odpoved pogodbe o zaposlitvi

Ali imate tudi vi pravico do sobotnega leta?
29. 03. 2025 20.00Izobraževanje, raziskovanje ali osebni razlogi, kot so izgorelost, nesmiselni delovni opravki in zastala kariera, ki zaposlene vse pogosteje vodijo v odpoved delovnega razmerja ali bistveno zmanjšanje produktivnosti. Vse to so razlogi, da se v zadnjih letih uveljavlja t. i. sobotno leto, počasi tudi v Sloveniji.

Ste dobili boljšo ponudbo? Kako trenutnemu delodajalcu povedati, da se poslavljate?
02. 09. 2024 04.31Ste našli nov izziv, novo službo? Najbrž se vsakdo vsaj enkrat v življenju znajde v situaciji, ko mora podati odpoved. A kako to storiti dostojanstveno in tako, da se ne zapletete v nepotrebne težave?

Kaj se zgodi z zaposlenimi po smrti podjetnika?
22. 04. 2024 04.07Kakšne pravice in dolžnosti imajo dediči, kako se zagotavlja kontinuiteta oziroma kdo vodi in skrbi za podjetje pred zaključkom zapuščinske razprave, kaj je z zaposlenimi in kdo je odgovoren za morebitne dolgove? Pojasnjuje odvetnik Žiga Marovt.

Kdaj vam lahko delodajalec da odpoved?
19. 03. 2024 08.13Trg dela se v zadnjih letih korenito spreminja. Veliko naših staršev je bilo denimo celotno delovno dobo zaposlenih pri istem delodajalcu, kar je danes prej izjema kot pravilo. Poleg tega razvoj informacijske tehnologije in digitalizacija zahtevata nova znanja in kompetence, ki jih nekateri zaposleni nimajo, zato jih je upravičeno strah pred izgubo delovnega mesta. Nasploh je trg dela vse bolj fleksibilen, zato se splača zavarovati pravno zaščito v službi in tako poskrbeti, da si v primeru odpovedi pogodbe ali težav na delovnem mestu prihranimo vsaj finančne skrbi.

Najmanj toliko boste letos prejeli regresa
09. 05. 2023 04.00Delodajalec je delavcu, ki ima pravico do letnega dopusta, dolžan izplačati regres. Višina regresa je sicer odvisna od vsakega posameznega delodajalca, a zakon določa minimalen znesek. Preverite, koliko znaša minimalna višina regresa 2023, do kdaj vam ga morajo izplačati in še nekaj pomembnih informacij, ki jih je dobro poznati.

V tem primeru odpovedni rok znaša le sedem dni
09. 03. 2023 09.35Vam je delodajalec v pogodbi določil poskusno dobo? Kakšna so pravila poskusnega dela? Koliko časa lahko traja? Čemu je namenjeno? Kako je z odpovednim rokom?

Ali vas lahko zaradi te odločbe zavrnejo na razgovoru?
08. 03. 2023 08.12Poškodba, hudo obolenje ali poklicna bolezen lahko močno omejijo našo delovno sposobnost. V tem primeru lahko posameznik prejme odločbo o invalidnosti, ki pa mu lahko oteži iskanje morebitne nove zaposlitve. Do česa so delovni invalidi upravičeni, kako v tem primeru poteka iskanje nove zaposlitve in ali lahko svojo invalidnost na razgovoru za službo zamolčijo?

Vse o odpovedih delovnega razmerja – tako rednih kot izrednih
09. 02. 2023 05.00Ob enostranski odpovedi pogodbe o zaposlitvi se morata delodajalec in delavec držati določenih pravil ter imata tako pravice kot tudi dolžnosti. Zakon zaradi varstva pravic delavcev denimo med drugim praviloma ne dovoljuje odpovedi med bolniško, nego, nosečnostjo, porodniško ali starševskim dopustom, ob vložitvi tožbe zoper delodajalca ter zaradi udeležbe pri zakoniti stavki, članstva v sindikatu ali osebnih okoliščin. Na vprašanja o odpovedi delovnega razmerja je odgovarjal odvetnik Žiga Marovt.

