nujno varstvo

Takšne sankcije lahko doletijo zaposlenega, če zlorablja bolniški stalež
13. 03. 2025 09.19V Sloveniji se število bolniških staležev vztrajno povečuje, kar povečuje stroške delodajalcev in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Bolniške odsotnosti so večinoma upravičene, prihaja pa tudi do zlorab, ki bremenijo zdravstveni sistem, delodajalce in celotno družbo. Kdo in kako odkriva zlorabe bolniškega staleža ter kakšne so posledice?

Praznična varčnost: Kako podariti darila, ne da bi presegli proračun?
27. 11. 2024 04.21Praznični čas ni nujno povezan s finančnim stresom, če se obdarovanja lotite premišljeno. Kako torej načrtovati darilni proračun, ustvariti cenovno ugodna in kreativna darila ter izkoristiti domače veščine za izdelavo unikatnih daril? Z nekaj načrtovanja in ustvarjalnosti lahko praznike preživite veselo, brez prekoračenja proračuna. Na koncu članka vam ponujamo ideje za darila, ki vam ne bodo izpraznile denarnice!

5 načinov, kako ne bankrotirati decembra
13. 11. 2024 04.46December je mesec, ko praznična mrzlica pogosto vodi v nepredvidene stroške, saj želimo razveseliti bližnje, uživati v prazničnih doživetjih in pogosto tudi kaj več zapraviti zase. Čeprav je lepo obdarovati, nas lahko prekomerno trošenje privede do finančnih težav, ki se v novem letu hitro kopičijo. Kako torej uživati v decembrskih radostih, ne da bi bankrotirali? S petimi preprostimi, a učinkovitimi koraki boste uspešno ohranili nadzor nad svojimi financami.

Kripto regulacija: konec Divjega zahoda
13. 11. 2024 04.43Več kot 15 let nazaj, ko je na blockchain omrežju nastal prvi bitcoin, si je verjetno le malo ljudi predstavljalo, da bo celotna industrija, povezana s kripto valutami, postala tako velika, da bo dobila svojo sistemsko zakonodajo. In točno to se dogaja v teh mesecih s prihodom t. i. uredbe o trgih kripto sredstev (ang. Markets in Cryptoassets Regulation ali MiCA). Evropejci sicer radi vse reguliramo, a (vsaj) v tem primeru, je bilo to nujno in dobrodošlo.

Kaj morate storiti pred upokojitvijo?
06. 10. 2024 04.42Upokojitev je pomemben mejnik v življenju vsakega delavca. Preden zaključite svojo poklicno pot, pa je pomembno, da se ustrezno pripravite na to novo življenjsko obdobje.

Kaj mora plačati lastnik stanovanja?
06. 10. 2024 04.24Kaj naj stori najemnik v primeru, če mu lastnik stanovanja nalaga stroške, ki bi jih moral kriti sam? In obratno – kako naj postopa lastnik, če najemnik ne plačuje stroškov?

V tem primeru ste dolžni opraviti nadurno delo
15. 07. 2024 04.16Vse o nadurnem delu na enem mestu – od katerih skupin delavcev mora delodajalec pridobiti pisno soglasje o nadurnem delu?

Ali drži, da več otrok prinaša "finančni samomor"?
27. 02. 2024 04.26Po podatkih nove raziskave se je v zadnjih 12 mesecih število staršev v Združenem kraljestvu, ki se zadolžijo za kritje stroškov otroškega varstva, povečalo za tretjino.

Fika, štiritedenske počitnice in nič nadur – to je švedska delovna kultura
16. 11. 2023 05.00Ta skandinavska država lahko preostali svet marsikaj nauči.

Kako na hitro privarčevati 1000 evrov?
02. 11. 2023 05.00Želite za vedno prevzeti nadzor nad svojim denarjem?

Slovenija je prva država EU, ki je storila to!
02. 08. 2023 10.15Letos obeležujemo svetovni dan ekološkega dolga 2. avgusta. Gre za dan, ko je človeštvo porabilo vse vire in ekosistemske storitve, ki jih lahko Zemlja obnovi v enem letu, zato bomo do konca leta živeli v t. i. ekološkem dolgu. Slovenija je v ekološki dolg tudi letos stopila 18. aprila! A to naj ne bo razlog za obup, temveč poziv k ukrepanju.

