motivacija zaposlenih

Prodaja genetskih podatkov po stečaju: Nova tveganja za zasebnost
08. 04. 2025 03.19Zaradi stečaja podjetja 23andMe, ki se ukvarja z genetskim testiranjem, so na dražbi na voljo genetski podatki 15 milijonov ljudi. Čeprav lahko takšna prodaja prinese koristi za znanstvene raziskave, vzbuja pomisleke glede zasebnosti, saj lahko ti podatki razkrijejo osebne informacije o zdravju in nagnjenjih. Strokovnjaki opozarjajo, da je ohranitev zasebnosti ključna, potrošnikom pa svetujejo, naj razmislijo o možnosti izbrisa svojih podatkov.

Bill Gates: Toliko denarja bodo podedovali moji otroci
07. 04. 2025 21.00Čeprav je eden najbogatejših ljudi na svetu, Bill Gates svojega bogastva ne namerava prenesti na svoje otroke.

Kako motivirati zaposlene, stare 50+, da ostanejo zavzeti in zadovoljni pri delu
07. 04. 2025 20.21Odkrijte konkretne načine in primere iz prakse, kako motivirati zaposlene, stare 50+, da bodo z veseljem hodili na delo in ostali ključni del vašega podjetja.

Kam z denarjem v krizi: Varna zavetja, ki naj bi ohranjala vrednost premoženja
07. 04. 2025 10.46V času gospodarske negotovosti in strahu pred recesijo se vlagatelji umikajo iz tveganih naložb in iščejo varna zavetja. Japonski jen in švicarski frank kažeta znake okrepitve, analitiki pa napovedujejo njihovo nadaljnjo rast. Poleg tega postaja privlačen tudi brazilski real, medtem ko zlato še vedno sije kot varno zatočišče, čeprav je njegova vrednost tudi zabeležila minuse. Obveznice in druge varne naložbe so v porastu, saj vlagatelji iščejo zaščito pred morebitnimi izgubami na delniških trgih.

Lažni zaposlitveni oglasi so vse pogostejši. Kako jih prepoznati in se jim izogniti?
27. 03. 2025 03.33Ste se kdaj prijavili na delo, pa odgovora ni bilo? Odkrijte, kako prepoznati lažne zaposlitvene oglase in se izogniti izgubi časa pri iskanju zaposlitve.

To so pravice delavcev po 55 letu starosti
22. 03. 2025 02.43Ali ste vedeli, da obstaja v Zakonu o delovnih razmerjih poseben člen, ki opredeljuje, kdo je starejši delavec in kakšne so njegove pravice?

Nekateri šefi ne želijo, da bi delavci to izvedeli
16. 03. 2025 08.47Se sprašujete, kako uspešno zahtevati povišico? HR strokovnjak Ante Lučić razkriva preverjene taktike za pogajanja o višji plači in boljših delovnih pogojih.

Preprečevanje in reševanje konfliktov med delodajalci in delojemalci
15. 01. 2025 04.41Konflikti na delovnem mestu so neizogibni, a obvladljivi z ustreznimi strategijami. Proaktivno preprečevanje, odprta komunikacija, čustvena inteligenca in usposabljanje so ključni za pozitivno delovno okolje.

'Fiksnega dohodka ni. Vse je odvisno od tega, koliko bo dela'
06. 01. 2025 08.36Zgodbe o sezonskem delu na Aljaski vzbujajo vse več pozornosti, Zorica, delavka iz Srbije, pa je delila svoje izkušnje in izzive ter prednosti, ki jih tovrstno sezonsko delo prinaša. Delo v tovarni rib na mrzli Aljaski se morda sliši težko in zahteva nadure, vendar so delavci večinoma zadovoljni in se vedno znova vračajo, predvsem zaradi dobrega plačila. Omenjena ženska pravi, da sezona traja pet mesecev, tempo dela je zahteven, a se je treba navaditi tudi na življenje daleč od doma.

Najbolj navdihujoči citati Simona Sineka za zaposlene, vodje in podjetnike
23. 11. 2024 04.59Simon Sinek, eden najvplivnejših sodobnih mislecev na področju vodenja in motivacije, je znan po svojih citatih, ki navdihujejo zaposlene in podjetnike. Nekaj smo jih zbrali za vas.

