kazni v sloveniji

Sardinija je znana po čudovitih plažah, vendar ni več brezmejnega uživanja na mivki
19. 04. 2025 13.47Množični turizem je uničil že marsikatero prečudovito destinacijo. Čim lepši je kraj, čim bogatejša je njegova zgodovina in čim bolj razkošna narava, tem bolj je obiskan. In potem so vsi ti aduti v resnični nevarnosti.

Florida rahlja omejitve glede otroškega dela. Kako je s tem pri nas?
27. 03. 2025 18.35Floridski republikanci si prizadevajo za potrditev zakona, po katerem bi lahko ameriški najstniki, stari najmanj 14 let, po novem delal tudi več kot 30 ur na teden in v nočnih izmenah tudi v času šolanja, brez premora za malico, poročajo ameriški mediji. Sedanja zakonodaja najstnikom v času šolskega leta nočno delo prepoveduje. Kako je z delom otrok v Sloveniji?

Denar in kriminal: Tekma brez konca – od ponarejanja do kibernetskih prevar
25. 11. 2024 09.43Denarni kriminal spremlja človeštvo od trenutka, ko smo izumili denar. Njegove razsežnosti segajo od preprostih ponarejanj in ropov do zapletenih digitalnih prevar, ki izkoriščajo najsodobnejšo tehnologijo. Nepridipravi so iznajdljivi, hitri in ustvarjalni. Vodi jih želja po dobičku in premoči nad sistemom. Nenehno iščejo nove priložnosti in načine, kako preseči obstoječe varnostne mehanizme. V "tekmi brez konca" tekmujejo z organi pregona in vsemi nami. In tekmovanje, kdo bo korak pred drugimi, se bo nadaljevalo, vse dokler bo na Zemlji človeštvo. Oziroma ... dokler bo na Zemlji denar.

V službi se je odvil dogodek, ki ima lahko hude posledice
05. 03. 2024 08.01Najbrž ga ni odraslega človeka, ki se ni že kdaj sprl v službi. Običajno gre za izmenjavo ostrih besed, morda nekoliko povzdignjen ton glasu, nadaljuje pa se z nekaj dnevi ali tedni grdih pogledov. A ti grdi pogledi lahko prerastejo v trajno izolacijo iz kolektiva, širjenje laži, trpinčenje, šikaniranje in izživljanje. V tem primeru pa gre že za mobing, ki je v Sloveniji sicer prepovedan, a v delovnem okolju vseeno pogostejši, kot si morda mislite. Prav zato je ključnega pomena, da si pravočasno zagotovite ustrezno zaščito, ne da bi morali za to najeti kredit.

Najemodajalci, to morate vedeti
21. 02. 2024 04.06Če sodimo med lastnike nepremičnin, se lahko odločimo za oddajanje stanovanja v najem, a moramo najprej vedeti, kakšne so naše pravice in dolžnosti, da bi se izognili nepotrebnim skrbem oziroma dodatnim zapletom. O tem smo se pogovarjali tudi z odvetnico mag. Darjo Bajželj.

Slovenija po višini minimalne plače v EU na osmem mestu. Poglejte, kdo je na prvem!
06. 02. 2024 11.21V Sloveniji je minimalna plača za letos določena pri 1254 evrov bruto, s tem pa je osma najvišja v Uniji.

Prejeli so milijarde za svoje ideje, a vse je bila prevara
20. 12. 2023 05.00Na stotine danes svetovno znanih podjetij je svojo pot k uspehu začelo kot start-up. Številna podjetja so s svojo idejo osvojila svet, investitorje in uporabnike. Prejeli so občutne finančne vložke, nato pa ... Popolni kolaps, stečaj, investitorji so ostali brez vsega, uporabniki tudi. Poglejmo nekaj najbolj znanih primerov.

Vlada sprejela predlog novele zakona o delovnih razmerjih, odzivi neenotni
19. 10. 2023 22.50Vlada je sprejela predlog novele zakona o delovnih razmerjih, sprejeta različica pa je bližje željam sindikalne kot delodajalske strani. Medtem ko so sindikati odločitev vlade pozdravili, delodajalci menijo, da sprejem neusklajene novele pomeni dokončen pokop socialnega dialoga.

