domovi

Od Malih Lipljen do Irske: kako je Tajda uresničila sanje o študiju v tujini
05. 03. 2025 04.38Tajda Svetek si je upala storiti drzen korak in danes študira športno psihologijo na Irskem. Njena študijska pot se je začela na Nizozemskem, nato pa jo je želja po novih izzivih popeljala naprej. V intervjuju razkriva, kako je našla način za financiranje študija, katere so ključne razlike med Slovenijo in tujino ter kaj svetuje študentom, ki razmišljajo o odhodu.

Kaj morate vedeti o letošnjem vpisu v srednje šole in dijaške domove?
21. 01. 2025 09.33Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je na spletni strani danes objavilo razpis za vpis novincev v srednje šole in dijaške domove za šolsko leto 2025/2026. Osnovno šolo letos zaključuje 21.986 učencev (lani 21.305), ki bodo lahko kandidirali na skupno 26.008 vpisnih mest na srednjih šolah. Šole bodo sprejemale prijave za vpis do 2. aprila. Več pomembnih datumov v članku!

S prihodnjim študijskim letom izenačitev subvencije za bivanje pri zasebnikih z dodatkom k državni štipendiji
15. 01. 2025 13.34Minister se je dotaknil tudi napovedanega dviga cen v javnih študentskih domovih, in sicer za 20 odstotkov. Napovedal je, da se bo sestal z direktorji študentskih domov, da mu pojasnijo, zakaj bodo dvignili cene.

Teh 23 stvari bi lahko postalo luksuz, ki si ga ne bo mogel privoščiti niti srednji razred
04. 12. 2024 04.53V naslednjih petih letih bi lahko osnovni izdatki za številne postali nedosegljivi. Poglejte, za katere storitve gre.

Študenti intenzivno iščejo nastanitev
26. 09. 2024 04.32Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) poudarja, da je bivanjska problematika ena največjih težav študentov. V Sloveniji od 80.000 študentov le 12 odstotkov oziroma šestina študentov biva v javnih ali zasebnih študentskih domovih. Polovica jih biva doma ali v lastni nepremičnini, tretjina pa jih išče stanovanje na trgu, so pojasnili v ŠOS.

Bo princ William res tako ogrozil princa Louisa in princeso Charlotte?
28. 07. 2024 04.21Tako kot kralj Karel čaka, da težavni brat Andrew zapusti kraljevo rezidenco, se lahko princ Louis in princesa Charlotte soočita z enako usodo. Na njuno usodo pa bo v veliki meri vplival njun oče, princ William.

Jeff Bezos bo tako prihranil 600 milijonov dolarjev pri davkih
22. 02. 2024 04.21To je skoraj 559 milijonov evrov, ki bi jih moral najbogatejši človek na svetu odšteti za poplačilo davkov. A v življenju je tako, da bogataši državi plačajo nič ali nekaj minimalnega.

10 izredno koristnih nasvetov, kako to jesen zmanjšati zneske na položnicah
03. 10. 2023 04.45Kakšni so preprosti nasveti za zmanjšanje porabe energije doma, kar bo zagotovilo nižje zneske na mesečnih položnicah? To lahko storite že z majhnimi spremembami v vsakdanjih življenjskih navadah ali pa z večjimi naložbami.

Kako izbrati pravo nepremičnino za nakup?
15. 09. 2023 04.45Nakup nepremičnine je ena najpomembnejših finančnih odločitev, ki jih lahko sprejmemo v življenju. Vendar pa izbira prave nepremičnine za nakup ni vedno enostavna naloga. Pomembno je, da se pred nakupom dobro informiramo, premislimo o svojih potrebah in ciljih ter upoštevamo različne dejavnike, ki vplivajo na vrednost in primernost nepremičnine.

Slike družin brez domov so pretresle vse, zato so v podjetju takoj šli v akcijo pomoči
14. 09. 2023 13.45Ko je govora o naravnih nesrečah, ki v nekaj urah porušijo zgrajene sanje ljudem, Slovenci resnično znamo stopiti skupaj. Tudi nekatera podjetja niso dolgo odlašala.

Nasveti, ki vam bodo pomagali primerno zavarovati nepremičnino
12. 09. 2023 08.41Ob množičnih poplavah v začetku avgusta so premnogi ogromno izgubili. Uničeni so domovi, stanovanja, hiše, imetje ... Škoda se šteje v milijonih, posledice so katastrofalne in obnova bo trajala več let. Nekateri so po vsem hudem naknadno ugotovili, da njihova nepremičnina ni bila dovolj zavarovana ali da jim zavarovanje ne krije škode za primer poplav. Kako pa sploh primerno zavarovati dom? Na kaj je treba biti pozoren pri sklepanju zavarovanja in kaj pogosto pozabimo?

