malico

To je novost glede beleženja malice
23. 04. 2025 08.21Preverite, kakšne so novosti glede beleženja odmorov ma delovnem mestu.

Florida rahlja omejitve glede otroškega dela. Kako je s tem pri nas?
27. 03. 2025 18.35Floridski republikanci si prizadevajo za potrditev zakona, po katerem bi lahko ameriški najstniki, stari najmanj 14 let, po novem delal tudi več kot 30 ur na teden in v nočnih izmenah tudi v času šolanja, brez premora za malico, poročajo ameriški mediji. Sedanja zakonodaja najstnikom v času šolskega leta nočno delo prepoveduje. Kako je z delom otrok v Sloveniji?

Zgodba srečne slovenske mamice: od podarjenega šiviljskega stroja do srčnega podjetja
17. 03. 2025 08.26"V prvi vrsti sem mama," pove Patricija Pavlin Pašič, ustanoviteljica podjetja Happy Mum. Z nasmehom in z žarom v očeh govori o ljubezni do družine. Materinstvo jo je vodilo na pot ustvarjanja, trenutek, ko ji je ostarela teta podarila star šivalni stroj, pa je bil začetek zgodbe, ki jo danes deli z mamicami in otroki.

Ali ste vedeli, da dispečerji v centrih za obveščanje že 11 mesecev stavkajo?
15. 01. 2025 05.49Operaterji na številki 112 so februarja lani začeli stavko, ki po 11 mesecih še traja. Njihova delovna mesta so po novem opredeljena kot delovna mesta dispečerjev v centrih za obveščanje, hkrati se tudi njim s plačno reformo izboljšujejo plače. A opozarjajo, da še vedno niso obravnavani enako kot dispečerji v zdravstvu in gasilstvu.

Končno so doživeli trenutek, o katerem so sanjali
23. 09. 2024 04.45Po mesecih trdega dela je končno napočil trenutek, da inovatorji na police trgovin Interspar postavijo izdelke, ki so prepričali ustvarjalce devete sezone projekta Štartaj Slovenija. Zdaj pa ste na vrsti vi, potrošniki. Z nakupom podprete izjemne zgodbe, ki jih bomo spoznavali med sezono, in hkrati prispevate k razvoju naše skupnosti ter rasti slovenskega podjetništva.

Otrok prišel iz šole, vi pa takoj od njega zahtevate to
02. 09. 2024 04.30Zakaj ni dobro, da otrok naredi domačo nalogo takoj po prihodu iz šole?

10 stvari, ki jih morate narediti v prvem mesecu nove službe
14. 05. 2024 10.25Prvič ste se zaposlili in nimate konkretnih izkušenj z redno zaposlitvijo. Kako se obnašati, kaj je sprejemljivo in kaj ne, kaj obleči, kdaj iti na malico in kolikokrat na krajši odmor ... Prvi mesec na novem delovnem mestu je po navadi zelo stresen.

Načrtujete nakup, gradnjo ali prenovo doma – vi veste kaj, v SKB banki vedo kako
15. 04. 2024 05.00Kako se spopasti s tem največjim življenjskim izzivom, če nimamo (dovolj) lastnih sredstev, niti si ne moremo denarja izposoditi od staršev in prijateljev? V današnjih časih, ko se še vse draži in se nam želje in cilji kar odmikajo, večinoma menimo, da do kredita tako ali tako ne moremo, saj nas čaka kup omejitev in pogojev.

Ko se jih pozove, naj dijaku na praksi plačajo prehrano in nagrado, nekateri delodajalci ne želijo sodelovati
17. 11. 2023 08.53Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje napoveduje, da bo v okviru načrtovanih sprememb zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju med dolžnosti delodajalca zapisalo tudi zagotavljanje prehrane dijakom v času praktičnega usposabljanja. Vprašanje na to temo je sicer na podlagi prejete pobude odprl Varuh človekovih pravic.

Študentsko delo obdavčeno z dohodnino, a velja posebna olajšava
28. 09. 2023 04.45Študentom in dijakom se lahko prizna tudi splošna olajšava, če jih kot vzdrževane družinske člane ne uveljavljajo starši.