Oskrbovana stanovanja: kaj preveriti pred vselitvijo?
07. 03. 2023 03.30Ni nujno, da mora lastnik kot najemodajalec ali kot prodajalec oskrbovanih stanovanj obenem obvezno zagotavljati storitve, kot denimo pomoč pri pospravljanju, kuhanju, umivanju, oblačenju, hranjenju ... Gre namreč za stvar dogovora med stanovalci in ponudniki, kar pomeni, da je lahko ali pa ne predvideno ob najemu oziroma ob nakupu.

Podjetniki, kmalu bodo na voljo evropski milijoni
17. 11. 2022 08.05Imate vrhunsko podjetniško idejo, nimate pa dovolj finančnih sredstev, da bi jo uresničili? Za vas imamo dobro novico: z januarjem Slovenija vstopa v novo finančno obdobje črpanja evropskih sredstev, kar pomeni, da bodo prvi javni razpisi – tudi za podjetja in podjetnike – na voljo že v prvi polovici leta 2023.

Pri nakupovanju živil poiščite ta znak
09. 11. 2022 07.54Slovenci se vse bolj zavedamo, da je hrana, pridelana v lokalnem okolju, bolj kakovostna in sveža, zato poreklo in tradicija za nas postajata pomembnejša od cene. Sestavine iz lokalnega okolja so popoln izbor za pripravo tipičnih slovenskih jedi, ki so del naše tradicije. Imajo bogato zgodovino in edinstven značaj, zato si zaslužijo biti naš prvi izbor pri nakupovanju.

Radar – kako se lahko izognete plačilu kazni?
22. 08. 2022 09.08Ste vedeli, da se v določenih okoliščinah lahko izognete plačilu kazni, ki ste jo prejeli zaradi prehitre vožnje. Zakonodaja vas v nekaterih primerih ščiti, pravniki pa svetujejo, da pripravite dokazno gradivo.

Na pomoč! Kako naj otroka naučim ravnati z denarjem?
27. 10. 2021 08.00Kot starši želimo svojim otrokom samo najboljše, a to ne pomeni nujno najboljša oblačila, najnovejše igrače ali najboljše pripomočke. Zagotovo pa to pomeni, da želimo, da so naši otroci varni, zaščiteni in da imajo dobre temelje, na katerih bodo gradili svoje življenje. In eden od ključnih temeljev, ki jim ga moramo pomagati postaviti je finančni temelj – kako uspešno ravnati z denarjem, da bo njihova prihodnost brez finančnega stresa.

To so novosti, ki jih prinaša sprejeta novela stanovanjskega zakona. Kaj morate nujno vedeti?
28. 05. 2021 05.00Dolgo pričakovane spremembe stanovanjskega zakona - ali bo krč končno popustil? Ali bodo posamezniki in družine, mladi in stari končno prišli do stanovanj? Kaj bo počela javna najemna služba in kaj to pomeni za lastnike, ki imajo "višek" nepremičnin?

Izraba letnega dopusta: ali ste vedeli za to posebnost?
19. 04. 2021 05.00Zakon o delovnih razmerjih jasno določa, kako poteka izraba dopusta. Kaj pa če delodajalec zahteva drugače? Kakšne so še posebnosti glede izrabe dopusta, ki so bile sprejete v sedmem protikoronskem paketu?

Kje in kako bomo letos dopustovali?
24. 03. 2021 05.00Čeprav si še nihče si ne upa z gotovostjo napovedati, kako bo v glavni turistični sezoni, so priprave optimistično v polnem teku. V luči pandemije se uvajajo digitalna zelena potrdila, ki bodo vsebovala informacije o cepljenju, prebolelosti ali negativnem testu, kar bo odpravilo obvezno karanteno, spodbudilo vnovični zagon turizma in omogočilo večjo svobodo gibanja. Iskanje rešitev za lažje potovanje pa medtem spremljajo opozorila pristojnih pred (pre)hitrim sproščanjem ukrepov za zajezitev pandemije samo zaradi nastopa turistične sezone.

Tudi to so zdravstveni delavci. Zdravijo, delajo sklece in znajo z orožjem
15. 03. 2021 05.00Zlatko Kvržić je bil pred leti zaposlen na reševalni postaji Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana in vmes je bil pogodbeni rezervist Slovenske vojske. Sčasoma je v njem dozorela želja, "da bi za stalno deloval v službi domovine", in tedaj se je odločil za prestop v Vojaško zdravstveno enoto.

Delodajalci starše kličejo nazaj na delo, vse več otrok v vrtcih
19. 01. 2021 05.00V Skupnosti vrtcev Slovenije v zadnjem obdobju beležijo večji porast po nujnem varstvu otrok. Trenutno je v slovenskih vrtcih v nujnem varstvu okoli 28 odstotkov otrok, kar je za 15 odstotkov več kot v začetku decembra, je povedala predsednica Janja Bogataj. Če bo šlo tako naprej, normativa ne bo več mogoče zagotavljati, opozarja.

