evropska sredstva

To je ena največjih groženj blaginji prebivalcev EU
16. 03. 2025 03.04Stanovanjska kriza v Evropski uniji je dosegla kritično točko. Skoraj 10 % prebivalcev EU porabi več kot 40 % dohodka za stanovanje, medtem ko se število brezdomcev približujoč milijonu. Kakšne rešitve ponuja EU?

Vrnitev Britancev v EU? Če se bodo politični šoki nadaljevali, so vse možnosti odprte
15. 03. 2025 02.52Dve tretjini mladih Britancev se želi vrniti v EU, britanske pisarne v Bruslju še vedno delujejo, Nemčija ne dominira in ne diktira več. Prav slednje je bil eden izmed globljih razlogov za brexit. Če se bodo politični šoki še naprej vrstili, ali obstaja možnost, da bi se Velika Britanija vrnila v Evropsko unijo?

Prvi mesec Trumpovega mandata: Kako je vplival na finančne trge?
25. 02. 2025 04.28Vse, kar Donald Trump reče ali naredi, vpliva na trge. Poglejte, kako.

Kako do stanovanja: Vedno bolj so na udaru tudi srednji razred in vsi, ki niso premožni
24. 01. 2025 10.14V Sloveniji in tudi drugje po Evropi se soočamo s stanovanjsko krizo, ki jo poleg najranljivejših skupin vse bolj občuti tudi srednji sloj. K reševanju tega problema bi država morala pristopiti celostno, svoje bi lahko prispevala tudi EU. Stanovanje mora biti pravica, in ne luksuz, so se strinjali govorci na razpravi Z Evropo do stanovanja.

Ste vedeli, da se to dogaja v Zasavju? Posledice bomo čutili vsi
26. 11. 2024 08.44V javnosti so vse glasnejši pozivi k opuščanju rabe fosilnih goriv, precej manj pozornosti pa je posvečene posledicam, ki jih tak ukrep prinese s seboj. Pridobivanje fosilnih goriv je namreč temeljna dejavnost številnih regij po Evropi ter v svetu in opustitev brez konkretnega načrta za naprej lahko hitro vodi v družbeni ter gospodarski kolaps teh območij. Organizirano prestrukturiranje in pomoč Evrope sta zato nujna, kar kaže prav slovenski primer dobre prakse: Zasavje, nekoč izrazito premogovniška regija, se namreč danes uvršča med uspešnejše regije v okviru evropskega Mehanizma za pravični prehod, ki vključuje Sklad za pravični prehod.

Ti milijarderji so bili nekoč revni
15. 11. 2024 04.31Večina milijarderjev ima dolgo družinsko zgodovino slave in bogastva, na kateri lahko gradijo. Predstavljajte si, da ustvarite več milijard evrov, ko začnete iz nič. To je z ogromno truda in požrtvovalnosti uspelo v nadaljevanju omenjenim.

Digitalni evro – kaj je in kaj ni?
23. 10. 2024 04.59Papirnati denar se je v Evropi pojavil leta 1661, ko ga je izdala švedska centralna banka. Prav lahko se zgodi, da bo Švedska tudi ena prvih držav na svetu, ki bo gotovino dala ven iz uporabe. Švedska še zdaleč ni edina država, ki svojo strategijo monetarnega sistema gradi na prihodnjem temelju brezgotovinske družbe. Eden izmed takih projektov, ki je trenutno že v napredni fazi razvoja, je tudi projekt Digitalnega evra ("eEuro"). S tem projektom je leta 2021 začela Evropska centralna banka ("ECB").

Kaj pomeni znižanje obrestnih mer ECB za kreditojemalce?
21. 06. 2024 04.37Evropska centralna banka (ECB) je v prizadevanju za spodbujanje gospodarske rasti in umirjanje inflacije z znižanjem stroškov zadolževanja sprejela odločitev o znižanju obrestne mere. Poteza ima pomembne posledice za trg kreditov in obrestnih mer. Kakšen pa bi bil lahko konkreten vpliv na slovenske kreditojemalce?

Volkswagen bo zaradi afere Dieselgate v Italiji plačal odškodnine
16. 05. 2024 09.18Nemški proizvajalec avtomobilov Volkswagen bo italijanskim kupcem vozil, opremljenih z nezakonito odklopno napravo za zniževanje stopnje vračanja izpušnih plinov ob nižjih temperaturah, izplačal odškodnino. 60.000 potrošnikov bo prejelo odškodnino v skupnem znesku 50 milijonov evrov, je sporočila Evropska potrošniška organizacija (BEUC).

Kam potujejo evropska finančna sredstva?
13. 05. 2024 09.55V luči prihajajočih evropskih volitev POP TV z ekipo voditeljev in novinarjev pripravlja serijo soočenj, tematskih prispevkov, poglobljenih pogovorov, preverjenih dejstev in oddajo Evropski milijoni – za koga?

