oskrba na domu

Pokojninski sistem: kje smo in kaj prinaša leto 2025?
02. 12. 2024 04.26V letu 2024 so bili sprejeti spremembe in ukrepi, ki so vplivali na višino pokojnin in socialno varnost upokojencev. Hkrati so že predlogi in načrti za leto 2025, vključno z uskladitvijo pokojnin in pokojninsko reformo, ki jo v ZDUS kritično ocenjujejo. Poudarjajo, da reforme ne naslavljajo dovolj potreb najranljivejših ter pozivajo k pravičnejšim in dolgoročno vzdržnim rešitvam.

Kako naj starejši obvladujejo stroške življenja?
07. 04. 2023 04.00Kako imeti stroške pod nadzorom in uživati v zlatih letih?

Neverjetno, kaj so ustvarili Slovenci in dobili 50.000 evrov
14. 03. 2023 08.54Vedno več podjetij in organizacij se zaveda, da je prihodnost v trajnostno usmerjenem gospodarstvu, zato v svoje poslovanje vpeljujejo procese, ki zmanjšujejo negativni vpliv na okolje, hkrati pa pozitivno vplivajo na družbo in kakovost življenja. V nadaljevanju vam podrobneje predstavljamo tri slovenske projekte, ki po mnenju mednarodno priznanih strokovnjakov najbolje rešujejo izzive trajnosti.

Oskrbovana stanovanja: kaj preveriti pred vselitvijo?
07. 03. 2023 03.30Ni nujno, da mora lastnik kot najemodajalec ali kot prodajalec oskrbovanih stanovanj obenem obvezno zagotavljati storitve, kot denimo pomoč pri pospravljanju, kuhanju, umivanju, oblačenju, hranjenju ... Gre namreč za stvar dogovora med stanovalci in ponudniki, kar pomeni, da je lahko ali pa ne predvideno ob najemu oziroma ob nakupu.

V naslednjih mesecih bi se lahko povišale oskrbnine v domovih za starejše
07. 09. 2022 05.00Vzrokov je več - strošek energentov in hrane se je tako povečal, da ga zgolj z uskladitvijo marčevskih cen ne zmorejo pokriti. S septembrom se povečuje strošek za plače zaradi dodatnega kadra, ki ga lahko zaposlijo po spremembi kadrovskih normativov. Nato konec leta preneha še financiranje višjih stroškov dela zaradi sklenjenega aneksa h Kolektivni pogodbi za dejavnost zdravstva in socialnega varstva.

Delo v domovih za ostarele: plače pogosto pod minimalnimi
06. 06. 2022 05.00Delati v domovih za ostarele je lepo, navdihujoče, izpopolnjujoče. Številni zaposleni pravijo, da gre za poslanstvo, za pomoč sočloveku, za sočutje, skrb. Po drugi strani je delo zelo odgovorno, težko in zahtevno. Je večizmensko, dela se vse dni v tednu, v treh izmenah, ponoči, med prazniki, vikendi. Medtem so osnovne plače nizke in na začetku poklicne poti pri večini pod minimalnimi, soočajo se s kadrovskimi stiskami, preobremenjenostjo. Malo je zanimanja za delo s starejšimi in v domovih se že vrsto let soočajo s kadrovskimi težavami. Boren je odziv na razpise za delovna mesta in nekateri zaposleni odhajajo, ker v drugih dejavnostih dobijo službo z višjo plačo ter z boljšimi delovnimi pogoji in delovnikom.

Skoraj 90 odstotkov starejših Slovencev biva tako
14. 10. 2021 08.35Veliko je starejših, ki jim je stanovanje v breme, saj je preveliko, stroški vzdrževanja pa so zanje previsoki. Zato je za varno staranje ključna prilagoditev nepremičnin, v katerih bivajo starejši, je bilo pred časom slišati na festivalu za tretje življenjsko obdobje.

Na mestu propadajočega samskega doma rastejo oskrbovana stanovanja
27. 09. 2021 05.00V Kranju se obetajo nova oskrbovana stanovanja za starejše, ki bodo zrasla na mestu, kjer je prej vrsto let propadal star objekt. Obenem načrtujejo tudi gradnjo novega doma upokojencev, saj je obstoječi vedno poln in so zanj dolge čakalne vrste.

V Franciji suspendirali približno 3000 necepljenih zdravstvenih delavcev
16. 09. 2021 12.02V Franciji so suspendirali približno 3000 zdravstvenih delavcev, ker se do roka, ki se je iztekel v sredo, niso cepili proti covidu-19. Zdravstvena oskrba po besedah francoskega ministra za zdravje Olivierja Verana kljub temu poteka nemoteno.

'Zelena hiša' za starejše, tudi tiste z nizkimi pokojninami
17. 03. 2021 05.00Predstavljajte si vas, v kateri v večgospodinjskih skupnostih v sožitju živijo starejši, tudi tisti z nižjimi pokojninami, ki uporabljajo pametno tehnologijo ter imajo zagotovljeno vso potrebno oskrbo in nego, brezplačne prevoze in druženje. Resničnost je blizu. Tudi v Sloveniji.

