kako do štipendije

Od Malih Lipljen do Irske: kako je Tajda uresničila sanje o študiju v tujini
05. 03. 2025 04.38Tajda Svetek si je upala storiti drzen korak in danes študira športno psihologijo na Irskem. Njena študijska pot se je začela na Nizozemskem, nato pa jo je želja po novih izzivih popeljala naprej. V intervjuju razkriva, kako je našla način za financiranje študija, katere so ključne razlike med Slovenijo in tujino ter kaj svetuje študentom, ki razmišljajo o odhodu.

Kako se ob ločitvi deli premoženje?
03. 03. 2025 09.17V Sloveniji se loči vsak tretji par in po razvezi je treba doreči veliko stvari. Med drugim je treba razdeliti premoženje in možnosti sta dve – sporazum ali spor. Kako se deli premoženje, kaj vse se upošteva pri določitvi deležev, kako je z darili in dediščino ter drugo o delitvi premoženja po ločitvi pojasnjuje odvetnik Žiga Marovt.

Kje iskati nasvete za uspešen študij v tujini?
17. 02. 2025 04.42Študij v tujini prinaša nove izzive, širi obzorja ter nudi priložnosti za osebni in profesionalni razvoj. Vendar pa je pred dejanskim odhodom treba marsikaj urediti ter pravočasno in premišljeno načrtovati. Preverite, kje iskati nasvete in vire, ki vam lahko pomagajo.

Kako varčevati pri stroških šole in obšolskih dejavnostih?
18. 12. 2024 04.01Starševstvo prinaša številne radosti, a tudi finančne izzive, še posebej ko gre za stroške šolanja in obšolskih dejavnosti otrok. Šolske potrebščine, učbeniki, oblačila in aktivnosti lahko predstavljajo veliko breme za družinski proračun. S premišljenim pristopom in nekaj praktičnimi strategijami pa je mogoče zmanjšati te stroške, ne da bi otrokom odvzeli kakovostno izkušnjo šolanja ali sodelovanja v obšolskih dejavnostih.

V katerem primeru bi se zaradi dela preselili v drug kraj?
07. 11. 2024 04.59Preselitev zaradi dela in zaposlitve je lahko smiselna odločitev, če prinaša dolgoročne koristi za kariero, finančno stabilnost in osebno življenje. Kaj je o svoji osebni izkušnji s selitvijo dejal Matevž Korenč, produktni vodja v podjetju Sartorius BIA Separations?

Kako do Zoisove štipendije?
22. 08. 2024 04.28Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad pripravlja spletni delavnici za prijavo na razpis za Zoisovo štipendijo. Namenjeni sta bodočim dijakom in študentom, saj se bližajo roki za oddajo vlog. Predstavili bodo razpis, pogoje in novosti, so danes sporočili iz sklada.

Japonci odkrili, kje grešijo. Ali enako počnemo tudi Slovenci?
08. 01. 2024 05.00Gospodarstvo ne more cveteti, inovacije ne bodo številne in raznolike, napredek bo počasnejši ... Kako ukrepati, da se ne ujamemo v podobno past?

Tu pristane hrana, ki je slovenski trgovec ne proda
13. 12. 2023 08.30Vključevanje okoljske trajnostne politike v poslovanje je velik izziv današnjega gospodarstva, s katerim se podjetja spopadajo na različne načine. Cilj je pri vseh enak: zagotoviti blaginjo in gospodarsko rast ter se hkrati odgovorno vesti do okolja in zaposlenih. Gre za proces, ki zahteva svoj čas in angažiranost vodilnih, je pa že mogoče zaznati premike v pravo smer. V Sloveniji kot primer dobre prakse izstopa znan trgovec, ki se je pred kratkim okitil celo s srebrnim priznanjem za trajnostno poslovanje.

Kako do dveh štipendij – za socialno ogrožene in nadarjene?
30. 11. 2023 05.00Državna štipendija je kot dopolnilni prejemek namenjena dijakom in študentom, ki se izobražujejo in izhajajo iz socialno šibkejših družin. Zoisova štipendija pa je namenjena dijakom in študentom kot spodbuda za doseganje izjemnih dosežkov.