Kako dobiti študentsko napotnico?
18. 10. 2023 06.23Študentsko delo je za mnoge mlade priložnost za finančno neodvisnost in pridobivanje dragocenih izkušenj. Vendar pa je za zakonito opravljanje študentskega dela v Sloveniji potrebna študentska napotnica. V tem članku vam bomo razložili, kaj je študentska napotnica in kako jo pridobite, da se izognete morebitnim težavam.

Kako naj si vplivnež zagotovi dolgoročno in donosno oglaševanje?
13. 10. 2023 04.45V današnjem digitalnem svetu se stalno širi tudi vloga vplivnežev pri oglaševanju, ki so zaradi čedalje večjega vpliva na sledilce pomembni sooblikovalci trendov v celotni družbi in imajo kot taki tudi veliko odgovornost. Na kaj morajo biti pozorni pri oglaševanju in kako se lahko izognejo spornim promocijam, da v očeh sledilcev postanejo zaupanja vredni ter da si zagotovijo dolgoročno in donosno sodelovanje z uglednimi podjetji, sta obrazložila strokovnjaka za digitalni marketing Monika Horvat in Martin Korošec.

Ali ste za takšno kaznovanje prehitrih voznikov?
07. 06. 2023 13.07Eden najbogatejših Fincev prehitro vozil in prejel rekordno kazen. Bi bila takšna politika kaznovanja prehitrih voznikov primerna tudi v Sloveniji?

Slovenci tako želeli ogoljufati zavarovalnice
19. 05. 2023 13.06Približno 10 odstotkov vseh prijavljenih škod naj bi bilo posledica zavarovalniške prevare, pri čemer nastane za več milijonov evrov škode. Goljufije zaznavajo na vseh področjih zavarovanj, največ pa jih odkrijejo na področju avtomobilskih škod.

Denarna socialna pomoč: kdo je upravičen do nje?
04. 04. 2023 13.25Denarna socialna pomoč – kdo jo lahko dobi in kako se določi njena višina?

Ko zavarovalnica noče kriti škode iz kasko zavarovanja
17. 02. 2023 05.00Zelo hitro se zgodi tudi najbolj previdnim voznikom, da pride do nesreče ali pa morda prekoračitve hitrosti. Zato so kazni, izrečene v prometu, pogoste. V nadaljevanju smo za vas zbrali nekaj koristnih informacij, med drugim tudi, kje lahko preverite svoje stanje kazenskih točk, kdaj imate možnost polovičnega plačila globe in kaj lahko storite, če se ne strinjate z izrečeno kaznijo.

To mora paziti s.p., če opravlja storitve za tujega naročnika
25. 11. 2022 06.46Samostojni podjetnik lahko opravlja storitve za tujega naročnika, a mora paziti, da tovrstno sodelovanje nima elementov rednega delovnega razmerja.

Osebe brez stalnega naslova: s kakšnimi težavami se soočajo?
11. 07. 2022 05.00Biti najemnik v Sloveniji pogosto pomeni biti ves čas v negotovosti glede osnovnih in za mnoge samoumevnih stvari, kot je denimo stalno prebivališče. To je namreč ena od težav, s katero se soočajo številni najemniki. Lastniki namreč pogosto podpis najemne pogodbe pogojujejo s tem, da najemnik na naslovu ne sme prijaviti stalnega prebivališča. Kaj pravi zakonodaja in kaj lahko v tem primeru naredi posameznik?

Toliko znaša globa, če vas Dars dobi brez e-vinjete
13. 04. 2022 05.00Dars opozarja, da bodo pred prazniki na celotnem avtocestnem omrežju izvedli poostren nadzor nad uporabo e-vinjet. Preverite, kakšne so zagrožene kazni za neuporabo e-vinjete.

Koliko in na kakšen način bodo po novem obdavčene kriptovalute?
10. 01. 2022 04.45V Sloveniji trenutno ni podatkov o obsegu trgovanja s kriptovalutami in fizična oseba se lahko kljub zaslužku izogne plačilu davkov. A obetajo se spremembe. Po prvem predlogu je bila predvidena 10-odstotna obdavčitev fizičnih oseb ob vnovčitvi 15.000 evrov v koledarskem letu, po prejetih pripombah pa pripravljajo novo različico predloga zakona.

To vse je treba urediti pred odhodom na dopust na Hrvaško
16. 06. 2021 05.00Če smo v naši družini še lani apartma rezervirali v sredo in na dopust na hrvaški otok odpotovali že čez dva dni v petek, je letos drugače. Lani je bilo denimo mogoče tik pred zdajci in v višku sezone dobiti dober apartma ob morju za nizko ceno, letos pa smo ob iskanju že zdaj zaznali večjo zasedenost in tudi višje cene.