Kako je delati v podjetju, ki je znano kot podjetje doktorjev znanosti in mlajših od 40 let?
26. 09. 2024 04.15Visoko izobraženi posamezniki so znani kot ljudje, ki ves čas potrebujejo nove izzive. Kako doktorje znanosti prepričati, da ste vi pravi delodajalec zanje, in kako jih nato zadržati v podjetju?

Slovenska direktorica: Vsak zaposleni ceni, če je dodatno nagrajen za trdo delo
19. 09. 2024 08.32Kaj ponuditi zaposlenim – poleg konkurenčnih plač –, da ne uidejo h konkurenci? Delodajalci imajo različne ukrepe, da zmanjšajo ali v največji meri omejijo fluktuacijo zaposlenih.

Zakaj zdravila za genske bolezni stanejo milijone evrov?
04. 09. 2024 14.29Zdravila za genske bolezni so zaradi kompleksnosti razvoja, omejene ciljne skupine pacientov, drage proizvodnje in dolgotrajnih regulativnih postopkov izjemno draga. Kljub temu pa ta zdravila ponujajo edinstveno priložnost za zdravljenje resnih in pogosto življenjsko ogrožajočih bolezni, kar upravičuje visoke stroške, čeprav predstavljajo izziv za dostopnost zdravljenja. Pogovarjali smo se z Majo Leskovec, vodjo oddelka za razvoj procesov virusi v podjetju Sartorius BIA Separations.

Vaš otrok ni odličnjak? Skrbi so odveč ...
04. 06. 2024 12.48Če imate doma otroka, ki ni odličnjak, ima pa lepe ocene, nikar ne skrbite. Ocene so pomembne, a niso življenjsko pomembne, tako da nikar ne prepričujte vašega šolarja, da štirica ali trojka ni dovolj dobra. Tudi če domov prinese dvojko, jo je pa dobil pri predmetu, ki mu nikakor ne gre, ne obupujte, temveč otroka pohvalite, da se je potrudil in dobil pozitivno oceno. To mu bo motivacija, da nadaljuje z dobrim delom. Na koncu bo morda dosegel višje ocene.

Direktorji razkrili 3 vrste zaposlenih, ki vnašajo toksičnost v kolektiv
25. 04. 2024 04.34Za uničenje dobrega kolektiva je potreben le en sam toksičen delavec. Kako ga prepoznati in kako ravnati?

Prikradlo se je v številne službe. Tudi v vašo?
07. 01. 2024 05.00Mnogi zaposleni po zaključku službe opravljajo še dodatne naloge in to delodajalcem prikrivajo, vse z namenom, da bi napredovali. Tako je videti, da v službenem času blestijo, a v bistvu za opravljeno delo potrebujejo veliko več kot 40 ur na teden. Kam to na dolgi rok pelje zaposlenega?

Tu pristane hrana, ki je slovenski trgovec ne proda
13. 12. 2023 08.30Vključevanje okoljske trajnostne politike v poslovanje je velik izziv današnjega gospodarstva, s katerim se podjetja spopadajo na različne načine. Cilj je pri vseh enak: zagotoviti blaginjo in gospodarsko rast ter se hkrati odgovorno vesti do okolja in zaposlenih. Gre za proces, ki zahteva svoj čas in angažiranost vodilnih, je pa že mogoče zaznati premike v pravo smer. V Sloveniji kot primer dobre prakse izstopa znan trgovec, ki se je pred kratkim okitil celo s srebrnim priznanjem za trajnostno poslovanje.

Disciplina ali motivacija – kaj je v poslu bolj pomembno?
02. 11. 2023 04.45Sposobnost ohranjanja osredotočenosti ali močan občutek namena – kaj je bolj pomembno, ko gre za trajnostno poslovanje?

Dolgotrajna bolniška odsotnost: kako se vrniti na delo?
10. 07. 2023 05.00Zaposleni se ob hujših zdravstvenih težavah, stresu, skrbeh, podrti rutini in finančnih izzivih soočajo še s strahom in negotovostjo. Vrnitev v službo po daljši odsotnosti nikdar ni enostavna, je pa neizpodbitno, da je ključno sodelovanje in razumevanje vseh ključnih deležnikov – tako zaposlenega z delodajalcem kot tudi s sodelavci.

Preverite, kaj storiti, če imate dovolj in si želite sprememb
06. 07. 2023 05.00Različni so vzroki, zakaj se nekdo odloči menjati poklic, kariero in službo. Lahko ga vodi želja po novih izzivih, po uresničitvi sanj, višji plači, boljših delovnih pogojih, razlog so lahko naveličanost, slabi odnosi pri prejšnjem delodajalcu, nizko plačilo, nezaposljivost na trgu dela, zdravstvene težave ... Prekvalifikacija lahko poteka na različne načine: v obliki formalnega svetovanja, tečaja, delavnice, veliko pa obenem pomaga karierno svetovanje.

