kam po pomoč

Od Malih Lipljen do Irske: kako je Tajda uresničila sanje o študiju v tujini
05. 03. 2025 04.38Tajda Svetek si je upala storiti drzen korak in danes študira športno psihologijo na Irskem. Njena študijska pot se je začela na Nizozemskem, nato pa jo je želja po novih izzivih popeljala naprej. V intervjuju razkriva, kako je našla način za financiranje študija, katere so ključne razlike med Slovenijo in tujino ter kaj svetuje študentom, ki razmišljajo o odhodu.

Koliko gotovine bi morali imeti za morebitne izredne razmere?
03. 03. 2025 08.59Vsako gospodinjstvo bi moralo imeti sklad za izredne razmere, opozarjajo v Nemčiji. Ga vi imate?

Nova generacija multimilijarderjev: Denar jim povzroča krivdo in sram, zato naredijo vse, da se ga znebijo
23. 02. 2025 04.53Nedavno je v ZDA potekala konferenca 'Making Money Make Change', na kateri bodoče in sedanje dediče milijarderjev izobražujejo, kako prerazporediti bogastvo, ki jim, kot pravijo, povzroča krivdo in sram.

Zakonca, ki sta nezadovoljna s skoraj 250.000 evri letnega zaslužka
10. 01. 2025 11.15Ona bi agresivno varčevala in omejila prav vse želje, on pa bi rad lagodneje živel.

Neverjetno, koliko denarja zaslužijo že pokojni zvezdniki
09. 11. 2024 04.02Preverite zaslužke pokojnih zvezdnikov v letu 2024 in kam gre njihov denar.

Neverjetno, kako nas želijo prevarati!
17. 05. 2024 07.32Tržni inšpektorat RS opozarja na porast nenaročenih pošiljk blaga, ki jih slovenski potrošniki v zadnjem času prejemajo brez predhodne privolitve oz. naročila. Izkazalo se je, da pakete največkrat pošiljajo podjetja iz tujine, tudi s Kitajske. Ponudbe, ki pozivajo k takojšnjemu ali odloženemu plačilu, so sicer v nasprotju z zakonom, dodajajo.

Pametni triki za varčevanje pri nakupovanju
10. 05. 2024 04.36Postanite pozoren nakupovalec s temi nasveti.

Preverite pravice in dolžnosti glede dopusta!
30. 03. 2024 04.01Ali lahko delodajalec samovoljno razporeja in odredi dopust ne glede na želje zaposlenega, če denimo beleži začasen upad dela?

Ali vaši otroci iščejo službo? Tukaj je 10 načinov, kako jim lahko pri tem pomagate
25. 01. 2024 04.12Ne, to ne pomeni, da jim boste zaposlitev uredili prek svojih vez in poznanstev. Prav tako to ne pomeni, da boste zaposlitev iskali namesto njih.

'Najprej plačaj sebi'
18. 12. 2023 08.48Tisti z nadpovprečno plačo nimajo več izgovorov.

Še vedno lahko pomagate in pošljete SMS-sporočilo
19. 09. 2023 10.51Organizacije, ki zbirajo pomoč za prizadete v poplavah, svojega dela še niso končale in še vedno lahko pomagate. Na petkovi dobrodelni tekmi na nogometnem spektaklu v Stožicah je bilo zbranih več kot 3,5 milijona evrov, a to še zdaleč ni končni znesek. Ste že poslali SMS-sporočilo POMAGAM5 na 1919?

Kaj je naložbeni portfelj in kako ga sestaviti?
30. 08. 2023 04.45Naložbeni portfelj je zbirka naložb, ki jih ima v lasti posameznik ali podjetje. Sestavljen je iz različnih vrst naložb, kot so delnice, obveznice, nepremičnine, surovine, vzajemni skladi itd. Namen naložbenega portfelja je doseči določene cilje glede donosnosti in tveganja.

Kako se vrniti na delo po dopustu?
23. 08. 2023 04.45Po dolgem in sproščujočem dopustu se ponavadi na delovno mesto vrnete s svežimi močmi in novimi idejami. Vendar pa se lahko prilagajanje ponovnemu delovnemu ritmu in obveznostim po dopustu izkaže za izziv. V tem članku bomo predstavili nekaj koristnih nasvetov, ki vam bodo v pomoč, da se lažje prilagodite in učinkovito začnete delati po dopustu.

