globalni

20 poklicev, ki bodo v prihodnosti najbolj iskani – nekateri vas bodo presenetili!
16. 03. 2025 02.43Prihodnost trga dela prinaša nove priložnosti! Odkrijte 20 najbolj iskanih poklicev, ki bodo v prihodnjih letih v velikem porastu. Je vaš poklic med njimi?

Kje v Evropi se bodo cene stanovanj leta 2025 najbolj zvišale?
16. 02. 2025 04.08Gradnja ne more dohajati naraščajočega povpraševanja v večini držav, zaradi česar se cene zvišujejo skoraj povsod, razen na Kitajskem in v Franciji.

Na kaj je treba biti pozoren pri globalnih naložbah?
14. 02. 2025 04.46Zakaj je razpršitev ključna pri gradnji portfelja in kako jo doseči, kakšne so njene prednosti, katere vrste naložb vključiti, kako pogosto prilagajati portfelj in kako se izogniti napakam, je obrazložil upravitelj premoženja pri NLB Skladih Jure Štimac.

Zakaj mladi iščejo karierne nasvete na TikToku?
23. 01. 2025 11.40Zakaj se vse več pripadnikov generacije Z vse bolj zanaša na karierne nasvete na platformi TikTok in katere teme so najbolj priljubljene na platformi TikTok (CareerTok)?

To glede svetovne gospodarske rasti pravijo direktorji
22. 01. 2025 04.06Delež direktorjev, ki menijo, da se bo svetovna gospodarska rast v naslednjih 12 mesecih povečala, se je v zadnji raziskavi svetovalne družbe PricewaterhouseCoopers (PwC) povečal z 38 na 60 odstotkov. Podjetja ob tem načrtujejo povečano zaposlovanje in nadaljnje uvajanje umetne inteligence. Med tveganji za napoved ostaja inflacija.

Vse to gre v nos tujim investitorjem v slovenskem poslovnem okolju
16. 01. 2025 04.29Ocene slovenskega poslovnega okolja se med tujimi investitorji slabšajo, je pokazala raziskava Centra za mednarodne odnose na FDV. Delež podjetij s širitvenimi načrti v Sloveniji je prvič po letu 2010 padel pod 20 odstotkov. Podjetja kot ovire izpostavljajo zapletene birokratske postopke, neugoden davčni sistem, politiko in kompleksno zakonodajo.

Lufthansa bo letos zaposlila 10.000 ljudi, lani prejeli kar 350.000 prijav
10. 01. 2025 04.52Lufthansa trenutno izvaja ukrepe za zmanjševanje stroškov.

Je generacija Z najbolj obremenjena generacija na delovnem mestu?
17. 12. 2024 04.26Skoraj vsi delavci se spopadajo z ekonomsko negotovostjo in poklicnim stresom. Najmlajši delavci pa morda čutijo ta pritisk bolj kot vsi drugi. Zakaj?

Finančni trgi, Donald Trump in vrednost dolarja
28. 11. 2024 08.49Globalni trgi doživljajo pomembne premike, pri čemer ZDA, EU in Kitajska igrajo ključno vlogo pri oblikovanju investicijskega okolja. Vlagatelji se morajo natančno seznaniti z dogajanjem, da bi učinkovito navigirali v tem spreminjajočem se okolju, izpostavljata v Finančnem POPkastu finančni analitik Nikola Maljković in upravljavec premoženja Simon Skubin iz Optimtraderja. Z njima se je pogovarjal Adi Omerović.

Ste vedeli, da se to dogaja v Zasavju? Posledice bomo čutili vsi
26. 11. 2024 08.44V javnosti so vse glasnejši pozivi k opuščanju rabe fosilnih goriv, precej manj pozornosti pa je posvečene posledicam, ki jih tak ukrep prinese s seboj. Pridobivanje fosilnih goriv je namreč temeljna dejavnost številnih regij po Evropi ter v svetu in opustitev brez konkretnega načrta za naprej lahko hitro vodi v družbeni ter gospodarski kolaps teh območij. Organizirano prestrukturiranje in pomoč Evrope sta zato nujna, kar kaže prav slovenski primer dobre prakse: Zasavje, nekoč izrazito premogovniška regija, se namreč danes uvršča med uspešnejše regije v okviru evropskega Mehanizma za pravični prehod, ki vključuje Sklad za pravični prehod.

