okvir

Tako bi v Sloveniji obdavčili kriptovalute
17. 04. 2025 12.54Ministrstvo za finance je v javno obravnavo dalo osnutek zakona o davku od dobička iz odsvojitve kriptosredstev in osnutek novele zakona o davku od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov. Predloga, s katerima želijo uskladiti obdavčitev dohodkov iz podobnih finančnih instrumentov, bosta v javni obravnavi do 5. maja.

Te evropske države ponujajo najboljše pogoje za delo in počitek
20. 03. 2025 04.46Odkrijte, katere evropske države ponujajo najboljše ravnotežje med delom in zasebnim življenjem. Krajši delovni čas, višje plače in odlične socialne ugodnosti.

Priljubljene metode za ustvarjanje pasivnega zaslužka
17. 02. 2025 04.09Pasivni zaslužek postaja vse bolj priljubljena tema, saj omogoča finančno neodvisnost in prinaša dodatni dohodek brez potrebe po klasičnem 40-urnem delavniku. Čeprav zahteva začetni vložek časa, znanja ali denarja, lahko ustvarjanje pasivnega zaslužka dolgoročno izboljša finančno varnost. Kaj je torej pasivni zaslužek, zakaj je pomemben in katere metode so najbolj priljubljene za dosego tega cilja?

Donald Trump: Naši državi bomo ustvarili veliko denarja
24. 01. 2025 09.09Ameriški predsednik Donald Trump je podpisal ukaza o spodbujanju razvoja umetne inteligence in industrije kriptovalut.

Poceni, a izvirna darila za družino in prijatelje
21. 12. 2024 04.46Iščete izvirna darila, ki so prijazna do proračuna? Odkrijte deset kreativnih idej za darila, ki bodo navdušila vaše bližnje, ne da bi zapravili preveč.

Naložbeni portelj: kripto in/ali ostalo?
04. 12. 2024 08.15Verjetno nas je kar nekaj takih, ki razmišljamo o tem, kako sestaviti svoj naložbeni portfelj. To še posebej velja v mesecih bikovskega trenda, kot smo mu priča trenutno na kapitalskih trgih, trgu plemenitih kovin in pa seveda tudi na kripto trgu. V takih trenutkih marsikdo na vseh možnih bančnih računih, limitih kreditnih kartic in ostalem vsaj delno likvidnem premoženju išče nekaj presežne likvidnosti. To bi po čim hitrejšem postopku naložil v katerikoli naložbeni instrument. Seveda najraje v takega, ki obeta hiter in nadpovprečno visok donos. Ponavadi, ko gledamo za nazaj naše nerealizirane naložbe, ki so se potem izkazale kot zelo donosne, si potiho mislimo, da smo skriti investicijski guruji. Ko pa imamo na strani pripravljena sredstva za dejansko investicijo, se pogosto pojavi negotovost. Delnice? Kripto? ETF? Zlato?

Praznična varčnost: Kako podariti darila, ne da bi presegli proračun?
27. 11. 2024 04.21Praznični čas ni nujno povezan s finančnim stresom, če se obdarovanja lotite premišljeno. Kako torej načrtovati darilni proračun, ustvariti cenovno ugodna in kreativna darila ter izkoristiti domače veščine za izdelavo unikatnih daril? Z nekaj načrtovanja in ustvarjalnosti lahko praznike preživite veselo, brez prekoračenja proračuna. Na koncu članka vam ponujamo ideje za darila, ki vam ne bodo izpraznile denarnice!

Kripto regulacija: konec Divjega zahoda
13. 11. 2024 04.43Več kot 15 let nazaj, ko je na blockchain omrežju nastal prvi bitcoin, si je verjetno le malo ljudi predstavljalo, da bo celotna industrija, povezana s kripto valutami, postala tako velika, da bo dobila svojo sistemsko zakonodajo. In točno to se dogaja v teh mesecih s prihodom t. i. uredbe o trgih kripto sredstev (ang. Markets in Cryptoassets Regulation ali MiCA). Evropejci sicer radi vse reguliramo, a (vsaj) v tem primeru, je bilo to nujno in dobrodošlo.

Niti v času največjih kriz naj upad vrednosti portfelja ne presega 25 odstotkov
05. 11. 2024 04.03Naložbena strategija določa razmerje med naložbenimi razredi v naših portfeljih, ki odločilno vpliva na donosnost in tveganost portfelja. Povprečni vlagatelj naj v svoj portfelj vključi do 20 odstotkov alternativnih naložb, preostala sredstva pa naj enakomerno razporedi med delnice in obveznice.

