posvet

Učinkovite strategije za zmanjšanje dolgov: Kako prevzeti nadzor nad svojimi financami
04. 12. 2024 04.29Poiščite učinkovite strategije za zmanjšanje dolgov. Naučite se konsolidirati dolgove, določiti prioritete pri odplačevanju in preprečiti dodatno zadolževanje. Prevzemite nadzor nad svojimi financami še danes!

Kako vam čustva lahko uničijo prihranke – in kako jih obvladati, da se to ne zgodi
08. 10. 2024 04.05Strah pred padcem, pohlep po hitrem zaslužku, impulzivne reakcije in strah pred zamujenimi priložnostmi (FOMO) nas lahko vodijo v finančne napake. Naučite se, kako obvladati čustva in ostati osredotočeni na svoje dolgoročne cilje.

Anketa: Ali bi vplačevali v drugi pokojninski steber?
03. 10. 2024 04.19Demografske spremembe v Sloveniji in drugod po Evropi predstavljajo resen izziv za vzdržnost pokojninskih sistemov, zato so potrebne spremembe, ki pa morajo biti usklajene in postopne. Med rešitvami je tudi krepitev drugega pokojninskega stebra, ki ga mora spodbujati tudi država, je bilo slišati na posvetu o prihodnosti pokojninskega sistema.

Kaj pomeni znižanje obrestnih mer ECB za kreditojemalce?
21. 06. 2024 04.37Evropska centralna banka (ECB) je v prizadevanju za spodbujanje gospodarske rasti in umirjanje inflacije z znižanjem stroškov zadolževanja sprejela odločitev o znižanju obrestne mere. Poteza ima pomembne posledice za trg kreditov in obrestnih mer. Kakšen pa bi bil lahko konkreten vpliv na slovenske kreditojemalce?

Toliko znaša povprečna plača mladih med 15. in 29. letom
31. 05. 2024 04.02Položaj mladih na trgu dela se je minula leta spremenil. Njihove prve pogodbe o zaposlitvi so sicer večinoma sklenjene za določen čas, njihova povprečna plača pa je od siceršnje nižja za petino, a imajo neprimerno več izbire in se znajo bolje postaviti zase, je na posvetu DD – dostojno delo dejala Vesna Miloševič Zupančič iz e-Študentskega Servisa.

Odvetnica razkriva, kaj storiti, če vas nekdo prosi, da bi bili njegov porok
08. 04. 2024 08.10Porok jamči za odplačilo dolga z vsem svojim premoženjem in je dolžan odplačevati kredit, če ga kreditojemalec ni več zmožen. Finančno tveganje je veliko, zato je pred prevzemom poroštva bistven tehten premislek. Odvetnica Katarina Čeč Labernik pred podpisom pogodb, ki bi lahko vplivale na premoženje – torej tudi prevzem poroštva – obenem svetuje posvet s pravnim strokovnjakom.

Ali vaši otroci iščejo službo? Tukaj je 10 načinov, kako jim lahko pri tem pomagate
25. 01. 2024 04.12Ne, to ne pomeni, da jim boste zaposlitev uredili prek svojih vez in poznanstev. Prav tako to ne pomeni, da boste zaposlitev iskali namesto njih.

Poslovni modeli, 3. del: Kako inovirati poslovni model
09. 10. 2023 04.45Kljub temu, da mnoga podjetja poudarjajo inovacije izdelkov ali storitev, je inoviranje poslovnega modela pogosto manj razumljeno in podcenjeno orodje za ustvarjanje konkurenčne prednosti. V tem članku si bomo pogledali postopek inoviranja poslovnega modela.

Toliko vam bodo pobrali od privarčevanega in dobro investiranega denarja
03. 07. 2023 05.00Še vedno velja pravilo, naj bodo vlaganja periodična, razpršena, globalna, dolgoročna, strateška. Kam pa se trenutno najbolj izplača vlagati in katere naložbe, ki so pred leti oziroma v preteklosti veljale za dobre in stabilne, danes morda več niso med najbolj varnimi? Pa tudi, kaj je manj obdavčeno? Odgovarjata finančna svetovalca Mitja Vezovišek in Sašo Aleksić.

