno zakonodajo, ki bo zasledovala cilj ohranitve odpornosti in zagona celotnega zdravega jedra slovenskega gospodarstva. Opozorili so, da lahko naraščajoče cene elektrike številna proizvodna in storitvena podjetja potisnejo v močno zaostren položaj, tudi v likvidacije in stečaje, ter ogrozijo veliko število delovnih mest.

Cene zemeljskega plina za gospodinjstva bodo maja spet višje
29. 04. 2022 05.00Izredne razmere na trgu energentov se nadaljujejo, zato za zdaj umiritve cen ni pričakovati, pač pa slovenski dobavitelji zemeljskega plina za gospodinjstva in male poslovne odjemalce napovedujejo nove podražitve. Preverite, kdo bo s 1. majem dvignil cene.

Visoke cene ogrevanja: 'S 145 na 278 evrov'
29. 01. 2022 04.45O visokih cenah ogrevanja ste bralci portala Cekin.si spregovorili tudi na našem profilu na Facebooku. Kaj o tem menijo v zvezi potrošnikov, kako so se teh težav lotile nekatere druge države?

Anketa GZS pokazala stiske podjetij. Nekatera tik pred težkimi odločitvami
20. 01. 2022 09.50Skoraj polovica podjetij opozarja, da je zaradi visokih cen energentov njihov dolgoročni obstoj ogrožen, je pokazala anketa Gospodarske zbornice Slovenije. Zbornica poziva k posegu v cene energentov, vsaj kratkoročno in začasno. Prvi korak, ki se lahko izvede takoj, bi bila zamrznitev dviga omrežnine, ki se je povišala s 1. januarjem letos. "Podjetja poročajo, da so vse svoje notranje rezerve že izčrpala. Že ukinjajo izmene, podaljšujejo dopuste in odlagajo nenujno proizvodnjo, da bi svoje delo naredila bolj ekonomsko upravičljivo, kupci naročil ne potrjujejo več, na vidiku so odpuščanja," še navajajo pri zbornici.

Višje cene za etažne lastnike s skupno kotlovnico
21. 12. 2021 04.45Čas naraščajočih cen energentov je razkril razlike v cenah za etažne lastnike. Večina tistih, ki živi v blokih in imajo skupne kotlovnice, namreč plačuje 2,5-krat višjo ceno zemeljskega plina za ogrevanje in električno energijo, saj jih dobavitelji uvrščajo med poslovne odjemalce, je povedal Boštjan Udovič z GZS. Rešitve sicer iščejo.

S 1. decembrom se je podražilo vse to
01. 12. 2021 12.11V Ljubljani je od 1. decembra dražje ogrevanje iz sistema daljinskega ogrevanja. Energetika Ljubljana je namreč za 25,98 odstotka zvišala variabilni del cene toplote, kar se bo na računih uporabnikov odrazilo kot 20-odstotna podražitev ogrevanja. Petrol pa bo zvišal cene električne energije in zemeljskega plina.

Zato se dražijo plin, elektrika, gorivo ...
27. 10. 2021 04.30Slišati je svarila, da bi moralo Evropo moralo najbolj skrbeti zaradi velikega porasta cen zemeljskega plina, tudi ker se je podražitev prenesla na ostale energente. Dražijo se gorivo, elektrika, premog, hrana in ostale osnovne življenjske dobrine. V ospredje znova prihajajo glasni pozivi, da mora Evropa postati bolj samooskrbna.

Podražitev elektrike in zemeljskega plina: kdo draži in za koliko?
12. 10. 2021 09.13Elektrika in zemeljski plin se pri največji slovenski energetski družbi občutno dražita. Kdaj bodo začeli zaračunavati nove cene in kolikšne bodo podražitve?

Začnite zbirati denar. Toliko vas bo stalo ogrevanje
13. 08. 2021 08.26Težko je napovedati, kakšna zima nas čaka, kako dolga in huda bo. A glede na lansko kurilno sezono, ki je bila dolga, je pametno, da se tudi na letošnjo čim bolje pripravimo. Koliko energentov boste potrebovali, je sicer odvisno predvsem od velikosti in energetske učinkovitosti vašega doma. Delno pa tudi od energentov, saj imajo ti različne energetske vrednosti.

Draži se praktično vse: baker, jeklo, les, olja, nafta, hrana ...
13. 05. 2021 16.43Številna podjetja se že vse od lanskega leta spopadajo s težavami pri nabavi surovin, materialov in polizdelkov. Zamude so ponekod večmesečne, v nebo pa so poskočile tudi cene. Preverili smo, kaj so razlogi za to, kje so največje težave in kako bomo to občutili potrošniki.

Cene elektrike so se v tretjem četrtletju 2020 povišale za kar 29 odstotkov
07. 12. 2020 05.45Povprečne cene zemeljskega plina za gospodinjske odjemalce v Sloveniji so se v tretjem četrtletju letošnjega leta glede na drugo četrtletje 2020 znižale za 4 odstotke. Na drugi strani pa so se cene električne energije za gospodinjske odjemalce v istem obdobju povišale za 29 odstotkov. Zakaj takšen skok? Razlaga je preprosta.

Ker smo več doma, porabimo več elektrike
15. 04. 2020 09.37Te dni smo ves čas doma, in sicer vsi družinski člani. Posledično porabimo tudi več elektrike. Tako se lahko zgodi, da nekateri odjemalci prejmejo morda tudi višje zneske kot običajno. A ni treba, da je tako.

Če potrošniki stopijo skupaj, lahko dosežejo dobro ponudbo
30. 01. 2019 13.05ZPS potrošnike znova vabi k skupinskemu nakupu elektrike in plina. V preteklih dveh kampanjah so gospodinjstva skupno prihranila 2,2 milijona evrov.