darja bajželj

Kako naj par pristopi h gradnji ali k nakupu hiše?
27. 02. 2025 14.00Beseda skupno se zdi skoraj samoumevna v času, ko optimistično gradimo svojo prihodnost, a se lahko hitro zaplete, če pride do razhoda. Na kaj moramo biti pozorni, ko gre za nepremičnino? O tem smo se pogovarjali tudi z odvetnico mag. Darjo Bajželj.

Predporočna pogodba – DA ali NE?
27. 02. 2025 05.00Pravijo, da še tako močna ljubezen izzveni, ko pride do vprašanja denarja, pravi odvetnica mag. Darja Bajželj, ki se v svoji praksi srečuje s številnimi primeri okoli delitve premoženja po ločitvi. In mogoče zato niti ni tako presenetljivo, da se danes vse več parov odloči tudi za predporočno pogodbo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

To moramo vedeti, če hočemo, da bo pisna oporoka s pričami veljavna
06. 05. 2024 04.42Če želimo, da bi naša oporoka imela svojo težo, je treba upoštevati tudi določena pravila in zakone. In da ne bi šlo kar koli narobe, je dobro, da vemo, pod katerimi pogoji jo moramo sestaviti. Običajno je v oporoki natančno definirano, kako se bo delilo premoženje ali imetje, hkrati pa lahko še imenujemo osebo, ki bo odgovorna za izvedbo oporočnih določil po naši smrti. Odvetnica Darja Bajželj nam je v nadaljevanju razložila vse o pisni oporoki pred pričami.

Primer, kako se deli premoženje v primeru ločitve
04. 04. 2024 04.21Postopek ločitve odpira veliko vprašanj, pri katerih smo lahko v dilemi, še posebej glede premoženja. Slednje namreč vključuje veliko stvari, ki se upoštevajo pri delitvi med zakoncema. Vsekakor gre za občutljivo temo, zato nam je odvetnica mag. Darja Bajželj pojasnila najpogostejše pristope in ključne vidike postopka.

Vse, kar morate vedeti o nakupu nepremičnine
23. 05. 2023 06.26Slovenci že od nekdaj sanjarimo o svojem lastnem domu, in če ste med tistimi, ki razmišljajo o nakupu nepremičnine, je dobro vedeti, na kaj vse morate paziti, da se vam bodo končno uresničile sanje. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Kako se odpovedati dednemu deležu?
12. 05. 2023 06.50Dedovanje, oporoka, nujni deleži, kakšne so naše pravice, do česa smo upravičeni, kaj pričakovati, koliko časa traja postopek, kakšni so stroški ... Toliko vprašanj, na katere običajno nimamo vseh odgovorov, ko pride do zapuščinskega postopka. In da ne bi šlo kaj narobe, je dobro, da se na zapuščinski postopek dobro pripravimo.

Delitev premoženja ob razpadu zakonske ali zunajzakonske skupnosti: to morate vedeti!
24. 04. 2023 04.00Ločitev je stresna in čustveno naporna že sama po sebi, a še toliko bolj, če imamo opravka tudi z delitvijo premoženja. Ob razpadu zakonske ali zunajzakonske skupnosti se že samo po sebi poraja vprašanje, kaj se deli in kaj ne. Več o tem si lahko preberete v pogovoru z odvetnico mag. Darjo Bajželj.

Kako se dokaže, da je bila oporoka napisana pod prisilo?
12. 01. 2023 03.15Nadaljujemo s prvim korakom procesa dedovanja – z oporoko. Pogosto se pojavi sum, da je nekdo oporoko napisal in podpisal pod prisilo ali da je oporočitelj nerazsoden. Kdaj se lahko izpodbija oporočna sposobnost? Kako pa lahko spreminjaš oporoko skozi leta in na kaj moraš biti pri tem pozoren?

Ali mora biti oporoka overjena?
10. 01. 2023 03.15Koliko bomo plačali za pripravo oporoke, je odvisno od tipa oporoke. Odvetnico smo vprašali tudi, ali mora biti oporoka nujno overjena.