e-hrana

Kako nakupovati hrano ceneje: 6 učinkovitih strategij
31. 08. 2024 04.38Ko je govora o prihranku pri hrani, vsak najprej pomisli na to, da mora stradati in kupovati nekakovostne izdelke. A to ni pravi način.

Sindrom računalniškega vida: Ima ga kar 80 odstotkov ljudi, ki delajo z računalnikom!
19. 01. 2024 04.58Rdečica, pekoč občutek, suhe oči, zamegljen vid in občutek utrujenosti so le nekateri od simptomov večurnega dela za računalnikom, ki jih občuti kar 80 odstotkov ljudi, ki vsak dan tako delajo.

Se spodobi šefu kupiti darilo?
11. 12. 2023 05.00Zadnji mesec se v službah pogosto pojavlja dilema o obdarovanju svojega nadrejenega. Kupiti šefu darilo ali ne? Če je vaš odgovor ja, potem je povsem na mestu vprašanje, kakšno darilo je za šefa sploh primerno, ali še bolje – kakšno darilo nikakor ne sodi v službeno okolje. V nadaljevanju smo vam pripravili nekaj idej, s katerimi zagotovo ne boste zgrešili.

3 večerni rituali za vsakodnevni uspeh
21. 09. 2023 04.45Če želite biti na delovnem mestu bolj produktivni, boste morda morali spremeniti svojo rutino po zaključku službe.

Kuharji opozarjajo: V restavracijah bodite pozorni na te znake
11. 07. 2023 11.09Kako prepoznati, da je izbrana restavracija prava izbira za vas? Zakaj so jedilniki tako pomembni in kaj lahko izvemo, če jih le na hitro preletimo?

Kaj pomenijo te oznake na prehranskih izdelkih?
07. 03. 2023 09.44Se tudi vam dogaja, da pri brskanju po hladilniku najdete kakšno živilo s pretečenim rokom uporabnosti? Eni ga nemudoma zavržejo, čeprav gre za en ali dva dni po roku, drugi ga mirno zaužijejo.

'Ne govorimo o nekem zapravljanju, ampak stalno odpovedovanje je težko'
29. 09. 2022 08.24Katero položnico plačati ta mesec in katera lahko počaka? Zaradi katerega neplačanega stroška lahko družina ostane brez strehe nad glavo? Kako je biti zaposlen in revež, ki potrebuje pomoč humanitarnih organizacij? O tem smo se pogovarjali s koordinatorko Verige dobrih ljudi pri Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje Živo Logar.

Pomembna informacija za vse gostince
14. 01. 2022 08.29Dejstvo je, da gostinci zadnji dve leti zaradi številnih omejitev, povezanih z virusom covid-19 preživljajo izjemno težke čase. Po popolnem zaprtju se morajo sedaj truditi, da (ponovno) privabijo goste. Pri tem največjo vlogo zagotovo igrata kakovost in pestrost ponudbe, takoj zatem pa se uvrščata dostopnost in inovativnost. V nadaljevanju razkrivamo 5 glavnih karakteristik, ki goste največkrat prepričajo, da zavijejo v določeno gostišče.

V najbolj čarobnem delu leta lahko podarite dobro delo
10. 12. 2021 05.00Veseli december je najbolj čaroben del leta, je mesec obdarovanja, veselja, sreče, praznovanj in dobrih del. Tako kot vsako leto v prazničnem vzdušju potekajo številne dobrodelne akcije obdarovanj, pri katerih lahko sodeluje prav vsak.

Petčlanska družina o tem, koliko denarja namenijo za hrano
17. 11. 2021 08.21Znesek je med drugim odvisen od meseca, od samooskrbe in nihanja (sezonskih) cen, pa tudi, ali otroci hodijo v šolo in vrtec.

Zato se dražijo plin, elektrika, gorivo ...
27. 10. 2021 04.30Slišati je svarila, da bi moralo Evropo moralo najbolj skrbeti zaradi velikega porasta cen zemeljskega plina, tudi ker se je podražitev prenesla na ostale energente. Dražijo se gorivo, elektrika, premog, hrana in ostale osnovne življenjske dobrine. V ospredje znova prihajajo glasni pozivi, da mora Evropa postati bolj samooskrbna.

