peter

Začele veljati ameriške carine na jeklo in aluminij, EU vrača udarec
12. 03. 2025 07.49Začele so veljati 25-odstotne ameriške carine na uvoz jekla in aluminija, ki jih je predsednik Donald Trump napovedal februarja. Po ocenah analitikov bodo močno prizadele tudi EU, saj so ZDA pri obeh skupinah blaga na vrhu seznama izvoznih trgov za evropska podjetja. EU uvaja protiukrepe.

V treh letih se bodo plače dvignile za 22 odstotkov oziroma 400 evrov
10. 02. 2025 09.43Na ministrstvu za javno upravo so zadovoljni s pripravami na implementacijo plačne reforme, ki ta teden prinaša prva izplačila plač po novem. Napovedujejo pa, da bodo v delovni skupini skupaj s sindikalnimi predstavniki bdeli nad njenim izvajanjem. V povprečju se bodo plače zaposlenim v treh letih dvignile za 22 odstotkov oziroma 400 evrov.

OZS pričakuje krizne ukrepe in celostno obravnavo reform. Kako nemška kriza vpliva na nas?
08. 01. 2025 09.26Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) je lani pričakovala več napredka pri urejanju odprtih vprašanj glede obveznosti do zaposlenih in davčnih obremenitev. Želi čimprejšnje sprejetje ukrepov za primer morebitne krize ter celostno obravnavo pokojninske, davčne in zdravstvene reforme.

Kaj sta za kripto vlagatelje pod smrekico pustila Božiček in Dedek Mraz?
06. 01. 2025 08.39Leto 2024 bi lahko za kripto vlagatelje opisali kot zelo pestro. Kaj se je dogajalo in kakšne so napovedi za leto 2025?

Meme kovanci: kripto kužki, mucke in veverice, ki lahko ugriznejo
23. 12. 2024 04.05Kaj morate vedeti o meme kovancih?

Kriptovalute in kibernetska varnost: kako zaščititi svoje kripto premoženje?
11. 12. 2024 04.58Kriptovalute so zelo privlačne. Ne samo za vlagatelje, ki si obetajo hitre zaslužke in za oboževalce tehnologije veriženja podatkovnih blokov, na osnovi katere temeljijo kriptovalute. Zaradi svoje digitalne narave so kriptovalute privlačna tarča za hekerje, prevarante in kriminalce. Načinov, kako na protipraven način priti do kripto sredstev, je kar precej. Tehnike kraj in prevar se razlikujejo po svoji sofisticiranosti. Na tiste najbolj sofisticirane pa preverjeno niso imuni niti tisti, ki rokovanje s kriptovalutami res dobro poznajo.

Naložbeni portelj: kripto in/ali ostalo?
04. 12. 2024 08.15Verjetno nas je kar nekaj takih, ki razmišljamo o tem, kako sestaviti svoj naložbeni portfelj. To še posebej velja v mesecih bikovskega trenda, kot smo mu priča trenutno na kapitalskih trgih, trgu plemenitih kovin in pa seveda tudi na kripto trgu. V takih trenutkih marsikdo na vseh možnih bančnih računih, limitih kreditnih kartic in ostalem vsaj delno likvidnem premoženju išče nekaj presežne likvidnosti. To bi po čim hitrejšem postopku naložil v katerikoli naložbeni instrument. Seveda najraje v takega, ki obeta hiter in nadpovprečno visok donos. Ponavadi, ko gledamo za nazaj naše nerealizirane naložbe, ki so se potem izkazale kot zelo donosne, si potiho mislimo, da smo skriti investicijski guruji. Ko pa imamo na strani pripravljena sredstva za dejansko investicijo, se pogosto pojavi negotovost. Delnice? Kripto? ETF? Zlato?

Kriptovalute: samo špekulacija ali tudi uporabna vrednost?
27. 11. 2024 04.16Tržna kapitalizacija kriptovalut je v mesecu novembru presegla tri bilijone dolarjev. Po podatkih platforme Coinmarketcap je bilo v zadnjih 30 dneh skoraj za 250 milijard dolarjev (več kot 238 milijard evrov) nakupnih in prodajnih transakcij s kriptovalutami, ki so se izvedle na centraliziranih in decentraliziranih kripto borzah. Kaj je ključni razlog tako hitre rasti velikosti kripto trga?

Največji padci v kripto zgodovini: lekcije za vlagatelje
20. 11. 2024 04.39Ob trenutni hitri rasti bitcoina in ostalih kripto valut človek lahko zelo hitro dobi varljiv občutek, da gredo vrednosti na kripto trgih lahko samo gor. Zgodovina nas uči, da je vse zelo ciklično. Vsakič je hitri rasti sledil tudi hiter in zelo konkreten padec. Res je, da je vsaj do sedaj za bitcoin veljalo, da je bil potrpežljiv vlagatelj vedno v plusu, ne glede na to, kje na krivulji tržne cene je to kripto valuto kupil. V najslabšem primeru, to je nakup na vrhu cene posameznega cikla, je moral počakati par let in prebroditi kripto zimo.

