Cekin.si

plačilo dopusta

Zaposleni

Ali imate tudi vi pravico do sobotnega leta?

29. 03. 2025 20.00

Izobraževanje, raziskovanje ali osebni razlogi, kot so izgorelost, nesmiselni delovni opravki in zastala kariera, ki zaposlene vse pogosteje vodijo v odpoved delovnega razmerja ali bistveno zmanjšanje produktivnosti. Vse to so razlogi, da se v zadnjih letih uveljavlja t. i. sobotno leto, počasi tudi v Sloveniji.

Zaposleni

Tako želijo podjetja postati privlačna za delavce. Tudi z nadpovprečnim plačilom

23. 03. 2025 17.30

Delodajalci v Nemčiji skušajo na vse načine privabiti primeren kader. Bi tako morali ravnati tudi v Sloveniji?

Varčevanje

Začnite že sedaj, če želite poleti sproščeno uživati

03. 01. 2025 15.26

"Saj se je novo leto komaj začelo, le kdo bo razmišljal o poletnem dopustu?" Tisti, ki ga želijo preživeti mirno in brez večjega stresa, ki se lahko kopiči in tik pred odhodom izbruhne z vso silo.

Finance

Z rednimi mesečnimi vplačili, ki so lahko že od 40 evrov, lahko dosežete to

23. 12. 2024 10.19

December je čas, ko razmislimo o preteklem letu, ocenimo svoje dosežke in načrtujemo prihodnost. Prav ta trenutek je idealen za postavljanje ciljev za novo leto – ciljev, ki lahko izboljšajo naše življenje in povečajo naše zadovoljstvo. A ob teh željah se pogosto pojavi ključno vprašanje: kako zagotoviti finančna sredstva za njihove uresničitve?

Zaposleni

Vse to morate vedeti o prenovi plačnega sistema javnega sektorja

14. 10. 2024 12.11

Predlog zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju je del največje prenove plačnega sistema v zadnjih 15 letih. Vključuje novo plačno lestvico, ob tem pa s skupno več kot 120 členi med drugim uvaja spremembe v sistema nagrajevanja in napredovanja ter na novo določa način usklajevanja plač z inflacijo.

Upokojitev

Babice (in dedki) – brezplačna delovna sila?

30. 07. 2024 04.54

Avstralska babica sprožila burne odzive zaradi izjave, da ne bo pomagala skrbeti za svoje vnuke. Med tem pa babice in dedki na Švedskem prejmejo plačilo od države, če zagotavljajo varstvo za svoje vnuke.

Banke

Kako ravnati, če denar dvigujete na bankomatu v državi, ki nima evra?

04. 07. 2024 04.39

Komaj čakate, da se vaš dopust začne? Poskrbite, da bo ta tudi varen, še posebej za vaše finance. V članku preverite, kako poskrbeti, da boste dobili največ pri konverziji valute, če se odpravljate na območje, kjer ni evra.

Zaposleni

Fika, štiritedenske počitnice in nič nadur – to je švedska delovna kultura

16. 11. 2023 05.00

Ta skandinavska država lahko preostali svet marsikaj nauči.

Zaposleni

Ali morate biti med dopustom in bolniško dosegljivi za delodajalca?

05. 07. 2023 05.00

Ali mora biti delavec, medtem ko je na letnem dopustu, dosegljiv za delodajalca - po telefonu, elektronski pošti ali kako drugače? Preverite in povejte, kaj vi menite o tem.

Zaposleni

6 podjetij, ki so "poslovni raj" za zaposlene

07. 06. 2023 04.30

V ZDA zaposleni veliko profitirajo z raznoraznimi dodatki, bonusi in privilegiji, ki jim jih nudijo delodajalci. Neomejeno število dni dopusta in letni dodatki za dopust, kar je v bistvu regres, a za ameriške delavce je ta luksuz.

Nasveti za podjetnike

Vse o podjemni in avtorski pogodbi

25. 04. 2023 05.00

Ob rednem delu nekateri iščejo še dodaten zaslužek ali pa so primorani povečati svoje mesečne prihodke, pa naj si bo to zaradi prenizke plače, kredita, večjih stroškov, varčevanja ali česa drugega. V tem primeru lahko sklenemo podjemno ali avtorsko pogodbo.

Potrošnik

Kaj izbrati – jadranje ali križarjenje?

