ki nimajo evra

Pozabite na statusne simbole. Najbogatejši hočejo tisto, česar se ne da kupiti
11. 03. 2025 04.17Ultrabogati so od nekdaj imeli svoje statusne simbole, na primer torbice Hermes Birkin, ki dosegajo vrtoglave cene, obstajajo pa tudi čakalne liste. A do nekaterih teh simbolov so se prebili tudi povprečno bogati, kar gre ultrabogatim v nos. Želijo namreč biti posebni.

Kje naj pomoč dobijo mladi brezposelni?
18. 02. 2025 04.00Razmere na trgu dela so na splošno že nekaj časa ugodne, se je pa v letu dni občutno zvišala brezposelnost med mladimi. Januarja je število registriranih brezposelnih mladih medletno poraslo za 5,1 odstotka, njihov delež med vsemi brezposelnimi pa za 0,8 odstotne točke. Rast je predvsem posledica večjega priliva in počasnejšega zaposlovanja.

Višje plače za javni sektor, višje cene vrtcev za vse
14. 02. 2025 09.20Zvišanje plač v javnem sektorju se ponekod preliva v višje cene vrtčevskih programov. Med mestnimi občinami so se za ta korak že odločili v Kopru, Velenju, Slovenj Gradcu in Murski Soboti, ponekod o tem razmišljajo, nekatere občine, med njimi ljubljanska, pa bodo še počakale na ocene vpliva plačne reforme na stroške javnih vrtcev.

Ali ste vedeli, da dispečerji v centrih za obveščanje že 11 mesecev stavkajo?
15. 01. 2025 05.49Operaterji na številki 112 so februarja lani začeli stavko, ki po 11 mesecih še traja. Njihova delovna mesta so po novem opredeljena kot delovna mesta dispečerjev v centrih za obveščanje, hkrati se tudi njim s plačno reformo izboljšujejo plače. A opozarjajo, da še vedno niso obravnavani enako kot dispečerji v zdravstvu in gasilstvu.

'Fiksnega dohodka ni. Vse je odvisno od tega, koliko bo dela'
06. 01. 2025 08.36Zgodbe o sezonskem delu na Aljaski vzbujajo vse več pozornosti, Zorica, delavka iz Srbije, pa je delila svoje izkušnje in izzive ter prednosti, ki jih tovrstno sezonsko delo prinaša. Delo v tovarni rib na mrzli Aljaski se morda sliši težko in zahteva nadure, vendar so delavci večinoma zadovoljni in se vedno znova vračajo, predvsem zaradi dobrega plačila. Omenjena ženska pravi, da sezona traja pet mesecev, tempo dela je zahteven, a se je treba navaditi tudi na življenje daleč od doma.

Kriptovalute: samo špekulacija ali tudi uporabna vrednost?
27. 11. 2024 04.16Tržna kapitalizacija kriptovalut je v mesecu novembru presegla tri bilijone dolarjev. Po podatkih platforme Coinmarketcap je bilo v zadnjih 30 dneh skoraj za 250 milijard dolarjev (več kot 238 milijard evrov) nakupnih in prodajnih transakcij s kriptovalutami, ki so se izvedle na centraliziranih in decentraliziranih kripto borzah. Kaj je ključni razlog tako hitre rasti velikosti kripto trga?

Največji padci v kripto zgodovini: lekcije za vlagatelje
20. 11. 2024 04.39Ob trenutni hitri rasti bitcoina in ostalih kripto valut človek lahko zelo hitro dobi varljiv občutek, da gredo vrednosti na kripto trgih lahko samo gor. Zgodovina nas uči, da je vse zelo ciklično. Vsakič je hitri rasti sledil tudi hiter in zelo konkreten padec. Res je, da je vsaj do sedaj za bitcoin veljalo, da je bil potrpežljiv vlagatelj vedno v plusu, ne glede na to, kje na krivulji tržne cene je to kripto valuto kupil. V najslabšem primeru, to je nakup na vrhu cene posameznega cikla, je moral počakati par let in prebroditi kripto zimo.

Toliko denarja bi morali imeti privarčevanega glede na vašo starost
11. 11. 2024 04.35Ste tudi vi med tistimi, ki kljub naraščajočim stroškom hrane in energije ter drugim plačilom uspete vsak mesec še kaj privarčevati? Če vas zanima, koliko privarčujejo drugi vaše starosti, potem preverite, kaj je pokazala britanska raziskava.

