izobraževanje v starosti

Od Malih Lipljen do Irske: kako je Tajda uresničila sanje o študiju v tujini
05. 03. 2025 04.38Tajda Svetek si je upala storiti drzen korak in danes študira športno psihologijo na Irskem. Njena študijska pot se je začela na Nizozemskem, nato pa jo je želja po novih izzivih popeljala naprej. V intervjuju razkriva, kako je našla način za financiranje študija, katere so ključne razlike med Slovenijo in tujino ter kaj svetuje študentom, ki razmišljajo o odhodu.

Če potrebujete denar, potem upoštevajte ta načrt
30. 01. 2025 04.52Varčevanje za izobraževanje otrok, upokojitev, nakup nepremičnine ali osebnega vozila ... Kako do denarja?

Tako bi se morala iz leta v leto višati vaša plača
06. 01. 2025 08.36Če imate že nekaj let enako plačo, potem delate nekaj narobe - ali se pogajajte za povišico ali pa najdite boljšo pnudbo. Na vas je, da skrbite za višanje vaše plače, katere del boste lahko nato pametno investirali.

'Ne gre za projekt, temveč za gibanje'
24. 09. 2024 14.01Kaj razumete pod "vseživljenjsko učenje"? Učenje v odrasli dobi je priložnost, ki ponuja rast. Dostopno je v vseh okoljih, v lastnem ritmu in brez stresa.

Veliko zanimanja za vpis v mednarodno šolo v Mariboru
23. 08. 2024 04.34Mednarodna šola, ki so jo septembra lani uvedli v Mariboru, je po navedbah mariborske občine upravičila svoj obstoj. Medtem ko so na začetku šolskega leta imeli vpisanih šest učencev, je na koncu v tem programu uspešno zaključilo šolsko leto 11 učencev. V novem šolskem letu pričakujejo še več učencev, kaže pa se tudi želja po vrtcu.

To podjetje ponuja neverjetno priložnost!
21. 08. 2024 05.12Ko tema pogovora nanese na redke bolezni, se pogosto zavedamo, kako zapleteno in občutljivo je to področje. A za ljudi, kot je dr. Rok Sekirnik, ki deluje v podjetju BIA Separations, so ti izzivi priložnost, da s svojo strastjo in znanjem prinesejo upanje tistim, ki ga najbolj potrebujejo. V pogovoru z njim smo spoznali, da podjetje ni le inkubator inovacij, temveč tudi srčna organizacija, ki kljub hitri rasti ohranja svojo pristnost in povezanost s skupnostjo. In ko so odprta vrata za nove talente, je jasno, da iščejo posameznike, ki si želijo soustvarjati prihodnost na področju genske terapije in redkih bolezni ter s tem spreminjati svet.

Pot šolanja ni nujno linearna
22. 03. 2024 07.57Mladi generacije Z so se rodili v svet spleta, digitalnih tehnologij, pametnih telefonov. Njihove običajne sanje niso več postati zdravnik, učitelj, gasilec. Ne ... Ob vstopu v odraslost razmišljajo drugače in nekateri med njimi bi radi postali vplivneži. Četudi na račun izobrazbe. Kako pa naj tedaj postopamo starši? Kako naj ravnamo, če otrok ne želi nadaljevati šolanja z idejo, da bo vplivnež in da bo služil denar z objavami na spletu? Svetuje dr. Lucija Čevnik.

Imate tremo pred javnim nastopanjem? S temi 7 nasveti se zlahka znebite tega občutka
26. 12. 2023 05.00Če ste že kdaj občutili metuljčke v trebuhu ali razbijanje srca, preden ste morali stopiti pred občinstvo, veste, za kaj gre – tesnoba pred javnim nastopanjem, znana tudi kot trema. Pri nekaterih je tako močno izražena, da jim javno nastopanje predstavlja velik stres. A ne skrbite, predstavljamo vam sedem preverjenih načinov, kako se znebiti treme in kako izžarevati samozavest. V hujših primerih pa vam svetujemo pogovor s strokovnjakom.

V katerih evropskih državah so plače najvišje in kje so najnižje?
04. 12. 2023 05.00Švica in Islandija sta državi z najvišjimi plačami v EU in EGP, Bolgarija in Romunija pa imata najnižje plače.