16. 03. 2023 04.00

Tudi med Slovenci je čedalje bolj priljubljeno preživljanje dopusta na jadrnici ali na križarki. Izbira je odvisna predvsem od želja in navad, odločamo pa se seveda tudi glede na cene in stroške celotnega dopusta.

Zaposleni

V tem primeru odpovedni rok znaša le sedem dni

09. 03. 2023 09.35

Vam je delodajalec v pogodbi določil poskusno dobo? Kakšna so pravila poskusnega dela? Koliko časa lahko traja? Čemu je namenjeno? Kako je z odpovednim rokom?

Zaposlitev

Vse o odpovedih delovnega razmerja – tako rednih kot izrednih

09. 02. 2023 05.00

Ob enostranski odpovedi pogodbe o zaposlitvi se morata delodajalec in delavec držati določenih pravil ter imata tako pravice kot tudi dolžnosti. Zakon zaradi varstva pravic delavcev denimo med drugim praviloma ne dovoljuje odpovedi med bolniško, nego, nosečnostjo, porodniško ali starševskim dopustom, ob vložitvi tožbe zoper delodajalca ter zaradi udeležbe pri zakoniti stavki, članstva v sindikatu ali osebnih okoliščin. Na vprašanja o odpovedi delovnega razmerja je odgovarjal odvetnik Žiga Marovt.

Poklici

Kdo je lahko družinski pomočnik?

15. 12. 2022 03.15

Status družinskega pomočnika ne predstavlja delovnega razmerja, prav tako družinskemu pomočniku tudi niso priznane pravice iz delovnega razmerja. Družinski pomočnik pa je lahko tudi oseba, ki je v delovnem razmerju s krajšim delovnim časom od polnega delovnega časa pri delodajalcu.

Nasveti za podjetnike

To mora paziti s.p., če opravlja storitve za tujega naročnika

25. 11. 2022 06.46

Samostojni podjetnik lahko opravlja storitve za tujega naročnika, a mora paziti, da tovrstno sodelovanje nima elementov rednega delovnega razmerja.

Prva zaposlitev

Generacija Z, delavci, ki želijo vse

16. 11. 2022 04.15

Ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem, pošteno plačilo in usklajevanje vrednot – današnji najmlajši delavci želijo vse to in so pripravljeni oditi, če tega ne dobijo.

Zaposlitev

Slovenija: 30 ur dela na teden za polno plačo?

24. 10. 2022 08.25

Ideja o skrajšanem delovnem času je bila najprej zgolj predmet javne debate, nato so jo nekatere države in multinacionalna podjetja optimistično preizkusila v praksi in na presenečenje mnogih so bili rezultati večinoma izjemno spodbudni. Kljub temu je le peščici podjetij uspelo skrajšan delovnik v celoti implementirati v svoj poslovni model. Mednje sodi tudi znani slovenski trgovec, ki svojim zaposlenim omogoča zaposlitev za polni delovni čas s krajšo delovno obveznostjo. Kako je to videti v praksi?

Zaposleni

Inšpektorat za delo gre v akcijo: takšne kazni grozijo nekaterim delodajalcem

29. 06. 2022 09.02

Inšpektorat RS za delo bo v sodelovanju s Finančno upravo RS (Furs) po 1. juliju začel z množičnim in usmerjenim nadzorom pri delodajalcih glede izplačila regresa za letni dopust v tem letu.

Zaposleni

Izplačilo regresa v bonih: v katerih primerih je to dovoljeno?

24. 05. 2022 05.00

Zaposleni si z regresom lahko bistveno popravijo finančno stanje. Ta je sicer namenjen za plačilo letnega dopusta, a številni si z njim plačajo tudi druge obveznosti. V katerih primerih pa lahko delodajalec del regresa izplača v bonih oz. nedenarni obliki?

Premoženje

Kako na dopust brez kredita?

10. 03. 2022 05.00

Še malo in bo maj, nato že poletje, nato čudovita jesen, ki je idealna za krajša potovanja ... A kako plačati vsa potovanja, dopuste in krajše izlete na prečudovite lokacije, kjer si želite sprostitve? Ena od opcij je kredit, obstajajo pa tudi drugi načini.

Kariera

Krajši delovni teden tudi v Sloveniji?

07. 02. 2022 04.45

Z idejo krajšega delovnega tedna se države po svetu spogledujejo že dalj časa, redke pa so tiste, ki so si ta model zaposlovanja upale preizkusiti tudi v praksi. Le peščica podjetij sveta je skrajšan delovnik v celoti implementirala v svoj poslovni model, med njimi pa je tudi znan slovenski trgovec.

