obdavčitev premoženja

Obdavčitev nepremičnin: kako naprej?
28. 01. 2025 08.38Na ministrstvu za finance so pregledali pripombe na predlog izhodišč za obdavčitev nepremičnin, ki je bil pretekli mesec v javni razpravi. Veliko se jih nanaša na predlagano stopnjo davka, mnogi so opozorili, da v nepremičnini živijo sorodniki, pogosta so tudi opozorila, da bi lahko prišlo do povišanja najemnin.

Kritike predloga novega davka: vikendi obdavčeni, luksuzne vile izvzete
09. 01. 2025 04.15Vladni predlog odpira razpravo o pravičnosti, učinkovitosti in ustavni vzdržnosti davka na nepremičnine. Medtem ko vlada poudarja cilje, kot sta povečanje dostopnosti stanovanj in razbremenitev obdavčitve dela, številni strokovnjaki opozarjajo na pomanjkljivosti, možne negativne učinke na nepremičninski trg in nepravično porazdelitev davčnega bremena.

Kako optimizirati davčne obveznosti pri investiranju?
24. 10. 2024 04.59Varčevanje in investiranje ponujata priložnosti za povečanje premoženja, vendar imata tudi davčne posledice, ki jih je smiselno optimizirati. Zakonodaja v Sloveniji omogoča vlagateljem določene ugodnosti za zmanjšanje davčnih obremenitev, zlasti ob upoštevanju vrste, dobe imetništva in pravilnega časovnega razporejanja naložb. Kako najbolje izkoristiti razpoložljive davčne olajšave, pojasnjujeta strokovnjakinji Sonja Omerza in Sonja Lovše Bambič.

Kje so največje evropske davčne oaze in kako privabljajo bogataše?
27. 09. 2024 04.08Evropske države, željne naložb, tekmujejo, da bi privabile in zadržale bogataše. Katere davčne ugodnosti ponujajo?

Bodo bogataši obdavčeni s 'posebnim globalnim davkom'?
31. 07. 2024 04.21Finančni ministri držav G20 menijo, da bi morale države od najbogatejših letno odvzeti vsaj dva odstotka njihovega premoženja. ZDA temu, pričakovano, nasprotujejo.

Vse te spremembe se nam obetajo na področju davkov
30. 05. 2024 09.57Kaj bo z normiranci? Kaj s tistimi, ki so lastniki številnih nepremičnin? Ali nam bodo avtomati res morali izdajati račune? Preverite ...

Obdavčitev bogatih v Evropski uniji: koliko plačajo in zakaj tako malo?
13. 04. 2024 04.51Evropske vlade vsako uro ostanejo brez 33 milijonov evrov neplačanih davkov od evropskih superbogatašev, pravijo v nevladni organizaciji Oxfam.

Najemodajalci, to morate vedeti
21. 02. 2024 04.06Če sodimo med lastnike nepremičnin, se lahko odločimo za oddajanje stanovanja v najem, a moramo najprej vedeti, kakšne so naše pravice in dolžnosti, da bi se izognili nepotrebnim skrbem oziroma dodatnim zapletom. O tem smo se pogovarjali tudi z odvetnico mag. Darjo Bajželj.

Kaj vse je treba vedeti ob preoblikovanju s.p. v d.o.o.?
09. 02. 2024 07.47Večina običajno začne poslovno dejavnost opravljati kot s.p. Sčasoma pa lahko posel "preraste" samostojnega podjetnika in ob povečanem obsegu poslovanja, višjih prihodkih in končnih dobičkih je smiselno razmišljati o preoblikovanju v d.o.o. Preverite, kdaj in zakaj se izplača prenos, kako poteka postopek in kakšni stroški lahko nastanejo!

Toliko milijard bi dobili z globalnim davkom
29. 10. 2023 04.45Z globalnim davkom v višini le 2 odstotka, s katerim bi obdavčili milijarderje, bi zbrali ogromno denarja. Sedaj ti plačajo le nekaj drobiža.

Kaj lahko prestraši vlagatelje?
10. 10. 2023 09.06Vlagatelji so občutljivi – tako močno, da jih lahko še najmanjše spremembe privedejo do tega, da naložbe usmerijo drugam. Kaj jih lahko prestraši?

Študentsko delo obdavčeno z dohodnino, a velja posebna olajšava
28. 09. 2023 04.45Študentom in dijakom se lahko prizna tudi splošna olajšava, če jih kot vzdrževane družinske člane ne uveljavljajo starši.