Bi denar nakazali kar na osebni račun žrtev poplav? Zakaj to ni pametna ideja ...
08. 08. 2023 08.13Vsi želimo pomagati takoj in zdaj, a v tej naglici lahko žrtvam poplav s temi nepremišljenimi dejanji naredimo več škode kot koristi. Zakaj ni dobro, da denarno pomoč nakazujemo na osebne račune?

Ali morate biti med dopustom in bolniško dosegljivi za delodajalca?
05. 07. 2023 05.00Ali mora biti delavec, medtem ko je na letnem dopustu, dosegljiv za delodajalca - po telefonu, elektronski pošti ali kako drugače? Preverite in povejte, kaj vi menite o tem.

Prepir zaradi uničene dovozne poti se je končal ...
07. 04. 2023 08.30Medsosedski spori imajo v Sloveniji neslavno, a žal bogato tradicijo. Zanje je najpogosteje kriv hrup, takoj za petami mu sledijo nesoglasja glede meje in služnosti zemljišča. Večina poskuša težave najprej rešiti na miren način, s pogovorom, preverjanjem dejstev. Nekateri so pri tem uspešni, ostali morajo pravico iskati na sodišču, kar s seboj prinese izdaten stres ter ogromne stroške. A obstaja še tretja možnost, na katero pa večina pomisli šele, ko je že prepozno!

Ne boste verjeli, kam odhajajo učitelji ...
09. 03. 2023 04.00V Sloveniji primanjkuje od 4000 do 5000 učiteljev na osnovnih in srednjih šolah, po pogovorih z vodstvi šol ocenjujejo v SVIZ. Največje je pomanjkanje učiteljev matematike, fizike, računalništva, kemije in tehnike ter za poučevanje strokovno teoretičnih predmetov, izvajanje praktičnega pouka in dodatno strokovno pomoč. Nanizani se raje odločajo za bolje plačane službe v gospodarstvu, vodstva šole pa kadrovsko stisko rešujejo z zaposlovanjem študentov in nadomeščanjem učiteljev brez ustrezne strokovne izobrazbe.

Oskrbovana stanovanja: kaj preveriti pred vselitvijo?
07. 03. 2023 03.30Ni nujno, da mora lastnik kot najemodajalec ali kot prodajalec oskrbovanih stanovanj obenem obvezno zagotavljati storitve, kot denimo pomoč pri pospravljanju, kuhanju, umivanju, oblačenju, hranjenju ... Gre namreč za stvar dogovora med stanovalci in ponudniki, kar pomeni, da je lahko ali pa ne predvideno ob najemu oziroma ob nakupu.

Vse o odpovedih delovnega razmerja – tako rednih kot izrednih
09. 02. 2023 05.00Ob enostranski odpovedi pogodbe o zaposlitvi se morata delodajalec in delavec držati določenih pravil ter imata tako pravice kot tudi dolžnosti. Zakon zaradi varstva pravic delavcev denimo med drugim praviloma ne dovoljuje odpovedi med bolniško, nego, nosečnostjo, porodniško ali starševskim dopustom, ob vložitvi tožbe zoper delodajalca ter zaradi udeležbe pri zakoniti stavki, članstva v sindikatu ali osebnih okoliščin. Na vprašanja o odpovedi delovnega razmerja je odgovarjal odvetnik Žiga Marovt.

Kateri bodo najbolj iskani poklici v naslednjih 10 letih?
03. 02. 2023 04.45Vpis na želeno fakulteto je za tiste, ki imajo jasno vizijo o svoji karierni poti, precej lahek, a takih 'srečnežev' je izjemno malo. Od te odločitve je namreč v veliki meri odvisna prihodnost posameznika, zato zahteva tehten razmislek in preudarno ravnanje. Poleg napovedi o najbolj iskanih poklicih v prihodnjih letih so maturantom pri končni odločitvi v veliko pomoč informativni dnevi posameznih fakultet. Kam se torej trenutno najbolj splača vpisati?

