kje bo največ dela

Zgodba srečne slovenske mamice: od podarjenega šiviljskega stroja do srčnega podjetja
17. 03. 2025 08.26"V prvi vrsti sem mama," pove Patricija Pavlin Pašič, ustanoviteljica podjetja Happy Mum. Z nasmehom in z žarom v očeh govori o ljubezni do družine. Materinstvo jo je vodilo na pot ustvarjanja, trenutek, ko ji je ostarela teta podarila star šivalni stroj, pa je bil začetek zgodbe, ki jo danes deli z mamicami in otroki.

20 poklicev, ki bodo v prihodnosti najbolj iskani – nekateri vas bodo presenetili!
16. 03. 2025 02.43Prihodnost trga dela prinaša nove priložnosti! Odkrijte 20 najbolj iskanih poklicev, ki bodo v prihodnjih letih v velikem porastu. Je vaš poklic med njimi?

Kje iskati nasvete za uspešen študij v tujini?
17. 02. 2025 04.42Študij v tujini prinaša nove izzive, širi obzorja ter nudi priložnosti za osebni in profesionalni razvoj. Vendar pa je pred dejanskim odhodom treba marsikaj urediti ter pravočasno in premišljeno načrtovati. Preverite, kje iskati nasvete in vire, ki vam lahko pomagajo.

Ko prejmete plačo, je pomembno, da se odločite, kako boste z njo ravnali
27. 01. 2025 04.40Menite, da je dovolj, da se plača prikaže na vašem bančnem računu in da vi ob tem nimate nikakršnega dela? Takrat se pravo delo šele začne!

Strast do letalstva izražena v pohištvu: "Luksuz ni vedno iz novega"
18. 11. 2024 04.27Primož Jovanović, pilot z dolgoletnimi izkušnjami, je med pandemijo uresničil strast – ustvarjanje unikatnega pohištva iz letalskih delov. Z Evo Kraš sta zasnovala znamko Papa Juliett Aviation Art, ki združuje ljubezen do letalstva, umetnosti in trajnosti. Njuni kosi danes krasijo domove in pisarne pilotov in direktorjev vse od Slovenije do Monaka, ZDA in Hrvaške. Kako je od krmilne palice prešel v svet oblikovanja?

Ali je delo na daljavo res tisto, kar je potrebno za srečo?
16. 09. 2024 09.05Možnosti dela na daljavo so v Evropi v nekaterih panogah ponovno v porastu. Vendar se delodajalci soočajo z morebitnimi tveganji in izzivi, ko zaposlenim ponudijo možnost dela zunaj pisarne. Kateri izzivi so to?

Socialni transferji 2023/24 v luči inflacije in izboljšav
12. 12. 2023 05.00V letu 2024 se bodo socialni transferji v celoti uskladili z inflacijo in za izplačilo denarne socialne pomoči je predvidenih skoraj 236 milijonov evrov.

Obstajajo primeri, ko vas lahko delodajalec snema
22. 09. 2023 04.45Nekateri delodajalci so se v preteklosti pogosto odločali za (sporen) nadzor zaposlenih na delovnih mestih. Videonadzorni sistemi, ki vodilnim omogočajo vpogled v živo dogajanje v delovnih prostorih, so tudi danes zelo priljubljeni, a dejstvo je, da gre pri tovrstnem nadzoru za nesorazmeren poseg v zasebnost.

'Komu nalagate največ dela?'
31. 07. 2023 13.02Vprašanje, ki ga je naša sogovornica dr. Andreja Pšeničny, psihologinja in psihoterapevtka, postavila skupini vodij. Njihovi odgovori so izredno zgovorni.

Preverite, kaj storiti, če imate dovolj in si želite sprememb
06. 07. 2023 05.00Različni so vzroki, zakaj se nekdo odloči menjati poklic, kariero in službo. Lahko ga vodi želja po novih izzivih, po uresničitvi sanj, višji plači, boljših delovnih pogojih, razlog so lahko naveličanost, slabi odnosi pri prejšnjem delodajalcu, nizko plačilo, nezaposljivost na trgu dela, zdravstvene težave ... Prekvalifikacija lahko poteka na različne načine: v obliki formalnega svetovanja, tečaja, delavnice, veliko pa obenem pomaga karierno svetovanje.

To so dela, ki vplivajo na višino pokojnine
04. 11. 2022 04.30Tudi upokojenci lahko delajo in dodatno zaslužijo ob pokojnini. Preverite, koliko ur mesečno lahko delajo, kolikšen je lahko dodaten zaslužek, na kakšen način se tedaj obračuna pokojnina in kako je z davki!