Prepir zaradi uničene dovozne poti se je končal ...
07. 04. 2023 08.30Medsosedski spori imajo v Sloveniji neslavno, a žal bogato tradicijo. Zanje je najpogosteje kriv hrup, takoj za petami mu sledijo nesoglasja glede meje in služnosti zemljišča. Večina poskuša težave najprej rešiti na miren način, s pogovorom, preverjanjem dejstev. Nekateri so pri tem uspešni, ostali morajo pravico iskati na sodišču, kar s seboj prinese izdaten stres ter ogromne stroške. A obstaja še tretja možnost, na katero pa večina pomisli šele, ko je že prepozno!

Vzajemni skladi: kaj so in kako delujejo?
28. 03. 2023 04.00Vzajemni skladi so ena izmed najbolj priljubljenih oblik naložb. Preberite si, kako delujejo in kaj morate vedeti, preden vlagate vanje.

Vse o odpovedih delovnega razmerja – tako rednih kot izrednih
09. 02. 2023 05.00Ob enostranski odpovedi pogodbe o zaposlitvi se morata delodajalec in delavec držati določenih pravil ter imata tako pravice kot tudi dolžnosti. Zakon zaradi varstva pravic delavcev denimo med drugim praviloma ne dovoljuje odpovedi med bolniško, nego, nosečnostjo, porodniško ali starševskim dopustom, ob vložitvi tožbe zoper delodajalca ter zaradi udeležbe pri zakoniti stavki, članstva v sindikatu ali osebnih okoliščin. Na vprašanja o odpovedi delovnega razmerja je odgovarjal odvetnik Žiga Marovt.

Koliko let boste odplačevali kredit, je odvisno od več dejavnikov
28. 10. 2022 07.14V slovenskih bankah ponujajo kredite z različnimi odplačilnimi dobami. Kolikšna bo ročnost, pa je odvisno od več dejavnikov. Preverite v nadaljevanju.

Kaj je treba vedeti, če mladi športnik podpisuje pogodbo?
03. 10. 2022 04.45Tudi v Sloveniji se že vrsto let pojavljajo pogodbe z nadarjenimi mladoletnimi športniki in klubi. Na kaj naj bodo pozorni starši pri sklepanju pogodb in s kom naj se posvetujejo pred podpisom, da bodo čim bolj zavarovali interese otroka? Odgovarjata strokovnjaka za športno pravo, Blaž Tomažin Bolcar in Luka Milanović.

Toliko boste plačali odvetniku ob dedovanju, nakupu nepremičnine ali ob razvezi
29. 08. 2022 08.19Odvetniki računajo storitve po tarifi ali po urni postavki, ob dolgotrajnem sodelovanju pa po pavšalu. Preverite okvirne stroške odvetnika ob mejnem sporu, razvezi, pripravi pogodbe za nakup nepremičnine in dedovanju!

Na kaj mora biti pozoren študent, ki išče sobo?
05. 08. 2022 05.00Nekateri študentom v Ljubljani svetujejo, naj si stanovanje poiščejo v poletnih mesecih. V Študentski svetovalnici Študentske organizacije Univerze v Ljubljani so medtem bolj natančni in navajajo, da je najprimernejši čas konec avgusta in v začetku septembra. Priporočajo pa previdnost in pri sestavi najemniške pogodbe posvet pri pravnem svetovalcu.

So vas odpustili? Najdite pravico in boljšo službo
16. 05. 2022 08.00Glavo pokonci! Preverite pravne možnosti in 13 korakov, ki jih je dobro prehoditi ob izgubi službe, da lahko situacijo obrnete v svojo korist.

Dediščina ali visok dobitek na loteriji lahko povzročita hude izzive
06. 05. 2022 05.00Posamezniki, ki nenadoma dobijo višje vsote denarja, na primer z dedovanjem ali dobitkom na loteriji so lahko pod hudim finančnim in duševnim stresom.

Tudi v Sloveniji lahko mladoletniki ustanovijo podjetje
07. 03. 2022 04.45Predvsem iz ZDA so znane zgodbe o rosno mladih podjetnikih, ki služijo milijone z limonado, dišečimi svečami in zabavanjem otrok. Tudi v Sloveniji lahko mladoletniki ustanovijo podjetje, a se to v praksi zgodi le redko. Toda navedeno nikakor ne pomeni, da mladi Slovenci nimajo podjetniške žilice.

