katarina čeč labernik

Delitev premoženja zunajzakonskih partnerjev: kako poteka?
06. 02. 2025 04.52Na začetku se imajo vsi radi in običajno velja "kar je moje, je tvoje, je najino". Ob razpadu zveze pa se stvari lahko zapletejo in ob delitvi premoženja nastanejo spori; pri zunajzakonskem partnerstvu so najbolj pogosta vprašanja, kaj je skupno in kaj posebno premoženje ter koliko časa je dejansko trajalo razmerje. Na kakšen način se deli premoženje zunajzakonskih partnerjev oziroma ali so kakšne posebnosti v primerjavi z delitvijo premoženja ob razvezi zakoncev, je pojasnila odvetnica Katarina Čeč Labernik.

Morate vedeti, če želite kupiti ali prodati nepremičnino
28. 08. 2024 04.07Pred nakupom nepremičnine moramo imeti v mislih marsikaj, med drugim tudi gradbeno in uporabno dovoljenje. Na kaj je treba biti pozoren, kdaj je bolje odstopiti od nakupa, kaj se lahko uredi naknadno, kakšni so stroški in tako naprej. Na naša vprašanja sta odgovarjali odvetnica Katarina Čeč Labernik in arhitektka Sara Zorzut.

Odvetnica razkriva, kaj storiti, če vas nekdo prosi, da bi bili njegov porok
08. 04. 2024 08.10Porok jamči za odplačilo dolga z vsem svojim premoženjem in je dolžan odplačevati kredit, če ga kreditojemalec ni več zmožen. Finančno tveganje je veliko, zato je pred prevzemom poroštva bistven tehten premislek. Odvetnica Katarina Čeč Labernik pred podpisom pogodb, ki bi lahko vplivale na premoženje – torej tudi prevzem poroštva – obenem svetuje posvet s pravnim strokovnjakom.

Kdaj zakonec ni odgovoren za dolgove drugega in kdaj zanje soodgovarja?
22. 02. 2024 04.55Vsak načeloma sam odgovarja za svoje dolgove, a med zakoncema oziroma zunajzakonskima partnerjema je uzakonjen poseben režim odgovornosti za dolgove. Kdaj zakonec ni odgovoren za dolgove drugega in kdaj zanje soodgovarjata, kako je, če ima zakonec denimo podjetje in sam ni ustvaril dolgov, ter kaj se zgodi ob morebitni ločitvi ali smrti, je razložila odvetnica Katarina Čeč Labernik.

Poskrbite za pravilen vpis v zemljiško knjigo
23. 01. 2024 05.00Kako lahko zakonca uredita premoženje in zakaj je pametno, da so še pred morebitno ločitvijo ali ob morebitnem dedovanju urejena premoženjska razmerja? Kako se pri zakoncih vpiše lastninska pravica v zemljiško knjigo? Pojasnjuje odvetnica Katarina Čeč Labernik.

Kdaj je država upravičena do premoženja umrlega?
17. 01. 2024 06.32Kako je z nujnimi deleži, če je zapustnik "pozabil" na nujne dediče? Lahko izpodbijajo oporoko oziroma kakšen delež zapuščine jim pripada, če sploh? Pojasnjuje odvetnica Katarina Čeč Labernik.

Umrli za seboj pustil velike dolgove. Kako v tem primeru poteka dedovanje?
31. 01. 2023 05.00Že tako ali tako je večinoma izjemno težko, ko umre eden od staršev. Svojci žalujejo in treba je urediti vse potrebno za pogreb, sčasoma pa se je treba začeti tudi ukvarjati s premoženjem, ki ga je umrli pustil za seboj. Kaj pa, če je za seboj pustil tudi dolgove? V članku preverite postopke.