Kaj je treba urediti pred študijem v tujini?
10. 11. 2023 04.45Načrtovanje študija v tujini se običajno začne nekaj let prej, ko so načeloma že bolj oblikovane želje in zanimanja, pa tudi zato, ker je potrebnih nekaj več priprav. Preverite, kaj vse je treba urediti, na kaj je dobro biti pozoren ter kako in kje do informacij!

Andrej P. Škraba: Prav vsak državljan bi moral razumeti to
27. 10. 2023 04.45Andrej P. Škraba – ni ga učenca, tako osnovnošolca kot dijaka, ki ga ne bi poznal. Je človek, ki je dokazal, da matematika sploh ni tak bavbav.

Past zadolževanja, iz katere se je težko izviti
13. 06. 2023 04.45Začelo se je z limitom, ki mi ga je banka odobrila ob odprtju transakcijskega računa, nadaljevalo s kreditno kartico, gotovinskim kreditom in lizingom, vse dokler ... Gre zgolj za enega izmed primerov, ki nas opozori na past zadolževanja.

Storite to, če vas odrasli otroci prosijo za denar
11. 05. 2023 11.09Nekateri odrasli kar "obtičijo" pri starših, spet drugi se v družinsko gnezdo vrnejo, saj se jim v življenju zalomi. Kako naj takrat v odnosu do odraslih otrok ravnajo starši? Kaj če ima otrok že lastno družino?

Vse te pomoči in subvencije bodo višje
01. 03. 2023 09.33Inflacija, rast cen življenjskih potrebščin, dražja hrana, višji zneski na položnicah ... Lansko leto je bilo v znaku občutnih podražitev, ki se še vedno ne umirjajo. Zato so bili potrebni ukrepi. Preverite, kako so postavljeni novi cenzusi za pridobitev različnih dodatkov, subvencij in pomoči: otroški dodatek, državna štipendija, znižano plačilo vrtca, subvencija malice in subvencija kosila, denarna socialna pomoč ...

Te štipendije so v povprečju najvišje med vsemi vrstami štipendij
10. 02. 2023 05.00Kaj je kadrovska štipendija? Kaj so obveznosti prejemnika kadrovske štipendije? Vse in še več na to temo boste odkrili v nadaljevanju članka.

Vse o državni štipendiji
27. 10. 2022 09.29Komu pripada državna štipendija? Kakšni so cenzusi? Kdaj državna štipendija miruje? Kdaj jo morate vračati? Vse to in še več boste odkrili v članku.

Spletne delavnice za prijavo na razpis za Zoisovo štipendijo in štipendijo za deficitarne poklice
26. 08. 2022 05.00Bližajo se roki za oddajo vlog za Zoisovo štipendijo in štipendijo za deficitarne poklice. Pred tem Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad za bodoče dijake in študente pripravlja brezplačne spletne delavnice za prijavo na razpis obeh štipendij, ki bodo potekale konec avgusta in v začetku septembra, so sporočili iz sklada.

V katerem primeru morate vložiti vlogo za otroški dodatek, subvencije ...?
16. 08. 2022 05.00Začenja se novo šolsko leto, otroci se vpisujejo v vrtce ... Kako pa je z otroškimi dodatki in subvencijami?

Toliko denarja dobi vajenec
07. 04. 2022 05.00V Sloveniji se trenutno šola dobrih 400 vajencev. Med praktičnim usposabljanjem z delom jim pripada vajeniška nagrada, ki jo je delodajalec dolžan izplačevati mesečno v denarni obliki.

Deficitarna štipendija tudi za te dijake
02. 02. 2022 04.45Odslej bodo dijaki triletnega poklicnega programa gastronom-hotelier prejemali štipendije za deficitarne poklice.