Vzpon švedskih superbogatašev: drugačni od drugih bogatašev
07. 05. 2024 04.06Švedska po vsem svetu slovi kot zagovornica visokih davkov in socialne enakosti, vendar je postala evropska vroča točka za superbogate.

Evropska sredstva za vavčerje in podporo zagonskim podjetjem
11. 04. 2024 10.37Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je odobrilo evropska sredstva za spodbude malih vrednosti prek vavčerjev ter za razpis za zagotavljanje storitev za inovativne posameznike in inovativna zagonska podjetja. Evropski sklad za regionalni razvoj bo za vavčerje namenil 20 milijonov, za inovativna podjetja 1,2 milijona evrov.

Kako daleč smo od plačevanja davkov v kripto valutah?
16. 03. 2024 04.04Plačevanje davkov z digitalnimi valutami je pravzaprav že realnost v Švici, ki je vodilna v evropski tekmi za vključitev kripto valut v tradicionalne bančne sisteme. Zakaj je to dobro za vas in vaš denar?

Tu pristane hrana, ki je slovenski trgovec ne proda
13. 12. 2023 08.30Vključevanje okoljske trajnostne politike v poslovanje je velik izziv današnjega gospodarstva, s katerim se podjetja spopadajo na različne načine. Cilj je pri vseh enak: zagotoviti blaginjo in gospodarsko rast ter se hkrati odgovorno vesti do okolja in zaposlenih. Gre za proces, ki zahteva svoj čas in angažiranost vodilnih, je pa že mogoče zaznati premike v pravo smer. V Sloveniji kot primer dobre prakse izstopa znan trgovec, ki se je pred kratkim okitil celo s srebrnim priznanjem za trajnostno poslovanje.

Za ta evropska pravila morate vedeti, če imate kriptovalute
17. 05. 2023 05.45Finančni ministri držav članic EU so potrdili zakonodajo, s katero Unija uvaja zakonodajni okvir za kriptosredstva, izdajatelje kriptosredstev in ponudnike storitev v zvezi s kriptosredstvi. Obenem otežuje izogibanje pravilom o preprečevanju pranja denarja s pomočjo kriptosredstev.

Katere so prednosti in slabosti socialnega podjetništva?
05. 04. 2023 04.00Države in politika podpirajo obstoj socialnih podjetij, saj so pomembna za vključevanje v delo predvsem ranljivih in prispevajo k razvoju. Njihov smisel in načela so solidarnost in sodelovanje, postavljanje ljudi pred kapital in enakopravnost v odločanju. S poslovanjem zasledujejo cilje, kot so zagotavljanje blaga in storitev v dobrobit družbe, širše javnosti in skupnosti ter splošno odgovornost do vseh – tako zaposlenih kot potrošnikov.

Podjetniki, kmalu bodo na voljo evropski milijoni
17. 11. 2022 08.05Imate vrhunsko podjetniško idejo, nimate pa dovolj finančnih sredstev, da bi jo uresničili? Za vas imamo dobro novico: z januarjem Slovenija vstopa v novo finančno obdobje črpanja evropskih sredstev, kar pomeni, da bodo prvi javni razpisi – tudi za podjetja in podjetnike – na voljo že v prvi polovici leta 2023.

Tudi v podjetništvu velja Darwinov evolucijski nauk
13. 06. 2022 05.00Gospodarski napredek je v današnji časih mogoč zgolj ob zelenem in digitalnem prehodu. "Podjetja brez digitalizacije ne bodo preživela, podobno kot niso, če so se pred 250 leti ob nastopu industrijske revolucije in prehodu iz ročne v strojno proizvodnjo spraševala, ali so stroji zares pomembni," je poudaril predstojnik Inštituta za podjetništvo in management malih podjetij na Ekonomsko-poslovni fakulteti Univerze v Mariboru, prof. dr. Miroslav Rebernik.

Evropska sredstva za zagonska, mala in srednja podjetja
13. 04. 2021 05.00Evropska komisija je po ustanovitvi Evropskega sveta za inovacije (EIC) v okviru Pospeševalca EIC objavila prve razpise. Več kot milijarda evrov bo po pojasnilih komisije namenjena za podporo pri širitvi zagonskih ter malih in srednjih podjetij, ki imajo potencial za doseganje velikega učinka.

Te banke uvajajo ležarine tudi za fizične osebe. Pojasnjujejo, zakaj!
03. 03. 2021 05.00V NLB in SKB bodo z aprilom začeli zaračunavati ležarine za fizične osebe za visoka stanja na računih, junija jim bodo sledili tudi v NKBM. Banke, ki uvajajo negativne obrestne mere, nameravajo komitentom predstaviti alternativne naložbe in po analizi Banke Slovenije bo šla večina denarja predvidoma v vezane vloge. Druge slovenske banke medtem skrbno spremljajo dogajanje na bančnem trgu in za zdaj ne načrtujejo podobnih ukrepov. A vse je odvisno od tega, kako dolgo bo trajalo obdobje nizkih obrestnih mer in kako se bodo odzivale konkurenčne banke, napovedujejo analitiki Banke Slovenije.