Občutek vključenosti v službi zmanjšuje tveganje za odhod zaposlenih
28. 02. 2023 03.15Vodstvo, ki daje prednost vključenosti na delovnem mestu, lahko zmanjša tveganje odhoda zaposlenih za 50 odstotkov, v pred kratkim objavljeni raziskavi ugotavlja mednarodna družba Boston Consulting Group, ki je razvila nov indeks BLISS. Občutek zaposlenih, da so cenjeni in spoštovani, poleg večje pripadnosti prinaša tudi večjo motiviranost.

Tu imajo trgovci tudi do 1.944 EUR bruto plače
27. 02. 2023 12.2921 članic Evropske unije ima zakonsko urejene minimalne plače. Že vse od leta 1995 tudi Slovenija. Je to prednost ali slabost? Odvisno od okoliščin. Zadnji rekordni dvig minimalne plače pri nas v začetku letošnjega leta je namreč še dodatno zmanjšal razlike med plačnimi razredi, kar je povzročilo vsesplošno nezadovoljstvo v številnih panogah. Prav zato so nekateri delodajalci že pred leti ubrali drugačno pot in ob izteku vsakega koledarskega leta skrbno analizirajo ter na novo določijo višino plač, pri tem pa ohranjajo plačna sorazmerja znotraj podjetja. Kakšen učinek ima to na zadovoljstvo zaposlenih?

Ali je to znak, da je morda čas za odpoved?
18. 01. 2023 03.15Služba je kot odnos – če ni razumevanja, dogovarjanja, kompromisov, spoštovanja, ciljev ... začne motivacija upadati. Če pa je treba v odnos vlagati ogromne količine energije, boja, solz in stresa, pa je morda čas za težko odločitev.

Zato dobri zaposleni dajo odpoved
31. 10. 2022 07.13Ko zaposleni napove svoj odhod, je treba ugotoviti, zakaj se je odločil tako. Strokovnjakinja za odnose na delovnem mestu meni, da najboljši delavci odhajajo zaradi toksičnosti, ki vlada v podjetju oz. kolektivu.

Kaj si želijo delavci? Odvisno, v kateri državi živijo
25. 01. 2022 04.45ZDA, Japonska, Nemčija, Kitajska ... V vsaki državi delavci na vrh seznama želja postavljajo kaj drugega. Enim je najpomembnejša plača, drugim varnost, tretjim motivacija ali navdih.

Delovne naloge se kopičijo, vas pa se loteva panika?
20. 08. 2021 05.00Ste zasuti z delovnimi nalogami, vmes pa vam še neprestano zvoni telefon in odgovarjate na elektronsko pošto? Vse je nujno, vse morate postoriti takoj? V članku predstavljamo nekaj tehnik za uspešno reševanje delovnih nalog in kako si ustvariti prijetno delovno vzdušje.

V času epidemije letni razgovori na daljavo tudi v slovenskih podjetjih
16. 12. 2020 05.05Podjetja opravljajo letne razgovore na različne načine, a s podobnim ključnim ciljem – da glede na ugotovitve podajo oceno delovne uspešnosti, znanja, veščin in sposobnosti ter izdelajo načrt za prihodnje leto tako za zaposlenega kot tudi za celoten kolektiv. Pogovor je lahko tudi priložnost za razkritje želje o povišici ali napredovanju, a se je v času koronakrize treba zavedati, da morda vsaj v določenih panogah zdaj res ni čas za pogajanja o dodatnih ugodnostih.

S povišico želijo okrepiti motivacijo zaposlenih
21. 05. 2020 06.36V času pandemije so številni delavci ostali brez zaposlitve ali pa so jim oklestili plače. A obstajajo tudi pozitivne zgodbe!

Spet Finci! Najboljši so tudi v tem!
12. 10. 2019 10.00Finska je država z najbolj fleksibilnim delovnikom. In pripravlja zakonodajo, ki bo še bolj prijazna do zaposlenih. Itak.

Zaposleni so tiho, saj se bojijo zamer šefov
04. 09. 2019 08.14Povsod je tako – v Sloveniji in svetu. V članku smo našteli nekaj slabih in dobrih značilnosti šefov.