Kako ohraniti uravnoteženo prehranjevanje med delovnim časom?
28. 08. 2023 04.45Zdrava prehrana je ključnega pomena za naše splošno zdravje in dobro počutje. Ne glede na to, ali delate od doma ali v pisarni, je pomembno, da se osredotočite na uravnoteženo prehranjevanje tudi med delovnim časom. Preverite, zakaj je zdrava prehrana na delovnem mestu pomembna, kako si lahko organiziramo obroke ter ponudili nekaj praktičnih nasvetov za ohranjanje zdrave prehrane med delovnim časom.

Presenečen nad pogojem za zaposlitev
10. 07. 2023 04.30Nekateri delodajalci si želijo kandidatov, ki bi jim ustrezali do pikice, tudi, ko gre za prehrano.

Povprečna starost ob prvi zaposlitvi se zvišuje
18. 05. 2023 04.30Statistični urad je preveril starost tako državljanov kot tujcev, ki so se v Sloveniji prvič zaposlili.

Ta delodajalec ponuja visoko jubilejno nagrado
14. 04. 2023 06.47Z jubilejno nagrado delodajalec nagradi svoje zaposlene za zvesto delo in pripadnost podjetju, ki jo izkazujejo več let. Izplača se jo običajno za 10, 20, 30 in 40 let delovne dobe. Čeprav številni mislijo, da je ta nagrada pravica vsakega zaposlenega, žal ni tako. Preverite, komu pripada in kdaj se jo izplačuje.

Načrti, s pomočjo katerih boste varčevali
23. 12. 2022 03.30Poleg bolj zdravega življenja, izgube odvečnih kilogramov in prenehanja kajenja je ena izmed najbolj pogostih novoletnih zaobljub tudi varčevanje. In z novoletnimi zaobljubami je ponavadi tako, da nanje pozabimo, še preden smo dosegli rezultate, saj nam kmalu pade motivacija. Toda pri varčevanju denarja se lahko z dobrim načrtom zaobljube držimo.

Ste brez dlake na jeziku ali pasivno agresivni?
16. 09. 2022 04.30Nekaj povsem običajnega je, da nam odnosi z drugimi prebudijo jezo. To so lahko naši najbližji – partner, otroci, prijatelji, pa tudi nadrejeni in sodelavci. Pomembno je, da znamo jezi prisluhniti, saj nosi pomembne informacije, ki so nam lahko v pomoč. Če se dovolj dobro poznate, potem veste, kaj vas najbolj razjezi in na kakšen način jezo pri sebi regulirate. Ste nagle jeze? Ste prekomerno tolerantni? Ste umirjeni in vas le stežka kaj iztiri? In nenazadnje – na kakšen način izražate jezo?

Kako zmanjšati stroške poroke?
18. 08. 2022 05.00Od prizorišča, kjer se bo odvijala zabava, do obleke in rož - obstaja veliko načinov za prihranek denarja, ko organizirate poroko. V članku nekaj idej.

Toliko plačajo nekateri starši ob začetku šolskega leta
18. 08. 2022 05.00Še dobra dva tedna in otroci se bodo vrnili v šolske klopi. Trenutno doma potekajo priprave in nakupi delovnih zvezkov, zvezkov in drugih šolskih potrebščin. Kar pa so vsi, ki imajo doma šoloobvezne otroke, zaznali, je to, da so cene višje v primerjavi s preteklimi leti. A pozor: ko govorimo o stroških šolskih potrebščin za en razred, je treba vedeti, da se nakupi ne končajo 1. septembra. Starši morajo skozi celo šolsko leto dokupovati vse, kar je potrebno ali se porabi. Tako da je končni znesek enega razreda višji, kot ste morda mislili.

10 načinov, kako privarčevati
09. 08. 2022 05.00V članku predstavljamo še nekaj trikov, kako lahko na dan, teden ali mesec privarčujemo nekaj denarja.

To je popolnoma uporabna in užitna hrana. Ne mečite je v smeti
21. 06. 2022 05.00Leta 2020 smo zavrgli 144.000 ton hrane. V teh količinah je še okoli 40 odstotkov užitnih delov, ki bi jih lahko pojedli. Zakaj mečemo v smeti hrano, ki bi jo lahko še pojedli? V članku nekaj idej, kako uporabiti vse dele hrane.