Nič več avtomatičnih obvestil o neplačilu prispevkov. Vlogo morate oddati sami
14. 05. 2021 05.00Delodajalcev, ki ne plačujejo plač in prispevkov, je čedalje manj. Kaj pa v resnici pomeni za zaposlenega, če nima plačanih prispevkov? Kakšne so posledice glede delovne dobe, zavarovanj, pokojnine? In še: kako lahko preverite, ali imate plačano vse, kar vam pripada iz naslova plače?

Ponarejeni računi, fiktivni kupci ... - tako skušajo utajiti davke ob uvozu vozil
05. 05. 2021 05.00Finančna uprava na področju utaje davkov ob uvozu vozil letno odkrije za več milijonov evrov neplačanih dajatev. Poseben problem pa predstavljajo luksuzna vozila, ki jih uporabljajo slovenski državljani (podjetja) in ki so neupravičeno registrirana v tujini, s čimer se izognejo plačilu dajatev v Sloveniji, opozarjajo na Finančni upravi.

Gradbeni zakon omogoča več možnosti legalizacije objektov
22. 04. 2021 05.00Gradbeni zakon pod določenimi pogoji omogoča pridobitev dokumentacije za črne gradnje, ki so bile zgrajene brez ustreznih dokumentov. Legalizacija seveda tudi stane; zneski so odvisni od več dejavnikov in vključujejo tudi "kazni za črnograditeljstvo". Treba pa je tudi poudariti, da so tako izdana dovoljenja pogojna.

Takšne bi bile nove kazni za prekoračitev hitrosti
28. 12. 2020 08.32Predlog zakona o pravilih cestnega prometa občutno znižuje kazni za prekoračitev hitrosti. Bodo pa globlje v žep segli tisti, ki med vožnjo uporabljajo telefon.

Šivate zaščitne maske? Preverite, kdaj morate prijaviti dejavnost!
19. 11. 2020 05.45Po pojavu novega koronavirusa so ponekod v Sloveniji doma začeli šivati zaščitne maske za večkratno uporabo. Nekateri za domače in v dobrodelne namene, nekateri pa jih tudi prodajajo. Preverite, ali je treba prijaviti dejavnost.

Če služite z blogom, je treba prijaviti dejavnost
16. 11. 2020 07.10Vse več je tako imenovanih vplivnežev, ki po spletu služijo z blogi, vlogi, objavami in filmčki. Preverite, ali je treba imeti registrirano dejavnost in kako je s plačevanjem davkov!

Tudi za nepravilno nošenje maske vas lahko oglobijo
23. 10. 2020 16.46Od ponedeljka je v Sloveniji znova razglašena epidemija, od takrat pa je vlada že večkrat zaostrila ukrepe. Za neupoštevanje ukrepov so zagrožene kazni od 400 do 4000 evrov. A kaj ta razpon pomeni? In kdo lahko izreče kazen?

Vsak bi imel pravico, da do 24 dni na leto dela od doma. Bi lahko to imeli tudi pri nas?
06. 10. 2020 08.25V zadnjih nekaj mesecih se razmere na področju dela bliskovito spreminjajo. Kako bi tovrstno delo uredili v Nemčiji in kaj se dogaja v Sloveniji?

Kazen za delodajalca, ki delavcev ni zaščitil pred okužbo
14. 09. 2020 08.30V ameriškem podjetju seveda zagotavljajo, da so storili vse, kar je zakonsko predpisano in kar je bilo v njihovi moči, da zaščitijo zaposlene.

Toliko odraslih Slovencev nosi čelado na kolesu
07. 09. 2020 08.25V Sloveniji so čelade obvezne za vse kolesarje do 18. leta starosti in pri pripravi nove zakonodaje je bilo veliko polemik, ali bi morale biti obvezne za vse. Novela zakona za zdaj ne viša starostne meje za kolesarje, po novem pa bodo predvidoma obvezne čelade tudi za vse mladoletne voznike e-skirojev.

Kljub karantenski odločbi šla po opravkih, avstrijske oblasti so jo takoj kaznovale
27. 07. 2020 08.11Iz Avstrije poročajo o primerih kršitev karantenskih odločb. Vsak primer obravnavajo individualno. Če gre za namerno širjenje virusa, potem lahko kršitelj konča v zaporu.