domovi za starejše

Dolgotrajna oskrba: Pregled novih cen in finančnih olajšav
07. 05. 2025 19.00Vlada je objavila nove cene storitev dolgotrajne oskrbe na domu in v institucijah, skupaj z dodatkom za dvojezičnost. Sistem vrednotenja storitev bo izboljšal preglednost in omogočil boljše storitve po meri posameznika. Uporabniki domov za starejše bodo finančno razbremenjeni, pri čemer bo socialnovarstvene storitve krila blagajna.

VIDEO: Podražitve v DSO bodo, a kolikšne in kdo jih bo plačal?
06. 09. 2023 09.13Domovi za starejše še vedno ostajajo brez državne finančne pomoči. Kdo bo plačal vse višje stroške? Kolikšne bodo podražitve? In ko si DSO-ji in vlada podajajo žogico, oskrbovanci in njihovi svojci s strahom čakajo, kakšni bodo zneski na njihovih položnicah za oskrbo.

Bivanje v domovih za starejše bi lahko bilo boljše s pomočjo IKT-ja
01. 08. 2023 04.45Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE iz Izole vlado opozarja na pomanjkljivosti v domovih za starejše in podaja predloge za izboljšanje. Predlagajo, da bi domove opremili s sodobnimi napravami in orodji informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT), s katerimi bi lahko spremljali denimo kakovost zraka in temperaturo v prostoru, so zapisali.

Oskrbnine v domovih za starejše bodo dražje
19. 07. 2023 12.37Interventni zakon, s katerim je država domovom za starejše iz proračuna subvencionirala del stroškov in dvig oskrbnin omejila na največ 4,5 odstotka, se je konec junija iztekel. V domovih opozarjajo, da se dvigu oskrbnin julija ne bodo mogli izogniti.

Kako naj starejši obvladujejo stroške življenja?
07. 04. 2023 04.00Kako imeti stroške pod nadzorom in uživati v zlatih letih?

Oskrbovana stanovanja: kaj preveriti pred vselitvijo?
07. 03. 2023 03.30Ni nujno, da mora lastnik kot najemodajalec ali kot prodajalec oskrbovanih stanovanj obenem obvezno zagotavljati storitve, kot denimo pomoč pri pospravljanju, kuhanju, umivanju, oblačenju, hranjenju ... Gre namreč za stvar dogovora med stanovalci in ponudniki, kar pomeni, da je lahko ali pa ne predvideno ob najemu oziroma ob nakupu.

V naslednjih mesecih bi se lahko povišale oskrbnine v domovih za starejše
07. 09. 2022 05.00Vzrokov je več - strošek energentov in hrane se je tako povečal, da ga zgolj z uskladitvijo marčevskih cen ne zmorejo pokriti. S septembrom se povečuje strošek za plače zaradi dodatnega kadra, ki ga lahko zaposlijo po spremembi kadrovskih normativov. Nato konec leta preneha še financiranje višjih stroškov dela zaradi sklenjenega aneksa h Kolektivni pogodbi za dejavnost zdravstva in socialnega varstva.

Delo v domovih za ostarele: plače pogosto pod minimalnimi
06. 06. 2022 05.00Delati v domovih za ostarele je lepo, navdihujoče, izpopolnjujoče. Številni zaposleni pravijo, da gre za poslanstvo, za pomoč sočloveku, za sočutje, skrb. Po drugi strani je delo zelo odgovorno, težko in zahtevno. Je večizmensko, dela se vse dni v tednu, v treh izmenah, ponoči, med prazniki, vikendi. Medtem so osnovne plače nizke in na začetku poklicne poti pri večini pod minimalnimi, soočajo se s kadrovskimi stiskami, preobremenjenostjo. Malo je zanimanja za delo s starejšimi in v domovih se že vrsto let soočajo s kadrovskimi težavami. Boren je odziv na razpise za delovna mesta in nekateri zaposleni odhajajo, ker v drugih dejavnostih dobijo službo z višjo plačo ter z boljšimi delovnimi pogoji in delovnikom.

To se dogaja v slovenskem zdravstvu
03. 09. 2021 05.00Zaradi povečanega števila odhodov in zapuščanja delovnih mest bi lahko pandemijo covid-19 na trgu dela poimenovali tudi obdobje množičnih odpovedi, pravijo gospodarstveniki. Po pojavu novega koronavirusa so namreč v različnih koncih sveta zaznali povečan trend menjavanja služb in odhodov zaposlenih iz različnih panog.

