Cekin.si

mesečni dohodek

Študenti

Financiranje študija v tujini: kakšne možnosti imajo slovenski študenti?

10. 02. 2025 04.29

Vse več mladih se odloča za študij v tujini, saj odpira obzorja, omogoča spoznavanje novih kultur in nudi več priložnosti za kariero. A preden odidejo v svet, se morajo soočiti s pomembnimi vprašanji, kot je financiranje šolanja. K sreči obstajajo različni programi štipendiranja, ki lahko olajšajo finančno breme in omogočijo bolj brezskrben študij. Preverite, kakšne možnosti imajo slovenski študenti in kje lahko poiščejo podporo!

Varčevanje

Želite donosnost, a ne bi tvegali? Obstaja rešitev

25. 04. 2024 12.19

Slovenci veljamo za enega bolj varčnih narodov v Evropi, nismo pa preveč naklonjeni plemenitenju privarčevanih sredstev, saj svojih prihrankov ne želimo izpostavljati tveganjem. Po podatkih Banke Slovenije namreč še vedno zelo radi varčujemo na bankah, pa čeprav takšen način varčevanja ne prinaša donosa. Posledično denar izgublja vrednost, ob tem pa je v drugem primeru izpostavljen tudi številnim nevarnostim. Kaj storiti, da se to spremeni? Je sploh mogoče plemenititi prihranke, ne da bi jih izpostavljali tveganju?

Nepremičninski trg

Le 16 odstotkov prebivalcev te države lahko kupi hišo

29. 11. 2023 05.00

Za neko povprečno nepremičnino morajo odšteti neverjetnih 760.000 evrov. Le kdo si lahko to privošči? Gre za ameriško zvezno državo, kjer naj bi se cedila med in mleko - a očitno le za nekatere.

Varčevanje

Ta oblika varčevanja ponovno postaja vse bolj privlačna

02. 10. 2023 04.45

Slovenci smo eden najvarčnejših narodov Evropske unije, a glede oblik varčevanja ostajamo precej konzervativni, saj nismo naklonjeni tveganjem. Skoraj polovico finančnega premoženja imamo namreč v gotovini in bančnih vlogah, ki veljajo za najbolj varne naložbe. A denar, ki je neaktivno shranjen, ne le ne prinaša donosa, temveč tudi izgublja vrednost, zato je pri večjih vsotah pametno razmisliti o strategijah za povečanje donosa na svoje prihranke. Kako torej varčevati, da bomo dejansko kaj imeli od tega?

Pokojnine

To je najvišji znesek pokojnine v Nemčiji

27. 07. 2023 04.45

Zneski zvenijo resnično visoko – a vprašanje je, kdo je sploh upravičen do tako visoke pokojnine in kaj toliko denarja pomeni za nemški standard.

Krediti

Kako samozaposleni dobi posojilo?

01. 02. 2023 05.00

V Sloveniji je po zadnjih podatkih Statističnega urada 116.000 samozaposlenih in med njimi nekateri že odplačujejo kredite, drugi pa morda razmišljajo o posojilu. Pod kakšnimi pogoji odobrijo osebni kredit s.p.-ju, kakšne so razlike pri normirancu in dejanskemu, kakšna dokazila, zavarovanja, morebitna poroštva so potrebna? Odgovarjajo v večjih slovenskih bankah.

Vzgoja za uspeh

Tudi vaš otrok misli, da denar raste na drevesu?

22. 12. 2022 03.45

Številni starši svojih otrok ne naučijo osnov finančne pismenosti in ravnanja z denarjem. Težava je tudi v tem, da so morda sami na tem področju zelo šibki. Nekateri namreč ne razumejo niti tega, da ne morejo porabiti več denarja, kot ga zaslužijo. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, kako otroka pripraviti na življenje.

Varčevanje

Tako razdelite plačo, da ne boste vsak mesec v minusu

07. 11. 2022 04.30

Na vrsti je drugi članek na temo naših prihodkov, upravljanja z denarjem, zadolževanja in varčevanja. Pogovarjali smo se s finančno mentorico, ki nam je razkrila, kako se moramo lotiti načrtovanja financ.

Štipendije

Vse o državni štipendiji

27. 10. 2022 09.29

Komu pripada državna štipendija? Kakšni so cenzusi? Kdaj državna štipendija miruje? Kdaj jo morate vračati? Vse to in še več boste odkrili v članku.

Finance

Toliko denarja boste novembra prejeli za otroke

13. 10. 2022 04.45

Preverite, v katerem dohodkovnem razredu ste, koliko otroškega dodatka vam pripada in koliko draginjskega otroškega dodatka.