Kaj, če zaposleni odkloni preizkus alkoholiziranosti?
11. 11. 2022 04.30Zaposlenega, ki je pod vplivom alkohola, drog ali drugih prepovedanih substanc, mora delodajalec odstraniti z dela, sledijo sankcije, lahko tudi globa in odpoved. Kaj pa, če delavec odkloni testiranje?

So vas odpustili? Najdite pravico in boljšo službo
16. 05. 2022 08.00Glavo pokonci! Preverite pravne možnosti in 13 korakov, ki jih je dobro prehoditi ob izgubi službe, da lahko situacijo obrnete v svojo korist.

Dobil sem odpoved. Ali mi pripada odpravnina?
10. 05. 2022 05.00Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? Vsak mesec odgovarjamo na vaša pravna vprašanja in dvome o zakonodaji ter vam tako pomagamo rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.

Vse, kar morate vedeti o odpovedi iz krivdnih razlogov
06. 05. 2022 05.00Kakšne pravice pripadajo brezposelnemu, ki dobi odpoved iz krivdnih razlogov? Kakšen je odpovedni rok? Kakšen je postopek, če so pri tem zaznani znaki kaznivega dejanja? Kdaj lahko delavec pogodbo o zaposlitvi sam izredno odpove iz krivdnih razlogov na strani delodajalca?

Zaposlitev za določen čas: pravila, odpravnina, posebnosti ...
07. 04. 2022 13.24Čeprav mora biti pogodba o zaposlitvi praviloma sklenjena za nedoločen čas, na Zavodu za zaposlovanje opažajo, da je večina prostih delovnih mest še vedno objavljenih z namenom zaposlovanja za določen čas.

Že dva meseca brez plače. Kaj naj stori?
17. 02. 2022 12.33V ZSSS pogosto prejemajo vprašanja delavcev, njihova služba pravne pomoči pa svetuje, kaj naj storijo. Tokrat so prejeli vprašanje zaposlenega, ki že dva meseca ni prejel plače.

Subvencioniran skrajšani delovnik: to načrtuje vlada
11. 01. 2022 04.45Slovenija se je skozi koronsko krizo doslej prebila brez pretresov na trgu dela, zaslugo za to pa imajo tudi ukrepi, kot je bil subvencioniran skrajšani delovnik, ki je ohranil okoli 53.000 delovnih mest in k uvedbi katerega ob slabšanju razmer te dni znova pozivajo v turizmu. Vlada sicer do konca leta načrtuje stalno tovrstno krizno shemo.

Ustavno sodišče razveljavilo zakonske določbe o upokojevanju starejših delavcev
17. 12. 2021 12.17Ustavno sodišče je razveljavilo ureditev v zakonih o delovnih razmerjih in o javnih uslužbencih, na podlagi katere je lahko delodajalec oz. predstojnik iz poslovnega razloga delavcu oz. javnemu uslužbencu odpovedal pogodbo o zaposlitvi, poslovnega razloga pa mu ni bilo treba utemeljevati, če je delavec izpolnjeval pogoje za starostno upokojitev.

V najbolj čarobnem delu leta lahko podarite dobro delo
10. 12. 2021 05.00Veseli december je najbolj čaroben del leta, je mesec obdarovanja, veselja, sreče, praznovanj in dobrih del. Tako kot vsako leto v prazničnem vzdušju potekajo številne dobrodelne akcije obdarovanj, pri katerih lahko sodeluje prav vsak.

Prijava v evidenco brezposelnih
16. 11. 2021 04.30Ste ostali brez zaposlitve in bi se radi čim prej prijavili v evidenco brezposelnih na zavodu za zaposlovanje? To so pomembne informacije in koraki, ki jih morate opraviti.

Ali lahko na razgovoru za delo vprašajo, ali ste cepljeni ali preboleli?
04. 10. 2021 05.00Kakšni so lahko postopki delodajalca, če zaposleni ne nosi zaščitne maske in druge zaščitne opreme ter če odklanja testiranje? In še – ali lahko delodajalec na razgovoru za delo vpraša kandidate, ali so preboleli ali cepljeni?

