globalno gospodarstvo

Analiza: Kako so Trumpove carine zatresle evropske banke in finančne trge?
04. 04. 2025 10.48Naraščajoče napetosti v mednarodni trgovini, sprožene z ameriškimi carinami, so povzročile precejšen padec vrednosti delnic evropskih bank. Analiza kaže, da je indeks bank v regiji v dveh dneh zabeležil osem in pol odstotni padec, kar je najslabši rezultat v zadnjih treh letih. Italijanska BPER Banca, nemška Deutsche Bank in španska Banco Sabadell so utrpele največje izgube, kar kaže na široko razprodanost v finančnem sektorju. Vpliv Trumpovih ukrepov se širi globalno.

Trumpove carine in vpliv na globalno trgovino: kaj napoveduje WTO?
04. 04. 2025 03.11Svetovna trgovinska organizacija (WTO) opozarja na potencialne posledice napovedanih ameriških carin na svetovno gospodarstvo. Generalna sekretarka Ngozi Okonjo-Iweala izraža zaskrbljenost glede zmanjšanja obsega svetovne trgovine in poziva k umirjanju napetosti. Analiza kaže, da bi lahko ukrepi zmanjšali trgovino za en odstotek, kar predstavlja negativno spremembo v primerjavi s prejšnjimi ocenami. Opozorjeno je tudi na nevarnost stopnjevanja v carinsko vojno.

Prva korporacija na svetu: Podjetje, ki je bilo močnejše od svoje države
21. 03. 2025 03.24Nizozemska vzhodnoindijska družba (VOC) je bila prva korporacija in delniška družba v zgodovini. Kako je postala močnejša od lastne države?

Njegovo ime je Liang Venfeng. Kaj morate vedeti o njem?
06. 02. 2025 09.30Aplikacija DeepSeek je povzročila kar nekaj pretresa na tehnološki in politični sceni. Zakaj in kdo je ustanovitelj te kitajske aplikacije generativne umetne inteligence DeepSeek.

To glede svetovne gospodarske rasti pravijo direktorji
22. 01. 2025 04.06Delež direktorjev, ki menijo, da se bo svetovna gospodarska rast v naslednjih 12 mesecih povečala, se je v zadnji raziskavi svetovalne družbe PricewaterhouseCoopers (PwC) povečal z 38 na 60 odstotkov. Podjetja ob tem načrtujejo povečano zaposlovanje in nadaljnje uvajanje umetne inteligence. Med tveganji za napoved ostaja inflacija.

Vse to gre v nos tujim investitorjem v slovenskem poslovnem okolju
16. 01. 2025 04.29Ocene slovenskega poslovnega okolja se med tujimi investitorji slabšajo, je pokazala raziskava Centra za mednarodne odnose na FDV. Delež podjetij s širitvenimi načrti v Sloveniji je prvič po letu 2010 padel pod 20 odstotkov. Podjetja kot ovire izpostavljajo zapletene birokratske postopke, neugoden davčni sistem, politiko in kompleksno zakonodajo.

Vse o obdarovanju poslovnih partnerjev ob koncu leta
17. 12. 2024 04.32Izvedite, kako izbrati popolno poslovno darilo ob koncu leta. Praktični namigi za izbiro primernih daril, personalizacijo in izogibanje neprimernim izbiram.

Kompromis? Posekanih 500.000 dreves, da bi pridobili električne avtomobile
24. 08. 2024 04.35Zaradi Tesline tovarne v Nemčiji je bilo posekano ogromno število dreves, sedaj pa je podjetje dobilo zeleno luč za širjenje obrata. "Seveda je treba to primerjati s koristmi, ki jih prinaša zamenjava avtomobilov z motorji z notranjim izgorevanjem z električnimi vozili," je dejal eden od strokovnjakov.

Bomo spet slovenski kupci plačevali višje cene zaradi konfliktov na drugih koncih sveta?
22. 01. 2024 10.55Napadi jemenskih upornikov hutijev na ladje v Rdečem morju imajo precejšnje vplive na globalno dobavo in trgovinske tokove. Napetosti podaljšujejo dobave in spreminjajo trgovinske tokove; določena gospodarstva in panoge so bolj izpostavljena tveganjem in ponekod že čutijo posledice. Če se bo situacija nadaljevala, niso izključene podražitve in rast inflacije. Tudi v Sloveniji.

