cene energentov

Ljubljančani, vse to se bo s 1. februarjem podražilo
28. 01. 2025 15.11Preverite, katere storitve boste plačevali več.

Vse to gre v nos tujim investitorjem v slovenskem poslovnem okolju
16. 01. 2025 04.29Ocene slovenskega poslovnega okolja se med tujimi investitorji slabšajo, je pokazala raziskava Centra za mednarodne odnose na FDV. Delež podjetij s širitvenimi načrti v Sloveniji je prvič po letu 2010 padel pod 20 odstotkov. Podjetja kot ovire izpostavljajo zapletene birokratske postopke, neugoden davčni sistem, politiko in kompleksno zakonodajo.

Iskala sta način, kako na posestvu zmanjšati stroške, in ugotovila ...
24. 12. 2024 11.28Decembra je bil pogled na račun za električno energijo za marsikoga zelo boleč. Z novim sistemom obračuna omrežnine se je znesek na položnici v višji, zimski sezoni, pri številnih namreč podvojil ali celo potrojil. Cene električne energije zaenkrat še regulira Vlada, a temu najbrž že spomladi ne bo več tako in glede na to, da naj bi po napovedih cene električne energije v prihodnosti naraščale, se vsekakor splača raziskati možnosti samooskrbe z električno energijo. To sta storila tudi Manuela in Matej, ki na svojem posestvu promovirata trajnostno ponudbo turizma.

Svet ECB tretjič zapored znižal evrske obrestne mere
12. 12. 2024 15.20Svet Evropske centralne banke (ECB) je skladno s pričakovanji za 0,25 odstotne točke znižal vse tri glavne evrske obrestne mere. Gre za tretje zaporedno znižanje evrskih obrestnih mer in četrti rez vanje od junijskega obrata v denarni politiki.

GEN-I znižuje cene električne energije in zemeljskega plina
25. 11. 2024 05.00Spremembe rednih cenikov stopajo v veljavo 1. decembra in prinašajo nižjo ceno zemeljskega plina za gospodinjske in male poslovne odjemalce ter elektrike za male poslovne odjemalce.

'Smo v geopolitično zelo zaostrenem obdobju in pred večjimi regulatornimi spremembami'
21. 11. 2024 04.15Cene energentov, kot so nafta, zemeljski plin in elektrika, so ključen dejavnik, ki vpliva na svetovno gospodarstvo in vsakdanje življenje ljudi. Vendar pa te cene niso zgolj odraz ponudbe in povpraševanja, temveč tudi zapletenega prepleta geopolitičnih dejavnikov. Od vojnih konfliktov in trgovinskih sankcij do političnih odločitev velikih proizvajalk nafte, geopolitični dogodki pogosto povzročijo nenadne skoke ali padce cen energentov.

Ali sončna elektrarna še znižuje stroške gospodinjstva?
18. 11. 2024 04.34Električna energija je zadnje mesece zelo pogosta tema pogovorov v slovenski javnosti. Razlogov za to je več. V začetku leta je bil ukinjen NET metering, oktobra smo prešli na nov tarifni sistem za obračunavanje omrežnine, z novim letom pa naj bi bilo še konec regulacije cen elektrike. Mnogi so zato prepričani, da je edina smiselna rešitev samooskrba z električno energijo. Pa je temu res tako?

Kakšne cene ogrevanja se nam obetajo letos?
02. 10. 2024 04.02Zakaj takšne razlike v ceni ogrevanja med posameznimi mesti v Sloveniji?

V teh podjetjih v Sloveniji beležijo najvišje prihodke
26. 06. 2024 04.02Prva štiri mesta so zasedla podjetja iz energetskega sektorja.

Primerjava, s katero lahko privarčujete: je ceneje kuhati na plin ali na elektriko?
11. 03. 2024 04.11Kaj je ceneje – kuhati na plin ali elektriko? Odgovarja neodvisni energetski svetovalec mreže ENSVET, Tomislav Ličen, ki poudarja, da je pri odločitvi med kuhanjem na plin ali elektriko pomembno upoštevati številne dejavnike, ki skupaj vplivajo na skupne stroške kuhanja.

