delodajalcev

Slovenska podjetja: kako zaposlenim omogočajo miren prehod v upokojitev?
02. 04. 2025 02.38Prehod v upokojitev je pomembna življenjska sprememba, ki jo ljudje doživljajo različno – nekateri z veseljem in pričakovanjem, drugi z negotovostjo in strahovi. Sindikati se zavzemajo za ukrepe in predlagajo prilagoditve delovnih pogojev, razbremenitve, premestitve na lažja delovna mesta in postopno zmanjševanje delovnih ur. Čeprav večina slovenskih podjetij še ne izvaja sistematičnih priprav na upokojitev, je v zadnjih letih opaziti vse več posameznih dobrih praks, ki zaposlenim olajšajo prehod v novo življenjsko obdobje.

Ali imate tudi vi pravico do sobotnega leta?
29. 03. 2025 20.00Izobraževanje, raziskovanje ali osebni razlogi, kot so izgorelost, nesmiselni delovni opravki in zastala kariera, ki zaposlene vse pogosteje vodijo v odpoved delovnega razmerja ali bistveno zmanjšanje produktivnosti. Vse to so razlogi, da se v zadnjih letih uveljavlja t. i. sobotno leto, počasi tudi v Sloveniji.

Lažni zaposlitveni oglasi so vse pogostejši. Kako jih prepoznati in se jim izogniti?
27. 03. 2025 03.33Ste se kdaj prijavili na delo, pa odgovora ni bilo? Odkrijte, kako prepoznati lažne zaposlitvene oglase in se izogniti izgubi časa pri iskanju zaposlitve.

Božičnica za vse upokojence? Kakšen naj bi bil znesek?
26. 03. 2025 09.25Pokojninska novela naj bi za vse upokojence prinesla božičnico. Kakšen naj bi bil znesek upokojenske božičnice? Kdaj naj bi bila izplačana? Preverite, kakšna naj bi bila pokojninska reforma.

Nova pravila delovnega časa: večja fleksibilnost ali nevarnost za zaposlene?
26. 03. 2025 02.05Nemčija razmišlja o veliki spremembi delovne zakonodaje! Bo osemurni delovnik preteklost? Delodajalci navdušeni, sindikati zaskrbljeni. Preberite, kaj prinaša nov predlog.

Neuradno: Upokojitvena starost se bo postopno od leta 2028 podaljševala
25. 03. 2025 07.22Kakšne novosti nas čakajo na pokojninskem področju? Upokojitvena starost naj bi se podaljševala, na pogajanjih pa naj bi se po neuradnih informacijah dogovorili tudi, da bo uvedena božičnica.

Tako želijo podjetja postati privlačna za delavce. Tudi z nadpovprečnim plačilom
23. 03. 2025 17.30Delodajalci v Nemčiji skušajo na vse načine privabiti primeren kader. Bi tako morali ravnati tudi v Sloveniji?

Takšne sankcije lahko doletijo zaposlenega, če zlorablja bolniški stalež
13. 03. 2025 09.19V Sloveniji se število bolniških staležev vztrajno povečuje, kar povečuje stroške delodajalcev in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Bolniške odsotnosti so večinoma upravičene, prihaja pa tudi do zlorab, ki bremenijo zdravstveni sistem, delodajalce in celotno družbo. Kdo in kako odkriva zlorabe bolniškega staleža ter kakšne so posledice?

Gostinstvo in turizem poleti: nas bodo rešili tuji sezonski delavci?
25. 02. 2025 04.33Sezona trka na vrata, v gostinstvu in turizmu pa ni dovolj delavcev.

V prvi polovici leta se številnim delavcem obeta povišanje plač
11. 02. 2025 12.19Zvišanje plač napoveduje 59,1 odstotka delodajalcev, je objavila agencija za zaposlovanje Manpower Slovenija. Neto napoved zaposlovanja za prvo polovico leta je zmerno optimistična in znaša +43,65 odstotka.

Financiranje študija v tujini: kakšne možnosti imajo slovenski študenti?
10. 02. 2025 04.29Vse več mladih se odloča za študij v tujini, saj odpira obzorja, omogoča spoznavanje novih kultur in nudi več priložnosti za kariero. A preden odidejo v svet, se morajo soočiti s pomembnimi vprašanji, kot je financiranje šolanja. K sreči obstajajo različni programi štipendiranja, ki lahko olajšajo finančno breme in omogočijo bolj brezskrben študij. Preverite, kakšne možnosti imajo slovenski študenti in kje lahko poiščejo podporo!