'Zavlačevanje je tipična značilnost nadarjenih brez primernih izzivov'
27. 01. 2023 03.30Smo v obdobju, ko se otroci devetošolci in najstniki v četrtih letnikih srednjih šol sprašujejo, kako naprej. Kaj je moj poklic, kaj poslanstvo in za kaj sem nadarjen oz. nadarjena? Kako naj ravnajo starši? Kako prepoznati, za katero stvar si nadarjen oz. je nadarjen tvoj otrok? Ali je nadarjenost dovolj, da se usmeriš v določen poklic?

'Ne govorimo o nekem zapravljanju, ampak stalno odpovedovanje je težko'
29. 09. 2022 08.24Katero položnico plačati ta mesec in katera lahko počaka? Zaradi katerega neplačanega stroška lahko družina ostane brez strehe nad glavo? Kako je biti zaposlen in revež, ki potrebuje pomoč humanitarnih organizacij? O tem smo se pogovarjali s koordinatorko Verige dobrih ljudi pri Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje Živo Logar.

Če to pustite pri smetnjaku, lahko dobite kazen
16. 06. 2022 09.59Spomladi in poleti se pogosto spravimo generalno očistiti dom nepotrebnih in za vsaj nas nič več uporabnih stvari. Odsluženo odvržemo v smeti, nekaj pa je škoda zavreči, saj je lahko še uporabno in lahko pride prav komu drugemu. Takrat se porodi vprašanje, kam s stvarmi, ki jih ne potrebujemo več. Preverite!

Tako se deli javni denar v Sloveniji
16. 05. 2022 05.00Država dobiva denar iz različnih virov, in sicer od davkov, prispevkov od plač in drugih dohodkov, premoženja, DDV-ja, dohodnine, trošarin in tudi Evropske unije. Ampak ali veste, kam gre javni denar? Preverite!

Kam se lahko obrnete, če ste brez osebnega zdravnika?
07. 02. 2022 04.45131.000 zavarovancev nima izbranega osebnega zdravnika, saj jih je preprosto premalo. Najhuje je v velikih mestih in nove paciente sprejema le še peščica. Razlogi so različni in tudi ukrepi obstajajo, a ni čarobne paličice in pozitivnega učinka ne bo čez noč.

Recept, kako oplemenititi privarčevani denar
03. 12. 2021 04.45V negotovih časih pandemije covid-19, naraščajoče inflacije in hkratne gospodarske rasti finančni strokovnjaki ocenjujejo, v katere delnice je pametno vlagati.

Nasveti učiteljice, ki so koristni za celo življenje
19. 10. 2021 08.34Učiteljica Estera Popovič je za Cekin.si spregovorila o tem, katere tehnike učenja spodbujati pri mladih. Gre za tehnike, ki nam lahko koristijo celo življenje – tudi med študijem in na delovnem mestu.

Največji 'hiti' med destinacijami to jesen, po katerih povprašujejo Slovenci
31. 08. 2021 05.00Bomo jeseni še lahko potovali in kam? V turističnih agencijah so optimistični in upajo na dobro jesen. Optimizem jim vliva tudi precejšnje zanimanje za potovanja pri ljudeh, ki so se s korono že naučili živeti, delati in potovati. Preverili smo, po katerih destinacijah je največ povpraševanja za jesenska potovanja.

To so letošnje hit destinacije za Slovence
28. 06. 2021 08.00Poletna turistična sezona je tu, a številni posamezniki in družine še nimajo rezerviranih počitnic niti jasnih načrtov o tem, kdaj in kje bodo preživeli letošnji zaslužen poletni oddih. Z rezervacijami mnogi odlašajo, a ne zato, ker čakajo na ugodnejšo "last minute" ponudbo, pač pa zato, ker preverjajo, kam sploh lahko potujejo in pod kakšnimi pogoji. Preverili smo, katere so hit destinacije za Slovence v letošnjem letu.

Med epidemijo je postalo jasno, kako malo je potrebno za dobro počutje na delovnem mestu
01. 05. 2021 05.00"Kako si? Potrebuješ kaj?" Nadrejeni lahko s preprostim vprašanjem ustvari boljše počutje na delovnem mestu.