Bomo spet slovenski kupci plačevali višje cene zaradi konfliktov na drugih koncih sveta?
22. 01. 2024 10.55Napadi jemenskih upornikov hutijev na ladje v Rdečem morju imajo precejšnje vplive na globalno dobavo in trgovinske tokove. Napetosti podaljšujejo dobave in spreminjajo trgovinske tokove; določena gospodarstva in panoge so bolj izpostavljena tveganjem in ponekod že čutijo posledice. Če se bo situacija nadaljevala, niso izključene podražitve in rast inflacije. Tudi v Sloveniji.

Ljubljančane bodo po novem letu udarile podražitve
27. 12. 2023 12.39Variabilni del cene toplote za sistem daljinskega ogrevanja v Ljubljani se bo s 1. januarjem zvišal za 9,75 odstotka. Fiksni del bo ostal nespremenjen, so danes sporočili iz Energetike Ljubljana. Skupni letni strošek za ogrevanje bo za leto 2024 po njihovih navedbah višji za okoli sedem odstotkov.

Cene smučarskih kart v Sloveniji
03. 10. 2023 10.10Kako globoko bomo letošnjo zimo morali seči v žep, če se bomo želeli spustiti po belih strminah v Sloveniji? Preverite cene.

Vrtoglave podražitve smučarskih vozovnic v Avstriji
02. 10. 2023 11.46Smučanje v Avstriji bo v prihajajoči zimi občutno dražje, upravljalci smučišč so dnevne vozovnice v povprečju podražili za sedem do deset odstotkov, ponekod celo za 12 odstotkov. Na praktično vseh največjih smučiščih so šle cene gor, najgloblje bodo morali v denarnico seči v smučarski regiji Arlberg.

Tako do nižjih zneskov na položnicah
13. 09. 2023 08.14V zadnjih mesecih smo priča občutnim podražitvam in pred prihajajočo kurilno sezono je na mestu vprašanje, kakšne zneske lahko pričakujemo na položnicah za ogrevanje.

Tudi tako bodo pomagali tistim, ki so jih prizadele poplave
16. 08. 2023 10.40Vsaka pomoč šteje – sedaj tudi z nižjimi cenami elektrike za poplavljena gospodinjstva.

Lastniki avtomobilov, ste tudi vi zaznali, da se je to podražilo?
25. 05. 2023 04.30Kje so vzroki za podražitve, pojasnjujejo v slovenskih zavarovalnicah.

Trg se ohlaja. Kdaj lahko pričakujemo padec cen?
17. 04. 2023 04.00Živahno dogajanje na nepremičninskem trgu v Sloveniji se umirja. Ponekod je že zaznati stagnacijo in tudi rahel padec cen.

Klime in bazeni za vse 4 letne čase
23. 01. 2023 08.00Kljub zelo neugodnim splošnim razmeram na trgu glede energentov je najbolj neprijetno, če prostor "malo" ogrevamo. Peč piha kot običajno, peleti, drva, premog preveč ogrevajo in ogrevajo naše domove, ko je v prehodnem obdobju. Potem pa pridemo v situacijo, ko, čeprav smo komaj dobili energijo in jo zelo drago plačali, sami odpiramo vrata in okna, da se ohladimo. Še bolj neprijetno je, če so v hiši otroci ali stari ljudje in tako najlažje zbolimo. Rešitev za to težavo je klimatska naprava, ki jo večina od nas ima že nekaj časa, vendar jo uporabljamo predvsem poleti, da se rešimo pred vročino in vročino. Lahko pa nas tudi pogrejejo.

Kaj globalna energetska kriza pomeni za bitcoin in kripto trg?
16. 11. 2022 08.32Svet se sooča z energetsko krizo, kakršne v novejši zgodovini še ni bilo. Zaradi otežene dobave energentov in dogodkov po svetu gredo cene nafte, plina in elektrike vztrajno navzgor. Mnoge države že razmišljajo o določenih restrikcijah električne energije, če bi se kriza še poglabljala. In kaj to pomeni za tisoče računalnikov po svetu, ki so ves čas v pogonu in rešujejo zahtevne matematične izračune za to, da razvijajo in vzdržujejo najbolj priljubljeno kriptovaluto bitcoin?

Pri dolgoročnem reševanju ogrevanja in hlajenja ni prostora za kompromise
07. 11. 2022 05.00Energetska in okoljska kriza sta povpraševanje po učinkovitejših načinih ogrevanja in hlajenja povečali za nekajkrat.