Kdaj se bo inflacija začela umirjati?
21. 10. 2021 04.45Začaran krog. Višja inflacija draži oziroma višje cene pomenijo višjo inflacijo. Podražitve povzročijo manjšo potrošnjo, saj se potrošniki v negotovosti odzovejo z varčevanjem in "kupčkanjem" v strahu, da jim bo zmanjkalo denarja. Slabša potrošnja prinaša manj zaslužkov podjetjem in manj sredstev za zaposlene, negativni doprinos predstavljajo višji stroški, ki se prelivajo v cene, ob vsem so glasnejši pozivi k višanju plač. Našteto močno odstopa od ciljev denarnih politik, ki so med drugim postopno in počasnejše višanje cen, kar pušča tudi prostor za postopno in počasnejšo povišanje plač.

Nasvet, kako poskrbeti za zdravje, še preden zbolite
10. 11. 2020 07.22Trenutno stanje v javnem zdravstvu je daleč od dobrega. Že pred prihodom epidemije novega koronavirusa so se pacienti spopadali s čakalnimi vrstami, ki so bile na nekaterih področjih zelo dolge – na določene obravnave, posege in operacije so ljudje čakali tudi več let. Ves ta čas so se spraševali in jih je skrbelo, ali bolezen napreduje, ali bo prepozna sanacija posledic poškodbe sploh še smiselna ... Vprašanj in skrbi je bilo nešteto.

Minimalna plača: kateri dodatek ne sme biti vštet v minimalno plačo
20. 02. 2020 17.59Zakon pravi: v obdobju od 1. januarja 2020 do 31. decembra 2020 znaša minimalna plača 940,58 evrov bruto.

Znaki prekarnosti v zaposlitvah za nedoločen čas
19. 11. 2019 08.55Prekarnost se je tako razširila, da lahko njene elemente zaznamo že v številnih zaposlitvah za nedoločen čas, ustreznih ukrepov države pa še kar ni, pravijo v Gibanju za dostojno delo in socialno družbo.

Storite to, če ste kupili izdelek z napako
14. 10. 2019 09.09Nakup, ki je obetal veliko zadovoljstva, se lahko spremeni v pravo razočaranje. In lahko se kaj hitro zgodi tudi vam, zato je še toliko bolj pomembno, da poznate svoje pravice, ki jih imate kot potrošnik.

To naj bi bile posledice višje minimalne plače
23. 05. 2019 11.01Generalna direktorica GZS Sonja Šmuc meni, da bo nepremišljen poseg v minimalno plačo prizadel družbo v celoti. "Tisti, ki pravijo, da so delavcem zagotovili višje plače, so neiskreni," pravi in opozarja tudi na druge pasti.

Se res na tiho pripravljajo spremembe zakona o minimalni plači?
15. 05. 2019 21.19Nekateri sindikati so opozorili, da ne bosta pristali na spremembe zakona o minimalni plači, ki bi se lahko po tiho pripravljale na zahtevo delodajalcev. Pristojno ministrstvo je navedbe že zavrnilo.

Nekdanja žena omejila stike z otrokom, oče storil to!
23. 10. 2018 08.20V letu 2017 je bilo na 1000 porok 370 ločitev. Povprečna starost moža ob razvezi je bila 46,6 leta, povprečna starost žene pa 43,7 leta. Velikokrat imajo mladoletne otroke.

To je tabu tema, ki je kaznivo dejanje. Se dogaja tudi pri vas?
20. 09. 2018 09.09Grožnje, širjenje laži, posmehovanje (videz, vedenje, zasebno življenje), žaljenje družinskih članov ... Vse to se vam lahko zgodi. Ukrepajte pravočasno!

Tadej Slapnik se je pridružil ekipi Tolar HashNET
13. 09. 2018 08.21Tadej Slapnik je veliko prispeval k razvoju in pametni regulaciji blockchain tehnologije v Sloveniji, Evropski uniji in tudi na globalni ravni.

Obrtnik se ni držal dogovora, naročnik storil to!
13. 06. 2018 08.18Kako rešiti najhujšo nočno moro, ki vas lahko doleti, če sodelujete z obrtnikom?