VIDEO: Podražitve v DSO bodo, a kolikšne in kdo jih bo plačal?
06. 09. 2023 09.13Domovi za starejše še vedno ostajajo brez državne finančne pomoči. Kdo bo plačal vse višje stroške? Kolikšne bodo podražitve? In ko si DSO-ji in vlada podajajo žogico, oskrbovanci in njihovi svojci s strahom čakajo, kakšni bodo zneski na njihovih položnicah za oskrbo.

Bivanje v domovih za starejše bi lahko bilo boljše s pomočjo IKT-ja
01. 08. 2023 04.45Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE iz Izole vlado opozarja na pomanjkljivosti v domovih za starejše in podaja predloge za izboljšanje. Predlagajo, da bi domove opremili s sodobnimi napravami in orodji informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT), s katerimi bi lahko spremljali denimo kakovost zraka in temperaturo v prostoru, so zapisali.

Oskrbnine v domovih za starejše bodo dražje
19. 07. 2023 12.37Interventni zakon, s katerim je država domovom za starejše iz proračuna subvencionirala del stroškov in dvig oskrbnin omejila na največ 4,5 odstotka, se je konec junija iztekel. V domovih opozarjajo, da se dvigu oskrbnin julija ne bodo mogli izogniti.

Kako naj starejši obvladujejo stroške življenja?
07. 04. 2023 04.00Kako imeti stroške pod nadzorom in uživati v zlatih letih?

Oskrbovana stanovanja: kaj preveriti pred vselitvijo?
07. 03. 2023 03.30Ni nujno, da mora lastnik kot najemodajalec ali kot prodajalec oskrbovanih stanovanj obenem obvezno zagotavljati storitve, kot denimo pomoč pri pospravljanju, kuhanju, umivanju, oblačenju, hranjenju ... Gre namreč za stvar dogovora med stanovalci in ponudniki, kar pomeni, da je lahko ali pa ne predvideno ob najemu oziroma ob nakupu.

Tako lahko popravite popraznične finance
03. 01. 2023 08.34Ko je praznikov konec in se zavemo stanja na bančnem računu, pride streznitev.

V naslednjih mesecih bi se lahko povišale oskrbnine v domovih za starejše
07. 09. 2022 05.00Vzrokov je več - strošek energentov in hrane se je tako povečal, da ga zgolj z uskladitvijo marčevskih cen ne zmorejo pokriti. S septembrom se povečuje strošek za plače zaradi dodatnega kadra, ki ga lahko zaposlijo po spremembi kadrovskih normativov. Nato konec leta preneha še financiranje višjih stroškov dela zaradi sklenjenega aneksa h Kolektivni pogodbi za dejavnost zdravstva in socialnega varstva.

Kaj hodnik razkriva o vašem odnosu do denarja
23. 06. 2022 05.00Japonski svetovalec za osebne finance Tadaši Fujikawa je razkril svoje izkušnje z bogatimi in revnimi ljudmi. Pomagal je 30.000 gospodinjstvom ter tako opazoval, kako ljudje ravnajo z denarjem in drugim premoženjem. Njegove ugotovitve so zanimive in zelo poučne.

Delo v domovih za ostarele: plače pogosto pod minimalnimi
06. 06. 2022 05.00Delati v domovih za ostarele je lepo, navdihujoče, izpopolnjujoče. Številni zaposleni pravijo, da gre za poslanstvo, za pomoč sočloveku, za sočutje, skrb. Po drugi strani je delo zelo odgovorno, težko in zahtevno. Je večizmensko, dela se vse dni v tednu, v treh izmenah, ponoči, med prazniki, vikendi. Medtem so osnovne plače nizke in na začetku poklicne poti pri večini pod minimalnimi, soočajo se s kadrovskimi stiskami, preobremenjenostjo. Malo je zanimanja za delo s starejšimi in v domovih se že vrsto let soočajo s kadrovskimi težavami. Boren je odziv na razpise za delovna mesta in nekateri zaposleni odhajajo, ker v drugih dejavnostih dobijo službo z višjo plačo ter z boljšimi delovnimi pogoji in delovnikom.

To se dogaja v slovenskem zdravstvu
03. 09. 2021 05.00Zaradi povečanega števila odhodov in zapuščanja delovnih mest bi lahko pandemijo covid-19 na trgu dela poimenovali tudi obdobje množičnih odpovedi, pravijo gospodarstveniki. Po pojavu novega koronavirusa so namreč v različnih koncih sveta zaznali povečan trend menjavanja služb in odhodov zaposlenih iz različnih panog.