Tudi v podjetništvu velja Darwinov evolucijski nauk
13. 06. 2022 05.00Gospodarski napredek je v današnji časih mogoč zgolj ob zelenem in digitalnem prehodu. "Podjetja brez digitalizacije ne bodo preživela, podobno kot niso, če so se pred 250 leti ob nastopu industrijske revolucije in prehodu iz ročne v strojno proizvodnjo spraševala, ali so stroji zares pomembni," je poudaril predstojnik Inštituta za podjetništvo in management malih podjetij na Ekonomsko-poslovni fakulteti Univerze v Mariboru, prof. dr. Miroslav Rebernik.

Gradnja hiše (cena): Koliko stane nova hiša?
26. 05. 2022 08.13Vsi kdaj razmišljamo o tem, kako lepo bi bilo imeti svojo hišo, ki bi jo lahko opremili popolnoma po svojem okusu. Imeli bi velik vrt, kjer bi preživljali tople dni in ga okrasili z raznoraznim cvetjem in zelenjem. Jutra bi ne glede na vreme lahko začeli na pokriti terasi s skodelico vroče jutranje kave ali čaja. Vendar žal ni vse tako preprosto. Gradnja hiše zahteva velik finančni vložek in prav tako je potrebno tudi kasneje, ko je že vse končano, skrbeti za urejanje in popravila.

Cene obrtniških del: kdo je najbolj podražil?
12. 05. 2022 05.00Občutno višje cene, podražitve energentov in vseh stroškov se poznajo povsod. Tudi pri obnovah in prenovah domov, kajti dražji so materiali in mojstri. In žal pocenitev ni na vidiku.

Gneča na upravnih enotah bo tudi v prihodnjih mesecih
13. 04. 2022 05.00Ob uvedbi novih biometričnih osebnih izkaznic in menjavi rožnatih vozniških dovoljenj je letos tudi 10-letno obdobje menjave dokumentov. Ob velikem številu vlog za izdajo osebnih dokumentov je večja gneča na upravnih enotah in zamude pri izdaji niso izključene. Zato poglejte, ali vam morda poteče osebni dokument, in po potrebi pravočasno oddajte vlogo. Preverite še, katere dni je načeloma manj gneče na upravnih enotah in koliko je treba odšteti za nove dokumente!

Želite zaposliti begunca? Potem morate vedeti to
08. 04. 2022 08.17V minulih dneh so se na zavode za zaposlovanje začeli prijavljati prvi ukrajinski begunci s priznano začasno zaščito. Glavni izzivi, s katerimi se soočajo pri iskanju zaposlitve, so dokazila o izobrazbi in neznanje slovenščine ali angleščine. Na zavodu sicer opažajo, da je povpraševanje delodajalcev tudi po tuji delovni sili, zlasti v panogah gostinstva in turizma, veliko. Kakšen pa je postopek zaposlitve begunca in na kaj morajo biti delodajalci pri tem pozorni?

Nataša Kovačević: Ni pomembno, koliko ovir ti podtakne življenje, ampak kako jih premagaš
24. 03. 2022 04.45Nekdanja štipendistka Inštituta Jožef Stefan, doktorica kemijske znanosti, prejemnica naziva Inženirka leta 2021, vodja projektov na oddelku za raziskave ... Nataša Kovačević je ena najuspešnejših inženirk pri nas in je lahko zgled mnogim, še posebej mlajšim generacijam deklet, ki šele razmišljajo o inženirskem poklicu.

Martin Korošec: Kjer je vaš čas, je vaš denar
28. 02. 2022 10.12Radovednost nas žene naprej, zato se ne zapirajte pred novimi izzivi in znanji, če si želite uspeha. Opremite se s pogumom, samozavestjo in se odločite za akcijo. Tako preprosto je lahko. O številnih priložnostih na spletu, novih trendih, ustvarjanju lastne blagovne znamke, dobi influencerstva in še in še, smo se pogovarjali tudi z Martinom Korošcem.

Kam se lahko obrnete, če ste brez osebnega zdravnika?
07. 02. 2022 04.45131.000 zavarovancev nima izbranega osebnega zdravnika, saj jih je preprosto premalo. Najhuje je v velikih mestih in nove paciente sprejema le še peščica. Razlogi so različni in tudi ukrepi obstajajo, a ni čarobne paličice in pozitivnega učinka ne bo čez noč.

Kako bodo potekali informativni dnevi?
18. 01. 2022 04.45Letos bodo informativni dnevi za dijake, ki se odločajo o študiju, potekali 11. in 12. februarja. Kako sprejeti tako pomembno odločitev, da bo prava?