Kripto regulacija: konec Divjega zahoda
13. 11. 2024 04.43Več kot 15 let nazaj, ko je na blockchain omrežju nastal prvi bitcoin, si je verjetno le malo ljudi predstavljalo, da bo celotna industrija, povezana s kripto valutami, postala tako velika, da bo dobila svojo sistemsko zakonodajo. In točno to se dogaja v teh mesecih s prihodom t. i. uredbe o trgih kripto sredstev (ang. Markets in Cryptoassets Regulation ali MiCA). Evropejci sicer radi vse reguliramo, a (vsaj) v tem primeru, je bilo to nujno in dobrodošlo.

Bitcoin ali zlato? Kaj izbrati kot orodje za boj proti inflaciji?
06. 11. 2024 04.28Inflacija je tihi uničevalec našega premoženja, ki potihoma, a vztrajno zmanjšuje vrednost denarja v naših denarnicah. Zaradi tega bi moralo biti iskanje načinov za zaščito premoženja pred inflacijo ena ključnih nalog vsakega posameznika in podjetij. V zadnjih letih se vse več govori o kriptovalutah, zlasti o bitcoinu, kot potencialnem orodju za zaščito pred inflacijo. Da bi si lahko odgovorili na vprašanje, ali je bitcoin res primerno orodje za zaščito pred inflacijo, moramo najprej razumeti, kaj je bil namen bitcoina ob njegovem pojavu leta 2008 in kaj je njegovo poslanstvo danes. Prav tako si moramo razjasniti razlike in podobnosti med bitcoinom in zlatom, ki sicer velja kot uveljavljen ščit pred inflacijo.

'Sendvič' generacija na delovnem mestu. Kaj potrebujejo?
02. 11. 2024 04.45Zaposleni, rojeni med letoma 1965 in 1980, želijo oz. potrebujejo drugačno podporo delodajalcev kot druge generacije. In vedno pogosteje jo tudi dobijo, kar koristi tudi njihovim delodajalcem.

Tokenizacija: bodo res v prihodnje vsa sredstva pretvorjena v digitalne žetone?
30. 10. 2024 04.26V začetku leta je Larry Fink, predsednik uprave BlackRocka, enega največjih investicijskih podjetij na svetu, javno izjavil, da je tokenizacija prihodnost finančne industrije. Njegova javno izražena vizija se je skoraj takoj prelila v hitro rast vrednosti kripto valut, ki so povezane s t. i. tokenizacijo realnih sredstev (angl. "real-world asset" ali "RWA"). Že leta 2019 je košarkarski igralec Spencer Dinwiddie, nekdanji soigralec Luke Dončića, javno naznanil, da bo tokeniziral del svoje plače, ki jo prejema pri Brooklyn Nets. Še leto prej je slovenski tehnološki startup Blocksquare v Tehnološkem parku Ljubljana tokeniziral parkirno mesto. O čem je govora, ko govorimo o tokenizaciji? In kaj novega prinaša?

Digitalni evro – kaj je in kaj ni?
23. 10. 2024 04.59Papirnati denar se je v Evropi pojavil leta 1661, ko ga je izdala švedska centralna banka. Prav lahko se zgodi, da bo Švedska tudi ena prvih držav na svetu, ki bo gotovino dala ven iz uporabe. Švedska še zdaleč ni edina država, ki svojo strategijo monetarnega sistema gradi na prihodnjem temelju brezgotovinske družbe. Eden izmed takih projektov, ki je trenutno že v napredni fazi razvoja, je tudi projekt Digitalnega evra ("eEuro"). S tem projektom je leta 2021 začela Evropska centralna banka ("ECB").

Nemške cerkvene banke obračajo milijarde
22. 07. 2024 04.46Med številnimi bankami v Nemčiji je nekaj takih, ki pripadajo Katoliški ali Evangeličanski cerkvi. Kdo so njihovi komitenti?

To jim je prineslo bajno bogastvo
06. 04. 2024 04.22Simmons, ki je v skupini pel in igral bas kitaro, bo skupaj s Paulom Stanleyjem še naprej tesno sodeloval pri stalnem razvoju blagovne znamke in gradiva, ustvarjenega z umetno inteligenco, ki se opira na glasbeno knjižnico del skupine.

Koliko plačujete stroške ogrevanja?
23. 01. 2024 09.20Mesečni prihodki v višini 600 evrov, za ogrevanje pa je treba odšteti več kot 300 evrov.

Se resna davčna reforma lahko odvije v treh mesecih?
11. 01. 2024 09.21Gospodarstvo se ne želi izogniti plačevanju davkov, vendar pa želi pravičen in sorazmeren davčni sistem, ki bo podjetja ohranil konkurenčna, davčne prilive pa prednostno vlagal v razvoj, so se strinjali na posvetu Gospodarskega kroga. Davčna reforma mora biti zato po njihovem mnenju premišljena in zagotoviti stabilnost.

Presenečeni boste, kateri otrok Kate in Williama ima največ pod palcem
22. 12. 2023 05.00Ne boste verjeli, za kakšne zneske gre ...