Finance

Poglejte, za koliko so višji otroški dodatki in državne štipendije

01. 03. 2022 10.08

Zneski se zvišujejo zaradi rasti cen življenjskih potrebščin v lanskem letu. Prejemnikom transferjev zaradi uskladitev ni treba oddajati nove vloge.

Premoženje

Več denarja posameznikom in gospodinjstvom

23. 02. 2022 04.45

Meje dohodkov za letne pravice ter zneski otroškega dodatka, državne štipendije in dodatkov k državni štipendiji se uskladijo s 1. marcem 2022. Preverite, katere pomoči se zvišujejo s 1. aprilom. Zaradi za uskladitev prejemnikom transferjev ni treba oddajati nove vloge, pravijo na pristojnem ministrstvu.

Obdavčitev

"Ne bi smeli kaznovati podjetnikov, ki so kljub epidemiji uspešno poslovali"

31. 01. 2022 08.13

V epidemiji covid-19 je država predvidela denarno pomoč za podjetja in podjetnike, zdaj pa jo morajo številni vračati. Pri določenih se je namreč naknadno ob računanju letnih prihodkov izkazalo, da niso upravičeni in da morajo povrniti denar, saj so bili njihovi poslovni rezultati boljši od predvidenih. Mnogi svarijo, da so ogrožena delovna mesta, da pomoči ne zmorejo povrniti, da se lahko znajdejo v likvidnostnih težavah. V interesnih združenjih opozarjajo in predvsem poudarjajo, da ne bi smeli "kaznovati" tistih, ki so kljub epidemiji poslovali uspešno.

Krediti

Kredit s spremenljivo ali fiksno obrestno mero v času inflacije?

08. 11. 2021 04.15

Oživljanje gospodarstva po pojavu novega koronavirusa je prineslo tudi visoko inflacijo in podražitve. Med drugim so višje cene energentov, naftnih derivatov, hrane, oblačil in obutve ter tudi nepremičnin, medtem pa je ob rekordno nizkih obrestnih merah denar poceni in so ugodni stanovanjski krediti. Ampak ali bo tako tudi ostalo in kakšno bo dogajanje na nepremičninskem trgu?

Štipendije

Kakšni so pogoji za prejemanje posamezne štipendije?

24. 09. 2021 05.00

Poglejmo, kdo je upravičen do državne štipendije in kdo do Zoisove štipendije.

Koristno

Kdo bo moral državi vračati denarno pomoč?

03. 09. 2021 09.27

Država je v epidemiji covida-19 priskočila na pomoč podjetjem z različnimi oblikami pomoči. Nekaterih nato zaostreni pogoji poslovanja niso tako zelo prizadeli in bodo morali pomoč vrniti. Po prvi oceni Finančne uprave RS (Furs) gre za nekaj več kot štiri odstotke izplačane pomoči oz. skupaj nekaj manj kot 90 milijonov evrov.

Premoženje

Lani pod pragom tveganja revščine vsak osmi prebivalec Slovenije

21. 06. 2021 05.00

Stopnja tveganja revščine in stopnja tveganja socialne izključenosti sta bili lani višji kot v 2019. Letni prag tveganja revščine se je zvišal za 424 evrov, na 8.864 evrov ali na 739 evrov na mesec. Če v dohodek ne bi šteli socialnih transferjev (družinskih in socialnih prejemkov), bi bila stopnja tveganja revščine 22,4-odstotna. Če bi od dohodka odšteli še pokojnine, bi se stopnja tveganja revščine zvišala na 39,4 odstotka.

Kariera

Tako na višino pokojnine vpliva zaslužek, ki ga dobite s sezonskim delom

31. 05. 2021 05.00

V zadnjem času je največ povpraševanja po sezonskih delavcih za obiranje jagod in v hmeljarstvu, na Zavodu za zaposlovanje pa opažajo manj ponudbe kot prejšnja leta. Sezonska dela lahko opravlja kdor koli, so pa fizično naporna in slabo plačana. Ali lahko sezonsko delo vpliva na višino nadomestila za brezposelnost, pokojnine in štipendije?

Nepremičnine

'Zaradi sprejetih ukrepov ni bilo deložacij'

27. 05. 2021 05.00

Ste vedeli, da so lahko v času krize najemniki, katerih socialni položaj se je zaradi posledic epidemije kljub predvidenim finančnim ukrepom za izboljšanje socialnega položaja državljanov poslabšal do zakonsko določenega cenzusa, zaprosili tudi za subvencijo k najemnini? Pridobili so jo lahko vsi najemniki stanovanj, tako neprofitnih kot tržnih, katerih dohodki so padli pod zakonsko določen cenzus.