'Smo v geopolitično zelo zaostrenem obdobju in pred večjimi regulatornimi spremembami'
21. 11. 2024 04.15Cene energentov, kot so nafta, zemeljski plin in elektrika, so ključen dejavnik, ki vpliva na svetovno gospodarstvo in vsakdanje življenje ljudi. Vendar pa te cene niso zgolj odraz ponudbe in povpraševanja, temveč tudi zapletenega prepleta geopolitičnih dejavnikov. Od vojnih konfliktov in trgovinskih sankcij do političnih odločitev velikih proizvajalk nafte, geopolitični dogodki pogosto povzročijo nenadne skoke ali padce cen energentov.

10 najpremožnejših družin na svetu
19. 11. 2024 04.32Te resnično izjemne družine, ki so na svojem bogastvu skrbno gradile več generacij, so si ustvarile ime v različnih panogah, od maloprodaje, luksuznega blaga, visokotehnoloških telekomunikacij, pa do bogatih zalog nafte.

Kripto regulacija: konec Divjega zahoda
13. 11. 2024 04.43Več kot 15 let nazaj, ko je na blockchain omrežju nastal prvi bitcoin, si je verjetno le malo ljudi predstavljalo, da bo celotna industrija, povezana s kripto valutami, postala tako velika, da bo dobila svojo sistemsko zakonodajo. In točno to se dogaja v teh mesecih s prihodom t. i. uredbe o trgih kripto sredstev (ang. Markets in Cryptoassets Regulation ali MiCA). Evropejci sicer radi vse reguliramo, a (vsaj) v tem primeru, je bilo to nujno in dobrodošlo.

Tako lahko najbolje izkoristimo črni petek
12. 11. 2024 04.39Vsako leto črni petek privabi množice kupcev z obljubami o enormnih popustih in izjemnih prihrankih. Toda, ali so te ponudbe resnično tako ugodne, kot jih oglašujejo? Ali je črni petek zares praznik nakupov, ki ga ne smemo izpustiti iz rok, ali je v resnici le zvijača trgovcev, ki želijo izprazniti naše denarnice? Preden se prepustite vrtincu nakupovalne mrzlice, preverite, ali je ta dan zares tako dober za vašo denarnico, kot trdijo oglasi.

Znan je slovenski junak trajnosti natečaja SME Enterprize 2024
07. 10. 2024 05.00Naziv junaka trajnosti je v Sloveniji osvojilo podjetje PRIBINOVINA, strokovno žirijo pa so s svojimi praksami navdušila tudi podjetja VINAKOPER, LOTRIČ MEROSLOVJE in SICO.

Že 14 let dela v tem podjetju in zato ga ne misli zapustiti
09. 09. 2024 05.00V slikoviti Ajdovščini, kjer naravna lepota Vipavske doline srečuje stoletno tradicijo, se skriva srce biotehnološke inovacije – Sartorius BIA Separations. V podjetju, ki združuje najnaprednejša znanja in tehnologije, smo spoznali Urha Černigoja, raziskovalca, ki s svojo strastjo prispeva h globalnim uspehom. Černigoj izpostavlja, da Sartorius BIA Separations ponuja številne ugodnosti za zaposlene, kar na dolgi rok pomembno prispeva tudi k razcvetu Ajdovščine. Podjetje vedno išče nove talente, ki želijo oblikovati prihodnost biotehnologije v tem edinstvenem okolju, kjer se spoštuje lokalno skupnost in podpira profesionalni razvoj.

Delavcem vse manjši delež globalnih prihodkov
05. 09. 2024 04.32Delež vseh prihodkov na globalni ravni, ki jih prejmejo delavci, se je v zadnjih dveh desetletjih znatno zmanjšal, kar je povečalo neenakost in delavce prikrajšalo za več milijard dolarjev, v objavljenem poročilu opozarja Mednarodna organizacija dela (ILO). K temu je pomembno prispevala pandemija covida-19.

Zakaj so kampusi pomembni in kako pritegnejo nove zaposlene?
26. 08. 2024 04.42Zakaj tehnološki velikani odpirajo svoje lastne kampuse? Kaj ti sploh so in kaj se tam dogaja? Kako podjetja na tak način privabljajo mlade upe in nove zaposlene? Kateri so najbolj znani kampusi na svetu, pa preverite v nadaljevanju članka.

To podjetje ponuja neverjetno priložnost!
21. 08. 2024 05.12Ko tema pogovora nanese na redke bolezni, se pogosto zavedamo, kako zapleteno in občutljivo je to področje. A za ljudi, kot je dr. Rok Sekirnik, ki deluje v podjetju BIA Separations, so ti izzivi priložnost, da s svojo strastjo in znanjem prinesejo upanje tistim, ki ga najbolj potrebujejo. V pogovoru z njim smo spoznali, da podjetje ni le inkubator inovacij, temveč tudi srčna organizacija, ki kljub hitri rasti ohranja svojo pristnost in povezanost s skupnostjo. In ko so odprta vrata za nove talente, je jasno, da iščejo posameznike, ki si želijo soustvarjati prihodnost na področju genske terapije in redkih bolezni ter s tem spreminjati svet.