Kripto prevare: kaj (ne) narediti, ko vanje vložimo?
07. 11. 2023 04.45Finančne prevare so žal stalnica. Kar se spreminja skozi čas, je medij, skozi katere se te prevare dogajajo. Tudi sam način izvajanja prevar, "modus operandi" prevarantov, je v svojem bistvu enak že ves čas, spreminjajo se le nianse, ki odražajo čas, v katerem smo, predvsem z vidika tehnološkega napredka in pa splošnega stanja v družbi.

Previdno, da ne bo natakar tekel za vami!
18. 10. 2023 08.52Ali ste vedeli, da je ponekod nesprejemljivo, da natakar od gosta sprejme napitnino. To lahko dojema celo kot žalitev. Preverite, kje je tako, da se ne boste znašli v nerodni situaciji.

V Sloveniji vse več revnih
02. 10. 2023 14.00V Sloveniji pod pragom revščine živi že več kot 251 tisoč ljudi, a številka se lahko še zviša, saj stroški na vseh področjih naraščajo. Živa Logar, koordinatorka Verige dobrih ljudi: "Že zdaj smo več let opozarjali na to problematiko, da socialni transferji oziroma pomoči iz javnih sredstev niso dovolj visoke glede na višino rednih mesečnih življenjskih stroškov."

Kako do pomoči in kakšni bodo ukrepi po poplavah?
24. 08. 2023 07.45Še vedno si nismo dobro opomogli od šoka zaradi nedavnih katastrofalnih poplav, a vseeno je treba razmišljati tudi o tem, kako naprej. Oškodovanci tako lahko v prihajajočih dneh oddajo vlogo za prvo pomoč po poplavah. Več o tem pa v nadaljevanju.

Hramba kriptovalut – kje, kako in kako ne?
09. 06. 2023 04.45Vsaj tako pomemben vidik upravljanja s kriptovalutami, kot je njihov nakup, je tudi njihova hramba. Nekateri primeri iz nedavne preteklosti so nas naučili, da je mogoče to celo najbolj pomemben vidik, saj nam popolnoma nič ne pomaga, če uspešno opravimo nakup, potem pa zaradi naše (delne) krivde ali pa krivde nekoga drugega vsa ta kripto sredstva izgubimo.

Trgovanje s kriptovalutami – praktični nasveti iz prve roke
14. 04. 2023 04.00Verjetno ni treba posebej poudarjati, da je vlaganje v kriptovalute precej tvegano. Tvegano je z več vidikov. Eden, tisti najbolj očiten, je povezan z veliko volatilnostjo vrednosti posameznih kriptovalut. Drugi, malo manj očiten, ki je prišel precej do izraza nekaj mesecev nazaj s padcem kriptoborze FTX, pa je možnost trajne izgube sredstev. Obstaja še več tveganj, a o teh kdaj drugič. Z našim premišljenim in doslednim postopanjem se lahko tem in drugim tveganjem, ki prežijo na vlagatelje v kriptovalute, v večji meri izognemo.

Vrste kriptovalut in razlike med njimi
21. 03. 2023 04.00Kriptovalute so zadnja leta v Sloveniji zelo popularna tema. Njihova priljubljenost je sicer zelo ciklična in vedno sovpada z eksponentno rastjo vrednosti bitcoina. V letu 2017, pa verjetno tudi kdaj kasneje, smo bili Slovenci prvi v Evropi in drugi na svetu po pogostosti spletnih iskanj pojma "bitcoin". Natančno število vlagateljev je težko oceniti, zagotovo pa ni majhno. Pa večina vlagateljev sploh razume, kam vlaga, ali pa gre pri tem za lep praktični primer psihologije črednega nagona?

Koliko letno stane avtomobil?
30. 01. 2023 03.00Lastno prevozno sredstvo je v večini Slovenije nuja; brez so lahko praviloma kvečjemu v mestih in v krajih z urejenimi povezavami javnega prevoza. Tudi zato si marsikateri Slovenec ne zna predstavljati življenja brez lastnega avtomobila, ki pa kar precej stane.

Kako dvigniti produktivnost in dodano vrednost na zaposlenega?
09. 12. 2022 08.24V Sloveniji dodana vrednost na zaposlenega v povprečju znaša okoli 53.000 evrov. Najvišja je v jugovzhodni in osrednjeslovenski ter najnižja v pomurski in podravski regiji, med panogami pa je najvišja v farmaciji, energetiki, specializirani trgovini ali posredovanju ter najnižja v gostinstvu in kmetijstvu.

Štiridnevni delovni teden že spreminja življenja Britancev
21. 10. 2022 08.01Testiranje štiridnevnega delovnega tedna v Veliki Britaniji še poteka. A kažejo se že prvi pozitivni rezultati. Zato je laburistični poslanec napovedal, da bo vložil predlog Zakona o zmanjšanju najvišjega zakonsko določenega števila delovnih ur na teden, in sicer z 48 na 32.

Največji poslovno/finančni dogodek pri nas tokrat brez kotizacije!
09. 09. 2022 05.007 svetovno znanih strokovnjakov vam bo pomagalo do večjih uspehov v poslu in pri vlaganju denarja.