nujni delež

Poskrbite za pravilen vpis v zemljiško knjigo
23. 01. 2024 05.00Kako lahko zakonca uredita premoženje in zakaj je pametno, da so še pred morebitno ločitvijo ali ob morebitnem dedovanju urejena premoženjska razmerja? Kako se pri zakoncih vpiše lastninska pravica v zemljiško knjigo? Pojasnjuje odvetnica Katarina Čeč Labernik.

Kdaj je država upravičena do premoženja umrlega?
17. 01. 2024 06.32Kako je z nujnimi deleži, če je zapustnik "pozabil" na nujne dediče? Lahko izpodbijajo oporoko oziroma kakšen delež zapuščine jim pripada, če sploh? Pojasnjuje odvetnica Katarina Čeč Labernik.

Kdaj se v tem primeru izključi dediča?
05. 07. 2023 05.00Dedovanje zaščitenih kmetij poteka nekoliko drugače, saj se upošteva tudi raba kmetijskega zemljišča, torej ali gre za obdelovalne površine, pri čemer je treba zagotoviti pogoje, ki še naprej ohranjajo prvotno funkcijo zaščitene kmetije. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Kako se odpovedati dednemu deležu?
12. 05. 2023 06.50Dedovanje, oporoka, nujni deleži, kakšne so naše pravice, do česa smo upravičeni, kaj pričakovati, koliko časa traja postopek, kakšni so stroški ... Toliko vprašanj, na katere običajno nimamo vseh odgovorov, ko pride do zapuščinskega postopka. In da ne bi šlo kaj narobe, je dobro, da se na zapuščinski postopek dobro pripravimo.

Ne boste verjeli, kam odhajajo učitelji ...
09. 03. 2023 04.00V Sloveniji primanjkuje od 4000 do 5000 učiteljev na osnovnih in srednjih šolah, po pogovorih z vodstvi šol ocenjujejo v SVIZ. Največje je pomanjkanje učiteljev matematike, fizike, računalništva, kemije in tehnike ter za poučevanje strokovno teoretičnih predmetov, izvajanje praktičnega pouka in dodatno strokovno pomoč. Nanizani se raje odločajo za bolje plačane službe v gospodarstvu, vodstva šole pa kadrovsko stisko rešujejo z zaposlovanjem študentov in nadomeščanjem učiteljev brez ustrezne strokovne izobrazbe.

Kateri viri električne energije so zeleni in kako je v Sloveniji?
06. 03. 2023 03.15Dandanes se bolj kot kdaj koli prej spodbuja pridobivanje elektrike iz okolju prijaznih virov, kot sta sončna in vetrna energija. Koliko pa jo izkoriščamo v Sloveniji?

Kako vztrajati pri varčevalnem načrtu?
26. 12. 2022 03.15Številni Slovenci so odnos do denarja popolnoma spremenili. Varčujejo, a vedo, da ležanje denarja na varčevalnih računih ni rešitev. Denar je treba dobro investirati. Če pa želimo investirati, je treba privarčevati. Vsak mesec, iz meseca v mesec. Kako torej vztrajati pri varčevalnem načrtu?

Vse o dedovanju: postopek, nujni delež, dolgovi staršev, pogodbe o preživljanju ...
10. 02. 2022 14.32Na naši spletni strani Cekin.si smo objavili serijo člankov o dedovanju. Gre za temo, s katero se bomo slej ko prej srečali vsi.

GZS: Padec na lestvici konkurenčnosti resno opozorilo
18. 06. 2021 15.31Zdrs Slovenije za pet mest na mednarodni lestvici konkurenčnosti IMD v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) vidijo kot resno opozorilo. Med drugim izpostavljajo, da so pri digitalizaciji v podjetjih nujni odločnejši koraki in učinkovitejša zakonodaja. Na GZS tudi menijo, da je tako vajencev kot tujih usposobljenih strokovnjakov v podjetjih premalo.

Zato se lahko izpodbija pogodba o dosmrtnem preživljanju
21. 12. 2020 05.45Pogodbe, ki jih za časa življenja sklene zapustnik, lahko vplivajo na obseg zapuščine. Kdaj tovrstne pogodbe ne veljajo oziroma se lahko izpodbijajo, denimo v zapuščinski razpravi zaradi nujnih deležev, je pojasnil odvetnik Žiga Marovt.

Veste, kaj je nujni delež? Slej ko prej boste morali in takrat bodite pripravljeni
14. 09. 2017 08.41Smrt staršev je izredno travmatičen dogodek v življenju posameznika. Če ob tem izbruhnejo še spori med dediči, se lahko kdo nenadoma znajde še v finančni stiski.

Otroci Michaela Jacksona si bodo razdelili 1,2 milijarde evrov
16. 03. 2016 08.58Otroci pokojnega popzvezdnika Michaela Jacksona bodo postali milijonarji, vendar bodo morali prej dopolniti 30 let. Najstarejši sin Prince bo moral čakati do leta 2027.

Le kdo lahko reši to tragično slovensko zgodbo?
22. 08. 2012 12.23Zgodba je klasična, najdete jo v vsaki vasi in tudi v mestu. Starši so umrli in "pozabili" razdeliti premoženje. Po njihovi smrti se je vnel boj.

Kako dedujem po pogodbi o preživljanju?
11. 01. 2011 14.09Pozdravljeni, zanima me glede izplačila nujnega deleža. Živimo v hiši z starši, ki sta lastnika vsak pol hiše. Brat je že dobil svoj delež, pri notarju je tudi overjena pogodba, da se odpoveduje ostalemu premoženju pri dedovanju. Vendar pa imam še polsestro po očetovi strani, s katero nimamo stikov. Starši bi želeli, da hišo podedujem jaz, s tem, da napišemo pogodbo o dosmrtnem preživljanju obeh staršev, po njihovi smrti pa stanovanjska hiša pripada meni. Ali lahko polsestra zahteva nujni delež tudi v tem primeru, če je sklenjena pogodoba o preživljanju?

Ali lahko uveljavljam nujni delež?
11. 03. 2011 12.04Pozdravljeni, zanima me uveljavljanje nujnega deleža . Pred kratkim se je mati odločila izročiti vse premoženje samo na enega sina (brata), kateri živi v njeni bljižini. Ker pa se ostali bratje in sestre s to izročilno pogodbo nismo strinjali, te pogodbe nismo podpisali. Sedaj pa sta brat in mati naredila Izročilno pogodbo in dogovor o dosmrtnem preživljanju. Mati s to pogodbo zapušča vse premoženje istemu bratu. Del premoženja izroča takoj v njegovo last, del premoženja pa po njeni smrti. Ali bo možno po njeni smrti uveljavljati nujni delež, če je sklenjena taka pogodba.

Do sobote se še lahko izognete globi!
27. 09. 2011 06.24V večstanovanjskih stavbah bodo od sobote nujni delilniki toplote, predpisuje energetski zakon. Če delilnikov ne boste namestili, vas čaka globa v višini 200 evrov.

Oporoke, dediči in priče
02. 11. 2009 08.00Čeprav je smrt za nekatere še vedno velik tabu, pa ni nikoli prezgodaj, da napišete oporoko, saj najbrž želite, da vaše premoženje deduje tisti, ki vam je najbližji in ga imate najraje.