Črni petek 2024: kdaj je in česa ne smete storiti
04. 11. 2024 04.04Črni petek je priljubljen nakupovalni dogodek, ki je k nam prišel iz ZDA. Prinaša popuste in ugodnosti za številne izdelke in storitve. A kaj morate storiti še pred tem pomembnim datumom?

Digitalni evro – kaj je in kaj ni?
23. 10. 2024 04.59Papirnati denar se je v Evropi pojavil leta 1661, ko ga je izdala švedska centralna banka. Prav lahko se zgodi, da bo Švedska tudi ena prvih držav na svetu, ki bo gotovino dala ven iz uporabe. Švedska še zdaleč ni edina država, ki svojo strategijo monetarnega sistema gradi na prihodnjem temelju brezgotovinske družbe. Eden izmed takih projektov, ki je trenutno že v napredni fazi razvoja, je tudi projekt Digitalnega evra ("eEuro"). S tem projektom je leta 2021 začela Evropska centralna banka ("ECB").

Zato ljudje sovražijo upravljanje z denarjem in kako to spremeniti
13. 10. 2024 04.11Ali ste vedeli, da številni Američani ne marajo upravljanja z denarjem? Tudi pri nas je veliko takih, ki raje porabijo vse, kar imajo, kot da bi kaj dali na stran.

Ali bi umetni inteligenci dovolili, da načrtuje vaše naslednje počitnice?
21. 09. 2024 04.02Kako dobra je umetna inteligenca v podajanju nasvetov za potovanja in ali ji lahko v popolnosti zaupamo?

Ali od otroka zahtevate popoln rezultat? Raje se osredotočite na to!
01. 09. 2024 04.40Verjetno ni starša, ki si ne bi želel, da bi bil njegov otrok v življenju uspešen. A prva stopnica do njihove uspešnosti smo prav mi - starši. Naš cilj je vzgojiti samostojne otroke, ki verjamejo vase in imajo stik s seboj. Vse to pa otrok osvaja po majhnih korakih, skozi najmanjše lekcije in spoznanja, ki jih dobiva skozi padce in preizkušnje. Naša naloga je, da ne delamo in razmišljamo namesto njih, pač pa jim pustimo, da se učijo na lastnih napakah. Vsaka njihova odločitev, pravilna ali napačna, predstavlja izkušnjo učenja, s pomočjo katere bodo postali samostojni posamezniki.

Slovenija na lestvici konkurenčnosti IMD nazadovala
18. 06. 2024 08.28Slovenija se je letos na lestvici konkurenčnosti švicarskega inštituta IMD med 67 državami uvrstila na 46. mesto, kar je štiri mesta slabše kot lani. Svojo uvrstitev je sicer poslabšala večina evropskih držav. Najbolj konkurenčne države so Singapur, Švica in Danska, sledita Irska in Hongkong, so raziskavo povzeli v Spiritu Slovenija.

Slovensko podjetje, ki svojo moč izkorišča za pomembno stvar
29. 05. 2024 08.34V hitro spreminjajočem se okolju se vedenje kupcev nenehno spreminja, njihove vrednote pa se neprestano razvijajo. Blagovne znamke so tako prisiljene vedno pozorno spremljati trende in spremembe v navadah potrošnikov, da lahko ohranjajo konkurenčno prednost. V zadnjih letih je eden najpomembnejših trendov vse večja osredotočenost na družbeno odgovornost podjetij. Podjetja zdaj vlagajo več časa in energije v oblikovanje in izvajanje projektov, ki prispevajo k boljši družbi in trajnostnemu razvoju.

Kdaj vam lahko delodajalec da odpoved?
19. 03. 2024 08.13Trg dela se v zadnjih letih korenito spreminja. Veliko naših staršev je bilo denimo celotno delovno dobo zaposlenih pri istem delodajalcu, kar je danes prej izjema kot pravilo. Poleg tega razvoj informacijske tehnologije in digitalizacija zahtevata nova znanja in kompetence, ki jih nekateri zaposleni nimajo, zato jih je upravičeno strah pred izgubo delovnega mesta. Nasploh je trg dela vse bolj fleksibilen, zato se splača zavarovati pravno zaščito v službi in tako poskrbeti, da si v primeru odpovedi pogodbe ali težav na delovnem mestu prihranimo vsaj finančne skrbi.

Iščete pravo poklicno pot in delo zase? Uporabite ta pristop
29. 02. 2024 04.11Poiščite pravi poklic in delo zase na podlagi hierarhije potreb.