Toliko vam bodo pobrali od privarčevanega in dobro investiranega denarja
03. 07. 2023 05.00Še vedno velja pravilo, naj bodo vlaganja periodična, razpršena, globalna, dolgoročna, strateška. Kam pa se trenutno najbolj izplača vlagati in katere naložbe, ki so pred leti oziroma v preteklosti veljale za dobre in stabilne, danes morda več niso med najbolj varnimi? Pa tudi, kaj je manj obdavčeno? Odgovarjata finančna svetovalca Mitja Vezovišek in Sašo Aleksić.

Kaj prinaša 2023 na področju davkov?
28. 12. 2022 08.24Ob koncu iztekajočega in na začetku novega leta se običajno ozremo nazaj in potegnemo črto, tudi pri lastnih financah. Predvsem podjetnike pa čaka veliko opravkov: zbiranje računov, priprava in oddaja letne bilance, urejanje davkov ... A na tem področju leto 2023 prinaša kar nekaj sprememb in novosti. V veljavo namreč stopi nov zakon o dohodnini, ki med drugim odpravlja nekatere razbremenitve, ki jih je sprejela prejšnja vlada.

To je novost dohodninske zakonodaje
28. 11. 2022 11.32DZ je potrdil novelo zakona o dohodnini, ki bo ustavila postopno zviševanje splošne olajšave do leta 2025 in odpravila nekatere razbremenitve.

To morate vedeti o predlaganih spremembah glede dohodnine
02. 08. 2022 10.55Novela zakona o dohodnini, uveljavljena spomladi, pomembno vpliva na raven javnofinančnih prihodkov, zato so na finančnem ministrstvu pripravili nekaj sprememb. Uveljavljene naj bi bile s 1. januarjem 2023, med drugim pa predvidevajo zaustavitev zviševanja splošne olajšave ter vrnitev obdavčitve najvišjih plač in najemnin na prejšnje ravni.

Takšne so kazni za tiste, ki Fursu ne prijavijo oddajanje nepremičnine
23. 06. 2022 05.00Lani je število zavezancev, ki so vložili napovedi za odmero dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem, nekoliko upadlo, a kljub temu se je skupni znesek odmerjene dohodnine zvišal. To bi lahko bila posledica zvišanja stopnje dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem iz 25 odstotkov na 27,5 odstotka. Ste vedeli, da je ta stopnja za leto 2022 15 odstotkov?

Progresivna obdavčitev - kaj je in kje jo že imajo?
03. 06. 2022 05.00Zagovorniki progresivne obdavčitve pravijo, da plača manj davka zavezanec, ki ima manj, in obratno, da zavezanec, ki ima več, tudi več plača. Poudarjajo, da je prav tako in da gre za družbeno solidarnost. Nasprotniki po drugi strani izpostavljajo, da je premoženje že tako ali tako večkrat obdavčeno, da bodo na slabšem zavezanci, ki so si nekaj ustvarili in niso vsega sproti zapravili, da bo premoženje izgubljalo na vrednosti in da se vračamo v socializem. Kaj sploh je progresivna obdavčitev in kje jo že imajo? Preverite!

Oxfam: Čas je za odpravo kriznega dobičkarstva
24. 05. 2022 05.00Zaradi pandemije covida-19 smo vsakih 30 ur dobili novega milijarderja, zdaj pa bi lahko z enako hitrostjo milijoni ljudi zapadli v skrajno revščino, je pred začetkom svetovnega gospodarskega foruma v Davosu sporočila mednarodna dobrodelna organizacija Oxfam, ki se je ob tem zavzela za obdavčitev najbogatejših.

Takrat se bo praviloma izplačala sintetična obdavčitev
09. 05. 2022 05.00Ob napovedi dohodnine bo mogoče izbrati, da se v letno davčno osnovo vštejejo vsi prihodki, tudi dohodki iz kapitala in najemnin. Na finančni upravi pripravljajo nov kalkulator za testni izračun dohodnine.

Tako bi obdavčili unovčevanje virtualnih valut
07. 04. 2022 15.39Vlada je sprejela predlog zakona o debirokratizaciji obdavčitve unovčenja virtualnih valut, ki uvaja obveznost plačevanja davka od vrednosti unovčenih virtualnih valut. Zakon bi veljal za vsa unovčenja po začetku veljave.

