išče

Slovensko podjetje, ki širi posle tudi v obrambno industrijo, ne izključuje vnovičnega zaposlovanja
29. 03. 2025 08.15Številna podjetja so se prilagodila spremembam, ki so se v gospodarstvu zgodile zaradi dogajanja na svetovnem političnem parketu. Slovenska podjetja niso izjema ...

Kako preprečiti podražitve jedilnega olja?
12. 03. 2025 04.02Naraščajoče povpraševanje po biogorivih dviguje cene rastlinskih olj. Rast proizvodnje palmovega olja se je upočasnila s sedmih na en odstotek, zaradi omejenih zalog pa so zdaj cene celo višje od tistih za sojino olje. Vse več industrijskih kupcev išče alternativo, kar potem dviguje cene drugih jedilnih olj.

Od Malih Lipljen do Irske: kako je Tajda uresničila sanje o študiju v tujini
05. 03. 2025 04.38Tajda Svetek si je upala storiti drzen korak in danes študira športno psihologijo na Irskem. Njena študijska pot se je začela na Nizozemskem, nato pa jo je želja po novih izzivih popeljala naprej. V intervjuju razkriva, kako je našla način za financiranje študija, katere so ključne razlike med Slovenijo in tujino ter kaj svetuje študentom, ki razmišljajo o odhodu.

V kmetijstvu že iščejo sezonske delavce, urne postavke razmeroma nizke
24. 02. 2025 09.02Zavod RS za zaposlovanje je nedavno objavil prvo letošnjo informacijo o ponudnikih začasnega in občasnega dela v kmetijstvu. Išče se 42 sezonskih delavcev, največ za obiranje jagod in dela v sadovnjaku. Tudi v kmetijstvu kadrovske vrzeli že dlje časa rešujejo s tujo delovno silo, pri čemer je povpraševanje po tujih sezonskih delavcih vse večje.

Miloš razkril, kako je delati na naftni ploščadi na Norveškem
19. 02. 2025 04.2842-letni Miloš Plazinić je razkril, da delo na naftni ploščadi poteka drugače od običajnega urnika dela na kopnem, ki traja od ponedeljka do petka. Kako je videti delovni dan zaposlenega na naftni ploščadi? Kako je poskrbljeno za varnost? Kaj počnejo na ploščadi, ko je njihove dnevne izmene konec?

Cimosov obrat v Senožečah naj bi kupil ta slovenski podjetnik
14. 02. 2025 12.47Delavci koprskega Cimosa v Senožečah so v zadnjih mesecih že dvakrat stavkali, od lastnika pa med drugim zahtevajo, da jim predstavi jasno vizijo prihodnosti podjetja. Koprski avtomobilski dobavitelj je sicer v lasti sklada Mutares od jeseni leta 2022, ko so ga nemški lastniki kupili od italijanske skupine THC Cogeme.

Dobro plačana dela: sicer niso privlačna, a zagotovljen je dober zaslužek
07. 02. 2025 04.16V Nemčiji je kar nekaj služb, ki so kar dobro plačane, a delo nikakor ni privlačno.

Neverjetno, za kaj se vse lahko uporablja pluta
05. 02. 2025 04.32Portugalska, največja proizvajalka plute na svetu, ob zmanjševanju povpraševanja po vinskih zamaških išče nove možnosti za uporabo tega materiala. Proizvajalci ga tako uporabljajo za vse več namenov, od obutve do pohištva, pri tem pa izpostavljajo okolju prijazne značilnosti plute: je lahka, reciklabilna, vodoodporna in slabo gorljiva.

Mesto, kjer mehaniki prejmejo 3000 evrov mesečne plače, plačana pa sta tudi stanovanje in hrana
22. 01. 2025 04.08Gre za kraj, ki je eden najbolj ekstremnih in najhladnejših krajev na Zemlji s povprečnimi temperaturami pozimi od –40 do –68 stopinj Celzija v notranjosti in okoli –18 stopinj Celzija ob obali. Bi se zaradi zaposlitve preselili tja?

Tuji kupci si ogledujejo prazne hiše na Japonskem
20. 01. 2025 04.17Številne prazne nepremičnine, ki so na Japonskem na voljo za nizko ceno. Vendar strokovnjaki opozarjajo na določena tveganja.