Postelj v študentskih domovih premalo, najemnine pri zasebnikih v večkratnike
02. 09. 2021 05.00Študentje pred začetkom študijskega leta iščejo primerno nastanitev v kraju študija. V študentskih domovih je že vrsto let premalo mest – najslabše je v Ljubljani in Kopru – upravičenci pa morajo zanje izpolnjevati določene pogoje. Na odločitev, ali študentu sploh pripada bivanje v domu, namreč vplivajo materialni položaj njegove družine, oddaljenost študija in morebiten težak socialni ali zdravstveni položaj. In četudi študent izpolnjuje pogoje, zaradi prostorske stiske ni nujno, da bo dobil posteljo v domu. Preostane najem pri zasebniku, te najemnine pa so lahko štiri-, pet- ali celo šestkrat višje.

Odlične novice iz Eko sklada
31. 08. 2021 05.00Eko sklad bo jeseni objavil dva nova javna poziva za dodeljevanje nepovratnih spodbud za gradnjo skoraj ničenergijskih stavb. Prvi javni poziv bo namenjen fizičnim osebam, drugi pa lokalnim skupnostim (občinam) in pravnim osebam (gospodarstvu). Gre za skoraj 23 milijonov evrov.

Ko starejši ostanejo sami v prostornih sobanah, mladi pa živijo v najemu
09. 07. 2021 08.41V Sloveniji še vedno prevladuje miselnost, da brez ogromnega stanovanja ali hiše ni pravega doma. Nato pa se iz teh nepremičnin odselijo mladi, prostori in z njimi ostareli lastniki pa samevajo.

Ponudba študentskega dela upadla za 90 odstotkov
28. 04. 2021 08.09Stroški, povezani s študijem, so čedalje višji in študente je hudo prizadela še epidemija covida-19, ko je ponudba študentskega dela upadla za do 90 odstotkov, skoraj celotno študijsko leto je potekalo na daljavo in večina se je morala izseliti iz študentskih domov.

Tudi to so zdravstveni delavci. Zdravijo, delajo sklece in znajo z orožjem
15. 03. 2021 05.00Zlatko Kvržić je bil pred leti zaposlen na reševalni postaji Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana in vmes je bil pogodbeni rezervist Slovenske vojske. Sčasoma je v njem dozorela želja, "da bi za stalno deloval v službi domovine", in tedaj se je odločil za prestop v Vojaško zdravstveno enoto.

Ceneje kot v domu za ostarele
12. 03. 2021 05.00Poleg najemnine za oskrbovana stanovanja je treba plačati tudi druge stroške, denimo za nujno 24-urno pomoč, morebitno dodatno nego, pomoč pri urejanju, čiščenje, pranje, dostavo kosila, elektriko, vodo, kurjavo, odvoz smeti ... Dodatni stroški lahko znašajo več deset evrov mesečno, a vseeno ne presegajo višine oskrbnine v domu za starejše.

Oddala vlogo za DSO in v štirih dneh prejela odgovor
11. 02. 2021 08.40Domovi za starejše ... v preteklosti je bilo treba na mesto v domu čakati mesece in leta. Sedaj se je vse spremenilo. Vse več je zgodb tistih, ki pravijo, da so do prostega mesta v domu za starejše prišli v le nekaj dneh. A kako varno je te dni poslati svojca v DSO?

Kako bo višja minimalna plača vplivala na dvig cen?
04. 02. 2021 08.56Lani so po dvigu minimalne plače podražitve zaznavali predelovalna industrija z nizko dodano vrednostjo, trgovina, gradbeništvo, zasebno varovanje, komunala, domovi za ostarele, v javnem sektorju pa poleg zadnjih tudi vrtci. Kako bo letos?

"150 evrov smo že davno porabili. Kaj pa hrana? Kopiranje materialov? Življenje?"
11. 01. 2021 05.00Enkratni solidarnostni dodatek v višini 150 evrov je v prvem valu epidemije prejelo 53.895 študentov in tovrstna denarna pomoč v enaki višini je bila potrjena tudi s PKP 7. V študentskih organizacijah opozarjajo, da pomoč za mlade ni zadostna, in pričakujejo več ukrepov. Najbolj so prizadeti študenti, ki so ostali brez dela, ki se morajo sami preživljati, ki plačujejo najemnino, šolnino, ki finančno pomagajo staršem ...