Banke

Vloge gospodinjstev so se v bankah povečale na rekordnih 23 milijard evrov

05. 05. 2021 05.00

Glavni dejavnik porasta stopnje varčevanja gospodinjstev v lanskem letu je bilo t. i. prisilno varčevanje, ki je povezano z nezmožnostjo trošenja v času epidemije.

Varčevanje

Slovenci začnemo za pokojnino varčevati nekje okoli 45. leta starosti ali celo pozneje

16. 04. 2021 05.00

Večinoma Slovenci dodatno varčujemo za pokojnino le, če nam vse uredi in tudi plačuje delodajalec. A vse kaže, da bomo morali za varno in dostojno starost resnično poskrbeti sami, in ena od oblik varčevanja, ki jo odkrito spodbuja tudi država, je prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje.

Koristno

Zato bodo morali nekateri starši vračati mesečni temeljni dohodek

29. 03. 2021 08.31

Nekateri samozaposleni, ki so v letu 2020 uveljavljali skrajšani delovni čas zaradi starševstva in ki so prejeli pomoč v obliki mesečnega temeljnega dohodka, bodo morda morali zaradi uporabe formul za izračun povprečnih mesečnih prihodkov vračati prejeto pomoč.

Subvencije

Kako dokazati upad prihodkov, če želite državno pomoč?

18. 03. 2021 05.00

Vsi tisti, ki želite do pomoči države na podlagi dveh ukrepov, in sicer čakanje na delo in mesečni temeljni dohodek, morate dokazati, da je vaš prihodek upadel. A kako to dokazati?

Krediti

Toliko vam mora po dvigu minimalne plače ostati po plačilu obroka posojila

05. 03. 2021 05.00

Dvig minimalne plače vpliva na kreditno sposobnost potrošnikov. Po ocenah članic Združenja bank Slovenije bo dodatnih 10 do 15 odstotkov komitentov postalo kreditno nesposobnih, ostalim se bo kreditna sposobnost poslabšala. V Banki Slovenije pa medtem zato ne pričakujejo velikega vpliva na posojilno aktivnost.

Koristno

Bodo gostinci dobili nadomestilo za poslovno škodo?

26. 02. 2021 15.53

Člani Upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije so obravnavali predloge zbornice za PKP9. OZS med drugim predlaga povračilo za izpad prometa, stroškov obveznega testiranja, povračilo regresa, podaljšanje kritja fiksnih stroškov, čakanja na delo doma in mesečnega temeljnega dohodka in podaljšanje moratorija na kredite. V sklopu PKP9 pa naj se gostincem povrne tudi poslovna škoda, ki jim je bila povzročena zaradi napačnih interpretacij odlokov.

Premoženje

Kdo je prejel pomoč države?

10. 02. 2021 13.02

Mesečni temeljni dohodek je prejelo več kot 32.000 upravičencev v skupni višini 36 milijonov evrov, izgubljen dohodek zaradi karantene ali varstva otrok pa 1400 zavezancev v skupnem znesku skoraj 750.000 evrov, so sporočili iz finančne uprave.

Premoženje

VIDEO: Denar iz državnega proračuna kar 'leti'

05. 02. 2021 04.45

Kar 472 milijonov evrov je januarja šlo iz državnega proračuna za ukrepe v zvezi z epidemijo. To pomeni, da so porabili že polovico letošnjih sredstev za spopad z epidemijo.

Obdavčitev

Letos je treba biti pri pripravi davčnega obračuna še posebej pozoren

01. 02. 2021 04.45

Letošnji davčni obračuni se bodo razlikovali od obračunov preteklih let predvsem zaradi prejete državne pomoči. Samostojni podjetniki morajo biti v prvi vrsti pozorni na to, ali izpolnjujejo upravičenost do te pomoči, svetujejo na Zbornici računovodskih servisov.

Premoženje

Kako določijo višino otroškega dodatka?

20. 01. 2021 05.00

Seznam zneskov, ki kažejo, kako določijo višino otroškega dodatka za posameznega otroka.

Koristno

Vse to naj bi se zgodilo s PKP8: katere ukrepe in pomoči bodo podaljšali ali na novo sprejeli?

19. 01. 2021 21.27

Vlada že pripravlja novi, osmi protikoronski zakon. Kaj vse nam prinaša, sta razkrivala minister za delo in predsednik vlade.

Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861