To je rok za izrabo lanskega dopusta. Do kdaj pa je rok za odmero novega?
06. 01. 2021 05.00Pogosto se zgodi, da zaposleni v tekočem letu ne porabi vsega dopusta, ki mu v koledarskem letu pripada. Koliko dni dopusta lahko prenese v naslednje leto? Ali pri tem veljajo kakšne omejitve? Do kdaj pa mora delodajalec zaposlenemu odmeriti dopust za tekoče leto?

Zakaj stroji naših staršev še vedno delujejo, novejši pa se tako pogosto kvarijo?
15. 12. 2020 05.45Število okvar bele tehnike, denimo pralnih strojev in hladilnikov, se je v zadnjih sedmih letih povečalo za približno pet odstotkov, je pokazala raziskava. "Ugotovitve so izjemno zaskrbljujoče, če upoštevamo, da medtem danes še vedno brez večjih težav delujejo nekatere naprave, ki so jih kupile naše mame in babice," pravi evropska poslanka Biljana Borzan.

To so na terenu odkrili inšpektorji za delo
07. 12. 2020 05.45V času epidemije so inšpektorji za delo opravili več kot 10.000 inšpekcijskih nadzorov in doslej zaznali že več kot 1800 kršitev intervencijske zakonodaje. In kateri dve kršitvi izstopata?

Ali lahko delavec, ki opravlja delo na domu, koristi višjo silo zaradi varstva otroka?
30. 10. 2020 08.55Ob podaljšanju počitnic se postavlja vprašanje, na podlagi česa bodo starši doma s šolarji ob podaljšanju počitnic: bodo morali vzeti dopust ali so doma zaradi nujnega varstva otroka? Pojasnjujejo na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.

Iščete obrazec za prehajanje med občinami?
28. 10. 2020 06.00Včeraj je začel veljati vladni odlok, ki zaradi razglašene epidemije prepoveduje prehajanje med občinami, a pri tem določa 13 izjem. O tem, kaj obsega obrazec, katere so izjeme in kje ga lahko najdete, si lahko preberete spodaj.

Ali bi lahko pacient zahteval povračilo stroškov nujne zdravstvene obravnave pri zasebniku, ki ga je obiskal, ker ni mogel priti do javnega izvajalca?
05. 10. 2020 08.24Zaradi ukrepov za omejitev širitve novega koronavirusa nenaročeni pacienti ne morejo več vstopiti v zdravstveni dom ali bolnišnico, da bi se morda osebno naročili, odnesli napotnico ali uredili kaj drugega potrebnega pri zdravniku. Nekateri so se znašli v brezizhodni situaciji, saj zdravnika niso mogli priklicati in morda tudi ni bilo njegovega (dovolj hitrega) odziva na elektronsko pošto. A dejstvo je, da je bilo telefonskih klicev več kot običajno in da na elektronsko pošto praviloma odgovarjajo po ordinacijskem času. Preverite, na koga se lahko obrnete, če ne morete priti do zdravnika!

Delodajalci v strahu: ali jih lahko delavci tožijo, če se okužijo na delovnem mestu?
03. 07. 2020 07.26Bi delavci lahko tožili delodajalca, če jih med pandemijo sili delati v neprimernih pogojih? Če delavci zbolijo, ker delodajalec ni poskrbel za potrebno varnost, je odgovornost za to možno pripisati delodajalcu, pravijo pravniki. V ZDA so nekatera podjetja že na sodiščih zaradi tovrstnih primerov. Kaj pa pri nas?

Bogataše le redko dobijo pri neplačevanju davkov
03. 06. 2020 08.31Ameriška davkarija je sicer napovedala, da se bo izterjave najbogatejših lotila učinkoviteje, a jo je prehitel novi koronavirus.

Številni starši se morajo vrniti v službo, čeprav so vrtci in šole še vedno zaprti
29. 04. 2020 14.55Predvidoma po prvem maju se vnovič odpirajo nekatere javne ustanove in zaganja precejšnji del gospodarstva, ki je obstal po izbruhu novega koronavirusa. V službo bodo poklicani zaposleni, ki so bili morda začasno na čakanju zaradi različnih razlogov. Medtem ostajajo zaprti vrtci in šole, ob čemer se številni upravičeno sprašujejo, kje dobiti varstvo predvsem za mlajše otroke.