pogodba o zaposlitvi

Ste dobili boljšo ponudbo? Kako trenutnemu delodajalcu povedati, da se poslavljate?
02. 09. 2024 04.31Ste našli nov izziv, novo službo? Najbrž se vsakdo vsaj enkrat v življenju znajde v situaciji, ko mora podati odpoved. A kako to storiti dostojanstveno in tako, da se ne zapletete v nepotrebne težave?

Za vse, ki želite ob redni zaposlitvi dodatno zaslužiti
02. 09. 2024 04.22Ob redni zaposlitvi je možno dodatno delo, in sicer v obliki popoldanskega s. p., avtorske ali podjemne pogodbe ali osebnega dopolnilnega dela. Določene omejitve so med drugim pri javnih uslužbencih in zaradi pravil konkurence, medtem ko ima lahko popoldanski s. p. tudi zaposleni s skrajšanim delovnim časom zaradi starševstva.

V katerem podjetju imajo najvišji regres?
14. 06. 2024 04.38Katera podjetja v Sloveniji so med najbolj radodarnimi pri izplačilih regresa? Preverite!

Kaj se zgodi z zaposlenimi po smrti podjetnika?
22. 04. 2024 04.07Kakšne pravice in dolžnosti imajo dediči, kako se zagotavlja kontinuiteta oziroma kdo vodi in skrbi za podjetje pred zaključkom zapuščinske razprave, kaj je z zaposlenimi in kdo je odgovoren za morebitne dolgove? Pojasnjuje odvetnik Žiga Marovt.

Kaj vse je treba vedeti ob preoblikovanju s.p. v d.o.o.?
09. 02. 2024 07.47Večina običajno začne poslovno dejavnost opravljati kot s.p. Sčasoma pa lahko posel "preraste" samostojnega podjetnika in ob povečanem obsegu poslovanja, višjih prihodkih in končnih dobičkih je smiselno razmišljati o preoblikovanju v d.o.o. Preverite, kdaj in zakaj se izplača prenos, kako poteka postopek in kakšni stroški lahko nastanejo!

To mora o delni bolniški vedeti vsak zaposleni
01. 02. 2024 09.10Zaposleni, ki so zaradi zdravstvenih razlogov na polovičnem delovniku in hkrati koristijo bolniški stalež, se srečujejo z vprašanji glede ureditve delovnega časa, plačila, pravic in obveznosti. Pravice in dolžnosti delavcev in delodajalcev glede polovične bolniške so pojasnjevali na Inšpektoratu za delo in pravna svetovalka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), Maša Gregorčič.

Vse te napake so odkrili na plačilnih listah zaposlenih
23. 05. 2023 11.44Ko so v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije pregledali okoli 200 plačilnih list zaposlenih, so odkrili kar nekaj napak. Poglejte, katere in kako jih lahko odkrijete tudi sami.

Razumevanje kreditov: Kaj morate vedeti, preden se odločite za kredit?
16. 05. 2023 06.40V današnjem svetu, kjer finančne potrebe postajajo vse bolj raznolike in kompleksne, so krediti postali nepogrešljivo orodje za uresničevanje naših finančnih ciljev. Ne glede na to, ali želimo financirati novo stanovanje, avto, šolanje ali ustanoviti podjetje, krediti nam omogočajo, da dosežemo te cilje prej oziroma takoj.

Najmanj toliko boste letos prejeli regresa
09. 05. 2023 04.00Delodajalec je delavcu, ki ima pravico do letnega dopusta, dolžan izplačati regres. Višina regresa je sicer odvisna od vsakega posameznega delodajalca, a zakon določa minimalen znesek. Preverite, koliko znaša minimalna višina regresa 2023, do kdaj vam ga morajo izplačati in še nekaj pomembnih informacij, ki jih je dobro poznati.

Vse o podjemni in avtorski pogodbi
25. 04. 2023 05.00Ob rednem delu nekateri iščejo še dodaten zaslužek ali pa so primorani povečati svoje mesečne prihodke, pa naj si bo to zaradi prenizke plače, kredita, večjih stroškov, varčevanja ali česa drugega. V tem primeru lahko sklenemo podjemno ali avtorsko pogodbo.