Ali lahko stvari bivšega ali bivše postavite na cesto?
26. 09. 2022 04.45Ločitev zakoncev ali razhod partnerjev je lahko izredno boleča življenjska izkušnja – najprej pogovor o koncu zveze, nato selitev. Pogosto se zgodi, da partner, ki se odseli iz skupnega gnezda, pusti nekaj svojih stvari v domu, kjer več ne prebiva. In čeprav se ga večkrat pozove, naj pride ponje, in čeprav večkrat obljubi, da bo to storil, do tega nikoli ne pride. Kako ukrepati, da se že tako težka situacija ne bi še dodatno zapletla, smo vprašali odvetnico Katarino Čeč Labernik.

Izvršba: kdaj in koliko vam lahko odtrgajo od plače?
18. 11. 2021 08.55V teh težkih časih je vse več dolžnikov, med katerimi so tudi tisti z minimalno plačo. Zakon jim omogoča, da se lahko še vedno preživljajo, dokler odplačujejo svoje dolgove, saj je izvršba na plačo v teh primerih omejena.

Minimalna plača in izvršba: vas lahko oberejo do golega?
05. 01. 2021 13.39Ljudje so v stiski in se zadolžujejo. Kaj pa, če se nekdo z minimalno plačo sooči z izvršbo? Ali jo je mogoče opraviti? O tem smo se pogovarjali tudi z odvetniki.

Ali bi lahko pacient zahteval povračilo stroškov nujne zdravstvene obravnave pri zasebniku, ki ga je obiskal, ker ni mogel priti do javnega izvajalca?
05. 10. 2020 08.24Zaradi ukrepov za omejitev širitve novega koronavirusa nenaročeni pacienti ne morejo več vstopiti v zdravstveni dom ali bolnišnico, da bi se morda osebno naročili, odnesli napotnico ali uredili kaj drugega potrebnega pri zdravniku. Nekateri so se znašli v brezizhodni situaciji, saj zdravnika niso mogli priklicati in morda tudi ni bilo njegovega (dovolj hitrega) odziva na elektronsko pošto. A dejstvo je, da je bilo telefonskih klicev več kot običajno in da na elektronsko pošto praviloma odgovarjajo po ordinacijskem času. Preverite, na koga se lahko obrnete, če ne morete priti do zdravnika!

Izvršba na plačo: kaj naj stori delodajalec, če izvršitelj pritiska na njihovo računovodstvo?
15. 09. 2020 09.27Pandemija je povzročila negotovo prihodnost številnih Slovenk in Slovencev. Tudi tistih, ki so ostali zaposleni, a so se zadolžili – že pred pandemijo ali med. Kakšna je naloga delodajalca v teh primerih, si lahko preberete v nadaljevanju.

Darilna pogodba: ali jo lahko prekličete?
10. 08. 2020 07.00Darilne pogodbe spadajo med najpogosteje sklenjene pogodbe. Lani smo jih v Sloveniji sklenili več kot 16.000. Pogosto so darilne pogodbe tudi predmet sodnih sporov, darovalci pa se velikokrat ne zavedajo, da darilne pogodbe ni tako enostavno kar preklicati. Tudi obdarjenci so nemalokrat neprijetno presenečeni, ker morajo na prejeto darilo plačati visok davek. Na kaj vse je treba biti pozoren, ko se odločite za darilno pogodbo?

Delodajalci v strahu: ali jih lahko delavci tožijo, če se okužijo na delovnem mestu?
03. 07. 2020 07.26Bi delavci lahko tožili delodajalca, če jih med pandemijo sili delati v neprimernih pogojih? Če delavci zbolijo, ker delodajalec ni poskrbel za potrebno varnost, je odgovornost za to možno pripisati delodajalcu, pravijo pravniki. V ZDA so nekatera podjetja že na sodiščih zaradi tovrstnih primerov. Kaj pa pri nas?

"Pozimi smo plačali apartma na Hrvaškem, nato smo želeli denar nazaj"
11. 05. 2020 08.22Ali lahko zaradi razmer po izbruhu novega koronavirusa zahtevamo povračilo denarja za prej vplačane počitnice? Ali lahko dobimo povračilo v denarju ali samo v vrednotnici? Preverite!