Kdo je Tim Mitja Žagar, ki je postal novi lastnik Riklijeve vile na Bledu?
08. 01. 2025 07.54Propadajoča Riklijeva vila na Bledu, ki že več let kazi podobo kraja, je ob koncu minulega leta dobila novega lastnika. To je podjetnik Tim Mitja Žagar, ki želi vilo čim bolj avtentično prenoviti in ji dati vsebino, povezano z njenim prvotnim lastnikom, začetnikom modernega turizma in zdraviliškega delovanja na Bledu, Arnoldom Riklijem. Kdo pa je Tim Mitja Žagar?

Je generacija Z najbolj obremenjena generacija na delovnem mestu?
17. 12. 2024 04.26Skoraj vsi delavci se spopadajo z ekonomsko negotovostjo in poklicnim stresom. Najmlajši delavci pa morda čutijo ta pritisk bolj kot vsi drugi. Zakaj?

Kako plačati manj za elektriko?
09. 12. 2024 04.17Leto 2024 je na slovenskih tleh v veliki meri zaznamovalo burno dogajanje na področju obračunavanja električne energije. Ob vseh teh spremembah je na mestu vprašanje, kako si zagotoviti dolgoročno stabilno in ugodno oskrbo z električno energijo. Ker je bila do ukinitve NET meteringa ena najugodnejših možnosti postavitev sončne elektrarne, smo preverili, ali je temu tudi v času novega načina obračunavanja porabe še vedno tako.

Naložbeni portelj: kripto in/ali ostalo?
04. 12. 2024 08.15Verjetno nas je kar nekaj takih, ki razmišljamo o tem, kako sestaviti svoj naložbeni portfelj. To še posebej velja v mesecih bikovskega trenda, kot smo mu priča trenutno na kapitalskih trgih, trgu plemenitih kovin in pa seveda tudi na kripto trgu. V takih trenutkih marsikdo na vseh možnih bančnih računih, limitih kreditnih kartic in ostalem vsaj delno likvidnem premoženju išče nekaj presežne likvidnosti. To bi po čim hitrejšem postopku naložil v katerikoli naložbeni instrument. Seveda najraje v takega, ki obeta hiter in nadpovprečno visok donos. Ponavadi, ko gledamo za nazaj naše nerealizirane naložbe, ki so se potem izkazale kot zelo donosne, si potiho mislimo, da smo skriti investicijski guruji. Ko pa imamo na strani pripravljena sredstva za dejansko investicijo, se pogosto pojavi negotovost. Delnice? Kripto? ETF? Zlato?

'Na loteriji sem osvojila milijon, a še vedno lovim popuste'
20. 11. 2024 04.10Tudi ko imate veliko denarja – morda ste ga sami zaslužili, podedovali ali dobili v igri na srečo – je treba ostati prizemljen.

4 astrološka znamenja, ki so rojena za direktorske funkcije
31. 10. 2024 04.28Ni boljših direktorjev od njih.

Najnižja in najvišja pokojnina v Sloveniji. Zakaj tolikšne razlike?
30. 10. 2024 08.44Od 337 do rekordnih 4230 evrov - to so slovenske pokojnine. O 4230 evrih na mesec si ne upajo sanjati niti zaposleni, ki imajo doma družine. Zakaj tolikšne razlike in kako preživeti z 337 evri na mesec? Zneske pokojnin je raziskovala novinarka 24UR Ema Čepon.

Slovenci še veliko zapravimo za dan mrtvih, a izbiramo bolj okolju prijazno
28. 10. 2024 04.05Dan spomina na mrtve ima v Sloveniji dolgo tradicijo. Okoli 1. novembra se spominjamo preminulih, kar se kaže tudi v pogostejšem obisku grobov in številu kupljenih izdelkov za urejanje grobov, kot so cvetje in sveče. Čeprav je okraševanje nagrobnih spomenikov globoko zakoreninjeno, so v zadnjih letih opazne spremembe, predvsem v smeri bolj trajnostnih, okolju prijaznih izbir.

'Če ne veste, kaj bi v življenju delali, potem pojdite v slabo službo k slabemu šefu'
14. 10. 2024 04.27Matevž Korenč, sicer produktni vodja v podjetju Sartorius BIA Separations, je za Cekin.si spregovoril o svoji karierni poti.