Fintech podjetja rastejo hitreje kot tradicionalni akterji
12. 08. 2024 08.55Čeprav prihodki te industrije trenutno predstavljajo manj kot tri odstotke celotnih prihodkov, eksponentni napredek v generativni umetni inteligenci in stalna rast vgrajenih financ pomenita, da smo še vedno na začetku poti fintech industrije, pravi Melanie Seier Larsen.

Bodo bogataši obdavčeni s 'posebnim globalnim davkom'?
31. 07. 2024 04.21Finančni ministri držav G20 menijo, da bi morale države od najbogatejših letno odvzeti vsaj dva odstotka njihovega premoženja. ZDA temu, pričakovano, nasprotujejo.

Hrana bo vse dražja in dragocenejša
01. 07. 2024 04.30Podnebne spremembe predstavljajo eno največjih groženj kmetijstvu in globalni oskrbi s hrano. Spreminjajoče se vreme, ekstremni vremenski dogodki ter segrevanje ozračja imajo namreč neposreden vpliv na pridelavo, kar posledično vpliva na cene živil.

Tako je nastala ideja o črtni kodi
26. 06. 2024 10.25Leta 1974 je kratek "pisk" na blagajni v ZDA za vselej spremenil svet. Kupili so žvečilne gumije. Čeprav si danes brez črtnih kod ne znamo več predstavljati življenja, pa marsikdo ne ve, kako in kje sploh nastanejo.

To so poslovneži, ki so padli, a so se vrnili močnejši
20. 06. 2024 04.16Podjetništvo je kot življenje samo, polno vzponov in padcev. Raziskave so pokazale, da imajo podjetniki večjo možnost za uspeh, če se po padcu poberejo in poskusijo še enkrat. Neuspehi so namreč najboljši učitelji. Vsak uspešen podjetnik se zaveda, kako pomembno je pogledati nazaj in se učiti iz svojih napak. V članku bomo govorili o petih uspešnih podjetniki, ki so doživeli vsaj en neuspeh, če ne celo več, preden so dosegli tisto, kar so si želeli. Prepričani smo namreč, da se vsak od nas lahko zgleduje po njih, ne glede na področje, na katerem delujemo.

Vzpon luksuznega sadja: 368 evrov za ananas
22. 05. 2024 04.18Predstavljajte si, da imate na voljo 368 evrov za luksuzno večerjo. Lahko si privoščite pločevinko vrhunskega kaviarja, steklenico ali dve zelo dobrega vina ali večhodni obrok v vrhunski restavraciji. Lahko pa vse to zapravite za en sam ananas.

Toliko znaša delnica družbe Alphabet
26. 04. 2024 08.40Googlova matična družba Alphabet je presegla pričakovanja z dobičkom in prihodki.

Pot šolanja ni nujno linearna
22. 03. 2024 07.57Mladi generacije Z so se rodili v svet spleta, digitalnih tehnologij, pametnih telefonov. Njihove običajne sanje niso več postati zdravnik, učitelj, gasilec. Ne ... Ob vstopu v odraslost razmišljajo drugače in nekateri med njimi bi radi postali vplivneži. Četudi na račun izobrazbe. Kako pa naj tedaj postopamo starši? Kako naj ravnamo, če otrok ne želi nadaljevati šolanja z idejo, da bo vplivnež in da bo služil denar z objavami na spletu? Svetuje dr. Lucija Čevnik.

Milenijci bi lahko postali 'najbogatejša generacija v zgodovini'
06. 03. 2024 04.39Milenijci bi lahko v naslednjih 20. letih podedovali za bilijone evrov vrednih nepremičnin in drugega premoženja, ki jih imajo v lasti njihovi starši in stari starši.

Katere generacije v službah več uporabljajo orodja umetne inteligence?
19. 02. 2024 04.32Mlajši delavci na delovnem mestu dejansko manj uporabljajo umetno inteligenco kot pripadniki generacije X in milenijcev.

Toliko milijard bi dobili z globalnim davkom
29. 10. 2023 04.45Z globalnim davkom v višini le 2 odstotka, s katerim bi obdavčili milijarderje, bi zbrali ogromno denarja. Sedaj ti plačajo le nekaj drobiža.