Dobro plačana dela: sicer niso privlačna, a zagotovljen je dober zaslužek
07. 02. 2025 04.16V Nemčiji je kar nekaj služb, ki so kar dobro plačane, a delo nikakor ni privlačno.

'Velik stres, nizka nagrada': Zakaj se pripadniki generacije Z izogibajo delovnim mestom srednjega vodilnega kadra?
24. 01. 2025 04.59Daljši delovni čas in več odgovornosti, v zameno pa se plača ne zviša. Kaj še muči pripadnike generacije Z, da nočejo prevzemati položajev srednjega vodilnega kadra?

V gostinstvu in turizmu z novim letom višje plače
24. 12. 2024 04.42Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je z delodajalci po dveh letih pogajanj dosegel dogovor o prenovljeni kolektivni pogodbi. Dogovor, ki zaposlenim med drugim zagotavlja višje povračilo prehrane in stroškov kilometrine ter zvišanje najnižjih osnovnih plač za približno 15 odstotkov, bo začel veljati z novim letom.

V Slovenj Gradcu prihodnje leto nov študijski program kozmetika
17. 12. 2024 04.30Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je Višji strokovni šoli Slovenj Gradec na podlagi pripravljenega elaborata dodelilo nov višješolski študijski program kozmetika. Izvajati ga bodo začeli v študijskem letu 2025/2026, načrtujejo pa 45 rednih in prav toliko izrednih mest. Izkazalo se je, da je za tovrstna znanja na trgu precej povpraševanja.

Delodajalci manj optimistični glede zaposlovanja v začetku leta 2025
12. 12. 2024 05.27Obeti delodajalcev glede gibanja zaposlenosti v prvi polovici leta 2025 so pozitivni, vendar nekoliko manj optimistični kot prejšnja leta. Napovedujejo, da bodo število zaposlenih povečali za 1,4 odstotka, kar pomeni okoli 28.477 zaposlitev. Spomladi napovedana rast števila zaposlitev za drugo polovico leta 2024 je bila 2,3-odstotna.

Ali je višja izobrazba še vedno ključ do uspeha?
28. 11. 2024 04.46V času hitrega tehnološkega razvoja in spreminjajočega se trga dela se postavlja vprašanje: ali je univerzitetna diploma še vedno najvarnejša pot do uspeha? Poglejmo prednosti in slabosti višje izobrazbe v primerjavi s praktičnimi strokovnimi znanji in veščinami. Preverimo ključne dejavnike, kot so zaposlitvene možnosti, plače, pomen mehkih veščin in vloga izobraževalnih institucij v digitalni dobi. Na koncu pa še smernice za tiste, ki se odločajo med univerzitetnim izobraževanjem in drugimi oblikami učenja.

Prehod v novo kariero: kako se prekvalificirati v digitalni dobi?
26. 11. 2024 04.24Prehod v novo kariero v digitalni dobi je dosegljiv z učenjem novih veščin in pridobivanjem certifikatov. Odkrijte ključne korake za prekvalifikacijo in uspeh v poklicih prihodnosti.

'Sendvič' generacija na delovnem mestu. Kaj potrebujejo?
02. 11. 2024 04.45Zaposleni, rojeni med letoma 1965 in 1980, želijo oz. potrebujejo drugačno podporo delodajalcev kot druge generacije. In vedno pogosteje jo tudi dobijo, kar koristi tudi njihovim delodajalcem.

10 trendov generacije Z na delovnem mestu
11. 10. 2024 04.36Generacija Z je verjetno ena najbolj analiziranih generacij, odkar je vstopila na trg dela. Razlog za to je verjetno dejstvo, da gre za prvo generacijo, ki je bila rojena v dobi interneta in katere oblikovanje identitete v najbolj občutljivih letih je zaznamoval svet medijev in družbenih omrežij. Govorimo o današnjih mladih, ki so rojeni po letu 1995 in so tako kot vsaka prejšnja generacija na svet prinesli povsem drugačne vrednote, obnašanja in pričakovanja.