Efektivno delo: Kje je delež ur odsotnosti najvišji?
21. 06. 2022 05.00Zaposlene osebe so nekaj manj kot 70 odstotkov razpoložljivega delovnega časa porabile za efektivno delo, nekaj več kot četrtino pa v obliki odsotnosti z dela. Največ zaradi koriščenja rednega letnega dopusta in interventnega ukrepa delodajalčeve napotitve na začasno čakanje na delo.

Cene v Parizu: koliko denarja potrebujete za obisk francoske prestolnice?
25. 04. 2022 05.00Nekaj je gotovo – Pariz je poln zanimivosti, tako da se na višje izdatke dobro pripravite. Ogled številnih znamenitosti je obvezen, prav tako obisk nekaterih restavracij in kultnih lokalov. Če se že odpravljate v francosko prestolnico, potem se nanjo tudi dobro finančno pripravite.

Kako izračunati neto plačo?
19. 04. 2022 09.17V Sloveniji imamo bruto sistem plač, kar pomeni, da delodajalec poleg neto zneska za zaposlenega plača tudi obvezne prispevke in odvede dohodnino. Preverite, koliko je njegov strošek pri minimalni in pri povprečni plači ter kakšne olajšave vam pripadajo.

Pomembna informacija za vse gostince
14. 01. 2022 08.29Dejstvo je, da gostinci zadnji dve leti zaradi številnih omejitev, povezanih z virusom covid-19 preživljajo izjemno težke čase. Po popolnem zaprtju se morajo sedaj truditi, da (ponovno) privabijo goste. Pri tem največjo vlogo zagotovo igrata kakovost in pestrost ponudbe, takoj zatem pa se uvrščata dostopnost in inovativnost. V nadaljevanju razkrivamo 5 glavnih karakteristik, ki goste največkrat prepričajo, da zavijejo v določeno gostišče.

Petčlanska družina o tem, koliko denarja namenijo za hrano
17. 11. 2021 08.21Znesek je med drugim odvisen od meseca, od samooskrbe in nihanja (sezonskih) cen, pa tudi, ali otroci hodijo v šolo in vrtec.

5 trikov za manjšo porabo
04. 10. 2021 05.00V članku predstavljamo pet varčevalnih trikov za vsakogar. Le z enim lahko na mesec privarčujete 50 evrov.

Kako investirati, če nimate večjih prihrankov?
16. 09. 2021 11.56Čeprav Slovenci že več desetletij veljamo za varčen narod, imamo danes v povprečju privarčevanih precej manj sredstev, kot so jih imeli pri istih letih naši predniki. Glede na to, da večina študira do sredine dvajsetih let, ni nič nenavadnega, da pri tridesetih nimamo omembe vrednih prihrankov, s pomočjo katerih bi lahko prenovili kuhinjo oziroma kopalnico, investirali v nov avto, zmogljivo računalniško opremo ali električno kolo in si privoščili kakšen zdravstveni poseg, ki ga obvezno zavarovanje ne krije. Vendarle pa obstaja način, kako uresničiti te majhne, a za naše dobro počutje sila pomembne želje.

Izstopiš iz pisarne in te skoraj kap
22. 06. 2021 05.00Iz hladne pisarne na pregret pločnik – previdno, saj je lahko tudi nevarno.

Trije načini, kako premagati digitalno utrujenost
12. 04. 2021 05.00Zadnje leto je zagotovo spremenilo naš odnos do tehnologije, ki je korenito spremenila način našega življenja, dela, izobraževanja in tudi druženja. In čeprav je bila tehnologija na nek način naša rešiteljica, je povzročila tudi kar nekaj težav. Pojavila se je digitalna utrujenost oz. izčrpanost.

Telekom Slovenije z donacijo v višini 20.000 evrov pomaga starejšim, ki živijo sami
23. 12. 2020 07.45Telekom Slovenije je ob zaključku leta donacijo v skupni višini 20.000 evrov namenil štirim humanitarnim organizacijam, ki lajšajo osamljenost in nudijo pomoč starejšim, ki živijo sami. Humanitarne organizacije – združenje Slovenska filantropija, društvo Humanitarček, zavod za medgeneracijsko solidarnost Sopotniki in zavod Zlata mreža – pomagajo starejšim po vsej Sloveniji, ob tem pa so tisti, ki živijo sami, ob omejevanju socialnih stikov letos še ranljivejši kot sicer.