Kako optimizirati davčne obveznosti pri investiranju?
24. 10. 2024 04.59Varčevanje in investiranje ponujata priložnosti za povečanje premoženja, vendar imata tudi davčne posledice, ki jih je smiselno optimizirati. Zakonodaja v Sloveniji omogoča vlagateljem določene ugodnosti za zmanjšanje davčnih obremenitev, zlasti ob upoštevanju vrste, dobe imetništva in pravilnega časovnega razporejanja naložb. Kako najbolje izkoristiti razpoložljive davčne olajšave, pojasnjujeta strokovnjakinji Sonja Omerza in Sonja Lovše Bambič.

Digitalni evro – kaj je in kaj ni?
23. 10. 2024 04.59Papirnati denar se je v Evropi pojavil leta 1661, ko ga je izdala švedska centralna banka. Prav lahko se zgodi, da bo Švedska tudi ena prvih držav na svetu, ki bo gotovino dala ven iz uporabe. Švedska še zdaleč ni edina država, ki svojo strategijo monetarnega sistema gradi na prihodnjem temelju brezgotovinske družbe. Eden izmed takih projektov, ki je trenutno že v napredni fazi razvoja, je tudi projekt Digitalnega evra ("eEuro"). S tem projektom je leta 2021 začela Evropska centralna banka ("ECB").

Bomo doživeli nočno moro pred božičem?
21. 09. 2024 04.50Bo božično blago na naše police prišlo z zamudo? Ali bo dražje kot pretekla leta?

Babice (in dedki) – brezplačna delovna sila?
30. 07. 2024 04.54Avstralska babica sprožila burne odzive zaradi izjave, da ne bo pomagala skrbeti za svoje vnuke. Med tem pa babice in dedki na Švedskem prejmejo plačilo od države, če zagotavljajo varstvo za svoje vnuke.

V katerem podjetju imajo najvišji regres?
14. 06. 2024 04.38Katera podjetja v Sloveniji so med najbolj radodarnimi pri izplačilih regresa? Preverite!

Furs pripravil prvi sveženj izračunov dohodnine za lani
02. 04. 2024 11.35Finančna uprava je na pošto poslala prvi sveženj informativnih izračunov dohodnine za lani. Zavezanci jih bodo na dom prejeli po navadni pošti, in sicer v prvih dneh aprila.

Potica za veliko noč: toliko boste letos odšteli za sestavine
27. 03. 2024 11.49Zavihajte rokave, saj je že skrajni čas za peko potice! A koliko nas bo to razvajanje stalo? Cene so preučili na statističnem uradu in ugotovili so to!

Če še nimate denarja na zalogi, poskusite s temi strategijami
26. 03. 2024 04.01V življenju se zgodi marsikaj nepričakovanega – naj gre za popravilo avtomobila, požar v domu ali okvaro kakšnega večjega aparata. In pogosto so nepričakovane stvari drage.

Kdaj vam lahko delodajalec da odpoved?
19. 03. 2024 08.13Trg dela se v zadnjih letih korenito spreminja. Veliko naših staršev je bilo denimo celotno delovno dobo zaposlenih pri istem delodajalcu, kar je danes prej izjema kot pravilo. Poleg tega razvoj informacijske tehnologije in digitalizacija zahtevata nova znanja in kompetence, ki jih nekateri zaposleni nimajo, zato jih je upravičeno strah pred izgubo delovnega mesta. Nasploh je trg dela vse bolj fleksibilen, zato se splača zavarovati pravno zaščito v službi in tako poskrbeti, da si v primeru odpovedi pogodbe ali težav na delovnem mestu prihranimo vsaj finančne skrbi.

Ali bi morali otroku plačevati za gospodinjska opravila?
23. 02. 2024 04.21Ko so otroci mlajši od 14 let, je običajno edini način, da zaslužijo denar, to, da delajo za starše.

Toliko denarja vsak mesec prihrani nemška družina
09. 02. 2024 08.24Neverjetno, kakšni zneski so to. A od Nemcev obstajajo še boljši! Obe državi, ki sta v stopnji varčevanja gospodinjstev prehiteli Nemčijo, se nahajata v Evropi.