Kdaj se bo inflacija začela umirjati?
21. 10. 2021 04.45Začaran krog. Višja inflacija draži oziroma višje cene pomenijo višjo inflacijo. Podražitve povzročijo manjšo potrošnjo, saj se potrošniki v negotovosti odzovejo z varčevanjem in "kupčkanjem" v strahu, da jim bo zmanjkalo denarja. Slabša potrošnja prinaša manj zaslužkov podjetjem in manj sredstev za zaposlene, negativni doprinos predstavljajo višji stroški, ki se prelivajo v cene, ob vsem so glasnejši pozivi k višanju plač. Našteto močno odstopa od ciljev denarnih politik, ki so med drugim postopno in počasnejše višanje cen, kar pušča tudi prostor za postopno in počasnejšo povišanje plač.

'Pričakovali smo veliko večji upad, kot pa je na koncu bil'
09. 06. 2021 19.00Že pred epidemijo so imeli odličen posel, njihovi naročniki pa so bila številna slovenska podjetja. Kaj pa se je z njimi dogajalo med epidemijo? So še naprej dostavljali sadje v podjetja?

Kako lahko privarčuje upokojenec
07. 06. 2021 09.11Za varčevanje ni nikoli prepozno, tudi po upokojitvi. V nadaljevanju si preberite nekaj nasvetov, kje in kako lahko z denarjem privarčujete tudi v tem času starosti.

To se dogaja s cenami hrane
06. 04. 2021 05.00Decembra 2020 so bile cene hrane globalno gledano najvišje v zadnjih šestih letih, kaže indeks cen hrane Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO). V svetovnem merilu so se meso in mlečni izdelki podražili za 1,7 in za 3,2 odstotka, že več let niso bile tako drage žitarice, rastlinska olja in sladkor.

Ceneje kot v domu za ostarele
12. 03. 2021 05.00Poleg najemnine za oskrbovana stanovanja je treba plačati tudi druge stroške, denimo za nujno 24-urno pomoč, morebitno dodatno nego, pomoč pri urejanju, čiščenje, pranje, dostavo kosila, elektriko, vodo, kurjavo, odvoz smeti ... Dodatni stroški lahko znašajo več deset evrov mesečno, a vseeno ne presegajo višine oskrbnine v domu za starejše.

Tudi vi nakupujete živila v spletni trgovini?
10. 03. 2021 08.35Mnogi prebivalci so ob izbruhu covida-19 lani spomladi prvič preizkusili možnost spletnega nakupovanja živil in drugih osnovnih potrebščin. Trgovci opažajo, da tudi v drugem valu epidemije trend spletnega nakupovanja vztraja. V TZS ob tem izpostavljajo pomen povezanosti klasične oz. fizične trgovine s spletnim nakupovanjem.

"150 evrov smo že davno porabili. Kaj pa hrana? Kopiranje materialov? Življenje?"
11. 01. 2021 05.00Enkratni solidarnostni dodatek v višini 150 evrov je v prvem valu epidemije prejelo 53.895 študentov in tovrstna denarna pomoč v enaki višini je bila potrjena tudi s PKP 7. V študentskih organizacijah opozarjajo, da pomoč za mlade ni zadostna, in pričakujejo več ukrepov. Najbolj so prizadeti študenti, ki so ostali brez dela, ki se morajo sami preživljati, ki plačujejo najemnino, šolnino, ki finančno pomagajo staršem ...

S hčerko živeli od državne pomoči, zdaj družbi bogato vrača
23. 12. 2020 15.00Življenje 'matere' Harryja Potterja je klasična zgodba od revščine do bogastva. Njena starša si nista mogla privoščiti univerzitetne izobrazbe, sama je kot mama samohranilka več let živela z državno finančno pomočjo in bila deležna ducata zavrnitev založnikov. Potem pa je praktično čez noč postala ena najuspešnejših in najbolj branih avtoric v zgodovini sveta. To je pot od bede do slave znamenite J. K. Rowling.

Ali lahko delavec, ki opravlja delo na domu, koristi višjo silo zaradi varstva otroka?
30. 10. 2020 08.55Ob podaljšanju počitnic se postavlja vprašanje, na podlagi česa bodo starši doma s šolarji ob podaljšanju počitnic: bodo morali vzeti dopust ali so doma zaradi nujnega varstva otroka? Pojasnjujejo na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.

