digitalne naložbe

Sedem strategij za kratkoročne naložbe
03. 06. 2025 08.57V svetu financ, kjer se pogoji spreminjajo iz dneva v dan, je vse bolj pomembno najti ravnovesje med donosnostjo in tveganjem. Kratkoročne naložbe, ki trajajo od nekaj mesecev do nekaj let, ponujajo priložnost za povečanje kapitala, vendar zahtevajo skrbno načrtovanje in dobro razumevanje razpoložljivih možnosti. Za uspeh na tem področju je pomembno razumeti raznolikost pristopov. Pravilna izbira ni rešitev, ki bi ustrezala vsem, ampak je odvisna od ciljev posameznika, časovnega okvira in pripravljenosti na sprejemanje nihanj. S premišljenim pristopom lahko kratkoročne naložbe postanejo učinkovito orodje za doseganje finančne prožnosti in stabilnosti.

Digitalne naložbe za slovenske družinske pisarne: od Bitcoin ETF-jev do tokenizacije
20. 05. 2025 09.43Kako slovenske družinske pisarne vlagajo v kripto? Od Bitcoin ETF-jev do tokenizacije. Vse o strategijah, varnosti in davkih v Sloveniji.

Litij iz Italije: Sardinija postaja evropsko središče surovin za baterije
06. 05. 2025 03.21Evropska unija ne želi biti odvisna od uvoza surovin iz geopolitično nestabilnih regij. Zato pospešeno išče alternative doma.

Strateški premiki na Kitajskem, bi morala Slovenija ravnati podobno?
12. 03. 2025 04.48Kitajske univerze povečujejo vpisne kvote, osredotočajo pa se na določene študije, v katerih vidijo prihodnost, inovacije in napredek kitajske družbe.

Naložbeni portelj: kripto in/ali ostalo?
04. 12. 2024 08.15Verjetno nas je kar nekaj takih, ki razmišljamo o tem, kako sestaviti svoj naložbeni portfelj. To še posebej velja v mesecih bikovskega trenda, kot smo mu priča trenutno na kapitalskih trgih, trgu plemenitih kovin in pa seveda tudi na kripto trgu. V takih trenutkih marsikdo na vseh možnih bančnih računih, limitih kreditnih kartic in ostalem vsaj delno likvidnem premoženju išče nekaj presežne likvidnosti. To bi po čim hitrejšem postopku naložil v katerikoli naložbeni instrument. Seveda najraje v takega, ki obeta hiter in nadpovprečno visok donos. Ponavadi, ko gledamo za nazaj naše nerealizirane naložbe, ki so se potem izkazale kot zelo donosne, si potiho mislimo, da smo skriti investicijski guruji. Ko pa imamo na strani pripravljena sredstva za dejansko investicijo, se pogosto pojavi negotovost. Delnice? Kripto? ETF? Zlato?

Tokenizacija: bodo res v prihodnje vsa sredstva pretvorjena v digitalne žetone?
30. 10. 2024 04.26V začetku leta je Larry Fink, predsednik uprave BlackRocka, enega največjih investicijskih podjetij na svetu, javno izjavil, da je tokenizacija prihodnost finančne industrije. Njegova javno izražena vizija se je skoraj takoj prelila v hitro rast vrednosti kripto valut, ki so povezane s t. i. tokenizacijo realnih sredstev (angl. "real-world asset" ali "RWA"). Že leta 2019 je košarkarski igralec Spencer Dinwiddie, nekdanji soigralec Luke Dončića, javno naznanil, da bo tokeniziral del svoje plače, ki jo prejema pri Brooklyn Nets. Še leto prej je slovenski tehnološki startup Blocksquare v Tehnološkem parku Ljubljana tokeniziral parkirno mesto. O čem je govora, ko govorimo o tokenizaciji? In kaj novega prinaša?

Kako daleč smo od plačevanja davkov v kripto valutah?
16. 03. 2024 04.04Plačevanje davkov z digitalnimi valutami je pravzaprav že realnost v Švici, ki je vodilna v evropski tekmi za vključitev kripto valut v tradicionalne bančne sisteme. Zakaj je to dobro za vas in vaš denar?

Pig NFT: od nezamenljivega žetona do pravega svinjskega mesa
08. 09. 2023 08.18Na Hrvaškem je začela delovati digitalna platforma GoAgro, prek katere kupci nezamenljivega žetona (NFT) za 250 evrov postanejo lastniki stokilogramske digitalne svinje. Žeton Pig NTF lahko nato čez 900 dni zamenjajo za pravo svinjsko meso. Gre za prvi Pig NFT na svetu, sledile pa mu bodo tudi druge naložbe v kmetijstvu.

Poslovanje Skupine Pošta Slovenije v 2021 med najuspešnejšimi v zadnjih letih
29. 03. 2022 05.00Skupina Pošta Slovenije v lanskem poslovnem letu po nedokončnih in nerevidiranih podatkih ustvarila 17,6 mio EUR dobička.

Nekoč smo bili že samooskrbni, danes pridelamo premalo hrane
29. 03. 2022 05.00Slovenec je v letu 2020 pojedel povprečno 119 kilogramov zelenjave, 116 kilogramov žit, 88 kilogramov mesa, 84 kilogramov svežega sadja, 64 kilogramov krompirja, 10 kilogramov jajc, pet kilogramov riža in malo manj kot kilogram medu, kažejo podatki Statističnega urada. Veliko hrane smo morali uvoziti, saj je doma ne pridelamo dovolj.