nezmožnost za delo

"Nihče ne želi biti v prisotnosti takih delavcev"
17. 08. 2024 04.46Kakšnih delavcev si podjetja ne želijo v kolektivu? Pojasnjuje Deryl McKissack, dolgoletna izvršna direktorica svojega uspešnega podjetja.

Slovenci si najbolj želijo delati v tej državi
04. 05. 2024 04.09Najbolj zaželena destinacija Slovencev za delo v tujini je Avstrija, boljši finančni pogoji pa so najpomembnejši razlog za delo zunaj lastne države, je pokazala raziskava zaposlitvenega portala Mojedelo.com in družbe Boston Consulting Group. V Slovenijo pa si medtem najbolj želijo priti delavci iz Bosne in Hercegovine ter Srbije.

V službi se je odvil dogodek, ki ima lahko hude posledice
05. 03. 2024 08.01Najbrž ga ni odraslega človeka, ki se ni že kdaj sprl v službi. Običajno gre za izmenjavo ostrih besed, morda nekoliko povzdignjen ton glasu, nadaljuje pa se z nekaj dnevi ali tedni grdih pogledov. A ti grdi pogledi lahko prerastejo v trajno izolacijo iz kolektiva, širjenje laži, trpinčenje, šikaniranje in izživljanje. V tem primeru pa gre že za mobing, ki je v Sloveniji sicer prepovedan, a v delovnem okolju vseeno pogostejši, kot si morda mislite. Prav zato je ključnega pomena, da si pravočasno zagotovite ustrezno zaščito, ne da bi morali za to najeti kredit.

Kaj lahko storite, če delate z narcisom?
20. 07. 2023 04.45Se vam dogaja, da se v službi počutite tesnobno, negotovo in nesposobno, čeprav svoje delo obvladate in ga imate radi? Morda je razlog za takšne občutke toksično delovno okolje. Preverite, ali imate morda opravka z narcističnim šefom ali sodelavcem in kako ravnati v tem primeru.

Vse o odpovedih delovnega razmerja – tako rednih kot izrednih
09. 02. 2023 05.00Ob enostranski odpovedi pogodbe o zaposlitvi se morata delodajalec in delavec držati določenih pravil ter imata tako pravice kot tudi dolžnosti. Zakon zaradi varstva pravic delavcev denimo med drugim praviloma ne dovoljuje odpovedi med bolniško, nego, nosečnostjo, porodniško ali starševskim dopustom, ob vložitvi tožbe zoper delodajalca ter zaradi udeležbe pri zakoniti stavki, članstva v sindikatu ali osebnih okoliščin. Na vprašanja o odpovedi delovnega razmerja je odgovarjal odvetnik Žiga Marovt.

Kaj, če zaposleni odkloni preizkus alkoholiziranosti?
11. 11. 2022 04.30Zaposlenega, ki je pod vplivom alkohola, drog ali drugih prepovedanih substanc, mora delodajalec odstraniti z dela, sledijo sankcije, lahko tudi globa in odpoved. Kaj pa, če delavec odkloni testiranje?

Takrat otrokom pripada pokojnina po umrlem staršu
03. 11. 2022 05.00Okoli 5000 otrok v Sloveniji letno prejema pokojnino po staršu in iz publikacije Uživalci pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja je razvidno, da je povprečna družinska oziroma vdovska pokojnina okoli 430 evrov neto.

Vse o državni štipendiji
27. 10. 2022 09.29Komu pripada državna štipendija? Kakšni so cenzusi? Kdaj državna štipendija miruje? Kdaj jo morate vračati? Vse to in še več boste odkrili v članku.

Koliko Slovenci namenimo za zavarovanja?
28. 09. 2022 04.45Za katera zavarovanja se Slovenci najpogosteje odločamo in koliko v povprečju namenimo za zavarovanje? Kakšna zavarovanja je smotrno imeti in zakaj? Preverite!

Sabina Kračun: Deloholik reče "ne" sebi
09. 06. 2022 05.00Od nekdaj smo poslušali, da moramo biti pridni, sedeti na miru, ubogati avtoriteto, delati in včasih pozabiti na svoje želje, pa naj si bo to divjanje po šolskih hodnikih, uživanje v treh kepicah sladoleda, na zabavah s prijatelji, poležavanje na plaži in še in še, če hočemo biti nagrajeni z dobrimi ocenami in dobiti službo, ki ji bomo kos. Že res, da so nekatere želje ostale, a so neprestano na "čakanju", ker si jih moramo najprej zaslužiti, in kot radi pravijo, najprej delo, potem jelo. A problem nastane, če delamo za boljši jutri, ki se od nas vedno bolj odmika, medtem ko samo še delamo, ker se le takrat počutimo vredne. O deloholizmu smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko Sabino Kračun.