Tako iskani so, da jih delodajalci tudi 'kradejo' drugim podjetjem
22. 12. 2021 04.45Marsikdo meni, da so varilci navadni delavci, ki pač malo ... varijo. Splošno mnenje o tem poklicu je v družbi izredno popačeno. Da bi nekdo postal dober varilec, potrebuje redna izobraževanja, ki se ne nehajo z zaposlitvijo. Potrebuje veliko vaje, potrpežljivosti, osredotočenosti, dober občutek za varnost ... Da o rednem spremljanju novosti, ki se na področju varjenja odvijajo, sploh ne govorimo.

V teh panogah najbolj primanjkuje delovne sile. Zakaj?
21. 10. 2021 09.44Slovenija se sooča z rekordnim pomanjkanjem delovne sile, prihodnje leto pa naj bi bilo deficitarnih kar 108 poklicev. Treba bi bilo zagotoviti ustrezne pogoje dela in ustreznejši plačni sistem, spremembe so potrebne tudi v izobraževanju, je bilo mogoče slišati na spletnem dogodku Pomanjkanje kadrov in deficitarni poklici.

Kdo bo moral državi vračati denarno pomoč?
03. 09. 2021 09.27Država je v epidemiji covida-19 priskočila na pomoč podjetjem z različnimi oblikami pomoči. Nekaterih nato zaostreni pogoji poslovanja niso tako zelo prizadeli in bodo morali pomoč vrniti. Po prvi oceni Finančne uprave RS (Furs) gre za nekaj več kot štiri odstotke izplačane pomoči oz. skupaj nekaj manj kot 90 milijonov evrov.

#OkvirPomoči: Koronakriza je udarila v glavni prodajni sezoni
28. 08. 2020 06.00Vrtnarstvo je lahko izpolnjujoča, hkrati pa tudi težavna dejavnost. Izrazitih sezonskih nihanj že v normalnih letih ni lahko obvladovati, epidemija koronavirusa pa je letos poslovanje še dodatno otežila. Ravno ko se je začel glavni del prodajne sezone, ko bi se lahko unovčilo preteklo delo in ustvarile finančne rezerve za prihodnje mesece, sta bili razglašeni epidemija in prepoved prodaje v vrtnarijah.

#OkvirPomoči: Posledice koronakrize z zamikom
05. 08. 2020 11.17Čeprav so nekatera podjetja med prvim valom epidemije koronavirusne bolezni bolj ali manj normalno poslovala, se posledicam zaprtja gospodarstva niso mogla izogniti. Občutili so jih pozneje, ko je bil prvi udar krize mimo.

Neprofitna najemnina bi se zvišala, a tudi subvencije bi bile višje
22. 07. 2020 09.40Ministrstvo za okolje in prostor je v javno obravnavo dalo predlog novele stanovanjskega zakona. Predlog predvideva zvišanje neprofitne najemnine in hkrati tudi subvencij, ustanovitev javne najemniške službe in spremembe glede soglasij v večstanovanjskih stavbah. In številne druge spremembe. Pripombe zbirajo do 20. avgusta.

Preverite, kje dela več kot 400.000 Slovencev
22. 05. 2020 10.10Slovenija je dežela podjetnih – od samozaposlenih do mikro in malih podjetij, ki predstavljajo pomemben steber slovenskega gospodarstva. Zato je še kako pomembno, da pomagamo malemu gospodarstvu.

Številni starši se morajo vrniti v službo, čeprav so vrtci in šole še vedno zaprti
29. 04. 2020 14.55Predvidoma po prvem maju se vnovič odpirajo nekatere javne ustanove in zaganja precejšnji del gospodarstva, ki je obstal po izbruhu novega koronavirusa. V službo bodo poklicani zaposleni, ki so bili morda začasno na čakanju zaradi različnih razlogov. Medtem ostajajo zaprti vrtci in šole, ob čemer se številni upravičeno sprašujejo, kje dobiti varstvo predvsem za mlajše otroke.

'Mislim, da dijaki postajajo vedno bolj zaskrbljeni glede mature'
27. 03. 2020 15.31Pogovarjali smo se z Liso Mislej, ki je skupaj s sodelavci pripravila sedaj še kako uporabno stran, ki dijakom zadnjih letnikov pomaga pri pripravah na maturo.

Pet študentov odkrito o študiju v tujini
04. 03. 2020 08.05Združeno kraljestvo je znano po enem najboljših izobraževalnih sistemov na svetu, tam so tudi nekatere najbolj priznane univerze. Študij v tej državi zato ponuja dobra izhodišča za kariero na mednarodni ravni. Med več kot dvema milijonoma študentov na Otoku je tudi več sto slovenskih študentov. Z nekaterimi od njih smo se pogovarjali o njihovih razlogih za študij v tujini in dozdajšnjih izkušnjah. Se bodo po končanem šolanju vrnili domov?