Koliko in na kakšen način bodo po novem obdavčene kriptovalute?
10. 01. 2022 04.45V Sloveniji trenutno ni podatkov o obsegu trgovanja s kriptovalutami in fizična oseba se lahko kljub zaslužku izogne plačilu davkov. A obetajo se spremembe. Po prvem predlogu je bila predvidena 10-odstotna obdavčitev fizičnih oseb ob vnovčitvi 15.000 evrov v koledarskem letu, po prejetih pripombah pa pripravljajo novo različico predloga zakona.

'Zdaj se delo v Sloveniji ne izplača'
02. 12. 2021 06.58DZ je za potrditev na plenarni seji pripravil predlog novele zakona o dohodnini, ki med drugim prinaša zvišanje splošne olajšave in s tem višje neto plače za vse. Poslancem opozicije se zdijo takšne spremembe nevarne za vzdržnost javnih financ, a finančni minister Andrej Šircelj je dejal, da se ob gospodarskem odboju prilivi v proračun povečujejo.

Slovenci moramo za svoje stanovanje delati med 8 in 10 let
27. 08. 2021 05.00Slovenci moramo delati med 8 in 10 let, da si lahko privoščimo lastno nepremičnino, upoštevajoč povprečno letno plačo in povprečno ceno kvadrature v državi, je pokazala nova analiza Deloitte. "Po omenjeni raziskavi so cene nepremičnin v Sloveniji glede na povprečno plačo res v zgornji polovici med vključenimi državami, a številke ne odstopajo tako zelo od povprečja, kot se pogosto prikazuje v javnosti," je poudaril direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami Boštjan Udovič. Ključni razlog za relativno visoke cene glede na plače medtem ostaja pomanjkanje stanovanj ob precej visokem povpraševanju. Se bo v prihodnje kaj spremenilo?

'Delavci bodo dobili nekaj deset evrov več, a veliko več bodo izgubili drugje'
23. 05. 2021 05.00Vlada načrtuje davčne spremembe, sindikatom pa očita, da so proti zvišanju delavskih plač. A sindikalisti opozarjajo: delavci bodo res dobili nekaj deset evrov več, zato pa bodo plačali več. Vladi namreč očitajo, da ne pojasni, kako bo nadomestila izpad skoraj milijarde evrov prihodkov v proračunu.

Tako bi se postopno zviševala splošna olajšava
16. 04. 2021 12.34Kaj naj bi se od 1. januarja 2022 zgodilo na področju davčnega sistema?

Primeri obdavčitve kriptovalut: zneski so lahko tudi izredno visoki
03. 02. 2021 04.45Globalna pandemija covida-19 in z njo povezano izogibanje fizičnim stikom bosta po ocenah poznavalcev še spodbudila razvoj digitalnega denarja. Kriptovalute so priljubljene tudi med Slovenci in imamo nekaj kriptomilijonarjev. Vse lepo in prav. A težava je, ker trgovanje in rudarjenje z virtualnim denarjem ni optimalno urejeno, saj lahko oseba veliko zasluži s kriptovalutami, pa vseeno ne bo plačala davka od dobička iz kapitala od odsvojitve virtualnih valut. A spremembe so na vidiku - načrtuje se nadzor in obdavčitev dobičkov tudi fizičnih oseb.

Obdavčitev neprijavljenega premoženja: kolikšna je lahko ta obdavčitev?
13. 10. 2020 08.31Ustavno sodišče je razveljavilo konec leta 2013 sprejet zakon o davčnem postopku v delu, ki določa 70-odstotno obdavčitev ugotovljenega neprijavljenega premoženja fizičnih oseb. Ta ne sme biti višja od tiste, ki jo dokaže davčni zavezanec. Odločilo je tudi, da se postopke lahko vodi le za primere od leta 2009 naprej.

Koliko davka je plačal Donald Trump?
28. 09. 2020 09.51Donald Trump je prvi ameriški predsednik v sodobni zgodovini, ki ni objavil svojih davčnih napovedi. Plačo, ki jo prejema kot predsednik ZDA, sicer nakazuje dobrodelnim organizacijam.

Darilna pogodba: ali jo lahko prekličete?
10. 08. 2020 07.00Darilne pogodbe spadajo med najpogosteje sklenjene pogodbe. Lani smo jih v Sloveniji sklenili več kot 16.000. Pogosto so darilne pogodbe tudi predmet sodnih sporov, darovalci pa se velikokrat ne zavedajo, da darilne pogodbe ni tako enostavno kar preklicati. Tudi obdarjenci so nemalokrat neprijetno presenečeni, ker morajo na prejeto darilo plačati visok davek. Na kaj vse je treba biti pozoren, ko se odločite za darilno pogodbo?