V tem primeru odpovedni rok znaša le sedem dni
09. 03. 2023 09.35Vam je delodajalec v pogodbi določil poskusno dobo? Kakšna so pravila poskusnega dela? Koliko časa lahko traja? Čemu je namenjeno? Kako je z odpovednim rokom?

Vse o odpovedih delovnega razmerja – tako rednih kot izrednih
09. 02. 2023 05.00Ob enostranski odpovedi pogodbe o zaposlitvi se morata delodajalec in delavec držati določenih pravil ter imata tako pravice kot tudi dolžnosti. Zakon zaradi varstva pravic delavcev denimo med drugim praviloma ne dovoljuje odpovedi med bolniško, nego, nosečnostjo, porodniško ali starševskim dopustom, ob vložitvi tožbe zoper delodajalca ter zaradi udeležbe pri zakoniti stavki, članstva v sindikatu ali osebnih okoliščin. Na vprašanja o odpovedi delovnega razmerja je odgovarjal odvetnik Žiga Marovt.

Tako se lahko zaposli mladoletnik
31. 01. 2023 05.00Po zakonodaji se lahko oseba prvič zaposli že pri 15 letih starosti, torej po končani osnovni šoli. Koliko je takšnih primerov, ko otroci ne nadaljujejo šolanja na srednji šoli ali se iz kakšnih drugih razlogov zaposlijo, še preden dopolnijo 18 let? Na kaj morajo biti pri tem pozorni mladoletni iskalci zaposlitve, pa tudi delodajalci, ki razmišljajo o zaposlitvi mladoletnika?

Koliko podjetnika stane zaposleni?
23. 01. 2023 03.45Tako kot vsi delodajalci mora tudi samozaposleni poleg plače plačevati prispevke in druge dajatve za zaposlenega.

Inšpektorat za delo gre v akcijo: takšne kazni grozijo nekaterim delodajalcem
29. 06. 2022 09.02Inšpektorat RS za delo bo v sodelovanju s Finančno upravo RS (Furs) po 1. juliju začel z množičnim in usmerjenim nadzorom pri delodajalcih glede izplačila regresa za letni dopust v tem letu.

Takšno kazen lahko dobi delodajalec za neizplačan regres
03. 06. 2022 05.00Delodajalcu, ki zaposlenemu ne izplača regresa, grozi globa. Preverite njeno višino.

Zaposlitev za določen čas: pravila, odpravnina, posebnosti ...
07. 04. 2022 13.24Čeprav mora biti pogodba o zaposlitvi praviloma sklenjena za nedoločen čas, na Zavodu za zaposlovanje opažajo, da je večina prostih delovnih mest še vedno objavljenih z namenom zaposlovanja za določen čas.

Ustavno sodišče razveljavilo zakonske določbe o upokojevanju starejših delavcev
17. 12. 2021 12.17Ustavno sodišče je razveljavilo ureditev v zakonih o delovnih razmerjih in o javnih uslužbencih, na podlagi katere je lahko delodajalec oz. predstojnik iz poslovnega razloga delavcu oz. javnemu uslužbencu odpovedal pogodbo o zaposlitvi, poslovnega razloga pa mu ni bilo treba utemeljevati, če je delavec izpolnjeval pogoje za starostno upokojitev.

Ali lahko na razgovoru za delo vprašajo, ali ste cepljeni ali preboleli?
04. 10. 2021 05.00Kakšni so lahko postopki delodajalca, če zaposleni ne nosi zaščitne maske in druge zaščitne opreme ter če odklanja testiranje? In še – ali lahko delodajalec na razgovoru za delo vpraša kandidate, ali so preboleli ali cepljeni?

PCT-pogoj morate imeti tudi, če delate od doma
20. 09. 2021 13.22Pristojno ministrstvo je zbralo najpogostejša vprašanja glede PCT-pogoja in opravljanja dela. Nekateri odgovori so izredno zanimivi, še posebej tisti, ki se nanašajo na delo od doma.