Odlične novice iz Eko sklada
31. 08. 2021 05.00Eko sklad bo jeseni objavil dva nova javna poziva za dodeljevanje nepovratnih spodbud za gradnjo skoraj ničenergijskih stavb. Prvi javni poziv bo namenjen fizičnim osebam, drugi pa lokalnim skupnostim (občinam) in pravnim osebam (gospodarstvu). Gre za skoraj 23 milijonov evrov.

Ko starejši ostanejo sami v prostornih sobanah, mladi pa živijo v najemu
09. 07. 2021 08.41V Sloveniji še vedno prevladuje miselnost, da brez ogromnega stanovanja ali hiše ni pravega doma. Nato pa se iz teh nepremičnin odselijo mladi, prostori in z njimi ostareli lastniki pa samevajo.

Ceneje kot v domu za ostarele
12. 03. 2021 05.00Poleg najemnine za oskrbovana stanovanja je treba plačati tudi druge stroške, denimo za nujno 24-urno pomoč, morebitno dodatno nego, pomoč pri urejanju, čiščenje, pranje, dostavo kosila, elektriko, vodo, kurjavo, odvoz smeti ... Dodatni stroški lahko znašajo več deset evrov mesečno, a vseeno ne presegajo višine oskrbnine v domu za starejše.

Oddala vlogo za DSO in v štirih dneh prejela odgovor
11. 02. 2021 08.40Domovi za starejše ... v preteklosti je bilo treba na mesto v domu čakati mesece in leta. Sedaj se je vse spremenilo. Vse več je zgodb tistih, ki pravijo, da so do prostega mesta v domu za starejše prišli v le nekaj dneh. A kako varno je te dni poslati svojca v DSO?

Preverite, koliko zasluži negovalka ostarelih. Zaposleni odhajajo, novi ne pridejo
12. 10. 2020 05.45Delo zaposlenih v domovih za ostarele je odgovorno, težko in zahtevno, plače pa so nizke in včasih komaj dosežejo minimalno, čeprav delajo vse dni v tednu, v treh izmenah, tudi nočne, praznike, vikende, nedelje. V domovih za ostarele že dolgo opozarjajo, da bi jih morali bolje nagraditi in da si zaslužijo več. Tudi zato imajo lahko kadrovske težave, ko zaposleni odhajajo, ker dobijo boljšo službo z višjo plačo, in ko ne morejo dobiti novega zaposlenega.

Za isto delo v Nemčiji, Avstriji, Italiji enkrat višja plača
11. 09. 2020 08.16Med pandemijo covid-19 smo znova spoznali, kako pomembno je dobro zdravstvo in kako kadrovsko podhranjen je naš sektor zdravstva in nege. A ne le v Sloveniji, tudi drugod po Evropi v času, ko bojujemo bitko proti virusu, bolnišnice in domovi za starostnike mrzlično iščejo nove kadre. Pa je tujina še vedno privlačna za slovenske delavce?

Oskrbnine v domovih za starejše: dražje zaradi višje minimalne plače
06. 12. 2019 09.29Skupnost socialnih zavodov je napovedala, da se bodo domovi za starejše in posebni socialnovarstveni zavodi po novem letu podražili. Razlog so po njihovem mnenju spremembe obračunavanja in dviga minimalne plače v januarju 2020, zaradi česar bodo stroški dela v domovih in posebnih zavodih višji. Kaj jim je odgovorilo pristojno ministrstvo, si preberite v članku.

'Preživljam te še teh pet let do smrti. Če mi daš 800.000 € vredno hišo!'
26. 11. 2012 12.10Demografska slika pravi, da je starejših vse več in da jih bo tudi v prihodnosti vse več. Prav v ta namen so po državi nastali številni domovi za starejše. A mnogi izmed njih pač nočejo tja in iščejo načine, kako jesen življenja preživeti v domačem okolju.

17.000 Slovencev želi v dom, a očitno bodo morali prej oropati banko!
04. 02. 2011 16.33S koncem leta se je zaključilo testno obdobje zavarovanj, katerih osnovna korist je, da ko jo potrebujete, po hitrem postopku dobite posteljo v domu za ostarele. Kar pri zasedenosti domov v nekaterih delih Slovenije pomeni, da vam je sekira padla naravnost v med. Pa je res tako?

Domovi za starejše: koliko plačate in kako živite?
06. 04. 2010 07.43Več kot imate pod palcem, več udobja si lahko privoščite, pogosto velja v življenju. Je tako tudi v domu za starejše? Za kakšno (ne)udobje gre, smo preverili v petih slovenskih domovih.

Naj starost ne bo breme
14. 01. 2009 16.33Starejše osebe, ki potrebujejo oskrbo, imajo na izbiro patronažno varstvo, samoplačniško oskrbo, družinskega pomočnika ali dom za starejše občane. Pa je res vse tako lepo kot se sliši?