Tako se pripravljajo na (morebitno) novo krizo
08. 10. 2024 04.43Ministrstvo za delo naj bi po večletnih napovedih kmalu predstavilo izhodišča stalne sheme skrajšanega delovnega časa za ohranitev delovnih mest v primeru nepredvidljivih okoliščin, kakršnim smo bili priča med epidemijo in energetsko krizo. Nekateri ocenjujejo, da bi lahko ukrep prav prišel že v primeru zaostritve razmer v avtomobilski industriji.

Anketa: Ali bi vplačevali v drugi pokojninski steber?
03. 10. 2024 04.19Demografske spremembe v Sloveniji in drugod po Evropi predstavljajo resen izziv za vzdržnost pokojninskih sistemov, zato so potrebne spremembe, ki pa morajo biti usklajene in postopne. Med rešitvami je tudi krepitev drugega pokojninskega stebra, ki ga mora spodbujati tudi država, je bilo slišati na posvetu o prihodnosti pokojninskega sistema.

Slovenska direktorica: Vsak zaposleni ceni, če je dodatno nagrajen za trdo delo
19. 09. 2024 08.32Kaj ponuditi zaposlenim – poleg konkurenčnih plač –, da ne uidejo h konkurenci? Delodajalci imajo različne ukrepe, da zmanjšajo ali v največji meri omejijo fluktuacijo zaposlenih.

To je slovensko podjetje, ki zaposlenim ponuja neomejeno število dni dopusta
05. 09. 2024 08.54Delavci zaradi vse pogostejšega sindroma izgorelosti, želje po novih doživetjih in boljšega ravnotežja med zasebnostjo in delom vse bolj povprašujejo po delovnih mestih pri podjetjih, ki nudijo daljšo, po možnosti plačano odsotnost z dela, kot je t. i. sabbatical oz. sobotno leto, kaže raziskava britanskega inštituta CMI. In če se vam morda zdi, da je kaj takega možno le v tujini, potem berite naprej, saj je neomejeno število dni dopusta uvedlo tudi slovensko podjetje. In to pred desetimi leti!

Kako do Zoisove štipendije?
22. 08. 2024 04.28Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad pripravlja spletni delavnici za prijavo na razpis za Zoisovo štipendijo. Namenjeni sta bodočim dijakom in študentom, saj se bližajo roki za oddajo vlog. Predstavili bodo razpis, pogoje in novosti, so danes sporočili iz sklada.

Če ne dobijo delavcev, spremenijo naziv poklica, da bo zvenel bolj prestižno
21. 08. 2024 05.09Delodajalci na konkurenčnem trgu dela nenehno iščejo nove načine strategije za privabljanje najbolj iskanih in najboljših kadrov. Ena izmed taktik je tudi uporaba prestižnih in prenovljenih nazivov poklicev v zaposlitvenih oglasih, ki se pojavljajo v želji povečati privlačnost delovnega mesta in obenem tudi ugled podjetja.

Razkrili plače zaposlenih na inšpektoratu za delo. So res tako slabe?
16. 08. 2024 07.34Osip zaposlenih na inšpektoratu za delo se nadaljuje – med drugim tudi zaradi plač. Poglejte, kakšne imajo.

Evidentiranje delovnega časa: evidenca lepo urejena, a jasno je, da je prirejena
07. 08. 2024 05.00Junija je po skoraj letu dni vnovič stekel socialni dialog, med osrednjimi nalogami socialnih partnerjev pa je priprava sprememb zakona o evidentiranju delovnega časa. Pristojni inšpektorat medtem ugotavlja, da število kršitev na področju evidenc še naprej raste. Letos je naštel že 486 kršitev, v celotnem lanskem letu pa denimo 515.

Vlogo za štipendijo za deficitarne poklice je mogoče oddati od danes
01. 08. 2024 11.33Toliko bo znašala štipendija za deficitarne poklice.

To je še ostalo od covida-19
01. 08. 2024 04.49Po tem, ko je covid-19 izrazito povečal obseg dela od doma, se ta že od izteka epidemije počasi zmanjšuje. Ne glede na to je število prijavljenih za delo na daljavo samo v prvih sedmih mesecih letošnjega leta celotno predkoronsko leto preseglo že za 20-krat.