Kariera

Še vedno niste prejeli regresa? To pravi glavni inšpektor za delo

02. 11. 2021 08.37

S 1. novembrom se je iztekel skrajni rok, do katerega morajo delodajalci zaposlenim izplačati regres za letni dopust. Delodajalcev, ki so izplačevali plače, ne pa regresa, je bilo lani po podatkih Fursa 13.759, letos pa po zadnjih podatkih 12.247. Letošnje število kršitev je po začasnih informacijah inšpektorata za delo letos za tretjino preseglo lansko.

Koristno

Hamisi - "kačji deček", ki se prebija iz dneva v dan. Je eden izmed 160 milijonov otrok

11. 06. 2021 05.00

Otroke, kot je 11-letni Hamisi, rudarji kličejo "nyokas", kar v prevodu pomeni "kačji deček", saj se kot kače plazijo po ozkih podzemnih rudniških tunelih. Njihovo zdravje je ogroženo, vdihavajo grafitni prah, lačni so. Pogosto delajo po 18 ur dnevno za en sam samcat obrok in v celem dnevu zaslužijo komaj evro.

Koristno

Jadranje so kot obliko "varnega dopusta" prepoznali tudi nekdanji nejadralci

28. 05. 2021 05.00

Navtični turizem je ena izmed izjemno redkih turističnih panog, ki jih epidemija covida-19 ni tako hudo prizadela. Mnogi so ga namreč prepoznali za eno od možnosti za varni dopust, saj je na plovilu "sredi morja in v mehurčku zdravih" enostavno vzdrževati varnostno razdaljo in je resnično izjemno malo možnosti za okužbo.

Koristno

Večji delodajalec napotuje zaposlene na testiranje v občino, kjer živijo, ker je tako test brezplačen. Potnih stroškov pa ne plača

30. 04. 2021 07.37

Pred praznikom dela smo preverili, kako je z delavskimi pravicami v času korone. Številnim delavcem so bile v zadnjem letu kratene pravice. Inšpektorji in sindikalisti so največ kršitev zaznali pri izplačilu plač in odrejanju dopustov, pa tudi pri nezakonitem prenehanju pogodb. Inšpektorji so lani izrekli za več kot štiri milijone evrov glob. Trend kršitev pa se nadaljuje tudi letos.

Kariera

V slovenskem podjetju zaposleni navdušeni nad novim modelom dela

26. 01. 2021 08.37

Skrb za zaposlene prinaša veliko pozitivnih učinkov tako podjetju kot zaposlenim. Vse več podjetij zato uvaja spremembe, ki vplivajo na to, da so delavci zadovoljnejši in bolj zdravi.

Kariera

V času epidemije letni razgovori na daljavo tudi v slovenskih podjetjih

16. 12. 2020 05.05

Podjetja opravljajo letne razgovore na različne načine, a s podobnim ključnim ciljem – da glede na ugotovitve podajo oceno delovne uspešnosti, znanja, veščin in sposobnosti ter izdelajo načrt za prihodnje leto tako za zaposlenega kot tudi za celoten kolektiv. Pogovor je lahko tudi priložnost za razkritje želje o povišici ali napredovanju, a se je v času koronakrize treba zavedati, da morda vsaj v določenih panogah zdaj res ni čas za pogajanja o dodatnih ugodnostih.

Koristno

Ali lahko delavec, ki opravlja delo na domu, koristi višjo silo zaradi varstva otroka?

30. 10. 2020 08.55

Ob podaljšanju počitnic se postavlja vprašanje, na podlagi česa bodo starši doma s šolarji ob podaljšanju počitnic: bodo morali vzeti dopust ali so doma zaradi nujnega varstva otroka? Pojasnjujejo na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.

Koristno

"Tudi mi smo unovčili bone. No, vsaj njihov manjši del"

23. 07. 2020 13.20

Tudi mi smo prejšnji vikend prvič unovčili turistične bone. No, vsaj večino mojega bona, medtem ko v celoti ostaja možev bon in boni treh otrok, torej 350 evrov plus še mojih preostalih 30, kar je skupno še 380 evrov za ponudnike nastanitev v Sloveniji. Če mene vprašate, precej davkoplačevalskega denarja za petčlansko družino.

Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861