To so izjeme za vstop brez karantene in brez pogoja PCT
23. 07. 2021 10.46Vlada je med izjeme za vstop v Slovenijo brez karantene in brez pogoja PCT dodala tudi čezmejne delovne migrante, ki živijo največ 10 kilometrov zračne razdalje od skupne mejne črte s sosednjo državo. Dosedanji pogoji za vstop v Slovenijo ostajajo nespremenjeni.

Hamisi - "kačji deček", ki se prebija iz dneva v dan. Je eden izmed 160 milijonov otrok
11. 06. 2021 05.00Otroke, kot je 11-letni Hamisi, rudarji kličejo "nyokas", kar v prevodu pomeni "kačji deček", saj se kot kače plazijo po ozkih podzemnih rudniških tunelih. Njihovo zdravje je ogroženo, vdihavajo grafitni prah, lačni so. Pogosto delajo po 18 ur dnevno za en sam samcat obrok in v celem dnevu zaslužijo komaj evro.

Tako na višino pokojnine vpliva zaslužek, ki ga dobite s sezonskim delom
31. 05. 2021 05.00V zadnjem času je največ povpraševanja po sezonskih delavcih za obiranje jagod in v hmeljarstvu, na Zavodu za zaposlovanje pa opažajo manj ponudbe kot prejšnja leta. Sezonska dela lahko opravlja kdor koli, so pa fizično naporna in slabo plačana. Ali lahko sezonsko delo vpliva na višino nadomestila za brezposelnost, pokojnine in štipendije?

Toliko znaša najnižji znesek regresa
14. 05. 2021 09.48Tudi vi komaj čakate izplačilo regresa za letni dopust? Do kdaj ga morajo delodajalci izplačati, koliko znaša najnižji znesek in v katerih primerih se lahko rok izplačila tudi podaljša, preverite v nadaljevanju.

Brezposelni in socialno ogroženi: koliko lahko dobijo pomoči?
18. 02. 2021 08.02Po interventnih ukrepih je namenjenih tudi več milijonov evrov pomoči za brezposelne in socialno ogrožene. Kdo so upravičenci, ali lahko prejem pomoči vpliva na višino socialnega prejemka in kako je z obdavčitvijo, so razložili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Visoka plača, dodatki in službeno stanovanje. Kadra kljub temu ni
12. 02. 2021 08.39Ne le v Sloveniji. Tudi drugod po Evropski uniji imajo težave s kadrom v zdravstvu.

Upokojitev po PKP 7 lahko privede do višje odpravnine
01. 02. 2021 15.35Ali se bodo delodajalci sploh odločali za možnost odpovedi delovnega razmerja ob izpolnitvi pogojev za starostno upokojitev po PKP 7, ki posledično predvideva višje odpravnine, ali bodo raje čakali, da bodo zaposleni ob nastopitvi pogojev za starostno upokojitev sami odpovedali delovno razmerje? Koliko se bodo delodajalci odločali za tovrstno možnost in ali bo "prisilnih upokojitev" več v javnem kot zasebnem sektorju, bo pokazal čas.

Ali lahko delodajalec delavcu 'izbriše' dopust?
15. 01. 2021 04.45Ali se lahko delavec odpove dopustu? Ali mu ga lahko delodajalec izbriše?

Seznam enkratnih dodatkov: kdo vse, koliko in kdaj bo dobil pomoč?
30. 12. 2020 08.22Sedmi protikoronski zakon, ki ga je DZ potrdil v torek, podobno kot prvi protikoronski zakon iz aprila ob pomoči gospodarstvu vsebuje tudi pomoč za različne družbene skupine. Enkratni solidarnostni dodatek bodo med drugim prejeli upokojenci, študentje in družine.

Spet denar za upokojence! Toliko pa bodo dobili zaposleni z nizkimi plačami in družine
19. 12. 2020 19.01Krizni dodatek bodo dobili upokojenci, študenti, prejemniki otroškega dodatka, starši z več otroki, starejši kmetje, zaposleni, ki prejemajo prejemke v višini do dveh minimalnih plač, je naštel minister za finance in dodal, da do država za vsakega novorojenega otroka plačala 500 evrov.