Študij po brexitu: koliko bo treba odšteti za šolnino?
31. 12. 2020 05.45Konec prehodnega obdobja po brexitu, ki se izteče v četrtek opolnoči, prinaša spremembe tudi na področju študija. Tisti Slovenci in drugi državljani EU, ki bodo študij na Otoku začeli prihodnje leto, bodo med drugim morali plačevati višjo šolnino. Za tiste, ki že študirajo tam, pa bistvenih sprememb ne bo. Otok ob tem zapušča program Erasmus+.

Je zdaj pravi čas za vlaganje v kriptovalute? Kaj se bo zgodilo po epidemiji?
16. 12. 2020 05.23Koronakriza je zbudila zanimanje za kriptovalute, saj so v zadnjih mesecih njihove vrednosti znova začele naraščati, nekatere pa so celo dosegle nove rekordne vrednosti. Pa se bo trend ustavil in obrnil, ali lahko v prihodnjih letih pričakujemo še višje vrednosti?

Finančni minister razkril, da davka na nepremičnine v tem mandatu ne namerava predlagati
11. 11. 2020 05.45Vlada je z ukrepi za blažitev posledic koronske krize podjetjem in prebivalstvu po besedah finančnega ministra Andreja Širclja pomagala bolj, kot pa bi denimo z znižanjem davka na dodano vrednost (DDV). Davka na nepremičnine v tem mandatu ne namerava predlagati in tudi sicer se na davčnem področju ničesar ne bo uvajalo na hitro.

'Tudi, ko smo zaprti, računi prihajajo'
29. 10. 2020 08.53Stiska, v kateri so se znašli mnogi gostinci, je velika. Njihova "kondicija" pred zadnjim zaprtjem lokalov je bila namreč dosti slabša, kot je bila meseca marca, opozarjajo. Mnoge je tako novo zaprtje pahnilo dobesedno na rob preživetja. Zato upajo, da jim bo vlada prisluhnila in priskočila na pomoč.

BASF pričel s programom za financiranje startup idej iz Slovenije ter širše regije
14. 10. 2020 09.56Vodilna evropska sila na področju raziskav in razvoja ter največje nemško kemično podjetje BASF razpisuje regionalni natečaj, s katerim želi investirati v domačo startup sceno, predvsem pa v startupe, katerih rešitve prispevajo k trajnostnem razvoju.

Vsak Slovenec bo konec leta 2020 predvidoma dolžan več kot 18.000 evrov
07. 10. 2020 08.24Epidemija covida-19 in ukrepi za spopad z njo so skopali globoko luknjo v javne finance. Za lažjo predstavo - javni dolg je konec lanskega leta znašal 31,74 milijarde evrov, kar je bilo 15.335 evrov na državljana. Na finančnem ministrstvu pa ocenjujejo, da bo konec leta 2020 vsak državljan dolžan skoraj 3000 evrov več.

#OkvirPomoči: Koronavirus je spodbudil trajnostni razvoj
21. 08. 2020 06.00Pandemija koronavirusne bolezni je človeštvu prinesla tudi nekaj pozitivnega. Nekoliko nas je streznila, da smo postali pozornejši na dogajanje v okolju in se vprašali, kako s svojim ravnanjem vplivamo nanj. Postali smo bolj naklonjeni iskanju rešitev, ki bodo omogočile trajnostne sisteme, ki so sposobni preživeti dolgoročno, brez škodljivih vplivov na okolje.

Ladjo Galeb, na kateri je Tito gostil številne pomembneže, odpeljali na obnovo
23. 07. 2020 08.43Titova ladja Galeb, ki je sedaj zaščitena kulturna dediščina Republike Hrvaške, je končno dočakala obnovo. Z ladjo imajo reške oblasti veliko načrtov.

"Pozimi smo plačali apartma na Hrvaškem, nato smo želeli denar nazaj"
11. 05. 2020 08.22Ali lahko zaradi razmer po izbruhu novega koronavirusa zahtevamo povračilo denarja za prej vplačane počitnice? Ali lahko dobimo povračilo v denarju ali samo v vrednotnici? Preverite!

'Od danes naprej ti ni treba plačati najemnine. Samo tako lahko pomagam'
25. 03. 2020 08.34Gostinec Nermin Jusić je na Facebooku objavil zahvalo svojemu najemodajalcu lokala Mitju Škerjancu po prejemu sporočila, naj ne skrbi za najemnino. "Od danes naprej ti ni treba plačati najemnine. Samo tako lahko pomagam. Čuvajte se," je zapisal Mitja Škerjanc.