Ali lahko OpenAI obstane brez Altmana?
21. 11. 2023 05.00Kaj pomeni odpustitev Sama Altmana za prihodnost OpenAI?

Generacija Z, delavci, ki želijo vse
16. 11. 2022 04.15Ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem, pošteno plačilo in usklajevanje vrednot – današnji najmlajši delavci želijo vse to in so pripravljeni oditi, če tega ne dobijo.

Štiridnevni delovni teden že spreminja življenja Britancev
21. 10. 2022 08.01Testiranje štiridnevnega delovnega tedna v Veliki Britaniji še poteka. A kažejo se že prvi pozitivni rezultati. Zato je laburistični poslanec napovedal, da bo vložil predlog Zakona o zmanjšanju najvišjega zakonsko določenega števila delovnih ur na teden, in sicer z 48 na 32.

To so bolj obetavne dejavnosti za samostojne podjetnike
11. 07. 2022 05.00Uspešen podjetnik nikoli ne počiva. Stalno se prilagaja, spremlja trg, trende, razvoj, povpraševanje. Zaveda se, da danes ne velja več, kar je bilo včeraj, in da bo jutri po vsej verjetnosti znova drugače. Poleg drugih znanj in veščin se lahko pohvali s sposobnostjo hitrega odzivanja na spremembe in dobrega predvidevanja, kaj sledi. Kajti za posel nikoli ni dobro o(b)stati v preteklosti ali stopicati na mestu.

Donat med prvimi blagovnimi znamkami z lastnim trajnostnim poročilom
07. 06. 2022 05.00V okviru dolgoročnih zavez trajnostnega razvoja se je blagovna znamka Donat z uporabo plastenk, ki so v celoti narejene iz recikliranega materiala, uspešno vključila v sistem krožnega gospodarstva na slovenskem trgu in nadaljuje s skrbnim varovanjem naravnega vira mineralne vode Donat.

V najbogatejših državah sveta se dela najmanj. Kako je v regiji?
03. 03. 2022 04.45Ste tudi vi med tistimi, ki verjamejo, da se v razvitih in bogatih državah dela več? Zadeve niso tako preproste. Poglejte, zakaj.

Podjetja, ne zamudite te priložnosti
26. 01. 2022 04.45S spodbudami v letu 2022 želi gospodarsko ministrstvo okrepiti položaj, moč in vpliv slovenskih malih, srednjih in tudi velikih podjetij v globalnih in domačih verigah vrednosti, stimulirati medsebojno povezovanje podjetij in s tem prenos znanja in razvojnih idej v prakso ter pospešiti nujno potrebno razvojno investicijsko aktivnost podjetij.

Zato zlato v negotovih časih ostaja varna naložba
25. 08. 2021 05.00Svetovno gospodarstvo se po krizi ob pandemiji covid-19 počasi vendarle postavlja na noge. Stanje v gospodarstvu je sicer še negotovo, plače rastejo počasneje kot življenjski stroški, banke so previdne pri posojilih, vrednost delnic niha, denar je poceni, pozitivne obresti so izjemno nizke, grozi inflacija. Medtem ostaja visoko povpraševanje po žlahtnih kovinah, predvsem zlatu. Ampak, kako zlatu vselej, tudi v zelo turbulentnih časih, uspe ohranjati status varne naložbe?

To se dogaja s cenami hrane
06. 04. 2021 05.00Decembra 2020 so bile cene hrane globalno gledano najvišje v zadnjih šestih letih, kaže indeks cen hrane Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO). V svetovnem merilu so se meso in mlečni izdelki podražili za 1,7 in za 3,2 odstotka, že več let niso bile tako drage žitarice, rastlinska olja in sladkor.

Prihodnost je "zelena" in v Sloveniji so prvič spodbude za "zelene" delodajalce
17. 02. 2021 04.45V svetu globalnih sprememb je nujen prehod na okolju prijazno ekonomijo, da preprečimo ali vsaj omilimo nevarne okoljske spremembe. Povsod, kjer je le mogoče, je ključno ustvarjati zelena delovna mesta, poklice, pri katerih podjetja, delodajalci in zaposleni ščitijo okolje in z delom karseda minimalno vplivajo na naš planet in ga maksimalno varujejo. Edini planet, ki ga imamo. Ker ... situacija je resna.