Zato ljudje sovražijo upravljanje z denarjem in kako to spremeniti
13. 10. 2024 04.11Ali ste vedeli, da številni Američani ne marajo upravljanja z denarjem? Tudi pri nas je veliko takih, ki raje porabijo vse, kar imajo, kot da bi kaj dali na stran.

Kako prepoznati investicijsko prevaro?
10. 10. 2024 08.23V zadnjem času smo priča izjemno hitri rasti investicijskih prevar s kriptovalutami, saj se tudi pri nas posamezniki odločijo svoje prihranke investirati v katero od kriptovalut, kar pa s pridom izkoriščajo spletni goljufi. Kako jih prepoznati in se ustrezno zaščititi pred njimi?

Iz hitrega tempa prestolnice se je preselil v mirno Ajdovščino
04. 10. 2024 04.35Kdaj je pravi trenutek za spremembo? To vprašanje si je zastavljal dr. Matevž Korenč, ko se je z družino odločil za korenito spremembo življenjskega okolja. Iz hitrega tempa prestolnice se je preselil v mirno Ajdovščino, kjer danes združuje družinsko življenje s svojo vlogo vodilnega inovatorja v biotehnološkem podjetju Sartorius BIA Separations. Odločitev, ki bi marsikoga presenetila, je zanj in njegovo družino postala pot do kakovostnejšega življenja in novih poklicnih priložnosti. V nadaljevanju članka dr. Korenč odkrito govori o izzivih in priložnostih, ki so ga spremljali na tej poti.

Kaj izbrati – aktivno ali pasivno vlaganje?
03. 10. 2024 04.00V svetu vlaganja se vlagatelji pogosto srečujejo z dilemo, ali naj izberejo pasivno ali aktivno strategijo investiranja. Oba pristopa imata svoje prednosti in slabosti; pomembno pa je razumeti glavne razlike in ugotoviti, katera je bolj primerna za vas.

Nemški delodajalci delavcem ponujajo to, če pridejo delati k njim!
30. 09. 2024 04.55Vse več podjetij v Nemčiji ponuja bonuse za spremembo zaposlitve. S tem želijo izstopati. Konkurenca na trgu dela je namreč huda, delavci pa premišljeno izbirajo delodajalce.

Študenti intenzivno iščejo nastanitev
26. 09. 2024 04.32Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) poudarja, da je bivanjska problematika ena največjih težav študentov. V Sloveniji od 80.000 študentov le 12 odstotkov oziroma šestina študentov biva v javnih ali zasebnih študentskih domovih. Polovica jih biva doma ali v lastni nepremičnini, tretjina pa jih išče stanovanje na trgu, so pojasnili v ŠOS.

Slovenska direktorica: Vsak zaposleni ceni, če je dodatno nagrajen za trdo delo
19. 09. 2024 08.32Kaj ponuditi zaposlenim – poleg konkurenčnih plač –, da ne uidejo h konkurenci? Delodajalci imajo različne ukrepe, da zmanjšajo ali v največji meri omejijo fluktuacijo zaposlenih.

Mali knez
19. 09. 2024 08.20Ste že poskusili domači sladoled iz kozjega mleka?

Podarijo 900 evrov tistim, ki bi se preselili v to regijo
18. 09. 2024 04.48Majhno mesto na severu Švedske ponuja finančne spodbude družinam, ki se odločijo za selitev k njim. Gre za mesto Glommersträsk na Laponskem, ki je raj za ljubitelje narave in športov na prostem. Ponudba velja za švedske državljane in državljane tretjih držav.

Ko je vstopila v podjetje, si ni niti predstavljala, da bo del te velike zgodbe
17. 09. 2024 04.44Ko je Maja Leskovec kot mlada študentka prvič vstopila v podjetje Sartorius BIA Separations, si verjetno ni mogla predstavljati, da bo postala del zgodbe, ki bo osvajala srca in medije. Zgodba o malem Krisu, čigar boj za življenje je združil cel narod, se je leta 2019 v zgodovino Slovenije zapisala z zlatimi črkami. Maja je bila ena izmed ključnih oseb, ki je prispevala k razvoju revolucionarnega zdravila Zolgensma, ki je Krisu prineslo upanje in priložnost za novo življenje. V članku smo se z njo pogovarjali o tej izjemni zgodbi, ki je za vedno spremenila svet zdravljenja redkih bolezni.

Tako poteka dan milijarderja
15. 09. 2024 04.53Jeff Bezos razkril, zakaj ne uporablja budilke.