Toliko energentov potrebujete za ogrevalno sezono
17. 10. 2022 08.34V času, ko se energenti nenehno dražijo, je vsekakor pomembno, da si za ogrevanje na fosilna goriva pripravimo dovolj zaloge. Za to pa je pomembno, da vemo, koliko izbranega energenta v povprečju porabimo na sezono.

Kako zelo samooskrbni lahko postanemo?
14. 10. 2022 08.19V zadnjih nekaj letih so slovenska živilska podjetja v navezi s kmetijskimi podjetji postala pomemben regionalni zaposlovalec in povezovalec pridelovalcev ter drugih dobaviteljev opreme, materialov in storitev. Rezultat tega sta rahlo, a zanesljivo povečevanje samooskrbe, ter krepitev zavedanje potrošnikov o kakovosti lokalno pridelane hrane, ter njenih prednostih za družbo. Kako zelo samooskrbni pa Slovenci sploh lahko postanemo?

Nemčija ni več to, kar je bila: tretjina državljanov nima denarja za novo podražitev hrane in energije
10. 10. 2022 04.45Septembra je inflacija v Nemčiji znašala 10 odstotkov, ekonomski inštitut Ifo pa napoveduje nadaljnjo rast cen.

V naslednjih mesecih bi se lahko povišale oskrbnine v domovih za starejše
07. 09. 2022 05.00Vzrokov je več - strošek energentov in hrane se je tako povečal, da ga zgolj z uskladitvijo marčevskih cen ne zmorejo pokriti. S septembrom se povečuje strošek za plače zaradi dodatnega kadra, ki ga lahko zaposlijo po spremembi kadrovskih normativov. Nato konec leta preneha še financiranje višjih stroškov dela zaradi sklenjenega aneksa h Kolektivni pogodbi za dejavnost zdravstva in socialnega varstva.

Toliko plačajo nekateri starši ob začetku šolskega leta
18. 08. 2022 05.00Še dobra dva tedna in otroci se bodo vrnili v šolske klopi. Trenutno doma potekajo priprave in nakupi delovnih zvezkov, zvezkov in drugih šolskih potrebščin. Kar pa so vsi, ki imajo doma šoloobvezne otroke, zaznali, je to, da so cene višje v primerjavi s preteklimi leti. A pozor: ko govorimo o stroških šolskih potrebščin za en razred, je treba vedeti, da se nakupi ne končajo 1. septembra. Starši morajo skozi celo šolsko leto dokupovati vse, kar je potrebno ali se porabi. Tako da je končni znesek enega razreda višji, kot ste morda mislili.

Nemčija – od gospodarske lokomotive do najšibkejšega člena
16. 08. 2022 05.00Nemško gospodarstvo je desetletja veljalo za najstabilnejše in najmočnejše v Evropski uniji. A pritisk pandemije in nato še vojne v Ukrajini je premočen - julija je inflacija v nemškem gospodarstvu dosegla 7,5 odstotka. Glavni krivec so predvsem visoke cene energentov.

Preverili smo, kako se trenutno gibajo cene posameznih najpogostejših energentov pri nas
10. 08. 2022 08.23Čeprav se politika v zadnjem času osredotoča predvsem na blažitev cen električne energije, pogonskih goriv in zemeljskega plina, pa se morda še toliko bolj dražijo drugi energenti. In to tisti, s katerimi se ogreva večina slovenskih gospodinjstev – drva, kurilno olje in peleti.

Letošnja kurilna sezona bo 'še zelo pestra'
03. 08. 2022 05.00V času energetske krize so se v Sloveniji močno podražili peleti, nekoliko tudi toplotne črpalke. Ob rasti povpraševanja za okoli 35 odstotkov so se cene peletov skoraj podvojile, vse več je težav z dobavo. Vzrok za to je vse večja okoljska osveščenost kupcev, pa tudi iskanje alternativnih virov ogrevanja.

Vse več Slovencev išče alternativne načine ogrevanja
29. 07. 2022 05.00Vse večja energetska draginja, ki bo za gospodinjstva prave posledice imela šele s prihodom kurilne sezone, ljudi sili v razmislek o alternativnih načinih ogrevanja. Ob vračanju k okoljsko spornim oblikam rabe trdih goriv se vse več ljudi tudi pri ogrevanju odloča za uporabo klimatskih naprav. Marsikdo želi poskrbeti za energetsko samooskrbo.