Ceneje kot v domu za ostarele
12. 03. 2021 05.00Poleg najemnine za oskrbovana stanovanja je treba plačati tudi druge stroške, denimo za nujno 24-urno pomoč, morebitno dodatno nego, pomoč pri urejanju, čiščenje, pranje, dostavo kosila, elektriko, vodo, kurjavo, odvoz smeti ... Dodatni stroški lahko znašajo več deset evrov mesečno, a vseeno ne presegajo višine oskrbnine v domu za starejše.

Oskrbovana stanovanja: prosilci lahko na vrsto za vselitev čakajo tudi več let
01. 03. 2021 06.52Oskrbovana stanovanja v Sloveniji so zasedena in čakalne vrste so dolge; prosilci lahko na vrsto za vselitev čakajo tudi več let. V načrtu pa je povečanje njihovega števila – ponekod že gradijo, tako da bodo še letos na voljo nova.

Oddala vlogo za DSO in v štirih dneh prejela odgovor
11. 02. 2021 08.40Domovi za starejše ... v preteklosti je bilo treba na mesto v domu čakati mesece in leta. Sedaj se je vse spremenilo. Vse več je zgodb tistih, ki pravijo, da so do prostega mesta v domu za starejše prišli v le nekaj dneh. A kako varno je te dni poslati svojca v DSO?

Zaračunavanje covidnega zdravljenja oskrbovancem domov?
02. 02. 2021 13.40Sindikat upokojencev Slovenije je na vlado naslovil javno pismo, v katerem opozarja, da v zadnjem času prejema pritožbe in vprašanja stanovalcev domov za starejše in njihovih svojcev v zvezi z zaračunavanjem storitev oz. z razvrščanjem stanovalcev domov v višje kategorije oskrbe po prebolelem covidu-19, pa tudi po drugih boleznih.

Domači gosti zdaj odkrivajo tisto, kar so tuji vedeli že dolga leta – naša hrana je vrhunska
28. 07. 2020 08.09V času epidemije se je v Sloveniji pokazalo, kako pomembna je samooskrba oz. živilsko predelovalna industrija pri preskrbi Slovencev s hrano.

Delo v slovenskih podjetjih: katera nudijo fleksibilen delovni čas, delo od doma ...?
10. 12. 2019 08.51V večini slovenskih podjetij omogočajo prilagodljiv prihod in odhod v in iz službe, medtem ko sta skrajšan delovni čas in delo od doma prej privilegij kot pravica. Kljub številnim prednostim, ki jih prinaša fleksibilen delovni čas.

Takoj ko so plače šle gor, so se odločili za podražitve
02. 02. 2019 09.55Po dvigu plač v javnem sektorju so se nekateri odločili za konkretne podražitve.

Otroci v bolnišnici: zakaj starši ne dobijo nadomestila plače?
27. 10. 2015 08.00Med bivanjem otroka v bolnišnici staršem ne pripada "bolniška", ampak morajo vzeti dopust, čeprav stroka ugotavlja, da si predvsem mlajši želijo, da bi bili ob njih. Zato "vsi vemo, kaj počnejo družinski zdravniki. Staršu dajo bolniško, kot da je on bolan, da je lahko ob otroku," opozarja poslovna direktorica ljubljanske pediatrije Biserka Marolt Meden.

Koliko stane bivanje v domu za ostarele?
07. 11. 2011 16.26Domovi starejših občanov so natrpani. Več kot 17.750 ljudi je na čakalnih listah za sprejem, kljub temu da sprejem v dom dostikrat presega njihove finančne zmožnosti.

Domovi za starejše: koliko plačate in kako živite?
06. 04. 2010 07.43Več kot imate pod palcem, več udobja si lahko privoščite, pogosto velja v življenju. Je tako tudi v domu za starejše? Za kakšno (ne)udobje gre, smo preverili v petih slovenskih domovih.

Z novim letom dražje banke, a cenejši frizerji!
31. 12. 2009 10.10Januar v letu, ki prihaja, prinaša tudi nekaj dražje storitve za prebivalstvo, hkrati pa se razširja seznam blaga in storitev, za katere se uporablja nižja davčna stopnja.

Izkoriščanje ali pomoč upokojencem?
12. 11. 2009 15.08Postelja v domu za ostarele je za marsikoga kot zadetek na lotu. Prvič pri nas se je pojavila ponudba zavarovalnice, ki bi za tiste, ki so pripravljani plačati, garantirala posteljo.

Deset zaposlitev za upokojence
05. 07. 2009 08.58Pravkar ste se upokojili. Dnevi so dolgi, predolgi. Pogrešate rutino vsakodnevnih obveznosti. Jutranje vstajanje, dinamiko dela. Čutite, da ste na višku svojih moči? Naredite iz tega nekaj denarja!

Ali se čakalnim vrstam za zdravstveno oskrbo res ni mogoče izogniti?
18. 01. 2009 15.50Vsi bi želeli čim hitreje in čim ceneje do zdravniške oskrbe, ko le-to potrebujemo. Kakšne možnosti poleg uporabe zasebnega in/ali javnega zdravstvenega sistema so bolniku še na voljo?

Naj starost ne bo breme
14. 01. 2009 16.33Starejše osebe, ki potrebujejo oskrbo, imajo na izbiro patronažno varstvo, samoplačniško oskrbo, družinskega pomočnika ali dom za starejše občane. Pa je res vse tako lepo kot se sliši?