mitja vezovišek

V kateri finančni fazi ste: fazi varčevanja ali investiranja?
19. 11. 2024 04.23Vsi vemo, da je varčevanje osnova za doseganje dolgoročnih finančnih ciljev. Malo pa jih ve, da varčevanje ni dovolj, slej kot prej moramo iz faze varčevanja preiti v fazo investiranja, saj bomo tako lažje dosegli naše finančne cilje. Drži, da moramo pri investiranju prevzeti naložbeno tveganje, a je to na dolgi rok manjše, kot če denar hranimo na banki!

Niti v času največjih kriz naj upad vrednosti portfelja ne presega 25 odstotkov
05. 11. 2024 04.03Naložbena strategija določa razmerje med naložbenimi razredi v naših portfeljih, ki odločilno vpliva na donosnost in tveganost portfelja. Povprečni vlagatelj naj v svoj portfelj vključi do 20 odstotkov alternativnih naložb, preostala sredstva pa naj enakomerno razporedi med delnice in obveznice.

Nepremičnine kot investicija: zagotovljen donos ali nevarna past?
22. 10. 2024 04.29Investiranje v nepremičnine se zdi privlačna in zagotovljena strategija ustvarjanja donosov. Pa je res?

Naš denar mora delati za nas, ko mi spimo
15. 10. 2024 04.33Inflacija močno vpliva na naložbe z nizkimi donosi, kot so varčevalni računi in depoziti, saj obresti ne sledijo inflaciji. Posledično se realna vrednost premoženja zmanjša. V članku obravnavamo pasti teh naložb in podajamo recept za zaščito premoženja pred inflacijo.

To je ena največjih finančnih napak, ki jih lahko naredite
17. 04. 2024 04.24Finančni svetovalci opozarjajo na pasti, v katere se lahko ujamejo tudi tisti, ki so finančno izobraženi.

V katerem primeru nepremičnina ni investicija?
01. 01. 2024 05.00Nepremičnina, v kateri živimo, ali vikend, ki ga uporabljamo zase, predstavljata strošek, ne investicije. Ko razmišljamo o investicijah v nepremičnine, pa je glavno pravilo razpršitev. Lahko se znajdete v stiski, potrebujete 10.000 evrov, vi pa ne morete prodati 10 odstotkov nepremičnine!

Čustvene reakcije pri vlagateljih: česa zagotovo ne smemo početi, ko pride do občutnih nihanj na trgu?
25. 07. 2023 04.45Povprečni vlagatelj ne dosega donosa, ki ga ponuja trg zaradi tega, ker plačuje visoke stroške in lastnim čustvom pusti, da vodijo njegove odločitve. V času nihanj na trgu nikakor ne prodajamo naložb, katerih vrednosti so najbolj padle, ali denar prenašamo na bančni račun, temveč ravno obratno.

Toliko vam bodo pobrali od privarčevanega in dobro investiranega denarja
03. 07. 2023 05.00Še vedno velja pravilo, naj bodo vlaganja periodična, razpršena, globalna, dolgoročna, strateška. Kam pa se trenutno najbolj izplača vlagati in katere naložbe, ki so pred leti oziroma v preteklosti veljale za dobre in stabilne, danes morda več niso med najbolj varnimi? Pa tudi, kaj je manj obdavčeno? Odgovarjata finančna svetovalca Mitja Vezovišek in Sašo Aleksić.

V kaj se splača vlagati zdaj, da premagamo inflacijo?
27. 06. 2023 04.45V času visokih obrestnih mer se večina sprašuje, kako svoj denar zaščititi pred inflacijo. Banke nam še vedno ponujajo nizke obresti za varčevanja, ki niti približno ne pokrivajo inflacije. V kaj se torej splača vlagati, da ne bomo imeli jutri manj?

Finančna svetovalca Slovencem – kam z denarjem v letu 2023?
06. 01. 2023 03.15Tisti, ki imajo na računu nekaj denarja, se sprašujejo, kako ga oplemenititi ali vsaj ohraniti njegovo vrednost. Zaradi inflacije je namreč naš denar manj vreden, saj za isto ceno dobimo manj. Kako si torej zagotoviti finančno stabilnost in v kaj se v letu 2023 splača vlagati? O tem smo se pogovarjali s finančnimi svetovalci.

Recept, kako oplemenititi privarčevani denar
03. 12. 2021 04.45V negotovih časih pandemije covid-19, naraščajoče inflacije in hkratne gospodarske rasti finančni strokovnjaki ocenjujejo, v katere delnice je pametno vlagati.

Izračun: to se zgodi, če od 18. leta vsak mesec privarčujete 70 evrov
29. 11. 2021 05.00Ne le privarčevati, tudi pametno vlagati. Zakaj je dobro, da to počnemo že od mladosti? Upravljavec osebnega premoženja Mitja Vezovišek nam je predstavil preprost izračun.

Nepremičnine: Je čas za prodajo, nakup ali investicijo?
22. 11. 2021 08.16Trend dvigovanja cen stanovanjskih nepremičnin, ki smo ga lahko opazovali v Sloveniji v času pandemije in dela od doma, je bil še bolj opazen v razvitih ekonomijah. Od ZDA prek Velike Britanije in celo do Kitajske sega razcvet povpraševanja po stanovanjskih nepremičninah. Globalne cene so se povišale izjemno hitro, povpraševanje pa je ponekod pripeljalo do pravih nepremičninskih vojn.

Cekinov intervju: Ana Vezovišek o osebnih financah
09. 09. 2019 13.26Pogovarjali smo se z Ano Vezovišek, ki posameznikom in parom pomaga pri urejanju osebnih financ. Specialistka za financiranje in osebni proračun je za Cekin.si spregovorila o finančni pismenosti med Slovenci, varčevanju, žepnini ... Predstavila pa je tudi nekaj konkretnih nasvetov, kako ravnati z denarjem.