VIDEO: 87-letnica mladim: Pozabite na strahove in si drznite
06. 09. 2023 08.3587-letnica iz ZDA je diplomirala in tako uresničila svoje dolgoletne sanje, da postane pravnica. Trenutno opravlja pripravništvo, mladim pa je sporočila, naj si drznejo.

Ali so imeli srečo in so denar podedovali?
23. 06. 2023 09.28Opazujete jih in ob tem razmišljate, le kako jim uspe. Večinoma gre za ljudi, ki prihajajo iz družin, v katerih so aktivno upravljali osebno premoženje in to znanje prenašali tudi na svoje otroke. Slednji sedaj že imajo lastne družine in nadaljujejo s tem, kar so se naučili že v mladosti. Gre za družine, ki držijo skupaj in si pomagajo. Gradijo za prihodnost – tudi svojih potomcev.

Za eno šolsko leto na tej mednarodni šoli boste odšteli toliko
23. 05. 2023 06.57Najdražji internat na svetu je Institut auf dem Rosenberg. Gre za elitno mednarodno šolo, ki se nahaja v švicarskem mestu St. Gallen, obiskujejo pa jo otroci izjemno bogatih ljudi z vsega sveta.

5 najboljših držav na svetu za zaposlene starše
21. 03. 2023 04.00Če ste prepričani, da sta varstvo in izobraževanje predšolskih otrok proč vržen denar za državo in naj bi se s tem ukvarjali izključno starši sami, se motite.

Tako se lahko zaposli mladoletnik
31. 01. 2023 05.00Po zakonodaji se lahko oseba prvič zaposli že pri 15 letih starosti, torej po končani osnovni šoli. Koliko je takšnih primerov, ko otroci ne nadaljujejo šolanja na srednji šoli ali se iz kakšnih drugih razlogov zaposlijo, še preden dopolnijo 18 let? Na kaj morajo biti pri tem pozorni mladoletni iskalci zaposlitve, pa tudi delodajalci, ki razmišljajo o zaposlitvi mladoletnika?

Nezakonito delo otrok, mlajših od 15 let
25. 11. 2022 13.25V Zakonu o delovnih razmerjih je tudi opredeljeno, kako je z delom otrok, ki so mlajši od 15 let. Tako delo je prepovedano, a obstajajo določene izjeme.

Toliko denarja dobi vajenec
07. 04. 2022 05.00V Sloveniji se trenutno šola dobrih 400 vajencev. Med praktičnim usposabljanjem z delom jim pripada vajeniška nagrada, ki jo je delodajalec dolžan izplačevati mesečno v denarni obliki.

Učiteljski poklic že deficitaren?
22. 02. 2022 05.00Zaradi razmer v šolstvu in povečanega upokojevanja se šole vse bolj spopadajo s težavo pridobivanja novih kadrov.

Zato mora biti kolektiv starostno raznolik
30. 09. 2021 05.00Predsodki o mladih in starejših na delovnih mestih krožijo že vrsto let. Večina jih je iz trte zvitih. Zakaj?

Tako nadomestilo plače pripada zaposlenim staršem, ko je otrok v karanteni
21. 09. 2021 08.33Zaposleni lahko dobijo nadomestilo plače za otroke, ki jim je odrejena karantena. V katerih primerih jim pripada, za koliko stare otroke in za koliko časa ter kolikšno je nadomestilo prihodka? Preverite!

Koliko mladih se ne izobražuje?
13. 08. 2021 05.00Mladi se zavedajo, da je izobraževanje pomembno. A koliko mladih v Sloveniji je brez izobrazbe?

Hamisi - "kačji deček", ki se prebija iz dneva v dan. Je eden izmed 160 milijonov otrok
11. 06. 2021 05.00Otroke, kot je 11-letni Hamisi, rudarji kličejo "nyokas", kar v prevodu pomeni "kačji deček", saj se kot kače plazijo po ozkih podzemnih rudniških tunelih. Njihovo zdravje je ogroženo, vdihavajo grafitni prah, lačni so. Pogosto delajo po 18 ur dnevno za en sam samcat obrok in v celem dnevu zaslužijo komaj evro.