PCT-pogoj morate imeti tudi, če delate od doma
20. 09. 2021 13.22Pristojno ministrstvo je zbralo najpogostejša vprašanja glede PCT-pogoja in opravljanja dela. Nekateri odgovori so izredno zanimivi, še posebej tisti, ki se nanašajo na delo od doma.

Kaj storiti takoj po tem, ko vas delodajalec odpusti?
20. 07. 2021 05.00Ste obležali v bolečini, ki vam jo je prinesla odpoved? En dan joka je dobra terapija, nato pa prenehajte in se spravite k sebi.

Hrvaški podjetnik zaposlenim omogočil nakup stanovanj
24. 03. 2021 05.00Do lastnega doma je izredno težko priti. Tega se zaveda tudi lastnik nekega hrvaškega podjetja, ki se je odločil za neverjetno akcijo.

Upokojevanje starejših delavcev: Ustavno sodišče začasno zadržalo izvajanje teh členov
23. 02. 2021 14.21Ustavno sodišče je začasno zadržalo izvajanje členov zakona o delovnih razmerjih in o javnih uslužbencih, ki se nanašajo na ureditev upokojevanja starejših delavcev z izpolnjenimi pogoji za starostno upokojitev. Zahtevo za presojo ustavnosti določb, ki jih je v omenjena zakona prinesel sedmi protikoronski zakon, so vložili sindikati. Do končne odločitve je ustavno sodišče zadržalo tudi veljavnost že vročenih odpovedi pogodb o zaposlitvi, ki so bile izdane skladno z novo ureditvijo.

Upokojitev po PKP 7 lahko privede do višje odpravnine
01. 02. 2021 15.35Ali se bodo delodajalci sploh odločali za možnost odpovedi delovnega razmerja ob izpolnitvi pogojev za starostno upokojitev po PKP 7, ki posledično predvideva višje odpravnine, ali bodo raje čakali, da bodo zaposleni ob nastopitvi pogojev za starostno upokojitev sami odpovedali delovno razmerje? Koliko se bodo delodajalci odločali za tovrstno možnost in ali bo "prisilnih upokojitev" več v javnem kot zasebnem sektorju, bo pokazal čas.

Starejši naj gredo v pokoj, mladi naj se zaposlijo. Je res tako preprosto?
24. 12. 2020 05.45Delodajalske organizacije v poslanskih skupinah iščejo podporo predloga, ki bi dal možnost odpovedi pogodbe o zaposlitvi delavcu, če izpolnjuje pogoje za pravico do starostne pokojnine. Tako bi reševali vprašanje brezposelnosti med mladimi. Pa je res tako enostavno?

'Kljub odrejenemu čakanju na domu morajo delati'
18. 11. 2020 07.47Vodja Delavske svetovalnice Goran Lukić opozarja, da delavci zaradi strahu pred izgubo službe trenutno večinoma sploh ne ukrepajo zaradi kršitev.

Prenehanje delovnega razmerja v času bolniške
07. 10. 2020 09.22Za samo vročitev med bolniškim staležem ni zakonskih ovir.

Ali vas lahko odpustijo zaradi odrejene karantene?
09. 09. 2020 08.32Kaj lahko stori delavec, ki zaradi odrejene karantene dobi odpoved? Ali je to sploh zakonito ravnanje delodajalca?

Redno zaposleno samohranilko o odpovedi obvestili kar po telefonu
12. 05. 2020 07.58V času pandemije, ki je zadala hud udarec gospodarstvu, sindikati opažajo povečano število odpuščanj, ki so marsikdaj tudi nezakonita, pojavljajo pa se še druge kršitve delovnopravne zakonodaje. Največ kršitev je pri manjših delodajalcih, v obrtnih dejavnostih, pri gradbincih in v gostinstvu.

Opažajo porast odpuščanja, čeprav delodajalci prejmejo subvencijo
16. 04. 2020 08.14V Sindikatu obrti in podjetništva Slovenije pravijo, da manjka varovalka, ki bi določala, da "v kolikor delodajalec zaprosi za subvencioniranje plače svojega delavca, ga v času epidemije in nadalje v trimesečnem obdobju po razglasitvi konca epidemije ne sme odpustiti".