Bodite pozorni na te znake pri zaposlenih. Gre za pandemsko utrujenost
17. 02. 2022 04.45Dolgi delavniki, dežurstva, nadomeščanja sodelavcev, fizično in psihično naporno delo. Povrh vsega pa še nenehen strah, ali bodo tudi sami hudo zboleli za covidom-19 ali prinesli virus domov k svojim partnerjem, otrokom, staršem ... S tem se od začetka pandemije soočajo predvsem zdravstveni delavci, ki so v prvih bojnih vrstah, a tudi številni drugi poklici, kjer so v stalnem stiku z ljudmi. In vse to je pri marsikomu povzročilo pandemsko utrujenost ali celo hujše težave.

'Poznam šiviljo, ki bi vse dneve delala, nato bi prišla domov in spet šivala – za zabavo'
04. 02. 2022 04.45Uživate v svojem delu in z njim nadaljujete tudi, ko se je vaš delovni čas zaključil? Nič hudega, a kljub temu je treba postaviti močne meje. Ameriška profesorica psihologije je to ljubezen primerjala s tokom v strugi. Je miren, čudovit in prinaša zadovoljstvo. Kaj pa če se začne dvigovati, se pojavijo brzice in prestopi bregove?

"Ne bi smeli kaznovati podjetnikov, ki so kljub epidemiji uspešno poslovali"
31. 01. 2022 08.13V epidemiji covid-19 je država predvidela denarno pomoč za podjetja in podjetnike, zdaj pa jo morajo številni vračati. Pri določenih se je namreč naknadno ob računanju letnih prihodkov izkazalo, da niso upravičeni in da morajo povrniti denar, saj so bili njihovi poslovni rezultati boljši od predvidenih. Mnogi svarijo, da so ogrožena delovna mesta, da pomoči ne zmorejo povrniti, da se lahko znajdejo v likvidnostnih težavah. V interesnih združenjih opozarjajo in predvsem poudarjajo, da ne bi smeli "kaznovati" tistih, ki so kljub epidemiji poslovali uspešno.

V tem primeru nimate pravice do nadomestila zaradi višje sile varstva otroka
12. 11. 2021 16.24Pri starših, ki se bodo odločili, da se njihov otrok ne bo samotestiral v šoli in se bo posledično šolal na daljavo, ni izpolnjen pogoj t. i. višje sile pri obveznosti varstva otrok, pojasnjujejo na ministrstvu za delo. Če bo starš želel ostati z otrokom doma, se bo zato moral z delodajalcem dogovoriti o drugi podlagi za odsotnost z dela.

To se dogaja v slovenskem zdravstvu
03. 09. 2021 05.00Zaradi povečanega števila odhodov in zapuščanja delovnih mest bi lahko pandemijo covid-19 na trgu dela poimenovali tudi obdobje množičnih odpovedi, pravijo gospodarstveniki. Po pojavu novega koronavirusa so namreč v različnih koncih sveta zaznali povečan trend menjavanja služb in odhodov zaposlenih iz različnih panog.

Že porod je tako drag, kaj šele varstvo otroka
29. 06. 2021 07.52V ZDA je vse več milenijcev, ki nimajo otrok. Razlogi so različni – nekateri si jih ne želijo, spet drugi pa bi jih imeli, a nimajo pogojev.

'Podjetja niso vir okužb'
03. 12. 2020 13.55Na videokonferenci Sveta za konkurenčno in stabilno poslovno okolje so njegovi člani poleg predstavitve načrtovanih ukrepov iz sedmega protikoronskega paketa (PKP 7) največ pozornosti namenili vprašanju, kako skupaj ustvariti pogoje na zdravstvenem področju, ki bi lahko vladi omogočili postopno sproščanje ukrepov in odpiranje gospodarskih dejavnosti.

Kaj se dogaja s sistemom množičnega vrednotenja nepremičnin?
27. 11. 2020 05.45Nepremičninarji nasprotujejo ukinitvi javnega dostopa do posodobljenih evidenc vrednotenja nepremičnin, ki jo prinaša PKP 5. "Gre za zelo resen poseg v izvajanje sistema množičnega vrednotenja nepremičnin," opozarjajo v Slovenskem nepremičninskem združenju - FIABCI Slovenija. Po njihovih navedbah gre za preložitev javne objave in dostopnosti za nekaj let ter hkrati tudi za ustavitev sistema množičnega vrednotenja nepremičnin in posledično priprav za uvedbo davka na nepremičnine.