Nova izjemna priložnost za slovenske podjetnike!
16. 02. 2024 14.09Podnebne spremembe in naravne ujme nam dajejo jasno vedeti, da je nujno vzpostaviti trajnostno družbo. Svoj delež moramo prispevati vsi, tako posamezniki kot tudi gospodarstvo, ki pomembno sooblikuje lokalno okolje. Fokus je usmerjen zlasti v mikro, mala in srednje velika podjetja ter moderne start-upe, ki se lahko ponašajo z izjemnimi trajnostno naravnanimi in družbeno odgovornimi idejami, a jim zaradi številnih ovir ne uspe, da bi zaživele v praksi. A to je mogoče hitro spremeniti!

Slovenija po višini minimalne plače v EU na osmem mestu. Poglejte, kdo je na prvem!
06. 02. 2024 11.21V Sloveniji je minimalna plača za letos določena pri 1254 evrov bruto, s tem pa je osma najvišja v Uniji.

To mora o delni bolniški vedeti vsak zaposleni
01. 02. 2024 09.10Zaposleni, ki so zaradi zdravstvenih razlogov na polovičnem delovniku in hkrati koristijo bolniški stalež, se srečujejo z vprašanji glede ureditve delovnega časa, plačila, pravic in obveznosti. Pravice in dolžnosti delavcev in delodajalcev glede polovične bolniške so pojasnjevali na Inšpektoratu za delo in pravna svetovalka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), Maša Gregorčič.

Umetna inteligenca v letu 2024: Pet trendov, ki jih morajo delavci poznati
08. 01. 2024 09.39Leto 2023 je bilo za umetno inteligenco prelomno. A letos bo UI imela še večji vpliv. Vendar so tokrat delavci pripravljeni.

Sedemkrat zadel na lotu, zdaj razkril svoje trike
13. 12. 2023 05.00Ko gre za igre na srečo, je treba ravnati po pameti. Kaj svetuje Američan, ki je kar sedemkrat zadel visoke zneske?

Različne vrste varčevanja
26. 10. 2023 04.45Ko gre za finančno varnost in prihodnost, je varčevanje ključnega pomena. Ne glede na vaše cilje – od nakupa hiše do priprave na pokoj – pravilno varčevanje vam lahko pomaga doseči vaše finančne cilje.

Kaj je naložbeni portfelj in kako ga sestaviti?
30. 08. 2023 04.45Naložbeni portfelj je zbirka naložb, ki jih ima v lasti posameznik ali podjetje. Sestavljen je iz različnih vrst naložb, kot so delnice, obveznice, nepremičnine, surovine, vzajemni skladi itd. Namen naložbenega portfelja je doseči določene cilje glede donosnosti in tveganja.

'Generativna umetna inteligenca ogroža pravice potrošnikov'
20. 06. 2023 12.04V zadnjih mesecih je prišlo do bliskovite rasti ponudbe storitev, ki jih poganja generativna umetna inteligenca, ta pa ogroža pravice potrošnikov in briše meje med resnično in umetno vsebino, opozarjajo pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). Zato so na pristojna ministrstva naslovili tudi poziv k preiskavi te tehnologije.

Se tudi vi borite iz meseca v mesec in vam le redko kaj ostane?
01. 06. 2023 08.10Potem je čas, da s temi tremi enostavnimi koraki vzpostavite učinkovit nadzor nad denarjem. In brez skrbi, pri tem ne boste kaj dosti trpeli.

Kako izbrati fotografa za dogodek ali projekt
31. 05. 2023 04.30Ne glede na to, ali prirejate poslovni dogodek, poroko, krst ali pa želite fotografiranje nosečnic ali novorojenčkov, je izbira pravega fotografa ključna za ustvarjanje trajnih spominov. V tem članku se bomo posvetili ključnim kriterijem in vprašanjem, ki jih je treba postaviti pri izbiri fotografa za vaš dogodek ali projekt.

Za ta evropska pravila morate vedeti, če imate kriptovalute
17. 05. 2023 05.45Finančni ministri držav članic EU so potrdili zakonodajo, s katero Unija uvaja zakonodajni okvir za kriptosredstva, izdajatelje kriptosredstev in ponudnike storitev v zvezi s kriptosredstvi. Obenem otežuje izogibanje pravilom o preprečevanju pranja denarja s pomočjo kriptosredstev.

Slovenska podjetja, ki so lahko za zgled
18. 04. 2023 07.01Čeprav prihajamo iz majhne države, je v Sloveniji veliko ambicioznih posameznikov in podjetnikov, ki nas vedno znova presenečajo s svojimi inovativnimi projekti in z razmišljanjem izven okvirjev.