Kaj lahko v Nemčiji ali Sloveniji kupite za dva evra?
15. 01. 2024 03.01Stopnja skrajne revščine v svetu se je od leta 1990 znižala. Uspehe naj bi zabeležili predvsem na Kitajskem in v Indiji. Toda ali je res tako? Kako zanesljivi so podatki Svetovne banke? In kaj pomeni biti reven?

Bogataši ne zapravljajo denarja za te stvari. Kaj pa vi?
30. 12. 2023 05.00Premožnejši si lahko privoščijo veliko, bogataši (skoraj) vse. A kljub temu s svojim denarjem ravnajo previdno in premišljeno. Vsaj večina med njimi.

V katerih evropskih državah so plače najvišje in kje so najnižje?
04. 12. 2023 05.00Švica in Islandija sta državi z najvišjimi plačami v EU in EGP, Bolgarija in Romunija pa imata najnižje plače.

Študenti brez statusa si morajo čim prej urediti zdravstveno zavarovanje
04. 10. 2023 04.45Študenti, ki so dopolnili 26 let ali so oktobra ostali brez statusa študenta, si morajo čim prej urediti obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje, četudi gre samo za obdobje treh mesecev, do uvedbe novega zdravstvenega prispevka, poziva ŠOS. Če tega ne bodo storili, bodo morali pri morebitnem zdravljenju storitve in zdravila namreč doplačati.

Tudi z bančnimi storitvami lahko privarčujete
21. 06. 2023 04.45Banke svoje storitve, med njimi dvig gotovine na bankomatih doma in v tujini, zaračunavajo različno. Zato zveza potrošnikov in združenje bank svetujeta potrošnikom, naj cene vnaprej preverijo pri svojih bankah. Dvig na napačnem bankomatu ali z napačno kartico je lahko precej drag.

Kaj storiti, če vam bankomat v tujini ponudi te možnosti?
14. 06. 2023 04.45Nasveti pred poletnimi počitnicami: poglejmo, na kaj morate biti pozorni, ko gre za dvigovanje gotovine v državah, ki nimajo evra.

Koliko denarja pa bo država vrnila vam?
03. 04. 2023 08.56Vse, kar morate vedeti o informativnem izračunu dohodnine za leto 2022: pomembni datumi, višina vračila, višina globe za davčni prekršek ...

To so osnovne plače zdravnikov
07. 11. 2022 08.17V skupini Mladih zdravnikov Slovenije opozarjajo, da se o plačah zdravnikov poroča senzacionalistično, "kar dodatno krepi nezadovoljstvo in načenja zaupanje med bolniki in zdravniki. Čeprav je resnica daleč od zapisanega in večina zdravnikov ne zasluži 5000 evrov in več."

Slovenija: 30 ur dela na teden za polno plačo?
24. 10. 2022 08.25Ideja o skrajšanem delovnem času je bila najprej zgolj predmet javne debate, nato so jo nekatere države in multinacionalna podjetja optimistično preizkusila v praksi in na presenečenje mnogih so bili rezultati večinoma izjemno spodbudni. Kljub temu je le peščici podjetij uspelo skrajšan delovnik v celoti implementirati v svoj poslovni model. Mednje sodi tudi znani slovenski trgovec, ki svojim zaposlenim omogoča zaposlitev za polni delovni čas s krajšo delovno obveznostjo. Kako je to videti v praksi?

Koliko stane dobro življenje v Nemčiji?
18. 10. 2022 04.30V Nemčiji, eni najbogatejših držav na svetu, je vsak šesti državljan na robu revščine. Naraščajoče cene plina, elektrike in hrane predstavljajo za to državo povsem nov izziv. Nemčija je namreč vedno veljala kot država blagostanja za vse. A tokrat je drugače.

Koliko stane pomoč na domu?
05. 10. 2022 05.00Povpraševanje po pomoči na domu že vrsto let presega ponudbo. Uporabljajo jo predvsem starejši, ki sami ne zmorejo več skrbeti zase, a lahko z dodatno podporo ostanejo v domačem okolju in jim ni treba oditi v dom za starejše. Povprečna cena storitve znaša med pet in šest evrov na uro, medtem ko se oskrbnine v domovih za starejše gibljejo med 850 in 1500 evrov na mesec.