Ali lahko delavec, ki opravlja delo na domu, koristi višjo silo zaradi varstva otroka?
30. 10. 2020 08.55Ob podaljšanju počitnic se postavlja vprašanje, na podlagi česa bodo starši doma s šolarji ob podaljšanju počitnic: bodo morali vzeti dopust ali so doma zaradi nujnega varstva otroka? Pojasnjujejo na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.

Ali vas lahko odpustijo zaradi odrejene karantene?
09. 09. 2020 08.32Kaj lahko stori delavec, ki zaradi odrejene karantene dobi odpoved? Ali je to sploh zakonito ravnanje delodajalca?

Nadomestilo plače v primeru karantene za delavce ali njihove otroke
04. 09. 2020 12.48Ob začetku novega šolskega leta in koncu poletnih dopustov se pojavlja več vprašanj o nadomestilu plače v primeru karantene za delavce ali njihove otroke. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je pripravilo nekaj odgovorov, med drugim pojasnjujejo, da staršem otrok v karanteni pripada nadomestilo dela plače.

To je 5 najbolj stresnih poklicev
06. 08. 2020 09.19Na delovnem mestu je lahko večkrat stresno. Ali ste kdaj dobili občutek, da je vaš poklic eden od najbolj stresenih poklicev na svetu? Preverite v nadaljevanju.

Ali vas lahko med epidemijo vržejo iz stanovanja?
15. 04. 2020 08.03Preverite, ali se v času epidemije spreminjajo pravice najemnikov v smislu, da vas najemodajalec ne sme izseliti iz stanovanja. Predvsem zaradi poziva "ostanite doma". Pa tudi, kakšna je razlika med najemniki socialnih in tržnih stanovanj ter kam se lahko obrnete po pomoč, če ste se znašli v tako hudi finančni stiski, ko ne zmorete več plačevati najemnine.

Inšpektorat za delo prejel zaskrbljujoče informacije
14. 04. 2020 10.44Nekateri delodajalci naj ne bi upoštevali pravil, ki se nanašajo na odpoved zaposlenih.

Čakanje na delo: kaj to pomeni in koliko plače dobi delavec?
26. 03. 2020 09.30V času epidemije se zaposleni soočajo z razmerami, ki jih prej niso poznali ali pa sploh ne vedo, kaj pomenijo. Tokrat smo pod drobnogled vzeli institut "čakanje na delo".

Pravice in dolžnosti delavcev v času epidemije novega koronavirusa
19. 03. 2020 08.28V Sloveniji je razglašena epidemija novega koronavirusa. Delovni procesi so se spremenili, treba je misliti tudi na to, kdo od zaposlenih ima kronične bolezni. Zaposleni so v hudih stiskah: ne dobijo varstva za otroke do petega razreda, bojijo se odpuščanj, nekateri so že odpuščeni. V članku so navedene pravice in tudi dolžnosti delavcev.

Zdravniku, ki bi odobril lažno bolniško, grozi zapor
13. 03. 2020 06.28Zdravniku, ki zavestno izda lažno zdravniško spričevalo ali drugo zdravniško potrdilo, grozi triletna zaporna kazen. A bolj kot izdajanje lažnih bolniških s strani zdravnikov je v Sloveniji problem zloraba bolniških s strani zaposlenih.

Slovenija: med bolniško smučal v mondenem letovišču
10. 03. 2020 08.18Zaposleni je sporočil, da doma leži, v resnici pa je smučal v mondenem letovišču. Delavec naj po bolniškem redu ne bi mogel dvigniti roke nad višino ramena, dejansko pa je opravljal težka gradbena dela na strehi. Imeli smo tudi primer, ko je imel zaposleni predpisano strogo mirovanje, vsak teden pa je prodal tri vozila na avto sejmu, se spominja detektivka Bernarda Škrabar.

Brezposelnemu ne pripada bolniška, lahko pa prejema nadomestilo
28. 02. 2020 08.15Ko brezposelni zboli, mora obvestiti svojega svetovalca na Zavodu za zaposlovanje. Tudi če je bolan, prejema denarno nadomestilo, bolniška pa mu ne pripada. Vseeno so v Sloveniji na bolniški štirje brezposelni.

Če se v službi soočate s temi simptomi, potem morda potrebujete pomoč
03. 02. 2020 09.40Ljudje imamo do svojega zdravja še vedno mačehovski odnos. Znake in simptome, ki jih opažamo pri sebi, velikokrat ignoriramo, potlačimo, kar se kasneje lahko razvije v večje zdravstvene težave. Izpostavljamo najpogostejše duševne težave, ki se pojavljajo na delovnem mestu, in njihovo odražanje.