Se ženske res ne vidijo v tem poklicu, ali je to zgolj mit?
02. 06. 2021 08.41Pomanjkanje žensk v informacijskih tehnologijah je dobro dokumentiran in znan problem. Čeprav osnove programiranja postajajo del funkcionalne pismenosti in povpraševanje po kadrih na področju znanosti, tehnologije, inženirstva in matematike vsako leto naglo raste, večina deklet med 13. in 17. letom starosti izgubi zanimanje za računalništvo. Kako pri dekletih in ženskah zbuditi zanimanje za ta poklic?

SIA = Social impact Award odslej tudi v Sloveniji!
22. 04. 2021 06.42SLOAM, Slovenska agencija za mlade v letošnjem letu organizira prvi slovenski Social Impact Award – projekt, ki spodbuja mlade k razvoju socialno-podjetniških inovacij za reševanje najzahtevnejših družbenih izzivov našega časa. K prijavi vabijo mlade z izrazitim čutom za soljudi, ki bodo ustvarjali družbene spremembe in se potegovali za nagrado Social Impact Award.

Med mladimi pri nas in po svetu narašča zanimanje za kariero v vojski
11. 03. 2021 08.33Pandemija je nedvomno vplivala na trg dela. Mnogi mladi, ki so ostali brez služb, so tudi zato začeli razmišljati o vojaškem poklicu. Ta trend opažajo v številnih državah, zanimanje za opravljanje vojaške službe pa od lanskega leta narašča tudi pri nas.

Brezplačen vrtec za drugega otroka bi lahko zaživel že prihodnje leto
23. 10. 2020 07.52Vlada je pripravila predlog novele zakona o vrtcih, s katero želi pomagati družinam in vplivati na rast natalitete.

Te spremembe se obetajo e-skirojem: kdo in kje jih bo lahko uporabljal?
26. 08. 2020 06.00Niso dovoljeni na naših cestah, a so vseeno vse pogostejši na ulicah, kolesarskih stezah in tudi nekaterih manj prometnih cestah. Električni skiroji namreč predstavljajo novo obliko mikromobilnosti. Vlada je zato pripravila predlog zakona, ki bo postavil pravila tudi za ta prevozna sredstva. Od lanskega septembra je bilo prometnih nesreč, v katerih so bili udeleženi e-skiroji, namreč že 17.

'Devetletniku pomagajte, ko se vrnete iz službe'
11. 05. 2020 15.33"Šole naj se odprejo za vse, ne le za nekatere otroke." ter "Ali je lahko devetletnik sam doma 9 ur in se v tem času sam uspešno uči?", se sprašujejo nekateri starši. To odgovarja državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje.

Izpoved: Sva starša treh otrok, starih 4, 7 in 9 let
08. 05. 2020 14.25Številni starši so stisnjeni v kot. "Starši bodo izbirali med potencialno izgubo službe in tem, da vsak dan pretežni del dneva puščajo doma svoje otroke in upajo, da bodo zmogli delati od doma," opozarjajo v civilni iniciativi Združeni starši in tako izpostavljajo stiske staršev in otrok 4. in 5. razredov, ki bodo šolsko leto zaključili od doma.

To so brezplačni tečaji, ki bodo popestrili vaše dneve
06. 04. 2020 07.00Združeni narodi ocenjujejo, da je trenutno po svetu zaradi novega koronavirusa okoli 1,25 milijarde otrok in mladih doma, saj so šole in univerze zaprte. A to ne pomeni, da je izobraževalni proces obstal. Živimo v svetu, kjer znanje ni le na dosegu roke, pač pa je le klik stran. Številni tečaji in učni viri so dosegljivi povsem brezplačno. Kako lahko torej čas samoizolacije čim bolje izkoristimo, da se naučimo kakšnih novih spretnosti in znanj?

Evolucija izobraževanja? Za ene resnica, za druge posmehovanje
08. 01. 2020 09.56Šolstvo je marsikomu trn v peti. Eni menijo, da otroke v šolah le ujčkajo, drugi spet, da šole zahtevajo preveč.