Bo minimalna plača vplivala na prejem socialne pomoči?
14. 01. 2022 04.45Višina plače in morebitnih drugih dohodkov vpliva na prejemanje in odmero socialne pomoči. A dvig minimalne plače ne bo bistveno vplival na upravičence do navedenih socialnih transferjev, ocenjujejo na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

V najbolj čarobnem delu leta lahko podarite dobro delo
10. 12. 2021 05.00Veseli december je najbolj čaroben del leta, je mesec obdarovanja, veselja, sreče, praznovanj in dobrih del. Tako kot vsako leto v prazničnem vzdušju potekajo številne dobrodelne akcije obdarovanj, pri katerih lahko sodeluje prav vsak.

Tako lahko študent pride do posojila
23. 11. 2021 04.45Tudi mladi si želijo posojil, s katerimi bi lahko rešili marsikatero finančno težavo, v kateri so se znašli, ali pa si privoščili nekaj, kar bi jim bilo le z varčevanjem dalj časa nedosegljivo. Zanimalo nas je, kako lahko študent pride do posojila.

V teh panogah najbolj primanjkuje delovne sile. Zakaj?
21. 10. 2021 09.44Slovenija se sooča z rekordnim pomanjkanjem delovne sile, prihodnje leto pa naj bi bilo deficitarnih kar 108 poklicev. Treba bi bilo zagotoviti ustrezne pogoje dela in ustreznejši plačni sistem, spremembe so potrebne tudi v izobraževanju, je bilo mogoče slišati na spletnem dogodku Pomanjkanje kadrov in deficitarni poklici.

Splošna bolnišnica Jesenice prek družbenih omrežij prosi za pomoč
20. 10. 2021 12.24Splošna bolnišnica Jesenice se sooča z zelo hudim pomanjkanjem kadrov zdravstvene nege. To že občutijo tudi bolniki, namesto 200 pa jih lahko v bolnišnici sprejmejo in oskrbijo le 170. Kadre brez večjega uspeha iščejo na različne načine, sedaj pa se prek družbenih omrežij s prošnjo za pomoč obračajo tudi na dijake in študente.

Veselje ob dosežku je nepopisno. A od nečesa je treba tudi živeti
30. 07. 2021 08.56Vsi se veselimo, ko naši športniki žanjejo uspehe ter se s tekmovanj domov vračajo z medaljami. Države svoje športnike denarno nagrajujejo za vsako osvojeno olimpijsko medaljo. Koliko športnikom nudi Slovenija? Poglejmo razpredelnice z zneski.

Kako štipendije za deficitarne poklice vplivajo na dohodnino?
14. 06. 2021 13.31Od 14. junija do vključno petka, 24. septembra 2021, lahko dijaki, ki bodo v šolskem letu 2021/2022 obiskovali 1. letnik srednjega poklicnega izobraževanja, oddajo vlogo za pridobitev štipendije za deficitarne poklice.

Po novem naj bi preverjali le dohodke, nič več premoženja
04. 06. 2021 05.00Materialni položaj družine, na podlagi katerega se priznavajo letne pravice, ki so pravice do otroškega dodatka, državne štipendije, subvencije vrtca, kosila in malice, se danes ugotavlja na podlagi premoženja in dohodkov družinskih članov. Po novem naj bi se materialni položaj družine ugotavljal zgolj na podlagi dohodkov.

Tako na višino pokojnine vpliva zaslužek, ki ga dobite s sezonskim delom
31. 05. 2021 05.00V zadnjem času je največ povpraševanja po sezonskih delavcih za obiranje jagod in v hmeljarstvu, na Zavodu za zaposlovanje pa opažajo manj ponudbe kot prejšnja leta. Sezonska dela lahko opravlja kdor koli, so pa fizično naporna in slabo plačana. Ali lahko sezonsko delo vpliva na višino nadomestila za brezposelnost, pokojnine in štipendije?

Milijarder, ki je ves denar podaril
19. 02. 2021 11.21Devet milijard dolarjev oz. 7,7 milijard evrov. Toliko denarja je bogataš Chuck Feeney podaril organizacijam po svetu. Feeney je večkrat poudaril, da je umreti bogat enako kot umreti osramočen.