'Prvič se dogaja, da ljudje ne sprašujejo po cenah, ampak kam lahko gredo'
05. 02. 2021 09.24Pandemija je turizem pahnila v najtežjo krizo do sedaj, kar je vplivalo na drastični padec v globalnem in evropskem turizmu. A ljudje so željni potovanj, na kar kaže tudi to, da je zanimanje za letalske vozovnice in nastanitve poskočilo takoj po začetku cepljenja po svetu. Kako bomo potovali? Bomo potrebovali covidne potne liste ali bodo testiranja dovolj? Na katere goste računa Slovenija?

Finančna svetovalka odgovarja Slovencem, ali je sedaj pravi čas za vlaganje
15. 06. 2020 08.25V tem času se soočamo z novo globalno in finančno krizo, zato ni presenetljivo, da so ljudje večinoma zaskrbljeni, ampak to obdobje prinaša tudi številne nove priložnosti, še posebej na področju vlaganja. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Kako bomo delali, ko se vrnemo v službe?
29. 04. 2020 08.57Po svetu se rahljajo ukrepi za obvladovanje pandemije in gospodarstvo se z majhnimi koraki vrača v svoje tire. A pandemija je zagotovo že precej spremenila naša delovna okolja in ga bo v prihodnje še spreminjala. Kako bo videti naše delovni vsakdan v prihodnje? Manj sestankov in rokovanja, več bolniških odsotnosti, razkužila na vsakem koraku, 'prometni' znaki v podjetjih ...

Kako psihoze uničujejo gospodarstva?
27. 02. 2020 12.07Svet je soočen z nevarnostjo novega koronavirusa, a tudi z nevarnostjo, ki se imenuje psihoza. Jasno je: bolje preventiva kot pa kurativa ter na vse možne scenarije se moramo pripraviti. A premišljeno in mirno.

Vpliv koronavirusa: težko leto za turizem
26. 02. 2020 08.39Koronavirus je celotna mesta zaprl v karantene. Številna podjetja na Kitajskem so ustavila proizvodnjo, kar se vse bolj odraža tudi v globalnem gospodarstvu. Zaradi epidemije so ponekod delovne procese organizirali drugače. Verjetno se je prvič v zgodovini zgodilo, da je postalo delo od doma nuja in ne zgolj privilegij.

Koronavirus močno prizadel kitajsko gospodarstvo
29. 01. 2020 14.28Koronavirus, ki je že lanskega decembra izbruhnil na Kitajskem oz. v kitajskem mestu Vuhan, je že dobro pretresel kitajsko gospodarstvo. In ne le kitajsko. Posledice bodo čutili tudi drugod po svetu.

Leto 2020: negotovost in kriza ali gospodarska rast?
16. 12. 2019 11.15Novo leto trka na vrata, vedno glasnejša pa so ugibanja, kaj lahko pričakujemo v naslednjih dvanajstih mesecih. Globalno gospodarsko rast ali krizo?

Maja Tomanič Vidovič: V podjetništvu moraš biti malo bojevnika
28. 11. 2019 08.47Kam gre podjetništvo? "V porastu so "zelene tehnologije", socialno naravnana podjetja za zdravo in varno starost, za zdrava mesta in vasi, za zdravo rast in razvoj otrok. Torej, skupine socialnih podjetij, ki se ukvarjajo z zdravim načinom življenja družbe kot celote," pravi prva ženska Slovenskega podjetniškega sklada.

Kitajska digitalna valuta: kaj vemo o njej?
19. 10. 2019 08.02Kitajska razvija svojo digitalno valuto. Prek nje bi vlada pridobila nadzor nad porabo državljanov, za strogo regulacijo pa naj bi skrbela kitajska centralna banka.

Vroče je. In lahko nehate delati, če ...
23. 07. 2019 14.48V pisarnah ne sme biti nad 28 stopinj Celzija. A roko na srce - vročini niso najbolj izpostavljeni pisarniški, temveč so najbolj na udaru delavci na prostem - na cestah, gradbiščih, pa tudi kuharji, natakarji, varilci ... In še bi lahko naštevali. Preverite, kakšne so njihove pravice, ko je zelo vroče! In še, kaj pa, če vas zebe? Zaradi pretirane uporabe klime?

Razlogi za 'občutno ohlajanje' nemškega gospodarstva
14. 06. 2019 08.54Vrsta uglednih nemških gospodarskih inštitutov je objavila posodobljene napovedi rasti bruto domačega proizvoda (BDP) države. Večinoma so, kot že prejšnji teden nemška centralna banka, napovedi znižali.