#OkvirPomoči: Koronavirus je spodbudil trajnostni razvoj
21. 08. 2020 06.00Pandemija koronavirusne bolezni je človeštvu prinesla tudi nekaj pozitivnega. Nekoliko nas je streznila, da smo postali pozornejši na dogajanje v okolju in se vprašali, kako s svojim ravnanjem vplivamo nanj. Postali smo bolj naklonjeni iskanju rešitev, ki bodo omogočile trajnostne sisteme, ki so sposobni preživeti dolgoročno, brez škodljivih vplivov na okolje.

#OkvirPomoči: Prihodki so čez noč upadli
31. 07. 2020 08.09Kmetijstvo se med karanteno zaradi epidemije koronavirusa ni smelo ustaviti, saj je morala biti zagotovljena nemotena oskrba s hrano. Zato je morda kar težko razumeti, kako velike težave so imela podjetja v tej panogi.

Tako smo kupovali prej in tako ob koronavirusu. Naš nakupovalni listek med epidemijo
09. 04. 2020 08.18Medtem ko smo prej vsak dan hodili v trgovino po svež kruh, so se po izbruhu novega koronavirusa močno spremenile naše nakupovalne navade. Po nakupih gremo na vsakih 10, 14 dni in seznam je daljši. Kupimo, kar potrebujemo (in ne tudi zgolj želimo), ob spominu na prejšnje čase pa je skrajno nenavadno tudi brisanje in razkuževanje vsega nakupljenega.

Kupujmo slovensko hrano. Kdaj, če ne zdaj?
08. 04. 2020 07.06Po izbruhu koronavirusa se je bolj kot kdaj koli prej izkazala pomembnost samooskrbe. Na srečo je mogoče v Sloveniji marsikaj pridelati in neposredno pri pridelovalcu lahko dobite marsikaj – od brokolija, solate, krompirja pa do sadja, moke, mleka in mlečnih izdelkov, mesa in mesnih proizvodov, medu, sokov, vloženih dobrot, marmelad in še kaj bi se našlo. Preverite, kje lahko poiščete vašega lokalnega ponudnika hrane!

S kakšnimi težavami se srečujejo spletni trgovci in kako jih rešujejo?
23. 03. 2020 08.21Spletne trgovine, ki ponujajo živila, več kot očitno niso pričakovale tako velikega navala kupcev. Njihovi strežniki pregorevajo, kupci pa obupujejo, saj je naročilo včasih skoraj nemogoče oddati. Dostavni roki so se zaradi preobremenitve močno podaljšali. Preverili smo, kakšna je situacija.

Mlada mamica v solzah, starejša gospa obupana ...
17. 03. 2020 08.14Te dni smo bili priča prizorom, ki prihajajo iz sveta. Naj nam bodo v opozorilo, kakšni ne želimo biti.

Direktor si je zmanjšal plačo in denar razdelil med zaposlene
11. 03. 2020 11.47Vsi zaposleni, vključno z direktorjem, vsak mesec prejmejo enak znesek. Dobički podjetja so se zvišali.

Od nekaj sto pa do 1000 evrov stroškov - toliko porabijo za maturantski ples
09. 03. 2020 08.23Dijake zadnjih letnikov čaka stresno obdobje, a še pred maturo in zaključnimi izpiti so za en večer vse oči uprte vanje. Fantje in dekleta se pred svojimi učitelji in starši sprehodijo v elegantnih opravah na maturantskem plesu. Kakšni pa so stroški?

Pet študentov odkrito o študiju v tujini
04. 03. 2020 08.05Združeno kraljestvo je znano po enem najboljših izobraževalnih sistemov na svetu, tam so tudi nekatere najbolj priznane univerze. Študij v tej državi zato ponuja dobra izhodišča za kariero na mednarodni ravni. Med več kot dvema milijonoma študentov na Otoku je tudi več sto slovenskih študentov. Z nekaterimi od njih smo se pogovarjali o njihovih razlogih za študij v tujini in dozdajšnjih izkušnjah. Se bodo po končanem šolanju vrnili domov?

'Napad' na trgovine: Italijani si pripravljajo zaloge najnujnejših stvari
24. 02. 2020 12.27Kako se Italijani na severu države pripravljajo na izredne razmere?